GUANYADORS PREMIS LITERARIS


[Si voleu afegir el veredicte d'algun premi literari que no consti en aquest directori perquè no s'ha fet públic o perquè no ha arribat a la redacció de «Bit de cultura», envieu un correu electrònic amb el nom del premi, el nom del guanyador o guanyadora, i el títol i el gènere de l'obra premiada]


| Premis 2017 | Premis 2016 | Premis 2015 | Premis 2014 | Premis 2013 | Premis 2012 | Premis 2011 | Premis 2010 | Premis 2009 | Premis 2008 | Premis 2007 | Premis 2006 | Premis 2005 | Premis 2004 | Premis 2003 | Premis 2002 |
| Premis infantil i juvenil | Premis Nobel | Altres premis |
| Convocatòria premis vigents |
| Cens autors i traductors |



ANY 2017

  • Premi Rafel Jaume (Cavall Verd) traducció poètica a Miquel Desclot per «Cançoner, de Francesco Petrarca».
  • Premi Josep Maria Llompart (Cavall Verd) poesia a Lluís Solà per «Poesia completa».
  • Premi Ciutat d’Alcoi - Manuel Rodríguez Martínez poesia a Carles Mulet per «Talismà».
  • Premi Recull narrativa breu a Montserrat Segura per «El contracte Wong».
  • Premi Recull poesia a Àngels Ribas per «El bram dels dies».
  • Premi Recull teatre a Eloi Falguera per «El traspàs».
  • Premi Recull retrat literari a Natzaret Romero per «Irene Polo, la periodista que vesteix de sastre»
  • Premi Roc Boronat narrativa a Teresa Solana per «Matèria gris».
  • Premi ONCE narrativa (autors cecs) a Joan Miquel Roig per «El sabater del Rif».
  • Premi Sant Cugat (Memòria Gabriel Ferrater) a Joan Puigdefàbrega per «Deshora».
  • Premi Maria Mercè Marçal poesia a Àngels Moreno per «L’usurpador».
  • Premi Joaquim Amat-Piniella novel·la històrica a Martí Domínguez per «La sega».
  • Premi Primavera novel·la a Carme Chaparro per «No soy un monstruo».
  • Premi Lila (País Valencià) a Isabel Robles per la seva trajectòria.
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Antonio Iturbe per «A cielo abierto».
  • Premi Ramon Llull novel·la a Pilar Rahola per «Rosa de cendra».
  • Premi Ciutat Barcelona literatura catalana a Carles Rebassa per «Eren ells».
  • Premi Ciutat Barcelona traducció a Miquel Desclot per «Cançoner», de Petrarca.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura espanyola a Mariana Enríquez per «Las cosas que perdimos en el fuego».
  • Premi Ciutat Barcelona assaig a Joan Fontcuberta per «La Furia de las imágenes. Notas sobre la postfotografía».
  • Premi Ciutat Barcelona - Agustí Duran i Sanpere història a Alessandro Scarnato per «Barcelona Supermodelo. La complejidad de una transformación social y urbana (1979.2011)».
  • Premi Gaziel biografia i memòries a Javier Varela per «Eugenio d'Ors, 1881-1954».
  • Premi Crims de Tinta novel·la negra a Marc Moreno per «Temps de rates».
  • Premi d’Honor de les Lletres Catalanes a Isabel-Clara Simó pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Comillas història, biografia i memòries a Enrique Bocanegra per ‘Un espía en la trinchera’.
  • Premi Fundació Bromera al Foment de la Lectura a l’editora Rosa Serrano per la seva trajectòria.
  • Premi Llorenç Villalonga Ciutat de Palma novel·la a Joan Mas i Vives per «Diable de Byron!»
  • Premi Joan Alcover Ciutat de Palma poesia a Joan Manuel Homar per «La lentitud de la mirada».
  • Premi Llorenç Moyà Ciutat de Palma teatre a Xavier Uriz per «Noir».
  • Premi Anagrama novel·la a Tina Vallès per «La memòria de l'arbre».
  • Premi Memorial Augustí Vehí (Tiana) a Biel Cussó per «Vladimir».
  • Premi Cálamo (Saragossa) obra publicada i votaciò popular a Alicia Kopf per «Germà de gel».
  • Premi Internacional L’H Confidencial novel·la negra a Gonzalo Lema per «Que te vaya como mereces».
  • Premi Josep Pla novel·la a Xavier Theros per «La fada negra».
  • Premi Nadal novel·la a Care Santos per «Media vida».



    ANY 2016

  • Premi Sant Jordi novel·la a David Cirici per 'El setè àngel'.
  • Premi Mercè Rodoreda recull contes a Jenn Díaz per 'Vida familiar'.
  • Premi Carles Riba poesia a Maria Cabrera per 'La ciutat cansada'.
  • Premi Internacional JB Cendrós a la traductora del català a l’anglès, Mary Ann Newman.
  • Premi Vila Catarroja poesia a Anna Bou Jorba per ‘El cirurgià de màscares’.
  • Premi Vila Catarroja beca investigació Benvingut Oliver a Noèlia Ragel López.
  • Premi Ciutat de València Maria Beneyto poesia a Pere Antoni Pons per ‘Aquí, on passa tot’.
  • Premi Terra de Fang poesia a Jesús Maria Tibau per ‘Sota la pell hi ha carn encara’.
  • Premi Terra de Fang prosa a Asunción Cesena Caparrós per ‘Un dubte’.
  • Premi Terra de Fang narrativa autors locals a Rosa Queral per ‘El gambusí Martí’.
  • Premi Vent del Port narració curta a Jordi Masó Rahola per 'Una conversa amb Damià Sindreu'.
  • Premi Marià Manent poesia a Maria Carme Arnau Orts per 'En el decréixer de la pluja'.
  • Premi Valerià Pujol narrativa a Eva Llobet per ‘Pols, cendra i no-res’.
  • Premi Josep Maria Llompart (31 Desembre OCB) a Antònia Vicens pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Miquel dels Sants Oliver (31 Desembre OCB) a Bartomeu Arbona per 'Rebosteria tradicional de Mallorca'.
  • Premi Bartomeu Rosselló-Pòrcel (31 Desembre OCB) a Lucia Pietrelli per la seva trajectòria.
  • Premi Aina Moll i Marquès (31 Desembre OCB) a Biel Massot i Muntaner per la seva trajectòria.
  • Premi Ciutat d’Eivissa narrativa a Inés Vidal Farré per ‘El metge i la capseta de xocolata’.
  • Premi Ciutat d’Eivissa poesia a Carles Torres per ‘Nits amb Xicana’.
  • Premi Llibre Europeu narrativa a Javier Cercas per ‘El impostor’.
  • Premi Esprit d’Europe assaig a Erri de Luca per ‘Le plus et le moins’.
  • Premi Helena Jubany narrativa a Xavier Vidal per ‘L’escriptor i l’escombriaire’.
  • Premi Memorial Fernando Lara a Aniol Rafel per la trajectòria d’Edicions del Periscopi.
  • Premi Francesc Martí Queixalós poesia a Maria Bonafont per 'Divagacions'.
  • Premi Cervantes (Ministerio Cultura espanyol) a Eduardo Mendoza pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ausiàs March (Ciutat de Gandia) poesia a Dolors Miquel per ‘El guant de plàstic rosa’.
  • Premi Joanot Martorell (Ciutat de Gandia) novel·la a Ponç Puigdevall per ‘Il·lusions elementals’.
  • Premi primer Montserrat Roig narrativa a Núria Nadal per ‘El mirall’.
  • Premi segon Montserrat Roig narrativa a Esther Gual per ‘L’espera’.
  • Premi Carlemany Foment Lectura novel·la a Laia Aguilar per 'Wolfgang (extraordinari)'.
  • Premi accèssit Montserrat Roig narrativa a Carlota Vallès per ‘La iaia’.
  • Premi Miquelet d’Honor a Marc Granell per la seva trajectòria.
  • Premi Micalet teatre a Joan Roca Casals per ‘Cota 705’.
  • Premi Documenta novel·la a Jordi Amor per ‘El forat’.
  • Premio Nacional de les Lletres Espanyoles a Juan Eduardo Zúñiga pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciutat de Carlet novel·la a Pasqual Mas i Usó per ‘Un miracle sense importància’.
  • Premi Ángel Crespo traducció a Celia Filipetto per la traducció de l’italià a l’espanyol de ‘La niña perdida' d’Elena Ferrante (Lumen).
  • Premi Atlàntida (Gremi Editors Catalunya) foment de la lectura a Isabel Coixet.
  • Premi Atlàntida (Gremi Editors Catalunya) 50 anys activitat editorial a l’Editorial Blume.
  • Premi Atlàntida (Gremi Editors Catalunya) 25 anys activitat editorial a Editorial Larousse.
  • Premi Atlàntida (Gremi Editors Catalunya) 25 anys activitat editorial a M. Moleiro Editor.
  • Premi Atlàntida (Gremi Editors Catalunya) 25 anys activitat editorial a Tritó Edicions.
  • Premi Atlàntida (Gremi Editors Catalunya) jove emprenedor editorial a Aniol Rafel (Edicions del Periscopi).
  • Premi Alghero Donna Literatura i Periodisme a Carla Gràcia per ‘Set dies de Gràcia’.
  • Premi Veu Lliure (Escriptors refugiats - PEN Català) a l’autora turca Zeynep Oral per la seva trajectòria.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Àngels Cabré per ‘Miralls creuats: Roig / Capmany’.
  • Premi Màrius Torres poesia a Albert Garcia Elena per ‘Silur d’amagatotis’.
  • Premi Setè Cel (Salt) novel·la a Miquel Aguirre per ‘Els morts no parlen’.
  • Premi Vuela la Cometa novel·la menors 30 anys a Dani Morales per ‘Habrá valido la pena’.
  • Premi Fiter i Rossell (Cercle Arts i Lletres Andorra) novel·la a Josep Maria Ràfols Cabrisses per ‘La pell’.
  • Premi Manel Cerqueda Escaler (Cercle Arts i Lletres Andorra) novel·la curta a Marcel Fité per ‘Escacs d’amor’.
  • Premi Carles Borromeu narracions (Arts i Lletres Andorra) a Jordi Romeu per ‘Honor de poble a poble’
  • Premi Grandalla (Cercle Arts i Lletres Andorra) poesia a Alejandro Llabata per ‘En mi la nit, en tu la llum’.
  • Premi accèssit Crèdit Andorrà (Cercle Arts i Lletres Andorra) teatre a Manuel Pérez per ‘Cendres del paradís’.
  • Premi Cercle Arts i Lletres Andorra divulgació científica a Aland Ward i Koeck per ‘Andorra davant el canvi climàtic’.
  • Premi Sant Miquel Engolasters assaig literari (Arts i Lletres Andorra) a Josep-Francesc Delgado per ‘Michael Ende. Una antroposofia cosmogònica’.
  • Premi Tinet narrativa curta a Guillem Latorre per 'Històries diferents de persones diferents i amb estils diferents’.
  • Premi Honorífic Most Festival Vilafranca del Penedès a Josep Maria Benet i Jornet per la seva trajectòria.
  • Premi Ciutat Alcoi teatre a Roberto García per ‘Entretindre i no tindre’.
  • Premi Literari «Alella a Maria Oleart» poesia a Antoni Armengol per ’T’he somiat’.
  • Menció especial Premi Literari «Alella a Maria Oleart» poesia a Martina Escoda per ‘Amb plor de boca’.
  • Premi Literari «Alella a Guida Alzina» conte a Anna Folch per ‘L’herència’.
  • Menció especial Premi Literari «Alella a Guida Alzina» conte a Gemma Bachs per ‘Quedar-se o no quedar-se’.
  • Premi Pollença narrativa a Joan Pons per ‘L’incendi del paradís’.
  • Premi Pollença poesia a Marcel Riera per ‘Altres veus’.
  • Premi Ciutat Alzira novel·la a Lluís-Anton Baulenas per 'Amics per sempre'.
  • Premi Ibn Jafadja (Ciutat Alzira) poesia a Eva Baltasar per 'Neutre'.
  • Premi Mancomunitat de la Ribera assaig (Ciutat Alzira) a Jaume Subirana per 'Cafarnaüm. Un llibre de notes'.
  • Premi Europeu Divulgació Científica Estudi General (Ciutat Alzira) a Andreu Escrivà per 'Encara no és tard. Claus per a entendre i aturar el canvi climàtic'.
  • Premi Jacint Verdaguer narrativa muntanya a Bernat Gasull per ‘Maleïda. L’aventura de Jacint Verdaguer’.
  • Premi Arthur Osona guia muntanya a Sergi Lara per ‘Pirineu de Girona Costa Brava. 51 rutes a peu, en bicicleta i caiac’.
  • Premi Juli Soler mapa excursionista a l’Editorial Piolet per ‘Camins de l’exili. Camprodon Prats de Motlló’.
  • Premi Collsacabra llibre muntanya llengua no catalana a Luis Alfonso per ‘Montrebei Paret de Catalunya’.
  • Premi Ramon Llull traducció literària a Kirsten Brandt per la versió alemanya de la novel·la 'Incerta glòria', de Joan Sales.
  • Premi Herralde novel·la a Juan Pablo Villalobos per ‘No voy a pedirle a nadie que me crea’.
  • Premi Internacional Ciutat de Benicarló Divulgació Científica a Joan Borja per ‘Sobre l'alquímia de la vida’.
  • Premi Ciutat de Benicarló Narrativa Memorialística a Joan Garí per ‘L’única passió noble. Converses amb madame Mähler-Besse sobre els valencians i el seu país’.
  • Premi Ciutat Sagunt novel·la a Carles Penyaroja per ‘El pensament viatger’.
  • Premi Ciutat Sagunt poesia a Ricard Garcia per ‘On la sang’.
  • Premi Ciutat Sagunt teatre a Ismael Bereje per ‘Stockolm’.
  • Premi Europeu ciència-ficció trajectòria a Guillem López pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ictineu Europeu ciència-ficció a Antoni Munné-Jordà per ‘Micheliada’.
  • Premi Challenger novel·la a Guillem López per ‘Ignotus’.
  • Premi Goncourt novel·la a Leïla Slimani per «Chanson douce».
  • Premi Renaudot novel·la a Yasmina Reza per «Babylone».
  • Premi Pepe Carvalho novel·la negra a Dennis Lehane pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Catarata assaig a Juanma Agulles per ‘Sociología, estatismo y domina­ción social’.
  • Premi Just Manuel Casero novel·la curta a Jaume Puig per ‘El veler magenta’.
  • Premi finalista Just Manuel Casero novel·la curta a Gemma Sardà per ‘La veu de Cyrano’.
  • Premi Andròmina novel·la a Josep Franco per ‘La vida és dura’.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Rubén Luzón per ‘Alguna cosa’.
  • Premi Joan Fuster assaig a Joan Garcia del Muro per ‘Soldats del no-res’.
  • Premi Antoni de Bofarull narrativa breu a Eva Vilarrasa per ‘Asal’.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia a Montserrat Bastons per ‘Que no tots els amors arriben a bon port’.
  • Premi accèsit Josep M. Gort assaig a Glòria Coll per ‘Quina mandra ser feminista…!’.
  • Premi accèsit Josep M. Gort assaig a Enric Garcia per ‘Francesc Xammar Vidal, perifèrica esperança’.
  • Premi Palanca i Roca teatre a Marta Buchaca per ‘Una família normal’.
  • Premio Nacional Còmic (Ministerio Cultura) a Pablo Audell per 'El paraíso perdido'.
  • Premi Dos Passos Primera Novel·la a Toni Quero per ‘Párpados’.
  • Premi Nèstor Luján novel·la històrica a Jaume Clotet per ‘El càtar proscrit’.
  • Premio Nacional assaig (Ministerio Cultura) a Josep Maria Esquirol per ‘La resistència íntima: assaig d'una filosofia de la proximitat’.
  • Premi Born teatre 2016 a Francesc Meseguer Aragall per ‘Lear’.
  • Premi El Lector de l’Odissea novel·la a Jesús Lana per ‘La germana gran’.
  • Premi Nostromo La Aventura Marítima a Antonio Jesús Ruiz Munuera per 'Ojo de pez'.
  • Premi Internacional Barcino novel·la històrica a Christian Jacq pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Planeta novel·la a Dolores Redondo per 'Todo esto te daré'.
  • Finalista Premi Planeta novel·la a Marcos Chicot per 'El asesinato de Sócrates'.
  • Premi Minotaure a José Antonio Fideu per ‘Los últimos años de la magia’.
  • Premi Antoni Bru narrativa a Jordi Ortiz per ‘Somnis’.
  • Premi Festa d’Elx poesia a Montse Asens i Anna Rispau per ‘El bes de la nit’.
  • Premi Trajectòria Plaça del Llibre (València) a Maria Antònia Oliver pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Pen Català traducció a Ramon Farrés per ‘Correspondència amb Goethe’, de Bettine von Arnim (Adesiara).
  • Premi Salon du Livre Pyrénéen a Edmon Raillard per ‘Quatre cercueils, deux noirs et deux blancs’ (Dos taüts negres i dos de blancs), de Pep Coll (Actes Sud).
  • Premi Autor Revelació (Escola Escriptura Ateneu Barcelonès) a Ignasi Oliveres per la novel·la ‘Alguna cosa no del tot neta, però no gaire perillosa’.
  • Premi Joan Maragall assaig o investigació a Jordi Pigem per ‘Àngels i robots’.
  • Premi Tusquets novel·la a Daniel Ruiz García per ‘La gran ola’.
  • Premi Manuel de Pedrolo - Ciutat de Mataró narrativa ciència-ficció a Montserrat Galícia per ‘Estirant el fil escarlata’.
  • Premi Joan Fuster Bloc Progrés Jaume I de l’Alcúdia a Edicions del Bullent per la seva trajectòria.
  • Premi Gregal novel·la històrica a Josep Busquets per ‘La gramola de l’Edén’.
  • Premi Anagrama assaig a José Luis Pardo per ‘Estudios del malestar. Políticas de la autenticidad en las sociedades contemporáneas’.
  • Premi Francesc Garriga poesia autors inèdits a Guillem Gavaldà per ‘Fam bruta’.
  • Finalista Premi Anagrama assaig a Luciano Concheiro per ‘Contra el tiempo. Filosofía práctica del instante’.
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Xevi Sala per «I ens vam menjar el món».
  • Premi Miquel de Palol poesia a Josep Maria Fulquet per ‘Morir com un riu’.
  • Premi Carles Rahola assaig a Jordi Casassas per «La voluntat i la quimera: el Noucentisme català».
  • Premi Cerverí lletra cançó a Adrià Puntí per ‘La clau de girar el taller’.
  • Premi Lletra iniciativa digital literatura catalana a Ernest Cahué per ‘Un món de poesia’ (projecte transmèdia basat en l’obra de Joana Raspall).
  • Premi Alfons el Magnànim València narrativa a Teresa Broseta per ‘El dia de demà’.
  • Premi Alfons el Magnànim València poesia a Manel Marí per ‘Tavernàries’.
  • Premi Alfons el Magnànim València Nova poesia a Bruna Generoso per ‘Abstraccions i certeses’.
  • Premi Lletra d’Or a Màrius Sampere per ‘L’esfera insomne’.
  • Premi Soler i Estruch narrativa a Josep Manel Vidal per ‘La llum de les estrelles mortes’.
  • Premi RBA novel·la negra a Ian Rankin per ‘Perros salvajes’.
  • Premi Medalla d’Or Consell de Mallorca a Maria-Antònia Oliver pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Núvol conte breu a Magda Bistriceanu per ‘La cremallera’.
  • Premi Liber 2016 a Juan Marsé pel conjunt de la seva obra.
  • Premi L'Illa dels Llibres (votació popular) a Maria Carme Roca per 'A punt d'estrena'.
  • Premi Joan Marquès Arbona (Vall Sóller) narrativa a Montserrat Espallargas per ‘Tot ho dono per perdut’.
  • Premi Guillem Colom i Ferrà (Vall Sóller) poesia a José Luís García.
  • Premi Bernat Vidal Tomàs (Santanyí) poesia a Anna Gual per ‘Molsa’.
  • Premi Senyoriu d’Ausiàs March (Beniarjó) poesia a Anna Gual per ‘El tubercle’.
  • Premi Pare Colom poesia a Esteve Plantada per ‘Bing Bang Llàtzer’.
  • Premi Pare Colom teatre a Juan Tomás Martínez per ‘Cendres’.
  • Premi Ferrater Mora guió còmic a Josep Pastells per ‘El millor filòsof del segle XX’.
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català a Anna Casassas per la seva trajectòria com a traductora.
  • Premi 7 Lletres narrativa a Teresa Saborit per ‘Els llops ja no viuen als boscos’.
  • Premi 7 Lletres microrelat a Gisella Elle per ‘Ets la meva esclava’.
  • Premi Ciutat Badalona narrativa a Eduard Roure Blàvia per ‘La nit de les oques’.
  • Premi Betúlia Memorial Carme Guasch poesia a Vicent Almela per ‘També el vertigen’.
  • Premi Inicia’t teatre breu a Roger Simeon per ‘El pis del pare’.
  • Premi Memorial Pere Rodeja a Núria Dòria per la seva trajectòria com a llibretera.
  • Premi Memorial Pere Rodeja a Albert Pujol per la seva trajectòria com a animador literari a les Terres de l’Ebre.
  • Premi Crexells novel·la a Joan Benesiu per ‘Gegants de gel’.
  • Premi Ferran Canyameres novel·la negra a Rafael Vallbona per ‘Tros’.
  • Premi Sant Joan novel·la a Carme Riera per «Les darreres paraules».
  • Premi Amadeu Oller poesia autors joves a Laura Torres per «L’inhabitable».
  • Premi Llibreter narrativa a Alicia Kopf per ‘Germà de gel’ (L’Altra Editorial).
  • Premi Llibreter altres literatures a Lucia Berlin per ‘Manual per a dones de fer feines’ (L’Altra Editorial)
  • Premi Nit Poesia al Carrer narrativa a Sílvia Romero per ‘A la colònia hidràulica i altres contes’.
  • Premi Nit Poesia al Carrer poesia a Ricard Desola per ‘Casa per casa’.
  • Premi Princesa d’Astúries de les Lletres a Richard Ford pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa a Martí Domínguez per ‘La sega’.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians poesia a Antoni Ferrer per ‘Variacions Goldberg’.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians assaig a Anna Moner ‘Gabinet de curiositats’.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians teatre a Rodolf Sirera per ‘Trio’.
  • Premi Marià Vayreda narrativa a Joan Jordi Miralles per ‘La intimitat de les bèsties’.
  • Premi Joan Teixidor. Haikus en Línia poesia a Carme Cruelles per ‘Delta’.
  • Premi Ferran Soldevila biografia, memòries i estudis històrics a Albert García Espuche per ‘Una societat assetjada. Barcelona, 1713-1714’.
  • Premi Menorca narració curta a Joan Triay per ‘Les estranyes restes d’un naufragi’.
  • Premi segon Menorca narració curta a Vicent Gonyalons per ‘El fillet de la cara pigada’.
  • Premi Menorca poesia autors joves a Guillem Benejam per ‘Collita pròpia’.
  • Premi segon Menorca poesia autors joves a Carlos Mercadal per ‘Cor endins’.
  • Premi VLC Negra novel·la negra català a Silvestre Vilaplana per ‘Un sepulcre de lletres minúscules’.
  • Premi VLC Negra novel·la negra espanyol a David Llorente per ‘Madrid: frontera’.
  • Premi Best Novel VLC Negra a Jo Nesbo per ‘Fantasma’.
  • Premi Mediterrani novel·la a Serge Mestre, per la traducció al francès, ‘Les yeux fardés’ de ‘Memòria d’uns ulls pintats’,de Lluís Llach.
  • Premi Mediterrani novel·la a Teresa Cremisi per ‘La Triomphante’ (Editorial Équateurs).
  • Premi Gresol Gaudí literatura a Jaume Cabré pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nacional Millor Labor Editorial Cultural (Ministerio Cultura espanyol) a l’Editorial Kairós.
  • Premi Junceda il·lustració ficció a Carlos Cubeiro, per ‘Serratología’. Editorial Comanegra.
  • Premi Junceda il·lustració animació a Iván Bravo, per ‘Fun History of Type’ de Congreso Internacional de Tipografia de Valencia.
  • Premi Junceda il·lustració coberta a Natalia Zaratiegui, per ‘En la niebla’. Ardicia Editorial.
  • Premi Junceda il·lustració còmic a Javirroyo, per ‘Martín Berasategui y David de Jorge’ de Editorial Debate/Penguin Random House.
  • Premi Junceda il·lustració divulgació i ciència a Joan Fernández Negrescolor Il·lustració, per ‘Hay clases sociales’. Editorial Media Vaca.
  • Premi Junceda il·lustració edició a Laia Arqueros, per ‘Astra videojuego-app’. FabulosoGames.
  • Premi Junceda il·lustració internacional a MO Gutiérrez Serna, per ‘Rimas’. Reino de Cordelia.
  • Premi Junceda il·lustració futurs creadors a Ina Hristova, per ‘Literatura prohibida’. Escola Massana.
  • Premi Junceda il·lustració premsa i revistes a Xavi Ramiro, per les il·lustracions a la revista digital Esguard.
  • Premi Junceda il·lustració publicitat a Miguel Bustos, per ‘All My Best’. Autoedició.
  • Premi Junceda il·lustració d’honor a la Revista digital 'Orgullo y Satisfación’.
  • Premi Man Booker International novel·la a Han Kang (Corea del Sud), traducció de Deborah Smith, per ‘The Vegetarian’.
  • Premi primer Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura espanyol) Llibres d’Art a «Révélations: iconographie de la Salpêtriére, París 1875-1918», de Javier Viver. Editorial RM Verlag.
  • Premi segon Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura espanyol) Llibres d’Art a «Mensajes desde la pared: carteles en la colección del Museo de Bellas Artes de Bilbao (1886-1975)», de Mikel Bilbao Salsidua. Museo de Bellas Artes de Bilbao.
  • Premi tercer Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura espanyol) Llibres d’Art a «El Palau de la Generalitat de Catalunya: art i arquitectura», de María Carbonell i Buades (dir.). Publicacions Generalitat de Catalunya.
  • Premi primer Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura espanyol) Bibliofilia a «Romeo y Julieta», de William Shakespeare, amb il·lustracions de Natalio Bayo. Liber Ediciones.
  • Premi segon Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura espanyol) Bibliofilia a «Valores», de Jorge Díez Perellón. Millennium Liber.
  • Premi tercer Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura espanyol) Bibliofilia a «El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha. Imprenta Real 1797», de Miguel de Cervantes Saavedra. Summa Editorial.
  • Premi primer Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura espanyol) Facsímils a «Autógrafos de Miguel de Cervantes. Edición conmemorativa del IV Centenario de su muerte 1616-2016». Círculo Científico.
  • Premi primer Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura espanyol) Obres Generals i Divulgació a «Macbeth», de William Shakespeare; il·lustracions de Raúl Arias. Reino de Cordelia.
  • Premi segon Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura espanyol) Obres Generals i Divulgació a «Helénicas», de Jenofonte; introducció, edició, traducció i notes de José Francisco González Castro. Consejo Superior de Investigaciones Científicas.
  • Premi tercer Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura espanyol) Obres Generals i Divulgació a «La herencia de Cristóbal Colón: estudio y colección documental de los mal llamados pleitos colombinos», d’Anunciada Colón de Carvajal i José Manuel Pérez-Prendes Muñoz-Arraco. Consejo Superior de Investigaciones Científicas y Fundación Mapfre.
  • Premi Critica Institut Interuniversitari de Filologia Valenciana creació literària a Josep Palàcios per ‘Alfabet terminal’.
  • Premi Critica Institut Interuniversitari de Filologia Valenciana estudis lingüístics i literaris: Amadeu Viana per ‘Tempesta de signes. Giambattista Vico i Charles S. Pierce’.
  • Premi Critica Institut Interuniversitari de Filologia Valenciana comunicació i difusió cultural a Isabel-Clara Simó i Xavier Dalfó (títol pòstum) per la seva trajectòria.
  • Premi Critica Institut Interuniversitari de Filologia Valenciana arts escèniques a Josep Lluís Sirera (títol pòstum) per la seva trajectòria.
  • Premi Reina Sofía Poesía Iberoamericana a Antonio Colinas pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Joan Profitós assaig pedagògic a Valentí Feixas per «Ser persona. Vida, pensament i acció pedagògica de Pau López i Castellote (1929-1994)».
  • Premi Beca Maria Font recerca etnològica a Judit Manuel per ‘L’agricultura sostenible a la Conca de Barberà’.
  • Premi Pin i Soler novel·la a Carles Rebassa per ‘Eren ells’.
  • Premi Vidal Alcover traducció al català a Xènia Diakonova per ‘Narracions’, de Nikolai Leskov.
  • Premi Tinet narrativa curta a Guillem Latorre per ‘Found footage’.
  • Premi Formentor de las Letras 2016 a Roberto Calasso pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Francesc Català (Perpinyà) poesia a Raimond Aguiló per ‘Els mots indissolubles’.
  • Premi Catalunya Nord (Perpinyà) assaig ensenyament català a Elora Milego i Francesc Franquesa per 'Les interferències lingüístiques del francès al català’.
  • Premi Ramon Juncosa (Perpinyà) divulgació i periodisme transfronterers a Eloi Torrents per ‘El camop de Ribesaltes’.
  • Premi Crítica Serra d’Or novel·la a Martí Domínguez per ‘La sega’.
  • Premi Crítica Serra d’Or poesia a Josep Ramon Bach per ‘Caïm’.
  • Premi Crítica Serra d’Or narració a Pep Albanell per ‘Les fantasies del nàufrag’.
  • Premi Crítica Serra d’Or traducció a Josep Maria Jaumà per 'Irlanda indòmita. 150 poemes de W.B. Yeats’.
  • Premi Crítica Serra d’Or estudis literaris a Julià Guillamon per ‘Joan Perucho, Cendres i Diamants’.
  • Premi Crítica Serra d’Or text teatral a Joan Yago per ‘You say tomato’.
  • Premi Crítica Serra d’Or espectacle teatral a Lali Àlvarez per ‘Ragazzo’.
  • Premi Crítica Serra d’Or teatre aportació interessant a la companyia Parking Shakespeare.
  • Premi Crítica Serra d’Or recerca humanitats a Pere Villalba per 'Ramon Llull: vida i obres’.
  • Premi Crítica Serra d’Or recerca altres ciències a Xavier Duran Duran per ‘La ciència en la literatura’.
  • Premi Crítica Serra d’Or catalanística a Ronald Puppo per 'Mount Canigó. A tale of Catalonia (J. Verdaguer. Introduction and translation by Ronald Puppo)’.
  • Premi Jocs Forals Barcelona a Eduard Sanahuja per ‘Teories del no’.
  • Premi Ràdio Associació a Quim Monzó per la seva trajectòria radiofònica i actual a «El món a RAC1».
  • Premi Crítica Catalana narrativa a Martí Domínguez per ‘La sega’.
  • Premi Crítica Catalana poesia a Gemma Gorga per ‘Mur’.
  • Premi Crítica Española narrativa a Cristina Fernández Cubas per ‘La habitación de Nona’.
  • Premi Crítica Española poesia a Ángeles Mora per 'Ficciones para una autobiografía’.
  • Premi Crítica Gallega narrativa a Manuel Rivas per ‘O último día de Terranova’.
  • Premi Crítica Gallega poesia a María do Cebreiro per ‘O deserto’.
  • Premi Crítica Euskera narrativa a Ramon Saizarbitora per ‘Lili eta biok’
  • Premi Crítica Euskera poesia a Juan Kruz Igerabide per ‘Los poemas de Lainoa Janez’.
  • Premi Miquel Bauçà poesia a Hilari de Cara.
  • Premi Bernat Vidal i Tomàs poesia a Anna Gual per 'Molsa'.
  • Premi Jordi Domènech traducció poètica a Meritxell Cucurella-Jorba per ‘Clinica dell'abbandono’, d'Alda Merini.
  • Premi Escriptors Catalans - Jaume Fuster a Carles Hac Mor a títol pòstum per la seva trajectòria.
  • Premi Quima Jaume a Àngel Terron per la seva trajectòria com a poeta i editor.
  • Premi Rosa Leveroni poesia a Gerard Cisneros per ‘D’epitalami, res’.
  • Premi Senyoriu d’Àusias March poesia a Anna Gual per ‘Tubercle’.
  • Premi Vila Lloret narrativa a Francesc Company per ‘Mai no tornaré a Camagüey’.
  • Accèssit premi Vila Lloret narrativa a Joan Cané Rubies per ‘Emigració 2.0 Xangai’.
  • Creu de Sant Jordi (Generalitat de Catalunya) a Josefa Contijoch Pratdesaba pel conjunt de la seva obra literària.
  • Creu de Sant Jordi (Generalitat de Catalunya) a Jordi Llovet Pomar pel conjunt de la seva obra de traducció i crítica literària.
  • Creu de Sant Jordi (Generalitat de Catalunya) a Mariàngela Vilallonga Vives pel conjunt de la seva obra assagística.
  • Premi Josep Maria Llompart poesia a Màrius Sampere per ‘L’esfera insomne’
  • Premi Rafel Jaume traducció poètica a Josep Maria Jaumà per ‘Irlanda Indòmita, 150 poemes de W.B. Yeats’ (Edicions de 1984) de William Butler Yeats.
  • Premi Ciutat Mollerussa novel·la breu a Lluís Vilarrasa per ‘Els fruits vermells’.
  • Finalista premi Ciutat de Mollerussa novel·la breu a Jesús M. Tibau per ‘El calaix dels vols perduts’.
  • Premi Alfaguara novel·la a Eduardo Sacheri per ‘La noche de la usina’.
  • Premi Ramon Roca Boncompte assaig ex aequo a Gemma Carbó per ‘Pensar l’educació des de la cultura’.
  • Premi Ramon Roca Boncompte assaig ex aequo a Liliana López Borbón per ‘La gestión de la cultura como construcción de ciudadanía’.
  • Premi Roc Boronat novel·la a Lolita Bosch per ‘La ràbia’.
  • Premi Nacional Cultura literatura catalana a Antònia Vicens pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nacional Cultura literatura espanyola a Enrique Vila-Matas pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nacional Cultura assaig a Lola Badia per la seva especialització medievalista i en l'obra de Ramon Llull.
  • Premi Taofen (millor novel·la estrangera publicada a la Xina) a Javier Cercas per ‘El impostor’.
  • Premi Joaquim Ruyra - Recull narració a Montserrat Espallargas per ‘Vides de filferro’.
  • Premi Benet Ribas - Recull poesia a Josep Massanés per ‘Radiació de fons’.
  • Premi Salvador Reynaldos - Recull periodisme a Jaume Planas perxachs per ‘Notícia d’aparador’.
  • Premi Rafel Cornellà / Joaquim Abril - Recull retrat literari a Jaume Calatayud per ‘Allà on comença el barranc del cinc…’
  • Premi Sant Cugat - Gabriel Ferrater poesia a Eva Baltasar per ‘Animals d’hivern’.
  • Premi Maria Mercè Marçal poesia a Joan Perelló per 'El mapa de l'infinit'.
  • Premi Joaquim Amat-Piniella narrativa a Joan-Daniel Bezsonoff per ‘Matar De Gaulle’.
  • Premi 25 Abril - Vila de Benissa narrativa breu a Ivan Carbonell per ‘La lluna quan Tots Sans’.
  • Medalla Honor de la SGAE a Josep Maria Benet i Jornet per la seva trajectòria com a autor teatral.
  • Premi Primavera novel·la a Carlos Montero per ‘El desorden que dejas’.
  • Premi Honor Lletres Catalanes a Maria Antònia Oliver per la seva trajectòria.
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Ricardo Menéndez Samón per ‘El Sistema’.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura catalana a Najat El Hachmi per ‘La filla estrangera’.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura espanyola a Ricardo Piglia per ‘Los diarios de Emilio Renzi. Años de formación’.
  • Premi Ciutat Barcelona traducció a Ramon Monton per ‘Els quaranta dies del Musa Dagh’, de Franz Werfel.
  • Premi Ciutat Barcelona història a Marc Andreu per ‘Barris, veïns i democràcia. El moviment ciutadà i la reconstrucció de Barcelona (1968-1986)’.
  • Premi Ciutat Barcelona Mitjans de Comunicació a Carles Capdevila per la seva trajectòria.
  • Premi Ciutat Barcelona projecció internacional a Paul Preston per la seva trajectòria.
  • Premi Ramon Llull novel·la a Víctor Amela per 'La filla del capità Groc'.
  • Premi Crims de Tinta novel·la negra a Núria Cadenes per 'Tota la veritat'.
  • Premi Comillas història, biografia i memòries a Jordi Amat per ‘La primavera de Múnich’.
  • Premi Memorial Agustí Vehí (Tiana Negra) novel·la a Silvestre Vilaplana per ‘Els ossos soterrats’.
  • Premi Llorenç Villalonga novel·la a Miquel Àngel Vidal per ‘La ciutat de les ànimes’.
  • Premi Joan Alcover poesia a Marcel Riera per ‘Occident’.
  • Premi La Trama novel·la negra a Carmen Conde per ‘Para morir siempre hay tiempo’.
  • Premi Lila (País Valencià) a Encarna Sant-Celoni per la seva trajectòria.
  • Premi Gaziel memòries i biografies a Andreu Martín per ‘Ara com ara, tot va bé’.
  • Premi Anagrama novel·la en català a Albert Forns per ‘Jambalaia’.
  • Finalista premi Anagrama novel·la en català a Anna Ballbona per ‘Joyce i les gallines’.
  • Premi Josep Pla narrativa a Lluís Foix per 'Aquella porta giratòria'.
  • Premi Nadal novel·la a Víctor del Árbol per «La víspera de casi todo».


    Directoris revista «Cornabou» premis literatura infantil i juvenil:
  • Literatura infantil
  • Literatura juvenil
  • Àlbum il.lustrat
  • Honorífic Hans Christian Andersen
  • Literatura Astrid Lindgren
  • Assaig infantil i juvenil
  • Diversos infantil i juvenil
  • Premis amb convocatòria vigent
  • Premis Nobel
  • Cens autors i traductors



    TORNAR A PORTADA BIT DE CULTURA

  • Llenguet

    Clipteatre

    Narrativa

    Forum opinio

    Cornabou
    Cornabou

    Vinyeta literaria
    Vinyeta literaria

    Estiraboli
    Estiraboli

    Bustia
    Redacció