GUANYADORS PREMIS LITERARIS


[Si voleu afegir el veredicte d'algun premi literari que no consti en aquest directori perquè no s'ha fet públic o perquè no ha arribat a la redacció de «Bit de cultura», envieu un correu electrònic amb el nom del premi, el nom del guanyador o guanyadora, i el títol i el gènere de l'obra premiada]


| Premis 2017 | Premis 2016 | Premis 2015 | Premis 2014 | Premis 2013 | Premis 2012 |
| Premis 2011 | Premis 2010 | Premis 2009 | Premis 2008 | Premis 2007 |
| Premis 2006 | Premis 2005 | Premis2004 | Premis 2003 | Premis 2002 |
| Premis infantil i juvenil | Premis Nobel | Altres premis |
| Convocatòria premis vigents |
| Cens autors i traductors |

ANY 2010


  • Premi Martí Dot poesia a Bruna Generoso i Miralpeix per 'On has deixat la veu?'
  • Premi Mostra Literaria Maresme poesia (E) per 'Records menuts'.
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia a Núria Viñas Pujolràs per 'Bombolles de sabó'.
  • Premi José Luis Hidalgo poesia a Joan Payeras per 'Eva en América'.
  • Premi Vila Cambrils narrativa marítima a Jordi Cortès per 'Illingas, l'última platja'.
  • Premi Sant Jordi novel·la a Ramon Solsona per 'L'home de la maleta'.
  • Finalista premi Sant Jordi novel·la a Jordi Cabré per 'Després de Laura'.
  • Premi Mercè Rodoreda contes i narracions a Alba Dedeu per 'Gats al parc'.
  • Premi Carles Riba poesia a Rosa Font per 'Un lloc a l'ombra'.
  • Premi Memorial Joan B. Cendrós a Colm Tóibín per 'Bullfighting ban is sweet revenge for Catalonia'.
  • Premi Joan Maragall assaig religiós a Jaume Mensa per 'Amor fina e complida. Arnau de Vilanova i les teories medievals de l'amor'.
  • Premi Ferran Soldevila estudis històrics a Montserrat Comas per 'La impremta catalana (1800-1833)'.
  • Premi Òmnium Cultural comunicació ex aequo a Vilaweb.
  • Premi Òmnium Cultural comunicació al documental de TVC, 'Adéu, Espanya?', dirigit per per Dolors Genovès.
  • Premi Gaziel biografies i memòries a Luis Racionero per 'Memorias Culturales'.
  • Premi primer Sant Hilari poesia a Adolf M. Iglesias per 'Abans-d'ahir cremàvem déus'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Isabel Garcia Canet per 'L'os de la música'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés narrativa científica a Ignacio Díaz per 'Transeünts'.
  • Premi segon Sant Hilari poesia a Glòria Coll per 'El gran clivell'.
  • Premi Internacional Miguel Unamuno contes a Pepe Monteresín per 'Rayos y retruécanos'.
  • Premi Octavi Pellissa a Lolita Bosch pel projecte 'Camps de caputxins abans de tot això'.
  • Premi Carlemany novel·la a Bea Cabezas per 'La ciutat vertical'.
  • Premi Adonais poesia a José Gutiérrez Román per 'Los pies del horizonte'.
  • Premi Llibre Europeu de l'Any ficció a Sofi Oksanen per 'Purge'.
  • Premi Llibre Europeu de l'Any assaig a Roberto Saviano per 'La belleza y el infierno'.
  • Premi Helena Jubany narració curta o recull de contes per ser eplicats a Jordi Solé per 'Blanc'.
  • Premi José Luis Giménez-Frontín a Enrique Badosa per la seva trajectòria en l'apropament de cultures.
  • Premi Pere Quart humor i sàtira a Carles Porta per 'El club dels perfectes'.
  • Premi Tusquets novel·la a Rafael Reig per 'Todo está perdonado'.
  • Premi Documenta novel·la a Bel Olid per 'Taxonomia de les arrels'.
  • Premi Pin i Soler novel·la a Gerard Guix per 'Tot el que hauries de saber abans d'estimar-me'.
  • Premi Vidal i Alcover traducció a Anna Casassas per 'Tot el que hauries de saber abans d'estimar-me'.
  • Premi Comas i Maduell poesia a Montserrat Butxaca per 'Versos de sal'
  • Premi Rovira i Virgili biografies, memòries i dietaris a Susanna Rafart per 'Gaspara i jo. Sobre l'amor, retrat oval de Gaspara Stampa amb intervencions presents'.
  • Premi Real Academia Española a Hernán Lara Zavala per 'Península, península'.
  • Premi Cervantes literatura a Ana María Matute pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Born teatre a Lluïsa Cunillé per 'El temps'.
  • Premi Hiperbreves Movistar a Rosa Yáñez per 'Dejé de ser niño el día que el canario escapó de la jaula y se quedó junto a ella buscando la entrada'.
  • Premi Bernat Capó assaig a Pep Martorell per 'Devocions marineres a terres valencianes'.
  • Premi Joan Amades cultura popular a Jofre Padullés per 'Festes amb bous. Recorregut pel nostre patrimoni cultural a través del Corre de Bou de Cardona'.
  • Premi Tinet narrativa curta a Laia Alsina per 'Matí'.
  • Premi Joanot Martorell novel·la a Isabel-Clara Simó per 'Amor meva'.
  • Premi Ausiàs March poesia a Anna Montero per 'Teranyines'.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Ramon Usall per 'Futbol per la llibertat'.
  • Premi Màrius Torres poesia a Eva Baltasar per 'Medi aquàtic'.
  • Premi Lleida projecte novel·la negra a Ramon Usall.
  • Premi Lleida projecte narrativa a Víctor Sunyol per 'Birnam'.
  • Premi National Book Award novel·la a Patti Smith per 'Cuando éramos niños'.
  • Premi Nacional de les Lletres Espanyoles a Josep M. Castellet pel conjunt de la seva obra i trajectòria.
  • Premi Antoni Bru narrativa a Jordi Ortiz per 'Essència de guaiaba'.
  • Premi Festa d'Elx poesia a Josep Pérez i Tomàs per 'Perbreviter'.
  • Premi Ojo Crítico narrativa a Pablo Gutiérrez per 'Nada es crucial'.
  • Premio Nacional Còmic a Antonio Altarriba (text) i Kim (il·lustracions) per 'El arte de volar' (Edicions de Ponent).
  • Premi Ciutat d'Alzira novel·la a Joaquim Biendicho per 'Els embolics dels Hoover'.
  • Premi Europeu Divulgació Científica Estudi General assaig a David Bueno per 'L'enigma de la llibertat. Una perspectiva biològica i evolutiva de la llibertat humana'.
  • Premi Mancomunitat Ribera Alta assaig a Rafa Roca per 'El valencianisme de la Renaixença'.
  • Premi Ibn Jafadja poesia a Iban L. Llop per 'Batalles de Sardenya'.
  • Premi Palanca i Roca teatre a Miquel Àngel Vidal per 'La nit de glòria d'A.M.'
  • Premi Antoni de Bofarull narrativa a David Moragas per 'Perdut en la cambra fosca'.
  • Accèssit premi Antoni de Bofarull narrativa a Eva Cabrera per 'El vent dels mocadors brodats'.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia a Iván Vallejo per 'Itineraris'.
  • Accèssit premi Gabriel Ferrater poesia a Gemma Ordóñez per 'Les branques de l'heura'.
  • Premi Agustí Bartra poesia a Rosa Igartua i Mollfulleda per 'Casa'.
  • Premi Loewe poesia a Joaquín Pérez Asústre per 'Visor'.
  • Premi Clarín novel·la a Gustavo Nielsen per 'La otra playa'.
  • Premi Ángel Crespo traducció a Monika Zgustová per 'Las aventuras del buen soldado Svejk', de Jaroslav Hasek.
  • Premi Atlàntida millor tasca informativa premsa escrita al Suplement Cultura del diari AVUI.
  • Premi Atlàntica millor tasca informativa ràdio i televisió a Laura Borràs i Sílvia Soler (Els matins, TV3).
  • Premi Atlàntida millor tasca en defensa de la Propietat Intel·lectual a Pilar Rahola.
  • Premi Atlàntida Especial Labor Editorial a la Federació d'Editors Europeus.
  • Premi Atlàntida reconeixement foment de la lectura a Pep Guardiola.
  • Premio Nacional de Traducció a Mauro Armiño per 'Historia de mi vida', de Giacomo Casanova.
  • Premi Sant Carles Borromeu narracions a Albert Ginestà per 'És estrany!'.
  • Accèssit premi Manuel Cerqueda novel·la curta a Maria Àngels Bosc per 'Un camí entre vinyes'.
  • Premi Grandalla poesia a David Escamilla per 'Elogi de la veritat'.
  • Premi Sant Miquel d'Engolasters assaig a Pere Ballart per 'La veu cantant'.
  • Premi Crèdit Andorrà teatre a Daniela Feixas per 'El bosc'.
  • Premio Nacional Traducció a Adan Kovacsics pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Goncourt narrativa a Michel Houllebecq per 'La Carte et le territoire'.
  • Premi Herralde novel·la a Antonio Ungar per 'Tres ataúdes blancos'.
  • Premi Pepe Carvalho novel·la negra a Andreu Martín pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Andròmina narrativa a Raquel Ricart per 'Les ratlles de la vida'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Cèlia Sánchez-Mústich per 'On no sabem'.
  • Premi Octubre teatre a Francesc Adrià per 'Taula de canvis'.
  • Premi Joan Fuster assaig a Joan Nogué per 'Paisatge, territori i societat civil'.
  • Premi Just Casero narrativa a Helder Farrés per 'Com dues llunes de Saturn'.
  • Premi Maria Oleart poesia a Lali Ribera per 'Enyors i tornes'.
  • Premi Guida Alzina narrativa a Albert Pijoan per 'Un refugi turc'.
  • Premi Isidre Polit relat astronomia a Sílvia Guillamot per 'Darrera nit de Sant Llorenç'.
  • Premi primer CAM Gabriel Miró conte curt a Luis Paniello per 'El sabor de la rutina'.
  • Premi segon CAM Gabriel Miró conte curt a Ernesto Ortega per 'La bala blanca'.
  • Premi El Lector de l'Odissea novel·la a Carles Zanon per 'Breu tractat sobre les il·lusions òptiques'.
  • Premio Nacional literatura dramàtica a Lluïsa Cunillé per 'Aquel aire infinito'.
  • Premi Néstor Lujan novel·la històrica a Coia Valls per 'La princesa de Jade'.
  • Premi Ferran Canyameres novel·la negra a Josep Torrent per 'Detalls culinaris'.
  • Premi Francisco García Pavón novel·la negra a Manuel Nonídez per 'Frío de muerte'.
  • Premi Novelpol novel·la negra a Don Wislow per 'El poder del perro'.
  • Premi Ciudad de Getafe novel·la negra a Francisco Balbuena per 'No hay perro que viva tanto'.
  • Premi primer Millor Enquadernació Artística Ministeri Cultura a Juan Antonio Fernández Argenta per 'Pétreo' (Como la lluvia, de José Emilio Pacheco).
  • Premi segon Millor Enquadernació Artística Ministeri Cultura a Eduardo Giménez Burgos per 'Espectro' (Como la lluvia, de José Emilio Pacheco).
  • Premi Planeta novel·la a Eduardo Mendoza per 'Riña de gatos. Madrid, 1936'.
  • Finalista premi Planeta novel·la a Carmen Amoraga per 'El tiempo mientras tanto'.
  • Premi Mallorca narrativa a Carles Sànchez i Cardona per 'Contes des de l'illa Quàntica'.
  • Premi Mallorca poesia a Ricard Martínez Pinyol per 'La inspiració i el cadàver'.
  • Premi Mallorca Teatre Principal a Marc Angelet Cantos per 'El biògraf'.
  • Premi Real Academia Española narrativa a Hernán Lara per 'Península, península'.
  • Premi Reconeixement Mèrit Editorial Fira Internacional Llibre Guadalajara a Jaume Vallcorba per la seva trajectòria amb Quaderns Crema i Acantilado.
  • Premio Nacional assaig a Anjel Lertxundi per 'Eskarmentuaren paperak' (Vida i altres dubtes).
  • Premi Man Booker novel·la anglesa a Howard Jacobson per 'The Finkler Question'.
  • Premi Isabel Polanco assaig a Humberto López Morales per 'La andadura del español por el mundo'.
  • Premi Josep Robrenyo teatre a Vanesa Sotelo per 'Memoria do incendio'.
  • Premio Nacional de Narrativa a Javier Cercas per 'Anatomía de un instante'.
  • Premi Nobel Literatura a Mario Vargos Llosa pel conjunt de la seva obra.
  • Premio Iberoamericano novel·la a Mónica Lavín per 'Yo la peor'.
  • Premi Comillas història, biografia i memòries a Jon Juaristi i Marina Pino per 'Vidas cruzadas y destino derrotados'.
  • Premio Nacional poesia a José María Millares Sall (a títol pòstum) per 'Cuadernos 2000-2009'.
  • Premi Ciudad de Torrevieja novel·la a Gustavo Martín Garzo per 'Tan cerca del aire'.
  • Premi Francisco Casavella novel·la a Pablo Sánchez per 'El alquiler del mundo'.
  • Premi Espasa assaig a Manuel Cruz per 'Los filósofos y el amor'.
  • Premi Internacional assaig Caballero Bonald a Elías Díaz per 'De la Institución a la Constitución'.
  • Premi Café Gijón novel·la a Antonio Montes per 'El grito'.
  • Premio Nacional Millor Labor Editorial Cultural (Ministerio Cultura) ex-aequo a l'Editorial Alba.
  • Premio Nacional Millor Labor Editorial Cultural (Ministerio Cultura) ex-aequo al grup editorial Akal.
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Agnès Rotger i Nàdia Ghulman per 'El secret del meu turbant'.
  • Finalista premi Prudenci Bertrana novel·la a Xevi Sala per 'Les causes perdudes'.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Pepa Úbeda per 'La meua frontera'.
  • Premi Carles Rahola assaig a Sam Abrams per 'Llegir Maragall, ara'.
  • Premi Ciudad de Jaén novel·la a Gonzalo Torné per 'Hilos de sangre'.
  • Premi Internacional Novel·la Negra RBA a Harlan Coben (New Jersey) per 'Live Wire'.
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català a Maria Barbal.
  • Medalla d'Or Ajuntament Santa Coloma de Gramenet a Màrius Sampere pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nacional de Literatura Xile a Isabel Allende pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Honor Liber 2010 a Josep Maria Boixareu pel conjunt de la seva labor en el camp de l'edició.
  • Premi Boixareu Ginesta Llibreter de l'Any Federació Gremis Editors a la Llibreria Diego Marín, de Múrcia.
  • Premi Foment Lectura Federació Gremis Editors a Cultura de l'agència EFE.
  • Premi Foment Lectura Federació Gremis Editors al programa 'Pompas de papel', de Ràdio Euskadi.
  • Premi Foment Lectura Federació Gremis Editors al programa 'Pàgina 2', de La2, de TVE.
  • Premi Foment Lectura Federació Gremis Editors a la Biblioteca Municipal de Burgos.
  • Premi Soler i Estruch narrativa a Jovi Lozano-Seser per 'Efectes secundaris'.
  • Premi Ribera d'Ebre narrativa a Albert Güell per 'L'ull de bronze'.
  • Premi Les Alcubles relat curt a Josep Lluís Alcaide per 'La rosa del Safrà'.
  • Premi Mossèn Romà Comamala relat a Mercè Malé Gardella per 'Un àngel per a l'Erika'.
  • Menció premi Mossèn Romà Comamala relat a Ricard Desola Mediavilla per 'Ningú només això'.
  • Menció premi Mossèn Romà Comamala relat a Sílvia Romero i Olea per ''Kiklos (cercle)'.
  • Premi Bernat Vidal i Tomàs (Santanyí) poesia a Montserrat Garcia Ribas per 'Com l'últim joc de mai'.
  • Premi Mediterrània - Pare Colom poesia a Montserrat Butxaca Fernández per 'Dunes de safrà'.
  • Premi Juan March novel·la a Andrés Barba per 'Muerte de un caballo'.
  • Premi Extraordinario de las Artes Literarias a José Manuel Caballero Bonald per la seva trajectòria literària.
  • Premi El Setè Cel narrativa obra publicada a Vicenç Pagès per 'Els jugadors de Whist'.
  • Premi Hammet Semana Negra Gijón novel·la a Guillermo Orsi per 'Ciudad santa'.
  • Premi Rodolfo Wash Semana Negra Gijón novel·la a Javier Sinay per 'Sangre joven'.
  • Premi Celsius Semana Negra Gijón relats a Juan Aguilera per 'La red de Indra'.
  • Premi Espartaco Semana Negra Gijón novel·la històrica a Alejandro Hernàndez per 'Oro ciego'.
  • Premi Memorial Silverio Cañada (Gijón) primera novel·la negra a Gregorio Casamayor per 'La sopa de Dios'.
  • Premi Internacional Relats Policíacs a Enrique Ferrari per 'Ese hombre'.
  • Premi 7 Lletres narrativa a Miquel Àngel Vidal per 'Jardí de gel'.
  • Premi Palanca i Roca teatre a Miquel Àngel Vidal per 'La nit de glòria d'AM'.
  • Premi Bubok digital a Juan Aparicio Belmonte per 'Mis seres queridos'.
  • Premi Brigada 21 novel·la català a Sebastià Jovani per 'Emulsió de ferro'.
  • Premi Brigada 21 novel·la traducció català a Maria Llopis per 'La dona de verd', d'Arnaldur Indridason.
  • Premi Brigada 21 novel·la espanyol a Domingo Villar per 'La playa de los ahogados'.
  • Premi Brigada 21 novel·la traducció espanyol a Eduardo García per 'El poder del perro', de Don Winslow.
  • Premi Brigada 21 primera novel·la a Carlos Zanón per 'Tarde, mal y nunca'.
  • Premi Brigada 21 (Florenci Clavé) il·lustració coberta a Ismas per 'Trago amargo', de Francisco J. Haggenbeck (Roca Editorial).
  • Premi Fundació Cristóbal Gabarrón de las Letras a Juan Marsé pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Fundació Món Rural narrativa a Marc Masdéu per 'Les tombes buides'.
  • Premi Fundació Món Rural assaig a Manel Martínez per 'Apicultura tradicional. Abellaires, melers i cerers. Arquitectura rural i patrimoni (l'exemple a la Conca de Barberà)'.
  • Premi Fundació Món Rural periodisme a Santiago Valldepérez per 'Cinc dies al ras'.
  • Premi Vall d'Albaida literatura eròtica a Francesc Mompó i Mercè Climent per 'Somniant amb Aleixa'.
  • Premi Crexells a Vicenç Pagès per 'Els jugadors de Whist'.
  • Premi Llibreter literatura catalana a Jordi Puntí per 'Maletes perdudes'.
  • Premi Llibreter altres literatures a Elizabeth Strout per 'Olive Kitteridge'.
  • Premi Miguel de Unamuno assaig euskera a Aitor Zuberogoitia per 'Surf'.
  • Premi Miguel de Unamuno assaig espanyol a Teresa Aguilar per 'Cuerpo textual en la cultura occidental'.
  • Premi Luarna assaig digital a Xavier Flores (†) per Un hombre habla a sus semejantes. Diario de un exiliado 1949-1950'.
  • Premi Sant Joan novel·la a Joan Barril per 'Les terres promeses'.
  • Premi de la Pau dels Llibreters Alemanys (Fira Frankfurt) a David Grossman per la seva trajectòria.
  • Premi Països Catalans Solstici d'Estiu a Clara Soley Manuel per 'Enemigues de l'ànima'.
  • Premi Betúlia poesia a Daniel Nomen per 'Qui ens devia parlar del paradís'.
  • Premi Inicia't teatre breu a Ivan Velljo Vall per 'Món animal'.
  • Premi Príncep d'Astúries de les Lletres a Amin Maalouf pel conjunta de la seva obra.
  • Premi Montflorit narrativa a Jordi Dausà i Mascort per 'Manual de supervivència'.
  • Premi Manel Garcia Grau poesia a Ferran Archiles per 'Mala memòria'.
  • Premi Amadeu Oller poesia a Sònia Moya per 'Gramàtica de l'equilibri'.
  • Premi primer Sant Narcís de Girona narrativa a Miquel Pascal per 'Instantànies urbanes'.
  • Premi segon Sant Narcís de Girona narrativa a Oriol Ponsatí-Murla per 'I no saber què fer-ne. 10 microcontes'.
  • Premi Internacional Menéndez Pelayo a José Luis Sampedro pel conjunt de la seva trajectòria.
  • Premi Ventura Gassol poesia a Francesc Xavier Simarro per 'Mare Nostrum'.
  • Premi Joan Puig i Ferreter a Joan Carles Gonzàlez Pujalte per 'Allò amb plomes'.
  • Premi Memorial Gabriel Xammar a Pere Anguera (títol pòstum) per la seva trajectòria.
  • Premi beca Manuel de Montoliu assaig a Ramon Amigó per 'Toponomàstica de l'antic terme de Tamarit del Mar'.
  • Premi beca Antoni Agustí a Josep Santesmases assaig per 'Espai, demografia, Església i poder. Vila-rodona al segle XVII'.
  • Premi El Puig narrativa breu a Ramon Sanz Tardío per 'Carta de navegació'.
  • Premi Goleta i Bergantí poesia a Ramon Sanz Tardío per 'Els pressentiments exemplars'.
  • Premi Lletra d'Or a Joan Daniel Bezsonoff per 'Una educació francesa'.
  • Premi Carles Salvador poesia a Joan Navarro per 'A deslloc'.
  • Premi Crítica Literària Valenciana narrativa a Susana Fortes per 'Esperando a Robert Capa'.
  • Finalista Premi Crítitica Literària Valenciana narrativa a Alberto Gimeno per 'Hotel Dorado'.
  • Premi Crítica Literària Valenciana poesia a Carlos Marzal per 'Ánima mía'.
  • Premi Crítica Literària Valenciana assaig i altres gèneres a Vicente Verdú per 'El capitalismo funeral'.
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a Lluís Roda per 'Nadir'.
  • Premi Man Booker 1970 novel·la a J.G.Farrell per 'Troubles'.
  • Premi primer Millor Llibre Art Ministeri de Cultura a 'Memoria y naturaleza: el archivo del Real Jardín Botánico', de María Pilar San Pío, Editorial Lunwerg.
  • Premi segon Millor Llibre Art Ministeri Cultura a 'Álbum Alcubierre. Dibujos', de Benito Navarrete Prieto y Alfonso E. Pérez Sánchez. Fundación Arte Hispánico (Ediciones El Viso).
  • Premi tercer Millor Llibre Art Ministeri Cultura a 'Museo Thyssen-Bornemisza. Pintura Antigua. Pintura Moderna', Fundación Colección Thyssen-Bornemisza.
  • Premi primer Millor Llibre Bibliofília Ministeri Cultura a 'Llibre de meravelles', de Ramon Llull, a cura de Pere Gimferrer i estoig de Jaume Plensa, Edicions 62.
  • Premi segon Millor Llibre Bibliofília MInisteri Cultura Imprenta Real. Fuentes de la tipografía española, de VV.AA., editado por Agencia Española Cooperación Internacional para el Desarrollo.
  • Premi tercer Millor Llibre Bibliofília Ministeri de Cultura a 'Mon cher Theo', de VV.AA., Centro Editor PDA.
  • Premi primer Millor Llibre Facsímil MInisteri Cultura a 'Notitia Dignitatum', Millennium Liber.
  • Premi segon Millor Llibre Facsímil Ministeri Cultura a 'Libro de Horas del Obispo Morgades', Millennium Liber.
  • Premi tercer Millor Llibre Facsímil Ministeri Cultura a 'Apocalipsis Figurado de los Duques de Saboya', de VV.AA., Club Bibliófilo Versol.
  • Premi primer Millor Llibre Divulgació Ministeri Cultura per 'Un Madrid literario', de José Manuel Caballero Bonald, Editorial Lunwerg.
  • Premi segon Millor Llibre Divulgació Ministeri Cultura per 'Dibujando el Transcantábrico', de VV.AA., editado por Rey Lear, S L.
  • Premi tercer Millor Llibre Divulgació Ministeri Cultura per 'Sabor Ampurdanés', de Pere Bahí, Ediciones Omega.
  • Premi El Temps de les Cireres narrativa obra publicada a Jaume C. Pons Alorda per 'Cilici'.
  • Premi Víctor Alari (Cubelles) narrativa a Daniel Ferrer per 'Infanteses'.
  • Premi Jóvenes Talentos Booket a Eduardo Encinas per '1893'.
  • Premi Jordi Domènech traducció poesia a Txema Martínez per 'Sonets de William Shakespeare'.
  • Premi Vila d'Ascó narrativa a Col·lectiu Escola Escriptura Ateneu Barcelonès per 'L'arfetacte'.
  • Premi Quim Masó teatre a la companyia Mentidera Teatre (Cristina Cervià i Meritxell Yanes) per l'obra 'Tot'.
  • Premi Fernando Lara novel·la a Javier Reverte per 'Barrio cero'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians assaig a Enric Balaguer per 'La casa que vull'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa a Núria Cadenes per 'AZ'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians poesia a Jaume Pérez per 'Solatge'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians teatre a Manuel Molins per 'Dones, dones, dones'.
  • Premi Difusió Literatura Escriptors Valencians ex aequo a Mercè Climent pel blog 'Els primers gestos del verd...'
  • Premi Difusió Literatura Escriptors Valencians ex aequo a Francesc Mompó pel blog 'Uendos, Greixets i Maremortes'.
  • Premi Flor Natural Jocs Florals Torroja del Priorat a Julián Arribas per 'La fecunditat del fang'.
  • Premi Viola d'Argent Jocs Florals Torroja del Priorat a Eva Font per 'Entre desig i defallences'.
  • Premi Marcel Sentís narració curta exaequo a Àfrica Ragel per 'El passejador'.
  • Premi Marcel Sentís narració curta exaequo a Francesc Guinart per 'Nocturn en deliri major'.
  • Premi Sant Cugat - Gabriel Ferrater poesia a Adrià Targa per 'Boques en calma'.
  • Premi Fundació Jesús Serra poesia exaequo a Manuel Valero per 'Poema d'amor per a la intimitat'.
  • Premi Fundació Jesús Serra poesia exaequo a Joan Mercader per 'Declivi'.
  • Premi Fundació Jesús Serra poesia exaequo a Pablo Antón Mira per 'Sobran las'.
  • Premi Fundació Jesús Serra poesia exaequo a Juan Antonio Moreno per 'Noelia'.
  • Premi Reina Sofía poesia iberoamericana a Francisco Brines pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Serra d'Or novel·la a Miquel de Palol per 'El testament d'Alcestis'.
  • Premi Serra d'Or poesia a Cèlia Sànchez-Mústich per 'A la taula del mig'.
  • Premi Serra d'Or narració a Pau Faner per 'El cant de l’Alosa'.
  • Premi Serra d'Or memòries a Josep M. Castellet per 'Seductors, il·lustrats i visionaris'.
  • Premi Serra d'Or traducció a Jaume Creus per ' Poesia completa' d’Anna Akhmàtova.
  • Premi Serra d'Or recerca Humanitats a Pere Anguera (títol pòstum) per 'L’Onze de Setembre. Història de la Diada 1886-1938'.
  • Premi Serra d'Or recerca Altres Ciències a Joan Vernet i Ramon Parés per 'La Ciència en la Història dels Països Catalans (volum III). De l’inici de la industrialització a l’època actual'.
  • Premi Serra d'Or recerca Catalanística a Sharon G. Feldman per 'In the eye of the storm'.
  • Premi Serra d'Or teatre a Joan Cavallé per 'Peus descalços sota la lluna d’agost'.
  • Premi Serra d'Or espectacle teatral a Pep Tosar per la creació de 'Molts records per a Ivanov' i 'Nocturn' del Círcol Maldà.
  • Premi Serra d'Or teatre aportació interessant a Mariaelena Roqué per les brillants aportacions visuals especialment en els muntatges de Carles Santos.
  • Premi Crítica Institut Interuniversitari Filologia Valenciana narrativa a Francesc Bodí per 'El soroll de la resta'.
  • Premi Jaume Fuster - Escriptors Catalans a Màrius Sampere pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Crims de Tinta a Teresa Solana per 'Negres tempestes'.
  • Premi Marian Vayreda narrativa a Josep Pastells per 'Vida i miracles d'Odell Kraus'.
  • Premi Reino de Redonda - Javier Marías a Milan Kundera pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Mario Vargas Llosa NH Relats a Cristina Peri Rossi 'Habitaciones privadas'.
  • Premi Mario Vargas Llosa NH contes a Gustavo Martín Garzo per 'El país de cebada'.
  • Premi Mario Vargas Llosa NH millor antologia a Carlos Castán per 'Solo de los perdidos'.
  • Premi Mario Vargas LLosa NH millor antologia a Juan Bonilla per 'Tanta gente sola'.
  • Premi Joan Teixidor poesia haikus en línia a Maria Rovira ('Niwa'); Xevi Pujol ('Fèmios') i Rafel Vilà ('Introspecció').
  • Premi Crítica Literària narrativa català a Francesc Serès per 'Contes russos'.
  • Premi Crítica Literària poesia català a Francesc Miralles per 'L'ombra dels dies roja'.
  • Premi Crítica Literària narrativa espanyol a Andrés Neuman per 'El viajero del siglo'.
  • Premi Crítica Literària poesia espanyol a Francisco Ferrer Lerín per 'Fámulo'.
  • Premi Crítica Literària narrativa gallec a Xabier Quiroga per 'O Quepo don Mundo'.
  • Premi Crítica Literària poesia gallec a Luz Pozo per 'Deter o día cunha flor',
  • Premi Crítica Literària narrativa basc a Fermin Etxegoien per 'Autokarabana'.
  • Premi Crítica Literària poesia basc a Juanra Madariaga per 'Eroriaren logika'.
  • Premi Internacional Javier Tomeo narrativa a Ana Uría per 'Zita'.
  • Premi Anagrama assaig a Eloy Fernándex Porta per 'Eros. La superproducción de los afectos'.
  • Premi Max d'Honor a Josep Maria Benet i Jornet pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Catorze d'Abril teatre a Carles Batlle per 'Zoom'.
  • Premi Pulitzer literatura ficció a Paul Harding per 'Tinkers'.
  • Premi Pulitzer literatura no-ficció a David Hoffman per 'The Dead Hand: The Untold Story of the Cold War Arms Race and Its Dangerous Legacy'.
  • Premi Pulitzer poesia a Rae Armantrout per 'Versed'.
  • Premi Pulitzer literatura històrica a Liaquat Ahamed per 'Lords of Finance: The Bankers Who Broke the World'.
  • Premi Pulitzer literatura biogràfica a T.J.Stiles per 'The First Tycoon: The Epic Life of Cornelius Vanderbilt'.
  • Premi Nacional de Cultura - Literatura a Miquel de Palol per 'El testament d'Alcestis'.
  • Premi Nacional de Cutura - Còmic a Antonio Altarriba-Kim per 'El arte de volar'.
  • Premi Nacional de Cultura - Cultura popular a Roser Ros per 'Quins uns, els gegants!'.
  • Premi d'Honor de les Lletres Catalanes a Jaume Cabré per la seva trajectòria.
  • Medalla d'Honor del Parlament de Catalunya a Roser Capdevila per la difusió internacional de 'Les Tres Bessones'.
  • Premi Internacional Terenci Moix a Carmen Balcells per la seva trajectòria com a agent literària.
  • Premi Internacional Terenci Moix assaig a Javier Cercas per 'Anatomía de un instante'.
  • Premi Internacional Terenci Moix ficció a Nélida Piñón per 'Corazón andariego'.
  • Premi Internacional Terenci Moix a Jorge Semprún per la seva trajectòria.
  • Premi Azorín novel·la a Begoña Araguren per 'El amor del rey'.
  • Premi Roc Boronat narrativa a Teresa Roig per 'El primer dia de les nostres vides'.
  • Premi Vèrtex narrativa muntanya a Òscar i Albert Masó per 'Escalades clàssiques a Montserrat, el Cairat i Sant LLorenç del Munt i l'Obac'.
  • Premi Alfaguara novel·la a Hernán Rivera Letelier per 'El arte de la resurrección'.
  • Premi HIperión poesia a David Hernández Sevillano per 'El peso que nos une'.
  • Premi Ciudad Carmona novel·la negra a José Luis Muñoz per 'La frontera Sur'.
  • Premi Pablo Díez narrativa a Enric Casanovas Beltraan per 'Ningú'.
  • Premi Joaquim Ruyra - Recull narrativa a Ramon Pardina per 'L'home més feliç del món'.
  • Premi Benet Ribas - Recull poesia a Eva Baltasar per 'El límit de la fugida'.
  • Premi Josep Ametller - Recull teatre a Jordi Condal.
  • Premi Rafel Cornellà - Recull a Jaume Vellvehí per un retrat sobre Josep Punsola i Vallespir (1913-1949).
  • Premi Salvador Reynaldos - Recull periodisme a Àngel Rodríguez per 'Unes caixetes que són com fonts sonores'.
  • Premi Josep M. Llompart poesia a Antoni Clapés per 'La llum i el no-res'.
  • Premi Rafel Jaume traducció poètica a Maties Tugores (títol pòstum) per 'Complanta dels captaires àrabs de la Casbah i de la petita Jasmina morta pel seu pare', d’Ismaël Aït Djafer.
  • Premi Microrelats SMS a María Bellido per 'Otoño'.
  • Premi Jordi Sierra i Fabra per a Joves a Lorena Moreno per 'Las redes del infierno'.
  • Premi Mots Passants traducció literària francès-català a Anna Casassas per 'Manuscrit trobar a Saragossa', de Jan Potocki (Quaderns Crema).
  • Premi Mots Passants traducció literària francès-espanyol a Carlos Manzano per 'El tiempo recobrado', de Marcel Proust (Lumen).
  • Premi Josep Maria Huertas Claveria periodisme escrit a Xavier Theros per 'La VI Flota a Barcelona. Crònica dels anys en que els marines dels EUA envaïen les Rambles'.
  • Premi Enric Valor novel·la a Manel Joan Arinyó per 'L'atzucac del perdedor'.
  • Premi Primavera novel·la a Fernando Marías per 'Todo el amor y casi toda la muerte'.
  • Finalista premi Primavera novel·la a María Tena per 'La fragilidad de las panteras'.
  • Premi Internacional assaig Palau i Fabre a Jordi Cornudella per 'Les bones companyies'.
  • Premi Internacional assaig obra publicada a l'estranger a 'Das vollkommene Leben. Vier Meditationen über das Glück' ('La vida plena. Quatre meditacions sobre la felicitat'), de Michael Hampe.
  • Premi Concurs Relats curts amor La Vanguardia a Imma Torné per 'Torna'.
  • Premi L'H Confidencial novel·la negra a Erlantz Gamboa per 'Caminos cruzados'.
  • Premi La Carrova teatre a Joan Francesc Dalmau per 'El retrovisor'.
  • Premi creació literària Blogs Revista Letras a Marina Sanmartín per 'La fallera cósmica'.
  • Premi creació literària Blogs Revista Letras a Cecilia Edwinski per 'En ver o símil'.
  • Premi crítica literària Blogs Revista Letras a Vicente Luis Mora per 'Diario de Lecturas'.
  • Premi crítica literària Blogs Revista Letras a Iván Thays per 'Notas Moleskine'.
  • Premi editorial Blogs Revista Letras a Agustín Sánchez Antequera per 'Legados Ediciones'.
  • Premi Minotauro novel·la a Víctor Conde per 'Crónicas del multiverso'.
  • Premi Biblioteca Breve a Guillermo Saccomanno per 'El oficinista'.
  • Premi Ciutat Barcelona Literatura catalana a Francesc Serès per 'Contes russos'.
  • Premi Ciutat Barcelona Literatura castellana a Antonio Gamoneda per 'Un armario lleno de sombra'.
  • Premi Ciutat Barcelona traducció en català a Josep Rius Camps i Jenny Read Heimerdinger per 'Sant Lluc, Demostració a Teòfil. Evangeli i fets dels apòstols segons el codex Beza'.
  • Premi Ciutat Barcelona Agustí Duran i Sanpere història a Albert Garcia Espuche per 'La ciutat del Born. Barcelona 1700'.
  • Menció especial Premi Ciutat Barcelona Agustí Duran i Sanpere a Gabriel Cardona i Manel Esteban per 'Atles de la Guerra Civil a Barcelona
  • Premi Ciutat de Barcelona assaig a Josep M. Muñoz Pujol per 'El cant de les sirenes.
  • Premi Ramon Llull novel·la a Vicenç Villatoro per 'Tenim un nom'.
  • Premi Gabriel Alomar i Villalonga (Obra Cultural Balear) a Vicenç Villatoro per la seva trajectòria professional.
  • Premi Constantí narrativa a Òscar Ramírez per 'Les clivelles de Querol'.
  • Premi Gaziel assaig a Anna Caballé i Israel Rolón per 'Una mujer en fuga. Biografía de Carmen Laforet'.
  • Premi Josep Pla narrativa a Llúcia Ramis per 'Ergosúrfing'.
  • Premi Nadal novel·la a Clara Sánchez per 'Lo que esconde tu nombre'.
  • Premi Cuentos de Navidad - La Vanguardia relat curt a José Ignacio Señán per 'El rey Gaspar'.
  • Premi Círculo de Lectores a Carlos Poveda per 'Balada del Pacífico Sur'.

    ANY 2009


  • Premi Carlemany novel·la a Julià de Jòdar per 'La pastoral catalana'.
  • Premi Relats de Mines (Col·legi Oficial Enginyers Tècnics de Mines de Catalunya i Balears) a Andreu Sotorra per 'El trabucaire del xerigot de la sal'.
  • Premi El Setè Cel novel·la publicada a 'Cera', de Miquel Pairolí.
  • Premi Otras Voces Otros Ámbitos obra publicada a Yuri Herrera per 'Trabajos del reino'.
  • Premi 31 Desembre Miquel del Sants Oliver llibre publicat a Damià Bosch, Rut Mont i Anna Serra per 'La indumentària menorquina en el segle XVIII'.
  • Premi La Carrova teatre a Joan Francesc Dalmau Llagostera per 'El retrovisor'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Ramon Guillem per 'Abisme i ocell'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés narrativa científica Universitat València a Joan Torró per 'Pluja a la mar'.
  • Premi Sant Jordi novel·la a Xavier Bosch per 'Se sabrà tot'.
  • Finalista premi Sant Jordi novel·la a Albert Llimós per 'Temps de boira'.
  • Premi Carles Riba poesia a Carles Camps Mundó per 'La mort i la paraula'.
  • Premi Mercè Rodoreda contes a Monika Zgustova per 'Contes de la lluna absent'.
  • Premi Televisió Ómnium Cultural a 'Els matins de TV3'.
  • Premi ràdio Òmnium Cultural a 'El crepuscle encén estels', d'IB3 Ràdio.
  • Premi Ferran Soldevila història a Pau Viciano per 'Els llauradors del País Valencià a la fi de la Edat Mitjana'.
  • Premi Joan Profitós pedagogia a Esteve Pujol per 'Pensament d'un educador'.
  • Premi Joan Maragall sobre cristianisme i cultura a Joan Grimalt per 'Música sacra'.
  • Premi Memorial Joan B. Cendrós articles a Roger Boire i Jean-Piere Roy per 'Questions nationales'.
  • Premi Octavi Pellissa projecte literaria a Toni Sala per 'Notes sobre literatura'.
  • Premi Ciutat de València narrativa a Toni Mollà per 'Més enllà de San Francisco'.
  • Premi Ciutat de València poesia a Juli Capilla per 'Raspall'.
  • Premi Ulysse primera novel·la (Festival Arte Mare - Còrsega) a Najat el Hachmi per la versió francesa de 'Lúltim patriarca' ('Le dernier patriarche', editorial Actes Sud).
  • Premi Tusquets novel·la a Sergio Olguín per 'Oscura monótona sangre'.
  • Finalista premi Tusquets novel·la a Willy Uribe per 'Cuadrante Las Planas'.
  • Premi Cervantes de literatura a José Emilio Pacheco (Mèxic) pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Miquel Martí i Pol poema musicat a Sílvia Pérez-Cruz per 'Covava l'ou de la mort blanca', de Maria Mercè Marçal.
  • Premi Vila de Cambrils narrativa marítima a Carme Lafay per 'Tots tenim secrets'.
  • Premi Adonáis poesia a Rubén Martín per 'El minuto interior'.
  • Accèssit Adonáis poesia a Verónica Aranda Casado per 'Cortes de luz'.
  • Accèssit Adonáis poesia a Daniel Casado Porras per 'Oscuro pez del fondo'.
  • Accèssit Adonáis poesia a Mario Lourtau López per 'Quince días de fuego'.
  • Premi Pin i Soler novel·la a Joan Giné-Masdeu per 'Els cavalls a la casa de les roses surant'.
  • Premi Jaume Vidal Alcover traducció a Jordi Mas López per 'Oku no hosomichi' ('L'estret camí d'Oku').
  • Premi Jaume Bru i Vidal poesia a Salvador Iborra per 'Els cossos oblidats'.
  • Premi Rovira i Virgili assaig a Joan Casas per 'Amb la terra a la cintura'.
  • Premi Internacional Octavio Paz poesia a Ramon Xirau pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Internacional Octavio Paz assaig a Ida Vitale pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Bernat Capó assaig a Aureli Puig per 'Mengem i cantem. Cobles amb motivacions agrícoles i gastronòmiques'.
  • Premi Llibreter Cultural a Llibreria Anónima (Osca) gestionada per José María Aniés.
  • Premi Documenta novel·la a Pere Antoni Pons per 'La felicitat dels dies tristos'.
  • Premi Comas i Maduell poesia a Francesc Valls-Calçada per 'Àlbum d'oblits'.
  • Premi Atlàntida Gremi Editors ràdio i televisió al programa 'Ànima', de Televisió de Catalunya.
  • Premi Atlàntida Gremi Editors articulista a Elvira Lindo.
  • Premi Atlàntida Especial Labor Cultural Gremi Editors a Viviane Reding.
  • Premi Atlàntida premsa escrita paper al suplement ADN del diari La Nación (Buenos Aires).
  • Premi Tinet narrativa curta Internet a Àngela Buj per 'Monsieur Bonoix'.
  • Premio Nacional de las Letras españolas a Rafael Sánchez Ferlosio pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Fité i Rossell novel·la a Damià del Clot i Trial per 'Absolut taronja: cròniques de la ciutat desacomplexada'.
  • Premi Grandalla poesia a Amadeu Vidal.
  • Premi Carles Borromeu contes i narracions a Imma Ros Armengol.
  • Accèssit premi Manuel Cerqueda Escaler novel·la curta a Vicenç Ambròs.
  • Premi Sant Miquel d'Engolasters assaig a Joan Garcia del Muro Solans.
  • Premi Joanot Martorell narrativa a Josep Piera per 'Francesc de Borja, el duc sant'.
  • Premi Ausiàs March poesia a Elies Barberà per 'Allà on les grues nien'.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Elena Yeste per 'L’era de la hipermemòria'.
  • Premi Màrius Torres poesia a Gabriel Pena per 'La revolució del bon gust'.
  • Premi Lleida projecte narratiu a Toni Sala per 'Segrest'.
  • Premi Lleida projecte narratiu a Eduard Ribera per 'A que no!'.
  • Premi Ciutat d'Alzira novel·la a Joan Pons per 'La casa de gel'.
  • Premi Ciutat d'Alzira poesia a Antoni Prats per 'La joia'.
  • Premi Ciutat d'Alzira assaig a Abelard Saragossà per 'El valencià de Bernat i Baldoví: del passat al futur'.
  • Premi Europeu de Divulgació Científica Estudi General (Universitat València) a Amador Menéndez per 'Una revolución en miniatura. Nanotecnología y disciplinas convergentes'.
  • Premi Francesc Martí Queixalós poesia a Carme Agustench per 'Vull confiar'.
  • Premio Nacional Foment Lectura al Suplement cultural 'Cuadernos del Sur' i el Festival Cosmopoètica, del Diari de Còrdova.
  • Premi Fernando Quiñones Unicaja novel·la a Guerra Garrido per 'La memoria de los sueños'.
  • Finalista premi Fernando Quiñones Unicaja novel·la a Noemí González per 'El asesino de Sócrates'.
  • Premio Nacional Millor Labor Editorial Cultural exaequo a les editorials Gadir i Marcial Pons.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia per a joves a Núria Càrcamo per 'Els fruits de l'esbarzer'.
  • Accèssit premi Gabriel Ferrater per a joves a Glòria Coll per 'L'amant desterrada'.
  • Accèssit premi Antoni de Bofarull narrativa per a joves a Josep Vicent Lozano per 'Cullerots'.
  • Premi Manel Bonmatí articles periodístics a Josep Pastells per 'Els pisos Barceló, contrastos estètics i desigualtats socials' (Revista de Girona, núm. 253).
  • Premi Leopoldo Alas Mínguez teatre a Nacho de Diego per 'La playa de los perros destrozados'.
  • Premi Llibreter a 'Winesburg, Ohio', de Sherwood Anderson (Viena Edicions i Acantilado).
  • Premi Néstor Luján novel·la històrica a Núria Esponellà per 'Rere els murs'.
  • Premi La Vanguardia relats curts de terror a Angélica Cuadros per 'Cuento chino'.
  • Premi Nacional còmic a Felipe Hernández Cava i Bartolomé Seguí per 'Las serpientes ciegas'
  • Premi Euskadi literatura en castellà a Luisa Etxenike per 'El ángulo ciego'.
  • Premi Nacional Traducció a Roser Berdagué pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nacional Traducció a José Luis Moralejo per 'Sátiras. Epístolas. Arte poético de Horacio'.
  • Premi Iluro assaig a Ramon Reixach Puig per 'Els orígens del catolicisme social contemporani a Mataró. Dels inicis de la Revolució Industrial a la Primera Guerra Mundial'.
  • Premi Herralde novel·la a Manuel Gutiérrez Aragón per 'La vida antes de marzo'.
  • Finalista premi Herralde novel·la a Juan Francisco Ferrer per 'Providence'.
  • Premi Gouncourt a Marie Ndiaye per 'Trois femmes puissantes'.
  • Premi Renaudot a Frédéric Beigbeder per 'Un roman français'
  • Premi Andròmina narrativa a Rafa Gomar per 'Andròmines'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Lluís Calvo per 'Col·lisions'.
  • Premi Jaume Fuster assaig a Vicent Sanchis per 'Franco contra Flash Gordon'.
  • Premi Octubre teatre a Manuel Molins per 'Dones, dones, dones'.
  • Premi Just M. Casero narrativa a Josep Casamajó per 'Olor de violetes'.
  • Finalista premi Just M. Casero narrativa a Anna Carreras per 'Unes ales cap a on?'.
  • Premio Nacional Història a 'El Rey. Historia de la Monarquía', de diversos autors, dirigits per José Antonio Escudero.
  • Premi Clarín novel·la a Federico Jeanmarie per 'Más'.
  • Premi València narrativa a Eduard Mira per 'La confraria'.
  • Premi València poesia català a Iban Llop per 'Crònica de Calàbria'.
  • Premi València poesia castellà a José Mª Muñoz Quirós per 'La mirada del frío'.
  • Premi Ángel Crespo traducció a Selma Ancira per 'Viva voz de vida', de Marina Tsvietáieva (Ed. Minúscula).
  • Premi Blai Bellver (Ciutat Xàtiva) narrativa a Silvestre Vilaplana per 'L'estany de foc'.
  • Premi Ibn Hazm (Ciutat Xàtiva) poesia a M. Carme Arnau per 'Itinerari de tendresa'.
  • Premi Carlos Sarthou (Ciutat Xàtiva) assaig a Antoni Martínez per 'La impremta a Xàtiva: l’impressor Blai Bellver (1818-1884)'.
  • Premi Ramon Trias Fargas assaig polític a Josep Vicent Boira per 'La Commonwealth catalano-valenciana. La Formació de l’eix mediterrani al segle XX. Les relacions econòmiques de Catalunya i València.'
  • Premi Comillas assaig a Juan Cruz per 'Egos revueltos. La vida literaria: una memoria personal'.
  • Premi Soler i Estruch narrativa curta a Maurici Belmonte per 'El vol de les papallones'.
  • Premi Qwerty BTV Millor llibre de narrativa en català: 'Olor de colònia', de Sílvia Alcàntara (Edicions de 1984)
  • Premi Qwerty BTV Millor llibre de narrativa en castellà: 'El espíritu áspero', de Gonzalo Hidalgo Bayal (Tusquets)
  • Premi Qwerty BTV Millor llibre de narrativa estrangera: 'Zona', de Mathias Enard (La otra orilla)
  • Premi Qwerty BTV Millor llibre de contes: Català: 'Pares i fills', de Lluís Vilarrasa (Proa) / Castellà: 'Todos los cuentos', de Cristina Fernández Cubas (Tusquets)
  • Premi Qwerty BTV Millor poemari: 'Ánima mía', de Carlos Marzal (Tusquets)
  • Premi Qwerty BTV Millor traducció: Català: Jaume Ortolà per 'Faust', de Goethe (Riurau Editors) / Castellà: Carlos Manzano per 'El tiempo recobrado', de Marcel Proust (Lumen)
  • Premi Qwerty BTV Millor llibre de no ficció: Assaig: 'God&Gun', de Rafael Sánchez Ferlosio (Destino) / No ficció: 'Anatomía de un instante', de Javier Cercas (Mondadori)
  • Premi Qwerty BTV Millor obra dramàtica: 'Product', de Mark Ravenhill. Director: Julio Manrique. Traducció: Cristina Genebat.
  • Premi Qwerty BTV Millor novel·la gràfica: 'Epiléptico', de David B. (Ed. Sins Entido)
  • Premi Qwerty BTV Millor novel·la negra: 'La dona de verd', d’Arnaldur Indridason (La Magrana/RBA)
  • Premi Qwerty BTV Millor Best seller: 'Millenium', d’Stieg Larsson (Columna/Destino)
  • Premi Qwerty BTV Millor publicació sobre Barcelona: 'La ciutat dels cafès', de Paco Villar (La Campana)
  • Premi Qwerty BTV Millor tasca periodística en favor del llibre: Revista Qué Leer.
  • Premi Qwerty BTV Millor autor revelació: Català: Hilari de Cara per 'Un llac en flames' (Quaderns Crema) / Castellà: José Morella per 'Asuntos propios' (Anagrama)
  • Premi Qwerty BTV Millor llibreria o llibreter de l’any: Llibreria Altaïr
  • Premi Qwerty BTV Millor agent literària: Anna Soler-Pont
  • Premi Qwerty BTV Millor disseny editorial: Nórdica Libros
  • Premi Qwerty BTV Millor gabinet de premsa i promoció en l’àmbit del llibre: Pema Maymó, del Grup62
  • Premi Qwerty BTV Millor llibre adaptat a altres llenguatges (relectura en cinema, teatre, dansa, televisió, etc.): 'Coraline', de Henry Selick, basada en l’obra homònima de Neil Gaiman.
  • Premi Qwerty BTV Millor tasca editorial: Minúscula.
  • Premi Pepe Carvalho a Ian Rankin pel conjunt de la seva obra de novel·la negra.
  • Premi Pollença poesia a Jaume Oliver per 'Amb un mapa del tresor'.
  • Premi Pollença narrativa ex-aequo a Joan Pons Pons per 'Gossos de pluja'.
  • Premi Pollença narrativa ex-aequo a Tomeu Matamalas per 'L'illa d'Antígoni'.
  • Premio Nacional Assaig a Reyes Mate per 'La herencia del olvido'.
  • Premi El Lector de l'Odissea a Jordi Cussà per 'El noi de Sarajevo'.
  • Premi Planeta novel·la a Ángeles Caso per 'Contra el viento'.
  • Premi Guida Alzina (Alella) contes a Sònia Saumell per 'Casa de nines'.
  • Premi Maria Oleart (Alella) poesia a Roser Domènech per 'Teixeixo cortines d'aire'.
  • Finalista premi Planeta novel·la a Emilio Calderón, per 'La bailarina y el inglés'.
  • Premio Nacional Literatura Dramàtica a Paco Bezerra per 'Dentro de la Tierra'.
  • Premio Nacional Narrativa a Kirmen Uribe per 'Bilbao-New York-Bilbao'.
  • Premi Federico García Lorca poesia a José Manuel Caballero Bonald pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Isabel Polanco assaig a Rafael Rojas per 'Repúblicas de aire. Utopía y desencanto en la Revolución de Hispanoamérica'.
  • Premi Creació Literària Sant Vicent del Raspeig narrativa a Marta Rollan per 'Intacte: completament jo'.
  • Finalista Creació Literària Sant Vicent del Raspeig narrativa a Josep Lluís Sotorra per 'Daniel darrere els vidres'.
  • Premi Creació Literària Sant Vicent del Raspeig poesia a Eusebio Morales per 'L'oreneta coneix el calendari'.
  • Finalista premi Creació Literària Sant Vicent del Raspeig poesia a Diana Curto per 'Les íntimes ombres'.
  • Premi Antoni Bru Ciutat d'Elx narrativa a Joaquim González Caturla per 'Els ulls del gos'.
  • Premi Festa d'Elx poesia a Jacint Sala Codony.
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Màrius Carol per 'L'home dels pijames de seda'.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Laia Noguera per 'Triomf'.
  • Premi Carles Rahola assaig a Quim Torra per 'Viatge involuntari per la història del periodisme català'.
  • Premi Lletra pàgina web a 'Una mà de contes', de Televisió de Catalunya.
  • Premi Nobel Literatura a Herta Müller pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Booker Prize novel·la a Hilary Mantel per 'Wolf Hall'.
  • Premi Mallorca novel·la a Rosa Maria Colom per 'La mort de l'escriptor'.
  • Premi Mallorca poesia a Hèctor Bofill per 'El retorn dels titans'.
  • Premi Mallorca text dramàtic a Miquel Àngel Rayó per 'Cristalls irats de plàstic xinès'.
  • Premi Ciutat de Torrevella a Àlex Rovira i Francesc Miralles per 'La última respuesta'.
  • Premi Blocs Catalunya Premi Lletra Literatura a 'Tens un racó dalt del món', de Josep M. Tibau.
  • Premi Blocs Catalunya Millor bloc personal a 'La volta dels 25', de Marc Serena.
  • Premi Blocs Catalunya Millor bloc de Cultura a 'Altres Barcelones' per Cani Cortijo'.
  • Premi Blocs Catalunya Millor bloc corporatiu a 'Gestió del coneixement', del Departament de Justícia de la Generalitat de Catalunya.
  • Premi Blocs Catalunya Millor bloc d'Educació a 'Educació emocional, una filosofia de vida'.
  • Premi Blocs Catalunya Millor format audiovisual a 'UMTSForum.net', de Laureà Folch.
  • Premi Blocs Catalunya Millor bloc polític a 'Construïnt sinèrgies', de Raül Romeva.
  • Premi Blocs Catalunya Millor bloc TIC a 'Les TIC i la discapacitat'
  • Premi Blocs Catalunya 1r premi especial STIC.cat a 'Jil Van Eyle'.
  • Premi Blocs Catalunya 2n premi especial STIC.cat a 'Somriures de Bombay'.
  • Premio Nacional poesia a Juan Carlos Mestre pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Irreverente novel·la a Raúl Hernández Garrido per 'Abrieron las ventanas'.
  • Premi Nacional Periodisme Cultural a Jacinto Antón pel conjunt de la seva feina periodística.
  • Premi Espasa assaig a Abel Hernández per 'Suárez y el Rey'.
  • Premi Acadèmia Mariana de Lleida poesia a Eduard Boada Aragonès per 'Mater Salvatoris'.
  • Premi Internacional Caballero Bonald assaig a Mario Vargas Llosa per 'El viaje de la ficción'.
  • Premi Café Gijón novel·la a 'Los asesinos lentos', de Rafael Balanzá.
  • Premi Boixareu Ginesta Llibreter Any a Juan Miguel Salvador de la Llibreria Diógenes, d'Alcalà d'Henares.
  • Premi Millor Iniciativa Foment Lectura Biblioteques a la xarxa bibliotecària de Villena (Alacant).
  • Premi Foment Lectura Mitjans Comunicació a Fernando Sánchez Dragó i el programa 'Las noches blancas' (Telemadrid).
  • Premi Foment Lectura Mitjans Comunicació al programa 'Historias de Papel (RNE-Radio1).
  • Premi Foment Lectura Mitjans Comunicació al diari La Vanguardia.
  • Premi Eurostars Hotels narrativa viatges a Paco Nadal per 'Pedro Páramo ya no vive aquí'.
  • Premi Millor Llibre Valencià 2008-2009 a 'Atlas (Correspondència 2005-2007)', de Pere Salinas i Joan Navarro. Tàndem Edicions.
  • Premi Llibre en valencià millor editat a 'La cuina de les 4 estacions. Primavera i estiu', de Yolanda Iturraspe, Empar Roca , Luis Demano i Javier La Casta Vilar. Tàndem Edicions.
  • Premi Millor Llibre Il·lustrat a 'Rondalles valencianes' (Edicions Bromera).
  • Premi Tasca Llibreters País Valencià a Llibreria Patagònia, de València, per la seva trajectòria professional.
  • Premi Città de Sassari a Albert Roig per la seva trajectòria literària.
  • Premi Círculo de Lectores novel·la a Carla Montero per 'Una dama en juego'.
  • Premi Pere Calders novel·la a Joaquim Biendicho per '1937'.
  • Finalista Premi Pere Calders novel·la a Josep Maria Tortajada per 'La Suite de Sofia'.
  • Premi Josep Grau Colell Homilies d'Organyà poesia a Sergio Roche per 'El nostre temps'.
  • Premi Lletres de Dones Homilies d'Organyà relat curt a Alba Dedéu per 'Pluja d'estiu'.
  • Premi Pirineu Homilies d'Organyà a Enric Camps per 'Sota un munt de coses velles'.
  • Premi Espar i Tressens Homilies d'Organyà poesia a Joan Sala per 'Jo'.
  • Premi Espar i Tressens Homilies d'Organyà prosa a Francesc Ricart per 'Els músics del 39'.
  • Premi joves autors Homilies d'Organyà conte curt a Maria Chillón per 'Gotes fredes'.
  • Premi joves autors Homilies d'Organyà conte curt a Anna Simón per 'La dona de fum'.
  • Premi joves autors Homilies d'Organyà conte curt a Miquel Torres per 'Autosuficiència'.
  • Premi Internacional Novel·la Negra RBA a Philip Kerr per 'Si los muertos no resucitan'.
  • Premi Joan Rulfo literatura a Rafael Cadenas pel conjunt de la seva obra poètica.
  • Premi Rei en Jaume narrativa català a Josep Pastells per 'Les acaballes d'un malson'.
  • Premi Rei en Jaume poesia català a Albert Pijuan per 'Cosmogonia falorniana'.
  • Premi Rei en Jaume narrativa castellà a Jaime Molina per 'El pianista acompañante'.
  • Premi Rei en Jaume poesia castellà a Cristina Fernández per 'Aprender a dibujar el viento'.
  • Premi Rei en Jaume poesia anglès a María Anabel Torres per 'Human wrongs and other poems'.
  • Premi Ribera d'Ebre narrativa a Armando Vericat per 'La vall del Miracle'.
  • Premi Joaquim M. Bartrina teatre a Ferran Joanmiquel Pla per 'Blau'.
  • Premi Faura Museu de Sòller poesia a Bartomeu Fiol per 'Entre Cavorques i Albió'.
  • Accèssit premi Joaquim M. Bartrina teatre a Octavi Egea per 'Els innocents'.
  • Premi Nacional Cultura Trajectòria Professional i Artística a Josep M. Castellet pel conjunt de la seva obra i iniciativa.
  • Premi Internacional Ramon Llull a Denise Boyer pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Universitat Barcelona honorífic a Baltasar Porcel (títol pòstum) pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Hammet Setmana Negra Gijón a David Torres per l'obra 'Niños de tiza'.
  • Premi Hammet Setmana Negra Gijón a Guillermo Saccomano per l'obra '77'.
  • Premi Josep Robrenyo teatre a Pilar Fernàndez per 'Plaça de la Vila, 2'.
  • Premi Palanca i Roca teatre (Alzira) a Piti Español per 'Mans quietes'.
  • Premi La Vall d'Albaida literatura eròtica a Carles Cortés per 'La dona sense atributs'.
  • Premi Manel Garcia Grau poesia a Jordi Roig Pi per 'Després del tacte'.
  • Premi Fernando Lázaro Carreter a Víctor García de la Concha per la seva trajectòria.
  • Premi Príncep d'Astúries de les Lletres a Ismaïl Kadaré per la seva trajectòria.
  • Premi Crexells narrativa a Joan Francesc Mira per 'El professor d'història'.
  • Premi Ciutat Badalona narrativa a Amàlia Lafuente per 'Laberint de glòria'.
  • Premi de la Pau Llibreters Alemanys a Claudio Magris pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nacional Literatura a Jaume Pòrtulas per 'Introducció a la Ilíada: Homer, entre la història i la llegenda'.
  • Premi Nacional Còmic a Guillem Cifré per 'Artfòbia II'.
  • Premi Sant Joan novel·la a Jordi Coca per 'La nit de les papallones'.
  • Premi Ciutat Alcoi teatre a Blanca Bardegil i Montserrat Mas per 'L'amant de Diògenes'.
  • Premi Amadeu Oller poesia a Marc Rovira per 'Passejant a l'ampit d'una parpella maula'.
  • Premi Debate Casa d'Amèrica a Jorge Volpi per 'El insomnio de Bolívar'.
  • Premi Internacional Rómulo Gallegos novel·la a William Ospina per 'El país de la canela'.
  • Premi Montflorit novel·la a Muriel Villanueva per 'Jo toco i tu balles'.
  • Premi Montflorit poesia a Roser Domènech per 'Blanc és oblit'
  • Premi Tristana novel·la fantàstica a Andrés Ibáñez per 'Memorias de un hombre de madera'.
  • Premi Sambori-Universitari narrativa breu a Antoni Rubio per 'Grossa'.
  • Premi Hespèria microcontes terror a Joan Pinyol per 'Mirades'.
  • Premi Jóvenes Talentos Booket relat curt Universitat València a Julio Fuertes Tarín per ' Una deslumbrante muestra de esplendor heterogéneo'.
  • Premi Man Booker International a Alice Munro, pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a Jaume Bosquet per 'Triacant'.
  • Premi extraordinari 150 anys Jocs Florals Barcelona poesia a Jordi Julià per 'Amor constant'.
  • Premi Francesc Ferrer assaig a Alfons López Tena per 'Independència o decadència'.
  • Premi Vila d'Ascó novel·la a Rosa Pagès per 'Àngels de pedra'.
  • Premi Fernando Lara novel·la a Susana Fortes per 'Esperando a Robert Capa'.
  • Premi Internacional narrativa breu Ribera del Duero a Javier Sáez de Ibarra per 'Mirar el agua'.
  • Premi Bubok creació literària a Juan Julián Merelo per 'Lujoyglamour.net'.
  • Premi Maria Àngels Anglada narrativa a Joan Francesc Mira per 'El professor d'història'.
  • Premi Josep M. López Picó poesia a Mireia Calafell per 'Costures'.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia Sant Cugat a Albert Balasch per 'El rei Lear'. Primer Premio: San Antonio de la Florida y Goya. La restauración de los frescos de VV.AA., editado por Turner Publicaciones, S.L., Patrimonio Nacional y Real Academia de Bellas Artes de San Fernando.
  • Premi Llibre Millor Editat Ministeri Cultura a 'San Antonio de la Florida y Goya. La restauración de los frescos de VV.AA.'. Turner Publicaciones, S.L., Patrimonio Nacional i Real Academia de Bellas Artes de San Fernando.
  • Premi Llibre Millor Editat Ministeri Cultura a 'Entre Dioses y Hombres. Esculturas clásicas del Albertinum de Dresde y el Museo del Prado de VV.AA.'. Ediciones El Viso, S.A. i Museu del Prado.
  • Premi Llibre Millor Editat Ministeri Cultura a 'Juan Sebastián. Historias pintadas y cuentos de amor', de Juan Sebastián Barberá Durón. Lunwerg Editores.
  • Primer premi Llibre Millor Editat Ministeri Cultura facsímil a 'Códice Borgia (siglo XV)'. Testimonio Compañía Editorial i Biblioteca Apostólica Vaticana.
  • Premi Llibre Millor Editat Ministeri Cultura divulgació a 'Correspondencia (1951-1970)', de Paul Celan i Gisèle Celan-Lestrange. Ediciones Siruela.
  • Premi Llibre Millor Editat Ministeri de Cultura divulgació a 'La Gata de Colette'. Editorial Nortesur, S.L.U.
  • Premi Llibre Millor Editat Ministeri de Cultura divulgació a 'La tinta negra y roja. Antología de poesía náhuatl', de Miguel León-Portilla. Círculo de Lectores, S. A.
  • Premi Marcel Sentís narrativa Jocs Florals Torroja Priorat a Maurici Capdet Mateu per 'Bastards'.
  • Premi Flor Natural Jocs Florals Torroja Priorat a Montserrat Butxaca per 'Els paradisos imperfectes'.
  • Premi Englantina d'Or Jocs Florals Torroja Priorat a Concepció Fuster per 'Una flor prop de l'escorça'.
  • Premi Viola d'Argent Jocs Florals Torroja Priorat a Joan Constants per 'Cant no gaire espiritual'.
  • Premi Jaume Ardèvol i Cabrer recerca històrica,Jocs Florals Torroja del Priorat, a Pere Audi, per 'Cooperativistes, anarquistes i capellans al Priorat (1910-1923)'.
  • Premi Alfonxo X el Sabio a Mercedes Salisachs per 'Goddbye, España'.
  • Premi Escriptors Valencians narrativa ex aequo a Salvador Company per 'Silenci de plom'.
  • Premi Escriptors Valencians narrativa ex aequo a Isidre Martínez Marzo per 'Cementiri dels Anglesos'.
  • Premi Escriptors Valencians poesia ex aequo a Josep Maria Balbastre per 'Gradual'.
  • Premi Escriptors Valencians poesia ex aequo a Teresa Pascual per 'Rebel·lió de la sal'.
  • Premi Escriptors Valencians teatre a Antoni Torreño per 'Deesses per nasos'.
  • Premi Escriptors Valencians assaig a Isabel-Clara Simó per 'Adéu, Boadella'.
  • Premi 14 abril Memorial Democràtic teatre a Helena Tornero per 'Apatxes'.
  • Premi Sant Joan Despí relat breu a Jeremias Soler per 'El vent del bosc'.
  • Premi Sant Joan Despí relat breu dones a Nora Nadal per 'La dida'.
  • Premi Ateneu Domingo Fins (Montcada i Reixach) narrativa breu a Luis Julian Barrachina per 'Forjadors del món contemporani'.
  • Premi segon Ateneu Domingo Fins (Montcada i Reixach) narrativa breu a Luís Julian Barrachina per 'Il·luminat'.
  • Premi Tot Mataró Memorial Fernando Rodríguez Contreras contes català a Jeremias Soler per 'Benvingut a Varsòvia'.
  • Premi Tot Mataró Memorial Fernando Rodríguez Contreras contes castellà a Eva Díaz per 'Legalmente muerto'.
  • Premi AEFLA (Associació Farmacèutica de Lletres i Arts) narrativa a José A. López de Rodas Campos per 'El anónimo'.
  • Premi segon AEFLA (Associació Farmacèutica de Lletres i Arts) narrativa a Francisco Javier Sagarna Comenge per 'Oro robado'.
  • Premi AEFLA (Associació Farmacèutica de Lletres i Arts) poesia a Juan Sánchez-Friera González per 'Formas'.
  • Premi Ploma d'Or UAB a Baltasar Porcel per la seva trajectòria.
  • Premi Ploma d'Or UAB a Josep Maria Cadena per la seva trajectòria.
  • Premi Ploma d'Or UAB a Wifredo Espina per la seva trajectòria.
  • Premi Temas de Hoy assaig a Fernando Trías de Bes per 'El hombre que cambió su casa por un tulipán'.
  • Premi Quima Jaume Cadaqués poesia a Màrius Sampere per 'Altres presències'.
  • Premi Rosa Leveroni Cadaqués poesia a Josep-Ramon Bach per 'El laberint de Filomena'.
  • Premi Carles Rahola periodisme a Marga Figueras per 'L'última gent salada'.
  • Premi Bernat Vidal i Tomàs (Santanyí) a Joan Tomàs Martínez Grimalt per 'Poètica de plaers'.
  • Premi dels Escriptors Catalans a Maria Barbal pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Marià Vayreda narrativa a David Nel·lo per 'El meu cor cap a tu per sempre'.
  • Premi Joan Teixidor haikus ex-aequo a Jaume Coll per 'D'un'.
  • Premi Joan Teixidor haikus ex-aequo a Jordi Climent per 'Haikus sobre la pols'.
  • Premi Joan Teixidor haikus ex-aequo a Joana Castells per 'Carretera del sol'.
  • Premi Nacional Crítica narrativa a David Trueba per 'Saber perder'.
  • Premi Nacional Crítica poesia a Eduardo García per 'La vida nueva'.
  • Premi Nacional Crítica narrativa basca a Kirmen Uribe per 'Bilbao-New York-Bilbao'.
  • Premi Nacional Crítica poesia a Xavier Lete per 'Egusentiko esku izoztuzh'.
  • Premi Nacional Crítica narrativa gallega a Marcos S. Calveiro per 'Festina lente'.
  • Premi Nacional Crítica poesia gallega a Chus Pato per 'Hordas de escritura'.
  • Premi Nacional Crítica narrativa catalana a Joan Francesc Mira per 'El professor d'història'.
  • Premi Nacional Crítica poesia catalana a Teresa Pascual per 'Rebel·lió de la sal'.
  • Premi Crims de Tinta a Carles Quílez per 'La solitud de Patrícia'.
  • Premi Lloret de Mar narrativa viatges a Lluís Ferrés per 'A l'ombra de Pasitea. Notes d'un diari'
  • Premi Lloret de Mar poesia viatges a Sílvia Riera per 'Rails'.
  • Accèssit premi Lloret de Mar poesia viatges a Albert Garcia per 'Escandinàvia'.
  • Premi Lloret Terra d'acollida a William Alfredo Villanueva Vianna per 'Trepitjant un poble de castells'.
  • Premi Bubok.es a Juan Julián Merelo per 'Lujoyglamour.net'.
  • Premi Ciutat d'Eivissa narrativa a Roger Tartera per 'La noia de les estrelles'.
  • Premi Serra d'Or novel·la a Joan-Lluís Lluís per 'Aiguafang'.
  • Premi Serra d'Or poesia a Hilari de Cara per 'Postals de cendres'.
  • Premi Serra d'Or narració a Guillem Frontera per 'La mort i la pluja'.
  • Premi Serra d'Or memòries a Joan Triadú per 'Memòries d'un segle d'or'.
  • Premi Serra d'Or assaig literari a Joan Ramon Resina per 'La vocació de modernitat de Barcelona. Auge i declivi d'una imatge urbana'.
  • Premi Serra d'Or teatre a Josep Pere Peyró per 'La tanca'.
  • Premi Serra d'Or teatre a Joan Castells i Albert Mestres per 'Dos per dos'.
  • Premi Serra d'Or recerca humanitats a Antoni Simon per 'Pau Claris, líder d'una classe revolucionària'.
  • Premi Serra d'Or recerca altres ciències a Josep M. Camarasa i Jesús Ignasi Català per 'Els nostres naturalistes'.
  • Premi Serra d'Or recerca historiografia a Giovanni C. Cattini per 'Prat de la Riba i la historiografia'.
  • Premi Documenta narrativa a Víctor Garcia Tur per 'Twinstanschauung'.
  • Premi Planeta-Casa América narrativa a Àngela Becerra per 'Ella que lo tuvo todo'.
  • Premi Roc Boronat novel·la a Magí Sunyer per 'Jim'.
  • Premi ONCE conte a Antoni Jaumeandreu per 'Sol, marinada, i comiat'.
  • Premi ONCE poesia a Matilde-Elena Peralta per 'Els xaragalls del silenci'.
  • Premi Anagrama assaig a Jesús Ferrero per 'La experiencia del deseo. Eros y misos'.
  • Premi Lonely Planet blog viatges a Marc Serena per 'Lavoltadels25.cat'.
  • Premi Alfaguara novel·la a Andrés Neuman per 'El viajero del siglo'.
  • Premi Terenci Moix a P.D.James per la seva trajectòria literària.
  • Premi Terenci Moix a Eduardo Mendoza per 'El asombroso viaje de Pomponio Flato'.
  • Premi Terenci Moix a Gabriel Jackson per 'Juan Negrín, médico, socialista y jefe de gobierno de la II República'.
  • Premi Terenci Moix a Bohumil Hrabal per 'Jo he servit el rei d'Anglaterra'.
  • Premi Josep M. Llompart poesia a Miquel Cardell per 'Les terrasses d'Avalon'.
  • Premi Rafel Jaume traducció poètica a Antoni Xumet per 'Ofici de paciència', d'Eugénio de Andrade.
  • Premi Miguel Hernández poesia a David Hernández Sevillao per 'Razones de más'.
  • Premi Fundació Jordi Sierra i Fabra per a Joves a Dúnia Esteban Sànchez per 'Viatge d'anada'.
  • Premi Pablo Díez narrativa a Jordi Boladeras per 'El pop de la recança'.
  • Accèssit premi Pablo Díez narrativa a Fina Borràs per 'Que no m'abandoni l'esperança'.
  • Accèssit premi Pablo Díez (TMB) a Alfredo Segarra per 'Pablo y el extraño lugar'.
  • Premi Millor Novel·la 2008 Fundació José Manuel Lara a Isaac Rosa per 'El país del miedo'.
  • Premi L'H Confidencial novel·la negra a Julián Ibáñez per 'El baile ha terminado'.
  • Premi Valle-Inclán teatre a Juan Mayorga per 'La paz perpetua'.
  • Premi Manuel Rodríguez - Ciutat d'Alcoi a Albert Garcia Hernàndez per 'Magatzem de perfils'.
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català a Isabel-Clara Simó.
  • Premi Joaquim Ruyra (Recull) narrativa a Manel Guitart per 'Les orelles de l'elefant'.
  • Premi Benet Ribas (Recull) poesia a Pepa Úbeda per 'Varador de sorra.
  • Premi Josep Ametller (Recull) teatre a Ferran Joanmiquel per 'Dinou'.
  • Premi Salvador Reynaldos (Recull) periodisme a Anna Ballbona per 'La ironia que ens manca'.
  • Premi Rafael Cornellà (Recull) retrat literari a Montserrat Bacardí per 'Ramon Folch i Camarasa. Retrat del perfecte escriptor no gens mediocre'.
  • Premi Ciutat de Mollerussa novel·la a Juan Carlos Borrego per 'Cafè amb sal'.
  • Premi Salambó narrativa catalana a Ramon Erra per 'Desfent el nus del mocador'.
  • Premi Salambó narrativa castellana a Cristina Fernández Cubas per ''Todos los cuentos'.
  • Premi Azorín novel·la a Lola Beccaría per 'El arte de perder'.
  • Finalista premi Azorín novel·la a Wifredo Mattos Cintron per 'Las dos muertes de Catalina Ríos'.
  • Premi Maria Mercè Marçal poesia a Xavier Macià per 'Matèria elemental'.
  • Premi Joaquim Amat-Piniella narrativa temàtica social a Jordi Coca per 'La noia del ball'.
  • Premi Lletra d'Or a Julià Guillamon per 'El dia revolt. Literatura catalana de l'exili'.
  • Premi Primavera novel·la a Luis Sepúlveda per 'La sombra de lo que fuimos'.
  • Finalista Premi Primavera novel·la a José María Beneyto per 'Los elementos del mundo'.
  • Premi Vila Ametlla de Mar narrativa a Damià del Clot per 'Notes d'un viatge a l'infern'.
  • Premi Minotauro novel·la a J. López del Oso per 'El templo de la luna'.
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Clara Usón per 'Corazón de napalm'.
  • Premi Ciutat de Barcelona assaig a Glòria Soler i Cristina Gatell per 'Martí de Riquer: viure la literatura'.
  • Premi Ciutat de Barcelona traducció a Vicent Alonso per 'Assaigs', de Michel de Montaigne.
  • Premi Ciutat de Barcelona assaig a Julià Guillamon per 'El dia revolt, literatura catalana de l'exili'.
  • Premi Ciutat de Barcelona literatura catalana a Joan Francesc Mira per 'El professor d'història'.
  • Menció premi Ciutat de Barcelona literatura catalana a Jordi Lara per 'Una màquina d'espavilar ocells'.
  • Premi Ciutat de Barcelona literatura espanyola a Cristina Fernández Cubas per 'Todos los cuentos'.
  • Menció premi Ciutat de Barcelona literatura espanyola a Cristina Grande per 'Naturaleza infiel'.
  • Premi Internacional de Còmic Planeta DeAgostini a Diego Agrimbau i Gabriel Ippóliti per 'Planeta Extra'.
  • Premi Ramon Llull narrativa a Carles Casajuana per 'L'últim home que parlava català'.
  • Premi Fernando Tomás Pérez assaig a Carmen Galán per 'Mundos de palabra; utopías lingüísticas en la ficción literaria'.
  • Premi Vent del Port narrativa curta a Manel Joan i Arinyó per 'Lladre d'amor'.
  • Premi Llorenç Villalonga novel·la a Xavier Gimeno per 'El temps a mitges'.
  • Premi Vila Ametlla Mar narrativa a Damià del Clot Trias per 'Notes d’un viatge a l’infern'.
  • Premi Joan Alcover poesia a Jaume C. Pons per 'Cilici'.
  • Premi Camilo José Cela crítica literària a Bartomeu Fiol per la seva trajectòria.
  • Premi Bruguera novel·la a Mario Catelli per 'El heredero'.
  • Premi Internacional L'H Confidencial novel·la negra a Julián Ibáñez per 'El baile ha terminado'.
  • Premi Rejadorada novel·la breu a Empar Fernández per 'La cicatriz'.
  • Premi Miquel Àngel Riera poesia a Pau Vadell per 'Temple'.
  • Premi Marià Manent poesia a Josep Civit per 'El cel de Zuric'.
  • Premi Josep Pla novel·la a Gaspar Hernàndez per 'El silenci'.
  • Premi Nadal novel·la a Maruja Torres per 'Esperadme en el cielo'.
  • Finalista premi Nadal novel·la a Rubén Abeat per 'Del amor esquivo'.
  • Premi Círculo de Lectores a Carla Montero per 'Una dama en juego'.

    ANY 2008


  • Premi Francesc Candel narrativa a Lluís Julian Barrachina per 'Espai vital'.
  • Premi Víctor Mora narrativa a Lluís Julian Barrchina per 'El nostre fantasma'.
  • Finalista premi Víctor Mora narrativa a Lluís Julian Barrachina per 'Marifília'.
  • Premi Montflorit narrativa a Mònica Esbert per 'El silenci sota l’aigua'.
  • Premi Montflorit poesia ex aequo a Berna Blanch per 'El tacte del reflex'.
  • Premi Montflorit poesia ex aequo a Marutxi Beaumont per 'Arquitectura de l'aire'.
  • Premi Costa (antic Whitbread) lletres angleses biografia a Diana Athill per 'Somewhere towards the end'.
  • Premi Sant Jordi novel·la a Lluís-Anton Baulenas per 'El nas de Mussolini'.
  • Finalista premi Sant Jordi novel·la a Vicent Usó per 'El músic del Boulevard Rossini'
  • Premi Carles Riba poesia a Sebastià Alzamora per 'La part visible'.
  • Premi Mercè Rodoreda contes a Víctor Alexandre per 'Set dones i un home sol'.
  • Premi Joan Maragall cristianisme i cultura a Joan Ordi per 'Idea de l'home, idea de Déu'.
  • Premi Ferran Soldevila estudis històrics a Andreu Ginés per 'La instauració del franquisme al País Valencià'.
  • Premi Joan B. Cendrós articles a Maria Mercè Delgado, David George i Lourdes Orozco per 'Catalan Theater 1975-2006 (Contemporary Theatre Review).
  • Premi Joan Profitós assaig pedagògic a Mercè Pañellas i Montserrat Alguacil per 'La participació de les famílies al IES'.
  • Premi Òmnium Cultural ràdio al programa 'Versió RAC1', dirigit per Toni Clapés.
  • Premi Òmnium Cultural televisió al programa 'Afers exteriors', dirigit per Miquel Calçada 'Mikimoto'.
  • Premi Paco Moll poesia a Manel Alonso per 'Correspondència de guerra'.
  • Premi Gaziel biografia i memòria a Jordi Amat per 'Un home de la llibertat'.
  • Premi Octavi Pellissa projecte literari a Jordi Amat per una biografia de Josep Benet.
  • Premi La Mar de Lletres recerca a Ramón Paraíso per 'Manuel Lamana: Literatura des de l'exili'.
  • Premi finalista La Mar de Lletres recerca a Dolors Juan per 'L'àvia Lola'.
  • Premi La Mar de Lletres poesia a Dolors Juan per 'Estampes de la mar'.
  • Premi finalista La Mar de Lletres poesia a Lleonard del Río Campmajó per 'Imatges'.
  • Premi La Mar de Lletres contes Nadal a Jordi Boladeras per 'Per Nadal serem cul i merda'.
  • Premi finalista La Mar de Lletres contes Nadal a Josep Capinals per 'Ha parti un Jesuset'.
  • Premi Beca Notari Raimon Noguera Història Medieval a Josep M. Gironella per 'Moliners i saliners a Castelló d'Empúries durant el segle XIV'.
  • Premi Beca Notari Raimon Noguera Història Moderna i Contemporània a Manel Güell per 'Els Margarit de Castell d'Empordà.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Antoni Defez per 'Incert moviment'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés narrativa científica a Constantino Armesto per 'Ecos de un planeta azul'.
  • Premi Carlemany novel·la a Antoni Pladevall per 'La papallona negra'.
  • Premi Carlemany Internacional a Juan Marsé pel conjunt de la seva obra.
  • Premi El Setè Cel novel·la a Teresa Roig per 'L'herència d'Horst'.
  • Premi Ciutat Figueres beca recerca a Xavier Soldevila per 'Entre la carta de poblament i la pesta negra: la vila de Figueres a la cruïlla de la seva història (1267-1348)'.
  • Premi Antonio de Sancha (Gremi Editors) a Juan Luis Arsuaga per la seva labor de promoció de la cultura.
  • Menció finalista premi Carlemany a Bartomeu Mestre per 'Lo fals confés'.
  • Premi Helena Jubany narrativa a Xavier Cabús per 'El karma del carnisser'.
  • Premi El Micalet teatre a Ignasi Moreno per 'Llum de lluna'.
  • Premi Círculo Bellas Artes - Antonio Machado assaig a Juan José Lahuerta per 'Estudios antiguos. Pieles, miembros, cuerpos, historias'.
  • Premi Grup Dones la Bisbal narrativa a Pere Costa per 'Un gelat de xocolata i vainilla'.
  • Premi Miquel Martí i Pol (Celler Vall Llach) cançó a Clara Andrés per 'Personatges de Josep Pedrals'.
  • Premi Born teatre a Carles Batlle per 'Oblidar Barcelona'.
  • Premi L'Esplai de Tordera poesia a Daniel Ferrer per 'Moments d'enyorança'.
  • Premi Lenguas Romances (Fira Guadalajara) a Antonio Lobo Antunes.
  • Premi Pin i Soler novel·la a Dolors Borau per 'Com una pedra'.
  • Premi Jaume Vidal i Alcover a Albert Nolla pel projecte de traducció de 'Contes', de Ryunosuke Akutagawa.
  • Premi Rovira i Virgili assaig a Enric Balaguer per 'La casa que vull'.
  • Premi Miguel de Unamuno contes a Vicente Marco Aguilar per 'Un sobre para Hernández'.
  • Accèssit premi Miguel de Unamuno contes a Carlos Valdecantos per 'La pluma'.
  • Accèssit premi Miguel de Unamano contes a Gregorio León per 'Acábame'.
  • Premi Comas Maduell poesia a Eva Baltasar per 'Atàviques feres'.
  • Premi Cervantes literatura espanyola a Juan Marsé pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Internacional Fundació Loewe poesia a Cristina Peri Rossi per 'Play Station'.
  • Premi Documenta novel·la a Víctor Garcia per 'Twistandshaaaung'.
  • Premi Tinet narrativa curta a Ramon Vernet per 'Atracament'.
  • Premi Nacional de les Lletres Espanyoles a Juan Goytisolo pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Llibreter Cultural CEGAL a la llibreria Oletvm, de Valladolid pel seu projecte global.
  • Premi Nacional Foment Lectura (Ministeri Cultura) ex aequo al programa radiofònic 'Autor, autor'.
  • Premi Nacional Foment Lectura (Ministeri Cultura) ex aequo a CEGAL (Confederació de Llibreters).
  • Premi Joanot Martorell novel·la a Salvador Company per 'Silenci de plom'.
  • Premi Ausiàs March poesia a Rubén Luzón per 'Baladaspirina'.
  • Premi Constantí Llombart novel·la a Vicent Borràs per 'Lennon i Anna'.
  • Premi Roís de Corella poesia a Josep Lluís García per 'Molt a prop del crepuscle'.
  • Premi Eduard Escalante teatre a Juanjo Prats per 'Jaume I, amic i amat'.
  • Premi Màlaga novel·la a José Ángel Cilleruelo per 'Astro desterrado'.
  • Premi Fra Luis de León novel·la a Francisco Javier Aguilera per 'Sin norte'.
  • Premi Fra Luis de León teatre a Francisco José Sanguino per 'Incertidumbre'.
  • Premi Fra Luis de León poesia a Vicente Martín per 'No me pidas que cate cuando vengas'.
  • Premi Fra Luis de León assaig a José Ramón Alonso per 'La investigación biomédica y los derechos de los animales'.
  • Premi Vicente Gaos poesia a Víctor del Moral per 'La luz sumergida'.
  • Premi Vicente Blasco Ibáñez novel·la a Aquilino Cayuela per 'El hombre de arena'.
  • Premi Juan Gil-Albert assaig a Cándido Polo per 'Sangre azul'.
  • Premi Juan de Timoneda teatre a Antonio Cremades per 'El mar de la tanquilidad'.
  • Premi La Carrova teatre a Llàtzer Garcia Alonso per 'Sweet Nothing'.
  • Premi Nacional Millor Labor Editorial (Ministeri Cultura) al grup Contexto (Asteroide, Barataria, Blobal Rhythm, Impedimenta, Nórdica, Periférica i Sexto Piso).
  • Premi Nacional de còmic a Paco Roca per l'àlbum 'Arrugas'.
  • Premi Ibn Jafadja poesia a Juli Capilla per 'L'instant fugaç'.
  • Premi Ciutat d'Alzira novel·la a Josep Ballester per 'El col·leccionista de fades'.
  • Premi Mancomunitat Ribera Alta assaig a Carmel Ferragaud per 'Medecina per a un nou regne'.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Joaquim Espinós per 'Història d'un entusiasme, Nietzche i la literatura catalana'.
  • Premi Lleida projecte narrativa ex aequo a Emili Baldellou Pàmpols per 'En sentit ampli: Anyada del 85, Lema 'Jokin''.
  • Premi Lleida projecte narrativa ex aequo a Carles Miró Jordana per 'La cosa més lògica'.
  • Premi Fiter Rossell novel·la a Marc Pallarès per 'Les cendres de l'harmonia'.
  • Premi Grandalla d'Andorra poesia a Nati Soler per 'La casa amb set butxaques'.
  • Premi Crèdit Andorrà teatre a Manuel Pérez per 'Hòmens de palla, dies de vent'.
  • Premi Sant Carles Borromeu narrativa a Josep Gironès per 'Cròniques de morts, vius i delicats'.
  • Accèssit premi Sant Carles Borromeu narrativa a Manuel Riera per 'Les maletes perdudes'.
  • Accèssit premi Manuel Cerqueda novel·la breu a Miquel Reverter per ''Del roig de la memòria'.
  • Premi Meritxell divulgació científica a Roser Calvó per 'Últim estiu a Ordino, de Joan Peruga'.
  • Premi Tristaina periodisme a Cebrian i Torruella per 'Pena capital.
  • Premi Rafael Calvo Serer periodisme i assaig a Hugh Thomas per la seva aportació a l'estudi de la guerra civil.
  • Premi Memorial Anna Dodas de poesia a Mireia Calafell i Obiol per 'Poètiques del cos'.
  • Premi SGAE teatre a Gracia María Morales Ortiz per 'NBN12'.
  • Accèssit premi SGAE teatre a José Arias Velasco per 'La vampira del carrer Ponent o els misteris de Barcelona'.
  • Premi Jove Promesa La Escritura Desatada a Helena Carulla per 'El trono caído'.
  • Premi Miquel Costa i Llobera poesia a Joan Tomàs Martínez per 'Els Jorns'.
  • Premi Goncourt a Atiq Rahimi per 'Syngué Sabour'.
  • Premi Antoni de Bofarull narrativa breu a Francesc Bayer per 'Problemes'.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia a Raquel Estrada per 'Pedregam o pedreria'.
  • Premi Antonio Machado poesia (Contes del Tren) a Marco Antonio Campos per 'Aquellas cartas'.
  • Premi Antonio Machado narració (Contes del Tren) a Benjamín Prado per 'El viaje'.
  • Premi Nacional Traducció a María Teresa Gallego Urrtia pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nacional Traducció a Miguel Martínez-Lage per 'Vida', de Samuel Johnson.
  • Premi Tristana novel·la fantàstica a Andrés Ibáñez per «Memorias de un hombre de Madera».
  • Premi Ángel Crespo traducció a Ana Becciu per ‘Lecciones de tinieblas’, de Patrizia Runfola.
  • Premi Femina novel·la a Jean-Louis Fournier per 'Où on va papa?'.
  • Premi Jordi Solé Tura assaig a Laia Jorba per 'Democracia deliberativa: la transformación de preferencia en el proceso deliberativo'.
  • Premi Martí Queixalós poesia ex aequo a Maria Dolors Forès.
  • Premi Martí Queixalós poesia ex aequo a Joan Bosch.
  • Premi Atlàntida premsa al setmanari Presència.
  • Premi Atlàntida premsa digital a Vilaweb Lletres.
  • Premi Atlàntida premsa a Ana Romaní i el programa Diario Cultural de Ràdio Galega.
  • Premi Atlàntida audiovisual programa Ítaca de Televisió de Mallorca.
  • Premi Atlàntida audiovisual a Òscar López pel programa Pàgina 2 de TVE.
  • Premi Atlàntida premsa al diari El País.
  • Premi Atlàntida a la tasca cultural a José Luis Rodríguez Zapatero i Comissió Cultura Congrés Diputats per la Llei del Llibre.
  • Premi Memorial Ferran Lara a Sergi Bellido de Novoprint com a Empresari Jove del Sector del Llibre.
  • Premi Herralde novel·la a Daniel Sada per 'Casi nunca'.
  • Premi Carvalho BCN Negra a Michael Connelly pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Gualdaquivir narrativa a Emilio Losada per 'La quintaesencia suave'.
  • Premi Just M. Casero a Ricard Biel per 'A la roda de la fira' ('Potser perquè érem nens').
  • Premi Alejandro Casona teatre per a Pedro Montalbán i Antonio Cremades per 'Perspectivas para un cuadro'.
  • Premi Llibreter narrativa a 'Botxan', de Natsume Sôseki, traducció d'Albert Nolla.
  • Premi Euskadi Literatura castellana a Manu Leguineche per 'El club de los faltos de cariño'.
  • Premi Nacional Història a Fernando García Cortázar per 'Historia de España desde el Arte'.
  • Premi Andròmina narrativa a Xavier Aliaga per 'Els neons de Sodoma'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Josep Lluís Roig per 'Peixos d'un mar sec'.
  • Premi Jaume Fuster assaig a Antoni Defez per 'Realisme i nació: un assaig de filosofia impura'.
  • Premi Octubre teatre a Samuel Sebastian per 'Les habitacions tancades'.
  • Premi Octubre periodisme a Mario Reyes per 'La València de Hitler'.
  • Premi Ciutat de Torrent poesia a Carmen Sáez per 'Cercant ocells d'aigua'.
  • Premi L'Odissea novel·la a Esperança Camps per 'Podridura'.
  • Premi Blai Bellver novel·la a Vicent Josep Escartí per 'L'abellerol mort'.
  • Premi Ibn Hazm poesia a Vicent Penya per 'El cant d'Odisseu'.
  • Premi Carlos Sarthou a Josep Lluís Cebrian i Beatriu Navarro per 'Pintura ceràmica a Xàtiva'.
  • Premi Àncora assaig a Manuel Capdevila per 'Eduard Toldrà, Juli Garreta i Sant Feliu de Guíxols'.
  • Premi Àncora narrativa a Xavier Jové per 'En el combat feréstec de la nit'.
  • Premi Àncora poesia a Joan Carles González-Pujalte per 'Cruixit'.
  • Premi Espasa assaig a Ana Cañil gana el XXV per 'La mujer del maquis'.
  • Premi Néstor Lujan novel·la històrica a Martí Gironell per 'La venjança del bandoler'.
  • Premi Valldoreix narrativa a Joan S. Alós per 'Retrat d'Iris'.
  • Premi Nacional Literatura Dramàtica (Ministeri Cultura) a Miguel Romero García 'Esteo' per 'Pontifical'.
  • Premi Nacional assaig (Ministeri Cultura) a Justo Beramendi González per 'De provincia a nación. Historia do Galeguismo político'.
  • Premi Planeta a Fernando Savater per 'La hermandad de la buena suerte'.
  • Finalista premi Planeta a Ángela Vallvey per 'Muerte entre poetas'.
  • Premi Pollença narrativa a Glòria Llobet per 'D'àger a Katmandú'.
  • Premi Pollença poesia a Meritxell Cucurella-Jorba per 'Intemperància roig encès'.
  • Premi Man Booker Fiction a Aravind Adiga per 'The White Tiger' ('Tigre blanc').
  • Premi Gambette d'Or narrativa gastronòmica a Jordi Brunet per 'Santa Cecile de Verbeille'.
  • Premi Gambette d'Or poesia gastronòmica a Mar Tomàs per 'La carta'.
  • Premi Mallorca narrativa a Miquel de Palol per 'L'illa dels morts'.
  • Premi Mallorca poesia a Bernat Nadal per 'Oratori'.
  • Premi Mallorca Teatre Principal ex aequo a Joan Carles Bellviure per 'Residents'.
  • Premi Mallorca Teatre Principal ex aequo a Josep Maria Miró Coromina per 'La dona i eldebutant'.
  • Premi Nacional narrativa (Ministeri Cultura) a Juan José Millás per 'El Mundo'.
  • Premi Nostromo literatura marítima a Luis Mollà per 'La séptima ola'.
  • Premi Nobel de Literatura a Le Clézio, Jean-Marie Auguste, pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Guida Alzina conte breu (Alella) a Andreu Sotorra per 'La Duchess of Hamilton'.
  • Premi Maria Oleart poesia (Alella) a Nati Soler per 'La pedra d'aquesta casa'.
  • Premi Blogs Catalunya cultura a Jordi Cervera pel blog d'iCat FM.
  • Premi Sent Soví literatura gastronòmica a Octavi Martí i Montserrat Casals per 'Els dissabtes, mercat. Memòries d'Armanda'.
  • Premi Sent Soví mitjans comunicació ex aequo al col·lectiu del documental 'El pollo, el pez y el cangrejo real'.
  • Premi Sent Soví mitjans comunicació ex aequo a Toni Massanès.
  • Premi Liber trajectòria professional a l'editor Jorge Herralde d'Anagrama Editorial.
  • Premi Internacional Paco Rabal periodisme cultural a Lluís Bonet per l'article “El oficio del actor: Reflexiones inéditas de Fernando Fernán Gómez”.
  • Premi America Reads Spanish al bibliotecari Ismael Alicea (Biblioteca Pública de Nova York).
  • Premi Nacional poesia (Ministerio Cultura) a Joan Margarit per 'Casa de Misericòrdia'.
  • Premi Ciutat Vila-real narrativa a Jeremias Soler per 'Llunyanies'.
  • Premi Ciutat Vila-real poesia a Teresa Serramià per 'Contrapicat'.
  • Premi Ciutat Vila-real assaig a Onofre Flores per 'La banda de música de Vila-real'.
  • Premi Pepe Carvalho novel·la negra a Michael Connelly pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Eurostars Hotels narració viatges a Témoris Grecko per un relat centrat en l'Àfrica.
  • Premi Foment Lectura Mitjans Comunicació televisió (Federació Gremis Editors) a Emili Manzano per 'L'hora del lector' (Canal 33) i 'Saló de Lectura' (BTV).
  • Premi Boixareu Ginesta Llibreter Any (Federació Gremis Editors) a Llibreria Cervantes de Salamanca.
  • Premi Millor Iniciativa Foment Lectura biblioteques (Federació Gremis Editors) a Biblioteca Pública Municipal de Sartaguda (Navarra).
  • Premi Foment Lectura Mitjans Comunicació premsa escrita (Federació Gremis Editors) a 'Canarias 7'.
  • Premi Foment Lectura Mitjans Comunicació ràdio (Federació Gremis Editors) a 'La tribu imaginaria' (Onda Regional Murcia).
  • Premi Puçol poesia a Pere Bessó per 'Només per a dones'.
  • Premi Puçol narrativa a Leandre Iborra per 'El codici de Quermes'.
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Sílvia Soler per 'Petons de diumenge'.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Eva Baltasar per 'Laia'.
  • Premi Carles Rahola assaig a Joan Lluís Llinàs per 'L'home montanià'.
  • Premi Ceverí cançó a Ton Rulló per 'Moro errant'.
  • Premi Lletra pàgina web a Xarxa de Mots pel blog de 'El quadern gris', de Josep Pla.
  • Premi Ciudad de Torrevieja novel·la a Juan Gómez Jurado per 'El emblema del traidor'.
  • Finalista premi Ciudad de Torrevieja novel·la a Alejandro Palomas per 'El secreto de Hoffman'.
  • Premi Benvingut Oliver poesia (Catarroja) a Jaume Pérez per 'Solatge'.
  • Premi Caballero Bonald assaig a Ricardo García Cárcel per 'El sueño de la nación indomable'.
  • Premi Qwerty narrativa català a 'L'home manuscrit', de Manuel Baixauli.
  • Premi Qwerty narrativa castellà a 'Crematorio', de Rafael Chirbes.
  • Premi Qwerty narrativa estrangera a 'Vida i destí', de Vasili Grossman.
  • Premi Qwerty contes català a 'Les tombes blanques', de Susanna Rafart.
  • Premi Qwerty contes castellà a 'La realidad oculta', de David Roas i Ana Casas.
  • Premi Qwerty poesia català exaequo a 'Llei d’estrangeria' de Manuel Forcano.
  • Premi Qwerty poesia català exaequo a 'A l’encesa', d’Albert Roig.
  • Premi Qwerty poesia castellà a 'Vista cansada', de Luis García Montero.
  • Premi Qwerty traducció català a Antoni Prevosti pels Analectes de Confuci.
  • Premi Qwerty traducció castellà a Ricardo San Vicente per 'Relatos de Kolimá', de Varlam Shalámov.
  • Premi Qwerty assaig a 'El canto de las sirenas', d’Eugenio Trías.
  • Premi Qwerty assaig a 'McMafia', de Misha Glenny.
  • Premi Qwerty teatre a 'Après moi, le déluge', de Lluïsa Cunillé.
  • Premi Qwerty novel·la gràfica a 'Fun Home', d’Alison Bechdel.
  • Premi Qwerty novel·la negra a 'Els homes que no estimaven les dones', de Stieg Larsson.
  • Premi Qwerty bestseller a 'El celler', de Noah Gordon.
  • Premi Qwerty publicació sobre Barcelona a 'El otro', de Maria Espeus.
  • Premi Qwerty periodisme literari a Xavi Ayén.
  • Premi Qwerty autor revelació català a 'Desfent el nus del mocador', de Ramon Erra.
  • Premi Qwerty autor revelació castellà a 'Los príncipes valientes', de Javier Pérez Andújar.
  • Premi Qwerty llibreter de l’any exaequo a Llibreria La Central.
  • Premi Qwerty llibreter de l'any exaequo a Llibreria Laie.
  • Premi Qwerty agència literària a Glòria Gutiérrez de l'Agència Balcells.
  • Premi Qwerty disseny editorial a Libros del Zorro Rojo.
  • Premi Qwerty gabinet premsa a Tusquets Editores (Natalia Gil i Delia Louzán.
  • Premi Qwerty adaptació a 'Coral romput', de Vicent Andrés Estellés. Adaptació de Joan Ollé, Teatre Lliure.
  • Premi Qwerty tasca editorial a Col·lecció La butxaca.
  • Premi Qwerty microrrelat a 'Novetats editorials', de Jordi Sánchez.
  • Premi Qwerty llibre d’art edició limitada a 'Egipturas', de Gemma Artasu (Fundació Arqueològica Clos).
  • Premi Círculo de Lectores novel·la a Itsaso Lozano Madariaga per 'La vida privada de los Seymour'.
  • Premi Fira Guadalajara literatura a Antonio Lobo Antunes pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Internacional RBA novel·la negra a Andrea Camilleri per 'La muerte de Amalia Sacerdote'.
  • Premi Rosalía de Castro a Joan Margarit per la seva trajectòria poètica.
  • Premi Rosalía de Castro a Álvaro Mutis per la seva trajectòria com a autor.
  • Premi Rosalía de Castro a Jon Kortázar per la seva trajectòria com a crític.
  • Premi Rosalía de Castro a Mia Couto per la seva trajectòria com a novel·lista.
  • Premi segon Grau Miró de Tanka a Laura Dalmau.
  • Premi segon Rafael Sari (L'Alguer) poesia a Laura Dalmau.
  • Premi Ribera d'Ebre narrativa a Rosa Pagès per 'La veïna i altres animals domèstics'.
  • Premi Jocs Florals de Les Corts de BCN, 3r poesia, a Laura Dalmau per 'Un cos sense límits'.
  • Premi Montseny poesia a Josep Fàbrega per 'Obsedit'.
  • Premi Dashiell Hammett novel·la negra a Juan Ramón Biedma per 'El imán y la bruja'.
  • Premi Dashiell Hammett novel·la negra a Leonardo Oyola per 'Chamamé'.
  • Premi Rodolfo Walsh no ficció a Sanjuana Martínez per 'Prueba de la fe, la red de cardenales y obispos en la pederastia clerical'.
  • Premi Best of the Brooker a Salman Rushdie per 'Els fills de la mitjanit'.
  • Premi Manel Garcia Grau poesia a Joan Baptista Campos per 'Jardí clos'.
  • Premi Ciutat Alzira teatre a Jordi Faura per 'Cerberus'.
  • Premi Brigada 21 novel·la negra a Pau Vidal per 'Aigua bruta'.
  • Premi Brigada 21 novel·la negra traduïda català a Benjamin Black per ' El secret de Christine F.'
  • Premi Brigada 21 novel·la negra a Eugenio Fuentes per 'Cuerpo a cuerpo'.
  • Premi Brigada 21 novel·la negra traduïdca castellà a Giancarlo de Cataldo per 'Una novela criminal'.
  • Premi Brigada 21 primera novel·la negra a Rosa Ribas per 'Entre dos aguas'.
  • Premi Brigada 21 coberta novel·la negra a 'El caso del cadáver sonriente', de Paco Piquer.
  • Premi Brigada 21 novel·la negra reeditada a 'Prótesis', d'Andreu Martín.
  • Premi 7Lletres narrativa a Cèlia Sànchez-Mústich per 'No, i sí'.
  • Premi J.M. López Picó poesia a Pau Vadell i Vallbona per 'Llibre del Silenci'.
  • Premi Betúlia poesia a Raquel Casas Agustí per 'La dona bilingüe".
  • Premi Nacional de Cultura de Literatura a Joan Margarit per 'Casa de Misericòrdia'.
  • Premi Nacional de Cultura de Còmic a Miguel Gallardo per 'Maria i jo'.
  • Premi La Vall d'Albaida literatura eròtica a Josefina Llauradó per 'Les paraules'.
  • Premi Internacional de les Lletres a Cees Nootebomm per la seva trajectòria.
  • Premi Príncep d'Astúries de les Lletres a Margaret Atwood per la seva trajectòria.
  • Premi Cristòfol Despuig narrativa a Josep Igual per 'Quaderns deltaics'.
  • Premi d'Honor de les Lletres Catalanes a Montserrat Abelló.
  • Premi Georg Büchner a Josef Winkler pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Sant Joan novel·la a Baltasar Porcel per 'Cada castell i totes les ombres'.
  • Premi Francesc Ferrer assaig a Jordi Mata per 'Oblits i mordasses dels catalans durant la Guerra de Successió'.
  • Premi Amadeu Oller poesia a Anna Ballbona per 'La mare que et renyava era un robot'.
  • Premi Maria Àngels Anglada a Quim Monzó per 'Mil cretins'.
  • Premi Rovira-Beleta guions cinematogràfics a Alberto Froufe.
  • Premi Internacional Relats de Cine a Hugo Sanz per 'Fin de rodaje'.
  • Premi Primer Llavor de Lletres creació literària a Núria Gas per 'El far. Paisatges de llum i fosca'.
  • Premi Segon Llavor de Lletres creació literària a Lena Paüls per 'El mirall que vola'.
  • Premi Tercer Llavor de Lletres a Xavier Carmaniu per 'Aprendre i practicar el que s'ha après'.
  • Accèssit 1r Llavor de Lletres a Daniel Ferrer per 'Residència Europalau'.
  • Accèssit 2n Llavor de Lletres a Montserrat Vernet per 'Hola límit les quatre'.
  • Accèssit 3r Llavor de Lletres a Maria Rosa Aragay per 'Taller'.
  • Accèssit 4t Llavor de Lletres a Xavier Sanjuan per 'Ideals del vendrellenc'.
  • Premi Rovira-Penell guions cinematogràfics a Alberto Froule, per 'Crecer'.
  • Premi Internacional Menéndez Pelayo a Victoria Camps per la seva trajectòria.
  • Premi Francisco Umbral novel.la a Eduardo Iriarte per 'Más allá de la fragua'.
  • Premi Artesa de Segre narrativa breu a Jeremias Soler Giménez per 'Amnèsia'.
  • Premi Scrivere per Amore a Imma Monsó per 'Un home de paraula' ('Un uomo di parola').
  • Premi Lletra d'Or a Lluïsa Cunillé per l'obra de teatre 'Après moi, le déluge'.
  • Premi Escriptors Catalans a Montserrat Abelló per la seva trajectòria.
  • Premi Vila d'Ascó novel.la a Miquel Esteve per 'La tàbula smaradigna'.
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a Josep Lluís Aguiló per 'Llunari'.
  • Premi Englantina d'Or Jocs Florals Torroja del Priorat a Núria Martín per 'Romanç de la Nereida de l'Ebre'.
  • Premi Assais Jocs Florals Torroja del Priorat a Josep Recasens per 'La repressió franquista al Priorat.
  • Premi Ciutat Sagunt narrativa a Teresa Broseta per 'Ayrin de les Alcusses'.
  • Premi Ciutat Sagunt Jaume Bru Vidal poesia a Lluís Alpera per 'El nou rapte d'Europa'.
  • Premi Ciutat Sagunt Pepe Alba teatre a Marc Artigau per 'Ushuaia'.
  • Premi Hoy assaig a Santi Santamaria per 'La cocina al desnudo'.
  • Premi Fernando Lara novel.la a Emilio Calderón per 'El judío de Shangai'.
  • Premi Ramon Vinyes teatre a Mar Monegal per 'Sushi'.
  • Premi Miguel de Unamuno assaig a Pere Ballart i Jordi Julià per 'Sobre islas y penínsulas'.
  • Premi Miguel de Unamuno assaig euskera a Jon Sudupe per 'Hizkuntza ados jartzeko da'.
  • Premi Jocs Florals del Raval de BCN narrativa a Jeremias Soler Giménez per 'Temps d'Olimpíades'.
  • Premi Jocs Florals del Raval de BCN poesia a Jeremias Soler Giménez per 'Raval'.
  • Premi Casa Amèrica narrativa a Jorge Edwards per 'La casa de Dostoievsky'.
  • Premi Anagrama assaig a Gustavo Guerrero per 'Historia de un encargo: 'La catira' de Camilo José Cela. Literatura, ideología y diplomacia en tiempos de la Hispanidad'.
  • Premi Fundació Jesús Serra poesia a Joan Asbert per 'La dona d'aigua'.
  • Premi Fundació Jesús Serra poesia Palafrugell a Anna Vilas per 'L'últim que es mor'.
  • Premi Goleta i Bergantí poesia a M. Carmen Arnau Orts per 'En el desert dels meus ulls'.
  • Premi Castelló a escena teatre a Ignasi Moreno per 'SMS (Ostatges d'un mòbil).
  • Premi TMB relats curts a Germán Muñoz per 'La pesadilla del metro'.
  • Premi Escriptors Valencians narrativa a Manuel Baixauli per 'L'home manuscrit'.
  • Premi Escriptors Valencians poesia a Isabel Garcia Canet per 'Claustre'.
  • Premi Escriptors Valencians assaig a Tono Fornés i Juan Gargallo per 'De mar estant'.
  • Premi Escriptors Valencians teatre a Josep Lluís Roig per 'Desàngel'.
  • Premi Cartes d'Amor Calafell a José Manuel Soriano per 'Día a día'.
  • Premi Qué Leer a John Boyne per 'El noi del pijama de ratlles'.
  • Premi Qué Leer a Juan José Millás per 'El Mundo'.
  • Premi Qué Leer Volkswagen a Fernando Rodríguez Riquelme per 'El Paraíso era una canción'.
  • Premi Marian Vayreda narrativa a Isidor Cònsul per 'Tractat de geografia'.
  • Premi Joan Teixidor poesia haikus a Roger Costa-Pau per 'I en qui l'ofec?'.
  • Premi Òmnium Cultural Olot narració viatges a Núria Garcia i Quera per 'A dalt de la duna roja'.
  • Premi Terenci Moix a Claudio Magris per la seva trajectòria literària.
  • Premi Terenci Moix millor llibre publicat a António Lobo Antunes per 'Ayer no te vi en Babilonia'.
  • Premi Terenci Moix millor llibre no-ficció a Eugenio Trías per 'El canto de las sirenas'.
  • Premi Crims de Tinta novel.la negra a Marc Pastor a 'La mala dona'.
  • Premi Cadaqués a Àlex Broch per 'Sobre poesia catalana.
  • Premi Cadaqués poesia a Maria Rosa Font per 'Des de l'arrel'.
  • Premi Cadaqués assaig periodístic a Cristina Massanés per 'La dona que va fascinar Dalí. La delirant i torbadora història de Lídia de Cadaqués'.
  • Premi 14 abril teatre a Joan Cavallé per 'Peus descalços durant la Guerra Civil'.
  • Accèssit premi 14 abril a Josep M. Diéguez per 'De vegades la pau'.
  • Accèssit premi 14 abril a Angelina Llongueras per 'El cobert'.
  • Premi Juan Ramón Jiménez poesia a José Agudo per 'Esta frágil cadencia'.
  • Premi Valle-Inclán teatre a Agelica Liddell per 'El año de Ricardo'.
  • Premi Badalona teatre a Pedro Montalbán Kroebel per 'L’últim vol'.
  • Premi El Temps de les Cireres narrativa a Enric Pinyol per 'Recursos humans'.
  • Premi Galaxy British Book Awards novel.la a Ian McEwan per 'On Chesil Beach'.
  • Premi Autor de l'Any britànic a Ian McEwan.
  • Premi Editors Anglesos a J.K.Rowling per la seva trajectòria.
  • Premi Richard & Judy novel.la votació popular a Khaled Hosseini per 'A thousand Splendid Suns'.
  • Premi Pulitzer literatura a Junot Díaz per 'The Brief Wondrous Life of Oscar Wao'.
  • Premi Fundació Lara novel.la a Almudena Grandes per 'El corazón helado'.
  • Premi Crexells narrativa a Edgar Cantero per 'Dormir amb Winona Ryder'.
  • Premi Crítica Catalana poesia a Joan Margarit per 'Casa de Misericòrdia'.
  • Premi Crítica Catalana narrativa a Manuel Bauxauli per 'L'home manuscrit'.
  • Premi Crítica Espanyola poesia a Chantal Maillard per 'Hilos'.
  • Premi Crítica Espanyola narrativa a Rafael Chirbes per 'Crematorio'.
  • Premi Crítica Gallega poesia a Helena de Carlos.
  • Premi Crítica Gallega narrativa a Luis Rei Núñez.
  • Premi Crítica Euskera poesia a Jon Gerediaga.
  • Premi Crítica Euskera narrativa a Jokin Muñoz.
  • Premi L'H Confidencial novel.la negra a Raúl Argemí per 'Retrato con muerta'.
  • Premi Serra d'Or narrativa a Antoni Vidal per 'L'illa dels dòlmens'.
  • Premi Serra d'Or poesia a Jordi Llavina per 'Diari d'un setembrista'.
  • Premi Serra d'Or assaig a Pere Ballart per 'El riure de la màscara'.
  • Premi Serra d'Or estudis literaris a Margalida Pons per 'Textualisme i subvenció: formes i condicions de la narrativa experimental catalana (1970-1985)'.
  • Premi Serra d'Or traducció a Pau Joan Hernàndez per 'Les benignes', de Jonathan Littell.
  • Premi Serra d'Or recerca humanitats a Isabel Graña per 'Els poetes de l'Escola Mallorquina i l'Associació per la Cultura de Mallorca'.
  • Premi Serra d'Or recerca altres ciències a Eudald Carbonell per 'El naixement d'una nova consciència'.
  • Premi Serra d'Or recerca catalanística a Stefano Maria Cingolani per 'La memòria dels reis. Les quatre grans cròniques'.
  • Premi Serra d'Or teatre a Gemma Rodríguez per 'L'ham'.
  • Premi Serra d'Or espectacle teatral a 'Leonci i Lena', de Georg Büchner.
  • Premi Serra d'Or trajectòria professional a l'actor Quimet Pla.
  • Premi Vila Martorell poesia a Jordi Julià per 'Un lleu plugim'.
  • Premi Vila Martorell poesia castellana a Ángel Curiel per 'El principio del mundo'.
  • Premi Planeta-Casamérica narrativa iberoamericana a Jorge Edwards per 'La casa de Dostoievsky'.
  • Finalista premi Planeta-Casamérica narrativa iberoamericana a Fernando Quiroz per 'Justos por pecadores'.
  • Premi Roc Boronat narrativa a Lluís Vilarrasa per 'L’alliberament i altres contes'.
  • Premi Fundació Romea teatre a Josep Julien per 'Hong Kong Haddock'.
  • Premi Boira de teatre a Ferran Joan Miquel per 'Riu de gener'.
  • Accèssit premi Fundació Romea teatre a Mar Monegal per 'Sushi'.
  • Premi Fundació Sierra i Fabra narrativa autors joves a África Vázquez per 'Con vistas al cielo'.
  • Premi Hiperión a José Daniel García per 'Coma'.
  • Premi Castilla y León de las Letras a Gustavo Martín Garzo pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Marià Manent poesia a Damià Berdera.
  • Premi Vila Mont-roig assaig a Eduard Boada per 'Mont-roig 1666: una història negra'.
  • Accèssit Vila Mont-roig assaig a Montserrat Quesada per 'Miramar, un conte medieval'.
  • Premi Vila Mont-roig narrativa a Remei Romanos per 'La dona del mirall'.
  • Premi Vila Mont-roig poesia a Verònica Penno per 'Per a ells'.
  • Premi Manuel Rodríguez Martínez a Daniel Nomen per 'Instruccions per usar la realitat '.
  • Premi Vázquez Montalbán periodisme cultural i polític a Seymour Hersh.
  • Premi Josep M. Llompart poesia a Joan Margarit per 'Casa de Misericòrdia'.
  • Premi Cavall Verd traducció poètica a Susanna Rafart i Eduard Escofet per 'Obra poètica', de Salvatore Quasimodo.
  • Premi Vázquez Montalbán periodisme esportiu a Simon Kuper.
  • Premi Fundació Uriach Història de la Medicina a José Manuel Gutiérrez per 'El impacto del laboratori en la renovación de la veterinaria española: el caso Joaquín Ravetllat (1871-1923)'.
  • Premi Azorín novel.la a Montero Glez per 'Pólvora negra'.
  • Premi Josep M. Huertas relat breu a Luis Benvenuty per 'Mudanzas'.
  • Premi Recull Joaquim Ruyra narrativa a Teresa Franquesa per 'Matèria viva'.
  • Premi Recull Benet Ribas poesia a Max Besora per 'L'espectre electromagnètic'.
  • Premi Recull Salvador Reynaldos periodisme a David Figueres per 'Una tardor resplendent'.
  • Premi Recull Rafael Cornellà retrat literari a Jaume Pomar per 'Retrat de Llorenç Villalonga.
  • Premi Primavera novel.la a Agustín Sánchez Vidal per 'Nudo de sangre'.
  • Premi Crítica Instituto Castellano y Leonès de la Lengua a Juan Manuel de Prada per 'El séptimo velo'.
  • Premi Pere Calders novel.la a Xavier Gimeno per 'Fuga'.
  • Finalista premi Pere Calders novel.la a Eduard Roure per 'Lligall trobat a la cabana'.
  • Premi Salambó millor llibre publicat a Manuel Bauxaulí per 'L'home manuscrit'.
  • Premi Salambó millor llibre publicat a José María Merino per 'La glorieta de los fugitivos'.
  • Premi Maria Mercè Marçal poesia a Josep Maria Nogueras per 'Tots els camins del vespre'.
  • Premi Ferrater Mora assaig a Óscar Horta per un estudi sobre la filosofia de l'autor.
  • Premi Alfaguara novel.la a Antonio Orlando Rodríguez per 'Chiquita'.
  • Premi Joaquim Amat-Piniella novel.la històrica a 'Confessió general', de Joan Garrabou (1928-2002).
  • Premi Alfons X el Savi novel.la històrica a Julio Murillo per 'Shangri-La. La cruz bajo la Antártida'.
  • Finalista Premi Alfons X el Savi novel.la històrica a Edmundo Díaz per 'El veneno de Napoleón'.
  • Premi Internacional literatura Antoni Machado poesia a Toni Ibàñez per 'Entrellum'.
  • Premi Bruguera novel.la a José María Pérez Álvarez per 'La soledad de las vocales'.
  • Premi Vila L'Ametlla de Mar novel.la a Òscar Palazon per 'Un rostre que no és meu'.
  • Premi Minotauro ciència ficció i literatura fantàstica a Federico Fernández Giornado per 'El libro de Nobac'.
  • Premi Tardor Castelló poesia a Juli Capilla per 'Aimia'.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura catalana a Pere Rovira per la novel.la 'Amor boig'.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura castellana a José Corredor-Matheos per 'Un pez que va por el jardín'.
  • Premi Ciutat Barcelona traducció a Jordi Llovet per 'Les flors del mal', de Charles Baudelaire.
  • Premi Biblioteca Breve a Gioconda Belli per 'El infinito en la palma de la mano'.
  • Premi Ramon Llull a Najat El-Hachmi per 'L'últim patriarca'.
  • Premi Agustí Duran i Sanpere a Víctor Hurtado per 'Els Mitjavila: una família de mercaders a la Barcelona del segle XIV'.
  • Premi Enric Valor novel.la a Francesc Bodí per 'El soroll de la resta'.
  • Premi Carvalho de novel.la negra a Phyllis Dorothy James per la seva trajectòria.
  • Premi Angulema còmica Shaun Tan per l'àlbum 'Là où vont nos pères'.
  • Premi Llorenç Villalonga novel.la a Miquel Mas Ferrà per 'El cel dins la memòria'.
  • Premi Joan Alcover poesia a Manel Marí per 'El tàlem'.
  • Premi Camilo José Cela assaig a Maria Rosa Llabrés per 'Robert Graves i el món clàssic'.
  • Premi Cálamo Llibre de l'Any a Rafael Chirbes per 'Crematorio'.
  • Premi Cálamo Otra Mirada a José Luis Peixoto per 'Cementerio de pianos'.
  • Premi Cálamo Extraordinari a Antonio Ansón per 'Llamando a las puertas'.
  • Premi Octavi Pellissa projecte creació literària a Narcís Comadira per 'La vida que torna'.
  • Premi Josep Pla novel.la a Melcior Comes per 'La batalla de Walter Stamm'.
  • Premi Nadal de novel.la a Francisco Casavella per 'Lo que sé de los vampiros'.
  • Premi Círculo de Lectores a Itsaso Lozano per 'La vida privada de los Seymour'.

    ANY 2007


  • Premi Margarita Wirsing Bordas (Àncora) 3r poesia a Laura Dalmau per 'Rere la línia'.
  • Premi Jordi de Sant Jordi (Vall d'Uixó) poesia a Maria Carme Arnau i Orts per 'Bastir la mar endins'.
  • Premi Olga Xirinacs novel.la a Marta Puig per 'Un camp de poemes a Calvados'.
  • Premi Josep M. Benet Caparà poesia a Maria-Isabel Segura per 'Nimfeu de desigs febrosos'.
  • Premi Foment Martinenc narrativa a Jeremias Soler Giménez per 'El déu de Venècia'.
  • Premi Fundació Amiba teatre a Antonio Cremades i Pedro Montalbán-Kroebel per 'Compte enrere'.
  • Premi Tirso de Molina teatre a Juan Bautista Martínez per 'Julia, o la belleza'.
  • Premi Atlàntida articulista català a Bartomeu Fiol (Diari Balears).
  • Premi Atlàntida ràdio i televisió català a Joan Barril (Programa Qwerty. BTV).
  • Premi Atlàntida al suplement ABCD. Las artes y las letras (diari ABC).
  • Premi Atlàntida articulista a Carles Geli (El País).
  • Premi Atlàntida ràdio i televisió al programa Sautrela (Euskal Telebista).
  • Premi Atlàntida presentador a Àngels Barceló (A vivir que son dos días. Cadena SER).
  • Premi Adonáis poesia a Teresa Soto per 'Un poemario (Imitación de Wislawa)'.
  • Premi Sant Jordi novel.la a Pep Coll per 'Les senyoretes de Lourdes.
  • Finalista premi Sant Jordi novel.la a Maria Dolors Farrés per 'L'hora quieta'.
  • Premi Carles Riba poesia a Txema Martínez per 'L'arrel i la pluja'.
  • Premi Mercè Rodoreda contes a Guillem Frontera per 'La mar enfora'.
  • Premi Leandre Colomer novel.la històrica a Silvestre Hernàndez per 'El manuscrit de Wadi-Al-Abmar'.
  • Premi Joan Profitós assaig pedagògic a Maite Pujol per 'Interaccions amb l'art a l'educació infantil'.
  • Premi Ferran Soldevila assaig a Víctor Farías per 'El mas i la vila a la Catalunya medieval (segles XI-XV)'.
  • Premi Joan Maragall assaig cristianisme i cultura a Josep Lligades per 'La política dels cristians'.
  • Premi Gaziel biografia i memòries a Cristina Gatell i Glòria Soler per 'Martí de Riquer. Viure la literatura'.
  • Premi Goleta i Bergantí poesia a Isabel Oliva per 'L'estoig del violí'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia (Burjassot) a Vicenç Llorca per 'L'últim nord'.
  • Premi Bancaixa narrativa a Àngels Moreno per 'Cita a la matinada'.
  • Premi Pere Quart humor i sàtira narrativa a Xavier Gual per 'Estem en contra'.
  • Premi Ciutat València Constantí Llombart narrativa a Urbà Lozano per 'Plagis'.
  • Premi Ciutat València Eduard Escalante teatre a Jordi Faura per 'Hikko Mori'.
  • Premi Ciutat València Rís de Corella poesia, declarat desert.
  • Premi Josep M. Prous i Vila assaig a 'Obra literària d'Antoni Aulèstia Pijoan', de Margalida Tomàs.
  • Premi Antoni de Bofarull narrativa joves a Irene da Rocha per 'Set passes'.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia a Marta Pascual per 'Hivernacle inundat'.
  • Premi Joan Duch poesia joves escriptors a Sergio Roche font per 'Serà aquest món'.
  • Premi Ciutat de Vinarós Literatura Digital narrativa a Stuart Moulthrop per 'Deep Surface'.
  • Premi Ciutat de Vinarós Literatura Digital narrativa a Isaías Herrero per 'La casa sota el temps'.
  • Premi Ciutat de Vinarós Literatura Digital poesia ex-aequo a Stuart Moulthrop per ''Under language'.
  • Premi Ciutat de Vinarós Literatura Digital poesia ex-aequo a Isaías Herrero per ''Universo molécula'.
  • Premi Beca Cultura Palma a Gabriel Juan Galmés per 'Poesia popular en la premsa del segle XIX'.
  • Premi Altafulla narrativa curta a Helena Rufat per 'Manila'.
  • Premi María Teresa León poesia a Laura Blanca Cotón per 'Cartas de consuelo'.
  • Premi Portal Nou Llorenç Penedès poesia a Daniel Ferrer per 'Sonets de vida i de mort'.
  • Premi Miguel de Unamuno contes a Juan Carlos Fernández per 'Curso del 81'.
  • Premi Cervantes a Juan Gelman pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Librero Cultural (CEGAL) a la llibreria La Mar de Letras, de Madrid.
  • Premi Prat de la Riba article periodístic ex aequo a Marta Pessarrodona i Dolors Lamarca.
  • Premi JoEscric.com a Maria Victòria Lovaina per 'Amb ulls de nina'.
  • Premi Tusquets Editores novel.la a Elmer Mendoza per 'Quién quiere vivir para siempre'.
  • Premi Joanot Martorell novel.la a Joan Garí per 'Balena blanca'.
  • Premi Ausiàs March poesia a Àngels Gregori per 'Llibre de les brandàlies'.
  • Premi Mallorca narrativa a Ignasi Mora per 'Ulisses II'.
  • Premi Mallorca poesia a Jordi Julià per 'Cartografia lunar'.
  • Premi Mallorca teatre Principal a Sergi Xirinacs per 'Ignició'.
  • Premi Llibreter a Mariolina Venezia per 'Fa mil anys que sóc aquí' (Editorial La Campana).
  • Premi Loewe poesia a Vicente Valero per 'Días del bosque'.
  • Premi Festival Lola teatre sonor i radiofònic a Carles Mallol per 'Les nenes mortes'.
  • Premi Bernat Capó a Francesc Gisbert per 'Màgia per a un poble. Guia de creences i criatures màgiques populars'.
  • Premi Nacional Lletres Espanyoles a Ana María Matute.
  • Premi El Andén Express a Federico Fernández per 'Los justos'.
  • Premi Millor Llibre editat en valencià a Edicions Bromera per 'Almansa 1707, després de la batalla', de Joan Francesc Mira.
  • Premi Millor Llibre Valencià a Media Vaca per 'Libro de las preguntas de Neruda'.
  • Premi Millor Llibreter valencià a les llibreries Futurama de València i Plumier d'Ibi.
  • Premi Millor Llibre editat en castellà a Edicions de Ponent per 'Tres viajes. Tel Aviv, Buenos Aires, Turín', de Miguel Gallardo.
  • Premi Millor Llibre editat Text valencià a Editorial Adonay per 'Apte 3. Nivell Superior', de Joan Enric Pellicer.
  • Premi Millor Llibre editat text castellà a Editorial Ecir per 'Imagen de Felip Baldó'.
  • Premi Contribuó Normalització Lingüística del valencià a Perifèric Edicions per 'Història d'un desig insatisfet. L'ensenyament del valencià fins al 1939', de Joan Enric Pellicer.
  • Premi Néstor Luján novel.la històrica a Rafael Vallbona per 'Forasters'.
  • Premi Nacional Còmic a Max (Francesc Capdevila) per 'Bardín, el superrealista'.
  • Premi Pin i Soler novel.la a Roc Casagran per 'Austràlia'.
  • Premi Comas Maduell poesia a Mireia Vidal-Conte per 'Margarides de fons'.
  • Premi Vidal Alcover projecte traducció a Joaquim Gestí per 'Contes per un any', de Pirandello.
  • Premi Rovira i Virgili d'assaig a Eugeni Perea Simon per 'Els pòlders de la memòria'.
  • Premi Joan Amades de Cultura Popular a Josep Romeu per 'El Nadal, del mite a la tradició'.
  • Premi Artur Bladé i Desumvila assaig a Emigdi Subirats i Josep M. Sàez per 'Roc Llop i convalia. L'exili d'un poeta miravetà'.
  • Premi Dones Ciutat Terrassa a Míriam Halpern per 'El naixement d'un artista'.
  • Premi Ciutat d'Alzira novel.la a Isabel-Clara Simó per 'El meu germà Pol'.
  • Premi Europeu Divulgació Científica Estudi General a Jesús Purroy per 'Tot el que cal saber per a saber-ho tot'.
  • Premi Mancomunitat Ribera Alta assaig a Víctor Labrado per 'El segle valencià'.
  • Premi Ibn Jafadja poesia a Josep-Lluís Roig per 'Càries'.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Josep Joan Conill per 'El trencaclosques de l'eriçó'.
  • Premi Lleida projecte narrativa a Xavier Vernetta per 'Neva'.
  • Premi Lleida narrativa a Miquel Àngel Bergés i Josep Maria Cazares per 'El Nord'.
  • Premi Fiter i Rossell novel.la a Carme Agustench per 'Cròniques'.
  • Premi Manuel Cerqueda novel.la breu a Ramon Usall per 'Tots els camins porten a Romania'.
  • Premi Grandalla poesia a Joan Mercadé per 'Creuer'.
  • Premi Sant Miquel d'Engolasters assaig a Jordi Julià per 'Literatura catalana i postmodernitat'.
  • Premi Sant Carles Borromeu narrativa a Miquel Àngel Vidal per 'Pluja negra'.
  • Premi Crèdit Andorrà teatre a Josep Maria Miró.
  • Premi Principat d'Andorra (1r) investigació a Albert Pujol i Josefina Lladós per 'La Domus del Consell de la Terra'.
  • Premi Principat d'Andorra (2n) investigació a Antoni Morell per '52 dies d'ocupació'.
  • Premi Principat d'Andorra (3r) investigació a Martí Salvans per 'Ricses legiti, plet y debat'.
  • Premi Bages de Cultura a Joaquim Aloy per la seva labor de recuperació de la memòria històrica.
  • Premi Trajectòria crítica literària CLIJCAT a Andreu Sotorra.
  • Premi Trajectòria bibliotecaris CLIJCAT a Teresa Rovira Comes.
  • Premi Trajectòria il.lustradors CLIJCAT a Roser Capdevila.
  • Premi Trajectòria escriptors CLIJCAT a Joaquim Carbó.
  • Premi Trajectòria editorial CLIJCAT a Jordi Úbeda.
  • Premi Trajectòria educadors CLIJCAT a l'Associació de Mestres Rosa Sensat.
  • Premi Trajectòria llibreter CLIJCAT a la Llibreria Robafaves deMataró.
  • Premi Trajectòria política cultural CLIJCAT al Departament de Cultura de la Generalitat de Catalunya.
  • Premi Trajectòria família CLIJCAT a la Federació Associacions Mares i Pares d'Alumnes de Catalunya.
  • Premi Trias Fargas assaig a Josep Benet per 'Anys d'esperança i aprenentatge, 1920-1936'.
  • Premi Nacional Millor Labor Editorial Cultura a Editorial Crítica.
  • Premi Tinet narrativa curta a Raquel Casas per 'Que no torni'.
  • Premi Ferrater Mora assaig a Òscar Horta per 'La filosofía moral de J. Ferrater Mora'.
  • Premi Nacional Foment de la Lectura a la revista Platero.
  • Premi Nacional Foment de la Lectura a la Fundació ONCE.
  • Premi Tinet de podcasts poèticoartístics a Paula Ustarroz per 'Cara'.
  • Premi segon Tinet de podcasts poèticoartístics a Jordi Roig per 'I després de tot'.
  • Accèssit Tinet de podcasts poèticoartístics a Àlex Hinojo per 'Què hi fan aquí?'.
  • Premi Médicis narrativa estrangera en francès a Daniel Mendelsohn per 'Les disparus'.
  • Premi Médicis novel.la en francès a Jean Hatzfeld per 'La stratégie des antilopes'.
  • Premi Femina novel.la a Eric Fottorino per 'Besiers de cinéma'.
  • Premi Antonio Machado relat a Joaquín Tejeiro per 'Truneo de Aldabas'.
  • Premi Antonio Machado poesia a Álvaro Salvador per 'Estación de servicio III'.
  • Premi Ángel Crespo traducció a Bozena Zaboklicka i Francesc Miravitlles per ‘Diario (1953-1969)’, de Witold Gombrowicz.
  • Premi Nacional de Traducció a José Luis Reina Palazón pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Euzkadi literatura a Juan Bas per 'Voracidad'.
  • Premi Ciudad de Badajoz novel.la a José Luis Muñoz per 'El abismo del mal'.
  • Premi Benito Pérez Armas novel.la a Antonio Lozano per 'Las cenizas de Bagdad'.
  • Premi Gouncourt novel.la a Filles Leroy per 'Alabama Song'.
  • Premi Renaudot novel.la a Daniel Pennac per 'Chagrin d'école'.
  • Premi Herralde novel.la a Martín Kohan per 'Ciencias morales'.
  • Finalista premi Herralde novel.la a Antonio Ortuño per 'Recursos humanos'.
  • Premi Alella - Maria Oleart poesia a Antònia Grau per 'Res no és igual a res'.
  • Premi Alella - Guida Alzina contes a Joan Francesc Dalmau per 'Apòcrif'.
  • Premi Alella - Isidre Pòlit relats curts a Adolf Boldú per 'És quan plou que hi veig clar'.
  • Premi Joan Santamaria narrativa a Ramon Pardina per 'El jugador de futbolí que volia córrer de banda'.
  • Premi Ojo Crítico narrativa a Ismael Grasa per 'Tresciendos días al sol'.
  • Premi Just Manuel Casero a Pau Planes per 'L'apèndix'.
  • Finalista premi Just Manuel Casero a Núria Martí Constans per 'Sense espina ni os'.
  • Premi L'Àncora poesia a Lena Paüls per 'Teló de fons'.
  • Premi Nacional d'Historia d'Espanya a Luis Gil Fernández per 'El imperio luso-español y la Persia Safávida, Tomo I (1582-1605)'.
  • Premi Andròmina novel.la a David Vilaseca per 'L'aprenentatge de la solitud'.
  • Premi Octubre teatre a Octavi Egea per 'Lost persons Area'.
  • Premi Joan Fuster assaig a Carlos Guzmán per 'Una geografia imaginària: Mèxic i la narrativa catalana de l'exili'.
  • Premi Ciutat de Torrent poesia a Silvestre Vilaplana per 'Bagatge de tenebres'.
  • Premi Iluro monografia històrica a Ramon Reixach per 'Els orígens de la tradició política liberal catòlica a Catalunya. Mataró, s. XVIII i XIX'.
  • Premi Jaume Maspons i Safont novel.la satírica a Miquel Martín per 'Dictadors de butxaca'.
  • Premi Fernando Lázaro Carreter a Emilio Lledó per la trajectòria com a filòsof.
  • Premi Nacional Literatura Dramàtica a Rubén Ruibal per 'Limpieza de sangue'.
  • Premi Setenil a Sergi Pàmies per la traducció de 'Si te comes un limón sin hacer muecas'.
  • Premi Ramon Roca Boncompte (Col.legi Sant Josep de Tàrrega) novel.la publicada a Lluís Cerarols per 'L'ànima de la vall'.
  • Premi Booker novel.la anglesa a Anne Enright per 'The Gathering'.
  • Premi Nacional Ensayo a José María González García per 'La diosa Fortuna. Metamorfosos de una metáfora política'.
  • Premi Nacional Cultura narrativa a Vicente Molina Foix per 'El abrecartas'.
  • Premi Planeta novela a Juan José Millás per 'El mundo'.
  • Finalista premi Planeta novel.la a Boris Izaguirre per 'Villa Diamante'.
  • Premi Nobel Literatura a Doris Lessing, pel conjunt de la seva obra.
  • Premi de la Pau Llibreters Frankfurt a Saul Friedländer pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Internacional Ciutat de Granada Federico García Lorca poesia a Francisco Brines pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Deutsche Buchpreis millor novel.la alemanya de l'any a Julia Franck per 'Die Mittagsfrau' (La dona del migdia).
  • Premi Internacional Màrius Sampere poesia a Mireia Mur per 'El llibre de Metis'.
  • Premi Internacional Màrius Sampere poesia a Luis Manuel Pérez Boitel per 'Las naves que la ausencia nombra'.
  • Premi Sent Sovi literatura gastronòmica a Carmen i Gervasió Posadas per 'La vida es como un suflé'.
  • Premi Boccaccio a Ildefonso Falcones per 'L'Església del Mar'.
  • Premi Ciudad de Torrevieja novel.la a José Carlos Somoza per 'La llave del abismo'.
  • Finalista Premi Ciudad de Torrevieja novel.la a Juan Cobos per 'El mar invisible'.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Ricard Ripoll per 'Les flors àrtiques'.
  • Premi Carles Rahola assaig a Albert Balcells per 'Llocs de memòria dels catalans'.
  • Premi Cerverí lletres cançó votació popular a Frederic Cuscó per 'Nocturn de primavera.
  • Premi Cerverí lletres cançó a 'El circ', de Eduard Canimas.
  • Premi Lletra webs a Josep Porcar per 'Blocs de lletres'.
  • Premi Foment Lectura Gremi Editors premsa escrita a Faro de Vigo.
  • Premi Foment Lectura Gremi Editors ràdio a Diario Cultural CRTVG.
  • Premi Foment Lectura Gremi Editors televisió a El Público Lee de Cansl 2 RTVAndalusia.
  • Premi Evarist Garcia teatre a Josep Maria Coromina per 'Quan encara no sabíem res'.
  • Premi Vila Catarroja narrativa a Quimantú Segura per 'Molly Bloom, c'est moi!'
  • Premi Comillas història, biografia i memòria a Antonio Rivero per 'Fuego con nieve. La vida de Luis Cernuda. Años españoles (1902-1938).
  • Premi Alfons el Magnànim narrativa a Andreu Martín per 'De tot cor'.
  • Premi Alfons el Magnànim poesia a Jordi Llavina per 'Diari d'un leprós'.
  • Premi Elsa Morante - Scrittori del Mondo a Enrique Vila-Matas pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Eurostars Hotels narrativa viatges a José A. Pujante per 'Rumbo a las siete islas'.
  • Premi Espasa assaig a Albert Boadella per 'Adiós a Cataluña'.
  • Premi Antonio Asensio periodisme a Antonio Franco per la seva trajectòria.
  • Premi Qwerty narrativa català a Eduard Màrquez per 'La decisió de Brandes.
  • Premi Qwerty narrativa castellà a Gabriel Vásquez per 'Història secreta de Costaguana'.
  • Premi Qwerty autor revelació català a Borja Bagunyà per 'Defensa pròpia'.
  • Premi Qwerty autor revelació castellà a Ricardo Menéndez per 'La ofensa'.
  • Premi Qwerty narrativa estrangera a 'L'art de viure', de Goliarda Sapienza.
  • Premi Qwerty poesia a Joan Margarit per 'Casa de misericòrdia'.
  • Premi Qwerty traducció ex-aequo a Vicent Alonso per 'Assaigs', de Montaigne.
  • Premi Qwerty traducció ex-aequo a Miguel Martínez-Lage per 'La vida de Samuel Johnson', de James Boswell.
  • Premi Qwerty teatre a '2666', de Roberto Bolaño, en versió d'Àlex Rigola i Pablo Ley.
  • Premi Qwerty editorial ex-aequo a La Campana i Libros del Asteroide.
  • Premi Qwerty agència literària a Sandra Bruna pel còmic 'Bienvenido al mundo', de Miguel Brieva.
  • Premi Qwerty llibreters a la llibreria Negra y Criminal.
  • Premi Carlemany novel·la a Jordi Coca per 'La noia del ball'.
  • Premi Internacional Novel.la Negra RBA a Francisco González Ledesma per 'Una novela de barrio'.
  • Premi Cosecha Eñe relat a Patricia Suárez per 'Anna Magnani'.
  • Premi Sebastià Juan Arbó novel.la a Marc Capdevila per 'Aigua pudenta'.
  • Premi Café Gijón a Carmen Jiménez Gómez per 'Madre mía, que estás en los infiernos'.
  • Premi Lletres de Dones narrativa a Miquel Martín per 'Glops'.
  • Premi Pirineu narrativa a Nora Nadal per 'Visita d'estiu'.
  • Premi Grau Colell poesia a Josep Fàbrega per 'Nu'.
  • Premi Organyà conte curt a SergoMonteagudo i Jordi Morell.
  • Premi Ribera d'Ebre narrativa a Miquel Esteve per 'Heydrich i el bordell de Kitty Schmidt'.
  • Premi FIL (Fira Guadalajara) a Fernando del Paso per la seva trajectòria.
  • Premi Joescric.com novel.la a VicençAmbrós a 'Mort al paradís'.
  • Premi Joescric.com poesia a Aleix de Ferrater per 'Escoltant la sal'.
  • Premi Joescric.com relats ex aequo a Josep Maria Repullés per 'Ciutat somni'.
  • Premi Joescric.com relats ex aequo a Salvador Lauder per 'El club de la segona pell'.
  • Premi Joan Fuster narrativa (Almenara) a Jeremias Soler per 'Em dic Joel'.
  • Premi Romà Comamala narrativa a Miquel Martín per 'Sota els vents'.
  • Premi Montseny poesia a Francesc X. Simarro per 'Ruta cega'.
  • Premi Manuel de Pedrolo Ciutat de Maró narrativa ciència-ficció a Carme Torras per 'La mutació sentimental'.
  • Premi Nacional de Literatura a Francesc Serès per 'La força de la gravetat'.
  • Premi Juan March Cencillo novel·la breu a Miguel Dalmau per 'El reloj de Hitler'.
  • Premi Nacional Periodisme a la revista 'Mètode', de la Universitat de València, dirigida per Martí Domínguez.
  • Premi 7Lletres Fundació Manuel de Pedrolo narrativa a Jaume Ferrer Sancho per 'La llum dels orfes'.
  • Premi Rovira-Beleta guions curts cinematogràficsa Jesús Méndez Cestero per 'La sonrisa de Julia'.
  • Premi Internacional Rubén Darío poesia a Emilio Ruiz Barrachina per 'Arroyo'.
  • Premi Hammett novel.la policíaca a Juan Hernández Luna per 'Cadáveres de la ciudad'.
  • Premi Rodolfo Walsh a millor obra de no ficció de gènere criminal per 'Jineteras'.
  • Premi Carvalho BCN Negra a P.D.James pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Francesc Ferrer Gironès assaig a Bernat Joan Marí per 'Una excursió atípica'.
  • Premi Fernando Lázaro Carreter Fundació Germán Sánchez Ruipéreza Emilio Lledó per la seva trajectòria.
  • Premi Felipe Ramis narrativa a Xavier Cabús per 'Xusma'.
  • Premi Sant Hilari Sacalm narració curta a Xavier Cabús per 'L'olor de l'infern'.
  • Premi La Vall d'Albaida literatura eròtica a Joan Olivares per 'Pell de pruna'.
  • Premi Mystère de la Critique Française a Paco Gonzàlez Ledesma per la traducció de 'Cinco mujeres y media'.
  • Premi Ciutat Badalona narrativa a Edgar Cantero per 'Winona Ryder'.
  • Premi Betúlia poesia a Francesc Soler, per 'Cinema'.
  • Premi Ateneo Sevilla novela a Espido Freire per 'Soria Moria'.
  • Premi Ateneo Joven novela a Raquel Martínez-Gómez per 'Sombras de unicornio'.
  • Premi Príncep d'Astúries de les Lletres a Amos Oz, per la seva defensa de la pau.
  • Premi Internacional Rómulo Gallegos novel.la a Elena Poniatowska per 'El tren pasa primero'.
  • Premi Boxareu Ginesta Federació Gremi Editors a la Llibreria Santos Ochoa de Logroño per la seva trajectòria.
  • Premi Guionistes Associats de Catalunya a Josep Maria Benet i Jornet per la seva aportació a les telenovel.les.
  • Premi Guionistes Associats de Catalunya millor curtmetratge a Cristina Jiménez per 'Atxim'.
  • Premi Guionistes Associats de Catalunya millor documental a Jordi Coca, Miquel Obliols i Agustí Villaronga per 'Miquel Bauçà, el poeta invisible'.
  • Premi Guionistes Associats de Catalunya millor sèrie ficció televisió a 'Camera Café' i 'Polònia'.
  • Premi Guionistes Associats de Catalunya cinema a Guillermo del Toro per 'El laberinto del fauno'.
  • Premi Guionistes Associats de Catalunya ràdio a Pablo Motos per 'No somos nadie'.
  • Premi CAC Investigació Comunicació Audiovisual a Josep Àngel Guimerà per 'La televisió local a Catalunya: gestació, naixement i transformacions (1976-2006)'.
  • Premi Brigada 21 novel.la negra català a Teresa Solana per 'Un crim imperfecte'.
  • Premi Brigada 21 primera novel.la a Domingo Villar per 'Ojos de agua'.
  • Premi Brigada 21 novel.la negra traduïda català a Pau Vidal per 'El primer cas d'en Montalbano', d'Andrea Camilleri.
  • Premi Brigada 21 novel.la negra castellà a Lorenzo Lunar per 'Usted es la culpable'.
  • Premi Brigada 21 novel.la negra traduïda castellà a Carmen Llerena per 'El Comisario de Luca, de Carlo Lucarelli.
  • Premi Brigada 21 millor portada a Florenci Clavé per 'El camino blanco', de John Connolly.
  • Premi Ciutat d'Alcoi teatre a Marta Buchaca per 'Plastilina'.
  • Premi Amadeu Oller poesia a David Caño per 'Barcelona'.
  • Premi Impac Dublín novel.la a Per Petterson per 'Ut å stjæle hester' ('Sortir a robar cavalls').
  • Premi Ciudad de Salamanca poesia a Ramón García Mateos per 'Como otros tienen una patria'.
  • Premi Georg Büchner a Martin Mosebach pel conjunt de la seva obra.
  • Premi primer Paraula Narrativa breu a Cristòfor Martí per 'El túnel (testimoni personal)'.
  • Premi segon Paraula Narrativa breu a Anna Calpe per 'Blau'.
  • Premi tercer Paraula Narrativa breu a Sílvia Romero per 'Emancipació'.
  • Premi Llibresebrencs relat curt a Àngels Castellà per 'Lamar de mon iaio Ramontxe'.
  • Premi Llibresebrencs relat curt a Dora Farnós per 'Això no és l'habitació d'un motel'.
  • Premi Llibresebrencs relat curt a Daniel Montfort per 'Toni Sarrompa'.
  • Premi Víctor Mora narrativa curta a Joan Adell per 'El mossèn de les putes'.
  • Premi Honor Lletres Catalanes a Baltasar Porcel pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Sant Joan narrativa, declarat desert.
  • Premi Latin Literary Award a Àngela Becerra per 'Lo que le falta al tiempo'.
  • Premi Libro del Año a Manuel Rivas per 'Los libros arden mal'.
  • Premi Internacional Caballero Bonald assaig a Ferran Gallego per 'Todos los hombres del Führer'.
  • Premi Catalònia assaig a Joandomènec Ros per 'L'altra meitat del medi ambient'.
  • Premi Commonwealth narrativa a Lloyd Jones per 'Míster Pip'.
  • Premi Jocs Florals Les Corts a Lena Paüls per 'Plens de ditades'.
  • Premi Maria Àngels Anglada a Imma Monsó per 'Un home de paraula'.
  • Premi Pere Calders narrativa a Josep Maria Morreres per 'El fil de la seda'.
  • Premi Jaume Ardèvol Jocs Florals Torroja recerca històrica a Xavier Garcia per 'Un combat per la vida'.
  • Premi Marcel Sentís Jocs Florals Torroja narració curta a Ramon G. Reverter per 'Confessions d'un màrtir'.
  • Premi Flor Natural Jocs Florals Torroja a Francesc Orenes per 'Tots els noms de l'amor'.
  • Premi Englatina d'Or Jocs Florals Torroja a Vicent Faus per 'Diré Catalunya'.
  • Premi Literari Vila d'Ascó narrativa a Josep Gironès per 'La cabana'.
  • Premi Joan Perucho Vila d'Ascó poesia a Sara Bailac per 'Inventari d'afectes perduts'.
  • Premi Joaquim Masó projecte teatral a Lluïsa Cunillé i Paco Zarzoso per 'Saló de primavera'.
  • Premi Campiello novel.la a Ugo Riccarelli per 'El dolor perfecto'.
  • Premi Fernando Lara novel.la a Juan Sánchez Adalid per 'El alma de la ciudad'.
  • Premi Reina Sofia poesia iberoamericana a Blanca Varela pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Associació Escriptors Gallecs novel.la a Manuel Rivas per 'Los libros arden mal'.
  • Premi Associació Escriptors Gallecs poesia a Xavier Rodríguez per 'O pan da tarde'.
  • Premi Associació Escriptors Gallecs assaig a Manuel Forcadela per 'Diálogos na néboa: Álvaro Cunqueiro e Ramón Piñeiro'.
  • Premi Associació Escriptors Gallecs teatre a Gustavo Pernas, per 'Medidas preventivas'.
  • Premi Associació Escriptors Gallecs traducció a Eva María Almazán per 'Brooklyn Follies', de Paul Auster.
  • Premi primer Hucha de Oro contes a Inés Fernández per 'Carne de exportación'.
  • Premi segon Hucha de Oro contes a Juana Cortés per 'Los niños del bosque'.
  • Premi tercer Hucha de Oro contes a Vicente Marco per 'Los almacenes Santiago'.
  • Premi Serra d'Or novel.la a Julià de Jòdar per 'El metall impur'.
  • Premi Serra d'Or poesia a Ponç Pons per 'Nura'.
  • Premi Serra d'Or narrativa a Francesc Serés per 'La força de la gravetat'.
  • Premi Serra d'Or traducció a Vicent Alonso per 'Assaigs' de Montaigne (Proa).
  • Premi Serra d'Or traducció a August Rafanell per 'La il.lussió occitana' (Quaderns Crema).
  • Premi Serra d'Or assaig a Francesco Ardolino per 'Una literatura entre el dogma i l’heretgia. Les influències dantesques en l’obra de Joan Maragall' (Cruïlla).
  • Premi Serra d'Or assaig a Jaume Terradas per 'Biografia del món. De l’origen de la vida al col·lapse ecològic' (Columna).
  • Premi Serra d'Or assaig a Carlos Guzmán Moncada per 'Un exilio horizontal. Pere Calders y México' (El Colegio de Jalisco).
  • Premi Serra d'Or teatre a Jordi Casanovas per 'Hardcore videogames, una trilogia'.
  • Premi Serra d'Or teatre a Marta Carrasco per l’espectacle teatral 'J'arrive...!'
  • Premi Serra d'Or teatre al 'Diccionari del teatre a les Illes Balears' (Lleonard Muntaner/Publicacions de l'Abadia de Montserrat), dirigit per Joan Mas i Vives.
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a Maria Josep Escrivà per 'Flors a casa'.
  • Premi Sant Cugat Memòria Gabriel Ferrater poesia a Albert Roig per 'A l'encesa'.
  • Accèssit Premi Sant Cugat Memòria Gabriel Ferrater poesia a Josep M. Domènech Ponsatí per 'Apropiacions indegudes i Cia.'
  • Premi Giovanni Pontiero traducció portuguès al català a Gabriel de la S.T.Sampol per 'Fetge de tigre', de Francisco Gomes de Amorim.
  • Premi Ramon Juncosa de Perpinyà narrativa a Vicent Fausto per 'Històries de desamor'.
  • Premi Joves Escriptors Perpinyà narrativa a Maribel Touron i Remi Checa per '6 carrer Polin Testory'.
  • Premi Francesc Català Perpinyà a Montserrat Butxaca per 'Cartografia d'un naufragi'.
  • Premi Perpinyà reportatges a Enric Balaguer per Els Catalans Dragons: L'altre Rugby a Catalunya Nord.
  • Premi Vila Ametlla de Mara Vicenç Ambrós per 'Des de la mort amb amor'.
  • Premi Escriptors Catalans a Joan Francesc Mira per la seva trajectòria.
  • Premi Isabel de Villena narrativa a Maria Francisca Forteza per 'La filla de la tardor'.
  • Premi Llavor de Lletres creació literària a Margarita R. Pons per 'Les sabates de taló alt'.
  • Premi Divendres Culturals poesia a Juan Lorenzo Collado per 'Ítaca'.
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia a Jaume Pons Alorda per 'La victòria de la dona lluna'.
  • Premi Caterina Albert narrativa breu a Edgar Cantero per 'Tres nadons'.
  • Premi Valldaura novel·la Memorial Pere Calders a Edgar Cantero per 'Baileys n' Coke'.
  • Premi Pere Badia poesia a Raquel Casas per 'L'home que esperava'.
  • Menció premi Isabel de Villena narrativa a Rosalia Ciuró.
  • Menció premi Isabel de Villena narrativa a Raquel Casas.
  • Premi beca recerca històrica Torredembarra a Jordi Guasch per 'El culte a Santa Rosalia a Torredembarra (segle XVII al segle XXI)'.
  • Premi beca recerca històrica Torredembarra ex aequo a Eduard Virgili per 'El procés revolucionari a Salomó: Juliol 1936-maig 1937'.
  • Premi beca recerca històrica Torredembarra ex aequo a Sandra Carbonell per 'L'educació i l'ensenyament durant la Segona República'.
  • Accèssit premi teatre Torredebarra a Joaquim Auladell per 'El setze de la 26'.
  • Premi Jóvenes Talentos Booket relats a Enrique Rubio per 'Tengo una pistola'.
  • Premi Cadaqués poesia a David Castillo per 'Esquena nua'.
  • Premi Bernat Vidal poesia a Sergio Roche per 'La taula de llum'.
  • Premi Vila de Lloseta narrativa a Josep Lluís Roig per 'El primer paradís'.
  • Premi Vila de Lloseta poesia a Raquel Casas per 'Les randes del Paradís'.
  • Premi Iberoamericano Planeta-Casa América narrativa a Pablo de Santis per 'Enigma en París'.
  • Finalista premi Iberoamericano Planeta-Casa América a Alonso Cueto per 'El susurro de la mujer ballena'.
  • Premi Internacional Terenci Moix a Pere Gimferrer per la seva trajectòria.
  • Premi Internacional Terenci Moix millor llibre publicat a Imma Monsó per 'Un home de paraula'.
  • Premi Internacional Terenci Moix a millor llibre publicat a Jorge M. Reverte per 'La caída de Cataluña'.
  • Premi Internacional Terenci Moix a Josep M. Pou per la traducció, direcció i interpretació de 'La cabra o qui és Sylvia?', d'Edward Albee.
  • Premi Vila de Lloret poesia literatura viatges a Raquel Casas per 'La nit dels viatgers'.
  • Premi Joescric.com novel.la a Vicenç Ambrós per 'Mort al paradís'
  • Premi Joescric.com poesia a Aleix de Ferrater Gabarró per 'Escoltant la sal'
  • Premi Joescric.com conte a Salvador Lauder per 'El club de la segona pell'.
  • Premi Joescric.com conte a Josep Maria Repullés per 'Ciutat Somni'.
  • Premi Francesc Castells poesia a Yolanda Colomé Benítez per 'Instantànies.
  • Premi Vèrtex itineraris muntanya a Jaume Llanes i Montse Timoneda per 'Excursions a peu per la Val del Toran'.
  • Premi El Temps de les Cireres contes (Seròs) a Hèctor López Bofill per 'El principi satànic'.
  • Premi Qué Leer lectors a Ildefonso Falcones per 'La catedral del mar'.
  • Premi Qué Leer lectors a Paul Aster per 'Brooklyn Follies'.
  • Premi Ciutat de Mollerussa novel.la breu a Joan Roca per 'Cel de tardor'.
  • Accèssit Premi Ciutat de Mollerussa novel.la breu a Montserrat Galícia per 'Interiors'.
  • Premi Castellitx narrativa a Pere Josep Palou per 'Convalescència'.
  • Premi Rosa d'Or Castellitx poesia a Jaume Vicens per 'Propagació de l'estiu'.
  • Premi Castellitx poesia popular a Francesca Palou per 'Julieta enamorada'.
  • Premi Castellitx investigació a Miquel Àngel Vidal per un estudi sobre 'Llorenç Moyà i els premis literaris Costitx'.
  • Premi Crítica Catalana poesia a Ponç Pons, per 'Nura'.
  • Premi Crítica Catalana narrativa a Eduard Màrquez per 'La decisió de brandes'.
  • Premi Crítica Española narrativa a Eduardo Lago per 'Llámame Brooklyn'.
  • Premi Crítica Española poesia a Julia Uceda per 'Zona desconocida'.
  • Premi Crítica Gallega narrativa a Manuel Rivas.
  • Premi Crítica Gallega poesia a Manuel Vilanova.
  • Premi Crítica Euskera narrativa a Jon Alonso.
  • Premi Crítica Euskera poesia a Koldo Izaguirre.
  • Premi Internacional Ramon Llull a Alan Yates pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Anagrama assaig a Andrés Barba i Javier Montes per 'La ceremonia del porno'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians assaig a Francesc Bayarri per 'Cita a Sarajevo'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa a Francesc Bodí per 'Havanera'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians poesia a Manel Garcia Grau (pòstum) per 'Constants vitals'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians teatre a Manuel Molins per 'Combat'.
  • Premi Difusió Literatura País Valencià a 'Saó'.
  • Premio L'H Confidencial novel.la negra a Joaquín Guerrero-Casasola per 'Ley Garrote'.
  • Premi Lletra d'Or a Sergi Pàmies per 'Si menges una llimona sense fer ganyotes'.
  • Premi Roc Boronat narrativa a Francesc Llinàs pel recull contes 'Or cremat'.
  • Premi Crexells novel.la a Miquel M. Gibert per 'La victòria de la creu'.
  • Premi "Manuel Rodríguez Martínez" poesia a Josep M. Balbastre i Vila per 'Gradual'.
  • Finalista premi "Manuel Rodríguez Martínez" poesia a Ricard Ripoll per 'L'alliberament'.
  • Premi Frederica Montseny narrativa a Lena Paüls per 'La meva Adela'.
  • Premi Antoni Vilanova Universitat Barcelona prosa a Eduardo Mendoza.
  • Premi Antoni Vilanova Universitat Barcelona poesia a Joan Margarit.
  • Premi Fundació José Manuel Lara a Eduardo Mendoza per 'Mauricio o las elecciones primarias'.
  • Premi Mercè Rodoreda narrativa Molins de Rei a Rosa Ribas per 'L'home llop del Poble Sec'.
  • Premi d'Honor de la Comunicació de la Diputació de BCN a Josep Maria Espinàs pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Marian Vayreda a Josep Valls per 'Nus i crus'.
  • Premi Joaquim Ruyra (Recull) narrativa a Joan Pinyol per 'Pilota de set'.
  • Premi Benet Ribas poesia a Jaume Bosch per 'La síndrome d'Stendhal'.
  • Premi Rafel Cornellà retrat literari a Carme Arnau per 'Mercè Rodoreda, retrats'.
  • Premi Josep Ametller teatre a Josep-Ramon Bach per 'Diàlegs morals sobre la felicitat'.
  • Premi Salvador Reynaldos reportatge a Marc Pallarès per 'Televisió, mitjà d'informació'.
  • Premi Nadal Batle assaig a Toni Ibàñez per 'Catosfera 04 05 06 Ciberdiaris'.
  • Premi Alfaguara novel.la a Luis Leante per 'Mira si yo te querré'.
  • Premi Castilla y León de las Letras a Raúl Guerra Garrido pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Unicaja novel.la a Juana Salabert per 'El bulevar del miedo'.
  • Premi Joan Valls i Jordà a Josep Tormo pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Josep M. Llompart poesia Cavall Verd a Hilari de Cara per 'Absalom'.
  • Premi Rafael Jaume traducció poètica Cavall Verd a Montserrat Abelló per 'Sóc vertical', de Silvia Plath (Proa).
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català a Quim Monzó.
  • Premi Azorín novel.la a Jon Juaristi per 'La Caza Salvaje'.
  • Premi Joaquim Amat-Piniella novel.la a Antoni Pladevall per 'Terres de lloguer'.
  • Premi Universitat Politècnica Catalunya poesia curta a Raquel Casas per 'La mare'.
  • Premi Salambó novel.la a Imma Monsó per 'Un home de paraula'.
  • Premi Salambó novel.la a Vicente Molina Foix per 'El abrecartas'.
  • Premi Primavera novel.la a Nativel Preciado per 'Olvida el paraíso'.
  • Finalista premi Primavera novel.la a Care Santos per 'La muerte de Venus'.
  • Premi Maria Mercè Marçal poesia a Mireia Vidal-Conte per 'Anomena'm nom'.
  • Premi Alfonso X el Sabio novel.la històrica a Jorge Molist per 'La reina oculta'.
  • Premi Vázquez Montalbán periodisme cultural i internacional a Tomàs Alcoverro.
  • Menció especial Vázquez Montalbán periodisme cultural i internacional a Teresa Pàmies.
  • Premi Vázquez Montalbán periodisme esportiu a Juan Villoro.
  • Premi Ciutat Barcelona traducció a Joan Sellent per 'Panorama des del pont', d'Arthur Miller.
  • Premi Ciutat de Barcelona narrativa catalana a Sergi Pàmies per 'Si menges una llimona sense fer ganyotes'.
  • Premi Ciutat de Barcelona narrativa castellana a Eduardo Lago per 'Llámame Brooklyn'.
  • Premi Collado Mediano José Alberto Santiago poesia a Raquel Casas per 'Ofelia y el afinador de pianos'.
  • Premi Julio Cortázar conte a Juan Gabriel Cano per 'La buganvilla'.
  • Premi Bruguera novel.la a Carlos Peramo per 'Me refiero a los Játac'.
  • Premi Minotaruro novel.la a Clara Tahoces per 'Ghotica'.
  • Premi Enric Valor novel.la a Albert Forment per 'El signe de Saturn'.
  • Premi Vila Ametlla Mar narrativa a Vicenç Ambrós per 'Des de la mort amb l'amor'.
  • Premi Ramon Llull a Gabriel Janer Manila per 'Tigres'.
  • Premi Tardor poesia a María Rosal per 'Discurso del método'.
  • Premi Concurs Microrelats Antonio Almansa a Cristina Núñez per 'Discrepancia'.
  • Premi Carmen Arias poesia a Emilio Quintanilla per 'Senecto corpore'.
  • Premi El Drag creació literària a Aurora Estévez per 'Mi Paco'.
  • Premi Mazatlán literatura a Ignacio Padilla per 'La ruta del Toscano'.
  • Premi Crepúsculos relat a Valeria Muriel per 'Consunción'.
  • Premi Francisco Ayala relat breu a Joaquín Carmona per 'Uñas'.
  • Premi Universitat Puerto Rico narrativa a Luis López per 'El corazón de Voltaire'.
  • Premi Universitat Puerto Rico poesia a Noel Luna per 'Hilo de voz'.
  • Premi Los Cuentos de la Granja a Eduardo García per 'La boda del fontanero'.
  • Premi Biblioteca Breve a Juan Manuel de Prada per 'El séptimo velo'.
  • Premi Jovellanos assaig a Adela Cortina per 'Ética de la razón cordial'.
  • Premi Llorenç Villalonga novel.la a Melcior Comes per 'El llibre dels plaers immensos'.
  • Premi Joan Alcover poesia a Pere Joan Martorell per 'Dansa nocturna'.
  • Premi Camilo José Cela novel.la a José Luis Muñoz per 'La caraqueña del maní'.
  • Premi Rubén Darío poesia a José Luis de Juan per 'Versión del este'.
  • Premi primer Orfeó Català Mèxic narrativa a Jordi Codina per 'El ventre de la poua'.
  • Premi segon Orfeó Català Mèxic narrativa a Joan Pinyol per 'Muntanya endins'.
  • Premi primer Orfeó Català Mèxic narrativa a Ginés Mulero per 'El cementerio de los elefantes'.
  • Premi segon Orfeó Català Mèxic narrativa a Ariel Díaz per 'El marinero perdido'.
  • Premi Jerusalem de Literatura a Leszek Kolakowski per la seva trajectòria a favor de la llibertat personal.
  • Premi Josep Pla narrativa a Martí Domínguez per 'El retorn de Voltaire'.
  • Premi Nadal novel.la a Felipe Benítez Reyes per 'Mercado de espejismos'.
  • Finalista premi Nadal novel.la a Carmen Amoraga per 'Algo tan parecido al amor'.

    ANY 2006


  • Premi Nadales Poesia Viva d'Igualada a Margarita Molins Gomà per 'Seguint l'estrella'.
  • Premi Paco Mollá (Ajuntament Petrer) poesia a Maria Carme Arnau i Orts per 'Fragments de cel'.
  • Premi Octavi Pellissa projecte creació literària a Julià Guillamon per l'assaig 'El dia revolt'.
  • Premi Mercè Rodoreda narrativa Molins de Rei a Pilar Rubio Tugas per 'Cançó de Rodar'.
  • Premi Ernst Toeller a Günter Grass per afavorir l'actitud pacifista amb la seva obra.
  • Premi SGAE teatre a Álex Mañas per 'En cualquier otra parte'.
  • Accèssit premi SGAE teatre a Manuel Veiga per 'Cartones'.
  • Premi Real Academia Española a Enrique Vila-Matas 'Doctor Pasavento'.
  • Oficial de les Arts i les Lletres ministeri de Cultura francès a Joan de Sagarra.
  • Mestre Gai Saber Jocs Florals Lliçà de Vall a Yolanda Colomé Benítez.
  • Premi Atlàntida labor cultural a Fabià Estapé.
  • Premi Atlàntida premsa al Suplement Terrritorios del diari El Correo.
  • Premi Atlàntida articulista a Manuel Rodríguez Rivero per 'Pasen y lean'.
  • Premi Atlàntida programa ràdio o televisió a El Público de Canal2 Andalucía.
  • Premi Atlàntida presentador ràdio o televisió a Almudena Grandes i Juan Cruz, de la Cadena Ser.
  • Premi articulista en català a Eva Piquer del diari Avui.
  • Premi programa ràdio televisió en català a la Corporació Catalana de Ràdio i Televisió.
  • Premi Atlàntida activitat editorial a Montagud Editores.
  • Premi Atlàntida activitat editorial a Fundació IntermónOxfam.
  • Premi Atlàntida activitat editorial a Hora, S.A.
  • Premi Atlàntida activitat editorial a Obelisco.
  • Premi Memorial Ferran Lara empresari jove a Ferran Mármol (Grup Màrmol Gràfic).
  • Premi Adonáis poesia a George Alexander Portillo per 'Breve historia del Alba'.
  • Premi Ciudad Salamanca poesia a Ramón García Mateos per 'Como otros tienen patria'.
  • Premi La Mar de Lletres poesia a Vicenç Ambrós per 'Remor de fons'.
  • Premi La Mar de Lletres recerca a Xavier Valeri per 'L'home més odiat'.
  • Premi La Mar de Lletres recerca a Pilar Riera per 'Càndida Pérez'.
  • Premi La Mar de Lletres contes Nadal a Montserrat Gil i Maria Jaime Lozano.
  • Premi Claudi Isern i Llorenç narració a Edgar Cantero per 'Quiescent reposa el puput dalt la branca'.
  • Premi literari Valldoreix a Jordi Boladeras per 'Vida i miracles d'un desgraciat'.
  • Premi literari Valldoreix juvenil a Màxim Rosés per 'El camp de les mandràgores'.
  • Premi Vila d'Alcarràs narració curta a Edgar Cantero per 'Cloeu el dic, camarades'.
  • Premi Calassanç Ciutat de Terrassa narrativa a Edgar Cantero per 'Cloeu el dic, camarades'.
  • Premi Sant Jordi Llagostera, La Selva, narrativa a Edgar Cantero per 'Els nostres noms escrits en un paper'.
  • Premi Gat literari narrativa a Edgar Cantero per 'L'urinari d'Hesíode'.
  • Premi Vila de Constantí narrativa a M. Trinitat Fernàndez Falgàs per 'L'esperit del picap'.
  • Premi Sant Jordi novel.la a Joaquim Pijoan per 'Sayonara Barcelona'.
  • Finalista premi Sant Jordi novel.la a Maite Salord per 'Anagnòrosi'.
  • Premi Carles Riba poesia a Jaume Pont per 'Enlloc'.
  • Premi Mercè Rodoreda contes a Borja Bogunyà per 'La mida de totes les coses' (provisional).
  • Premi Ràdio Òmnium Cultural a Santi Carreras per 'Força esports'.
  • Premi Televisió Òmnium Cultural a Sílvia Cóppulo per 'Amb ulls de dona'.
  • Premi Ferran Soldevila biografia a Rafael Roca per 'Teodor Llorente, líder de la Renaixença valenciana'.
  • Memorial Joan B. Cendrós al suplement Catalogne de Le Monde Diplomatic.
  • Premi Joan Profitós pedagogia a Josep Otón per Ensenyar història: l'aportació de Simone Weil, de Josep Otón.
  • Premi Miquel dels Sants Oliver exaequo a Joan Mas per la direcció del 'Diccionari del Teatre a les Illes Balears'.
  • Premi Miquel dels Sants Oliver exaequo a Damià Pons per l'edició de 'Països Catalans en plural'.
  • Premi Internacional Generación 27 poesia a Carlos Pardo per 'El trabajo en lo echado a perder'.
  • Premi Lletres Aragoneses a Francisco Carrasquer pel conjunt de la seva obra.
  • Beca Notari Raimon Noguera a Jordi Morelló Baget per 'Endeutament col·lectiu en una jurisdicció senyorial de la Catalunya rural: la baronia de la Llacuna i els seus creditors al segle XV'.
  • Beca Notari Raimon Noguera a Maria Martin Grau per 'El cercle de relacions i de negocis dels Austriacistes barcelonins al tombant de segle XVII-XVIII'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Jordi Julià per 'Els ídols fràgils'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés narrativa a Esperança Camps per 'L'eclipsi'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés narrativa científica a Pere Puigdomènech per 'Andreadoria TM'.
  • Premi Internacional Periodisme Vázquez Montalbán àrea internacional a Tomàs Alcoverro.
  • Premi Internacional Periodisme Vázquez Montalbán àrea esports a Juan Villoro.
  • Menció Premi Internacional Periodisme Vázquez Montalbán àrea política i cultura a Teresa Pàmies.
  • Premi Tecnologies de la Informació de la UIB assaig a Toni Ibàñez per 'Catosfera (Ciberdietaris 04 05 06)'.
  • Premi Luso-Español de Arte y Cultura al poeta José Bento (Portugal) pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Juan Rulfo novel.la breu a José Antonio López Hidalgo per 'El punto se desborda'.
  • Premi Juan Rulfo conte a Miguel Barnet per 'El parque de la Fraternidad'.
  • Premi Arts i Lletres conte curt a David Figueres per 'Gabriela'.
  • Premi Antoni Frau i Sans teatre a Joan Gomila per 'El millor de nosaltres'.
  • Premi 1r Hackers relat breu a Joan Cané per 'Exemple pràctic'.
  • Premi 2n Hackers relat breu a Eduard Lorda per 'Laudeamus igitur'.
  • Premi 3r Hackers relat breu a Dani Solà per 'Suplantació'.
  • Menció 1a Hackers relat breu a Dídac Martínez per 'Sense títol'.
  • Menció 2a Hackers relat breu a Ton Ferret per 'Xarxa poble'.
  • Menció 3a Hackers relat breu a Anna Zamora per 'Tornaràs?'.
  • Premi beca Marcel.lí Domingo a Jordi Eric Valls i Gemma Meca per un estudi sobre el polític.
  • Premi Les Millors Pàgines a Jordi Dausà, per 'La dona de cent cinquanta quilos'.
  • Premi Les Millors Pàgines a José Ricart per 'Estiu del 35'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Ramon Maria Jané per 'La paradoxa dels bessons'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Maria del Pilar Cabrerizo per 'El bosc de les fades'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Laura González per 'Cinc hores, deu anys'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Ana Rodríguez per 'Un segon'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Joan Pinyol per 'Hortènsia, als seus peus'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Raquel Casas per 'La senyora Von Fisher'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Dora Serra per 'Magdalena'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Carles Verdú per 'La corbeta'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Joana Otón per 'Escarabats'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Laura Mur per 'Carta a una filla inventada'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Josefa Sanvicens per 'Els Reis'
  • Premi Les Millors Pàgines a Jaume Comas per 'Cara a cara'.
  • Premi Les Millors Pàgines a Elisabeth Lazagabaster per 'Olga és nom de dona grassa'.
  • Premi Constantí Llombart narrativa a Joan Olivares per 'Pana negra'.
  • Premi Roís de Corella a Maite Insa per 'El poema és sobrer'.
  • Premi Eduard Escalante teatre a Jordi Casanova per 'Estralls'.
  • Premi Vicente Gaos poesia a Miquel López Crespí per 'El sueño herido'.
  • Premi Vicente Blasco Ibáñez novel.la a César Gavela per 'De Ricardo Muñoz Suay'.
  • Premi Juan Gil Albert assaig a Eduardo Laio per 'Los paisajes invisibles'.
  • Premi Juan de Timoneda teatre a Marilia Samper per 'Un verdadero cawboy'.
  • Premi Cervantes a Antonio Gamoneda pel conjunt de la seva obra poètica.
  • Premi El Micalet teatre a Ignasi Moreno Gutiérrez per l'obra '70 grams'.
  • Premi primer Sant Joan Despí relats breus a Carles Masdéu per 'La Valisa'.
  • premi segon Sant Joan Despí relats breus a Concepción Mostazo per 'Tristàn y yo'.
  • Accèssit Sant Joan Despí relas breus a Alfonso Hinojosa per 'El ojo de cristal'.
  • Premi Internacional Octavio Paz poesia i assaig a Pere Gimferrer.
  • Premi Generalitat Valenciana assaig a Abelard Saragossà per 'Reivindicació científica del valencià'.
  • Premio Nacional de las Letras Españolas a Raúl Guerra Garrido pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Postcasts poeticoartístics a Estíbaliz Espinosa (Galícia) per 'Alcohorama'.
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia a Albert Guiu per 'De la mà de la meva filla'.
  • Premi Born teatre a Carlos Be, per 'Origami'.
  • Premi Altafulla narrativa a Daniel Nomen per 'Nit de dissabte'.
  • Accèssit Altafulla narrativa a José Ricard Mir per 'Mea culpa'.
  • Accèssit Altafulla narrativa a Núria Mira per 'Centímetres extres de plaer'.
  • Premi Antoni de Bofarull narrativa joves a Andreu Sotelo per 'De com la senyoreta M va fugir d'un quadre de Waterhouse'.
  • Accèssit premi Antoni de Bofarull narrativa joves a David Cantero per 'Òxid Harrington'.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia joves a Marc Artigau per 'Primers auxilis'.
  • Accèssit premi Gabriel Ferrater poesia joves a Pau Vadell per 'Ciutat de llet'.
  • Premi Documenta a Guillem Sala per 'Imagina un carrer'.
  • Premi Llibreter a Robertson Davies per 'El quinto en discordia' (Libros Asteroide).
  • Premi Nacional Millor Labor Editorial Cultural a Galàxia Gutenberg / Cercle de Lectors.
  • Premi Llibreter Cultural a la llibreria Sintagma (El Ejido, Almeria).
  • Menció premi Llibreter Cultural a la llibreria La Farándula (Novelda, Alacant).
  • Premi Néstor Lujan novel.la històrica a Maria Carme Roca per 'Intrigues a Palau'.
  • Premi Nacional Foment Lectura Ministeri Cultura a la col.lecció Austral (Espasa Calpe).
  • Premi Nacional Foment Lectura Ministeri Cultura a 'El Público' (Canal Sur).
  • Premi Pin i Soler novel.la a Jaume Benavente per 'Llums a la costa'.
  • Premi Comas i Maduel poesia a Antoni Espí per 'Reconstrucció'.
  • Premi Fiter i Rossell novel.la a Lluís Olivan per 'Un pare possible'.
  • Premi Crèdit Andorrà teatre a Aleix Aguilà per 'Ira'.
  • Accèssit premi Grandalla - Andorra a Elvira Roca-Sastre per 'Finestra oberta'.
  • Premi El Futur de les Valls Andorra assaig a Natàlia Rovira i Marc Rossell per 'Caldea, una hectàrea solar'.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Eduard Vilella per 'Doble contra senzill'.
  • Premi Màrius Torres poesia a Joan Duran per 'Domèstica veritat'.
  • Premi narrativa Lleida a David Vidal per 'La fulla a punt de caure'.
  • Premi projecte novel.la Lleida a Sílvia Romero i Alícia Gili per 'Iskander'.
  • Premi Joan Amades de cultura popular a Pompili Massa per El ball de plaça a la Costa de Llevant.
  • Premi Beca Doctor Frias a Anna Huguet Roselló per un treball sobre el dolor crònic en els infants.
  • Premi Pepe Carvalho novel.la negra a Henning Mankell pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Tinet narrativa curta per Internet a Dora Farnós per 'Sopa instantània'.
  • Premi Beca Recerca Frederica Montseny a Laura Poblet per un estudi sobre les minyones del Priorat del segle XX.
  • Premi Literatura Científica novel.la a Pau Vidal per 'Aigua bruta'.
  • Premi Nacional Traducció a Agustín García Calvo pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nacional Traducció a José María Micó per 'Orlando furioso'.
  • Premi Rovira i Virgili biografia a Josep Iborra per 'Breviari d'un bizantí'.
  • Premi Palanca i Roca teatre a Roberto García per 'Combustió'.
  • Premi Ibn Jafajda poesia a Elies Barberà per 'Zoo'.
  • Premi Europeu Divulgació Científica Estudi General a Fernando J. Ballesteros per 'Gramàtiques extraterrestres'.
  • Finalista premi Europeu Divulgació Científica Estudi General a Xavier Duran per 'L'artista en el laboratori'.
  • Premi Mancomunitat Ribera Alta assaig a Joan Garcia del Muro per 'Com ens enganyem'.
  • Premi Mario Lacruz novel.la a Antonio Carballo per 'Adios, cosmonauta'.
  • Premi Ángel Crespo traducció a Carlos Vitale per ‘Las ocasiones’ d’Eugenio Montale.
  • Premi Gouncourt novel.la a Jonathan Littell per 'Les bienveillantes'.
  • Premi Herralde novel.la a Alberto Barrera Tyszka per 'La enfermedad'.
  • Finalista Premi Herralde novel.la a Teresa Dovelpage per 'La muerte de un murciano en La Habana'.
  • Premi Pollença poesia a Jaume Bosquet per 'La mateixa història'.
  • Premi Just M. Casero novel.la breu a Joan Mañas per 'Arqueologia de l'amor'.
  • Premi Periodístic sobre Lectura a Clara Sánchez per l'article 'La pasión lectora'.
  • Premi Joan Fuster assaig a Xavier Pla per 'La connexió catalana'.
  • Premi Andròmina narrativa a David Nel.lo per 'La geografia de les veus'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Jordi Julià per 'Principis de plaer'.
  • Premi Octubre teatre a Josep Julien per 'Sex n'drugs n'Johan Cruyff'.
  • Premi Ramon Barnils periodisme a Alfons Llorenç per 'Una història silenciada de la ràdio'.
  • Premi Francesc Martí Queixalós poesia a Aleix Barriach per 'Terra de sonets'.
  • Accèssit premi Francesc Queixalós poesia a Isabel Clarà per 'El jardí dels xiprers'.
  • Grand Prix de novel.la de l'Acadèmia francesa a Jonathan Littell per 'Les Bienveillantes'.
  • Premi primer Antoni Machado poesia tren a Antonio Lucas per 'En andenes que no existen'.
  • Premi segon Antoni Machado poesia tren a Ana Merino per 'Cargamento de nieve'.
  • Premi primer Camilo José Cela contes tren a Fernando León de Aranoa per 'Los trenes negros'.
  • Premi segon Camilo José Cela contes tren a Abilio Estévez per 'El tren bajo la lluvia'.
  • Premi Ciutat de Xàtiva narrativa a Elvira Cambrils per 'Mira'm, Amor'.
  • Premi Sant Celoni poesia a Josep Flix per 'Formigues'.
  • Premi Ciutat de Xàtiva poesia a Sergi Torró per 'Visions provisionals'.
  • Premi Ojo Crítico Segundo Milenio poesia a Isabel Conejo per 'Atlas'.
  • Premio Nacional Historia a Antonio Miguel Bernal Rodríguez per 'España, proyecto inacabado. Costes/beneficios'.
  • Premio Nacional poesia «José Hierro» a Joaquín Márquez Ruiz per 'Fábulas peregrinas'.
  • Premi Esquío poesía a José Luis Giménez-Frontín per ‘28 cantos augurales’.
  • Premi Ciudad de Irún novel.la a Rosa Peñasco per 'La sonrisa insumisa'.
  • Premi Ciudad de Irún poesia a Quintín García per 'Carne de fulgor'.
  • Premi Ciudad de Irún novel.la euskera a Dorleta Urrietabizkaia Egizala.
  • Premi Ciudad de Irún poesia euskera a Mikel Peruarena Ansa.
  • Premi Màrius Sampere poesia a Vinyet Panyella per 'Les pomes de Cézanne'.
  • Premi Màrius Sampere poesia a Isabel Conejo per 'Colores'.
  • Premi El lector de l'Odissea novel.la a Neus Canyelles per 'L'alè del búfal a l'hivern'.
  • Premi Mallorca narrativa a Manuel Baixauli per 'Etcètera'.
  • Premi Mallorca poesia a Amadeu Vidal per 'Crònica de la banyera'.
  • Premio Nacional de Ensayo a Celia Amorós per 'La gran diferencia y sus pequeñas consecuencias... para las luchas de las mujeres'.
  • Premi Planeta a Álvaro Pombo per 'La fortuna de Matilde Turpín'.
  • Finalista Premi Planeta a Marta Rivera de la Cruz per 'En tiempo de prodigios'.
  • Premi Nobel Literatura a Orhan Pamuk (Istambul, Turquia, 1952) pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Internacional Ciudad de Granada Federico García Lorca poesia a Blanca Varela pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Man Booker narrativa (Anglaterra) a Kiran Desai per 'The inheritance loss'.
  • Premi Ramon Roca Boncompte novel.la a Joan Francesc Dalmau per 'Inèrcia (La pell dels altres)'.
  • Premi Fundació Ramon Trias Fargas assaig a Paul Preston per 'Idealistes sota les bales'.
  • Premi Nostromo literatura marítima a Jordi Illa per 'Mar de fondo. En la regata a Baleares'.
  • Premi Livre de Poche de París a Carlos Ruiz Zafón.
  • Premi Joanot Martorell novel.la a Miquel de Palol per 'Un home vulgar'.
  • Premi Ausiàs March poesia a Carles Rebassa per 'Els joves i les vídues'.
  • Premi Vila Puçol narrativa a Joan Pinyol per 'Micromèxics'.
  • Premi Vila Puçol poesia a Josep Manuel Esteve.
  • Premi Alfons el Magnànim València poesia a 'Jocs de llum', de Lola Andrés Pérez.
  • Premi Alfons el Magnànim València narrativa a Eva Monzón.
  • Premi Alfons el Magnànim València poesia a Juan Vicente Piqueras.
  • Premi Sent Soví literatura gastronòmica a Xavier Moret per 'El millor cuiner del món'.
  • Premi Nacional narrativa a Ramiro Pinilla per 'Las cenizas del hierro'.
  • Premi Nacional de Poesia a José Manuel Caballero Bonald per 'Manual de infractores'.
  • Premi Ploma de Ferro contes a Adrià Pujol per 'La llum de diumenge'.
  • Premi 'Miradas' assaig a Ricard Ruiz per 'Las voces del laberinto'.
  • Premi Joescric.com poesia a Andrés Aranda per 'El ciclo de Saros'.
  • Premi Joescric.com novel.la a Marta Para per 'La tela de araña'.
  • Premi Joescric.com conte a José Francisco Pérez per 'El profesor incrédulo'.
  • Premi primer Vivències narració a María Silvana Piguillem per 'El meu oblit està ple de memòria'.
  • Premi segon Vivències narració a Dorthe Bellermann per 'Actitud il·lògica'.
  • Premi tercer Vivències narració a Elma Franco de Demoro.
  • Premi Torrevella novel.la a Jorge Bucay per 'El candidato'.
  • Premi Comillas de Biografia i Memòries a Esteve Riambau per 'Ricardo Muñoz Suay, una vida en sombras'.
  • Premi Literari Penedesencs teatre breu a Josep Maria Miró Coromina per 'Per molts anys, fill'.
  • Premi Marqués de Bradomín teatre a Antonio José Rojano Mora per 'La decadencia de Varsovia'.
  • Accèssit Marqués de Bradomín teatre a Josep Maria Miró Coromina per '360'
  • Accèssit Marqués de Bradomín teatre a Emiliano Pastor Steinmeyer per 'El jardiner de la N-II'.
  • Premi Art Jove relat a Albert Prats per 'Unes matances distintes'.
  • Premi Art Jove relat a Francisco José Puerto per 'Las huellas de otro'.
  • Premi Benvingut Oliver poesia a Antoni Defez per 'L'arc de la mirada'.
  • Premi Espasa assaig a Víctor Gómez Pin per 'Entre lobos y autómatas'.
  • Premi Foment de Lectura als Mitjans Comunicació Federació Gremis Editors Espanya al programa De llibres, del Canal 33 (TVC).
  • Premi Foment de Lectura als Mitjans Comunicació Federació Gremis Editors Espanya al magazine 'Mundo de Babel', de Ràdio3-RNE.
  • Premi Foment de Lectura als Mitjans Comunicació Federació Gremis Editors Espanya al diari El País.
  • Premi Millor Iniciativa Foment Lectura Biblioteques a la Biblioteca Pública Municipal de Zuera (Saragossa).
  • Premi Eñe relats a Blanca Riestra per 'La noche sucks'.
  • Premi Carlemany novel.la a Albert Villaró per 'Blau de Prússia'.
  • Premi Prudenci Bertrana novel.la a Alfred Bosch per 'Inquisitio'.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Gemma Gorga per 'Llibres dels minuts'.
  • Premi Carles Rahola assaig a Ferran Garcia-Oliver per 'El vaixell de Genseric'.
  • Premi Lletra pàgina web a Lluís Rius per 'Lletres de batalles'.
  • Premi Lletra pàgina web a Francesc Serès.
  • Premi Cerverí de lletra cançó a Quim Cardús per 'Persistentment, inventari'.
  • Premi Cerverí lletra cançó votació popular a Albert Fibla per 'Un nom de dona'.
  • Premi Juan Rulfo a Carlos Monsiváis pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Rei En Jaume de Calvià narrativa breu a Joan Adell per 'El nàufrag'.
  • Premi Rei En Jaume de Calvià poesia a Iñigo de la Guardia per 'Bethmoora'.
  • Premi Ribera d'Ebre narrativa a Roger Tartera per 'Collage'.
  • Premi Vall de Sóller poesia a Joan Cabalgante.
  • Premi Vall de Sóller narrativa a Jaume Calatayud.
  • Premi Internacional León Felipe poesia a Alicia González per 'Satisfacciones de esclavo'.
  • Premi Felipe Ramis narrativa a Ivan Carbonell per 'Tornaràs a Abú Simbel'.
  • Premi Felipe Ramis accèssit narrativa a Jaume Calatayud per 'Temps de tardor'.
  • Premi Boira de teatre a Josep Maria Miró per 'L'esvoranc'.
  • Premi Abu Bakr assaig a Ramon Usall per 'La tempestuosa mar blava'.
  • Premi Cristòfor Despuig narrativa a Albert Roig per 'Cecília de florejats'.
  • Premi Carlota de Mena teatre a Mercè Cuartiella per 'Enterra'm a Pequín'.
  • Premi Juan March Cencillo novel·la breu a Andrés Mecía per 'Fuera de campo'.
  • Premi Pare Colom narrativa a Jaume Santandreu per 'Negrada'.
  • Premi Ciudad de Archidona poesia a Raquel Casas per 'Ofelia'.
  • Premi Contes del Barça a Jordi Boladeras per 'L'home que vivia al Camp Nou'.
  • Premi Dashiel Hammet novel.la negra a Leonardo Padura per 'La neblina de ayer'.
  • Premi Rodolfo Walsh obra no ficció a Ignacio Martínez de Pisón per 'Enterrar a los muertos'.
  • Premi Memorial Silverio Cañada primera novel.la negra a Leonardo Fernández per 'Tiempo de alacranes'.
  • Premi Espartaco novel.la històrica a León Arsenal per 'La boca del Nilo'.
  • Premi Ciutat d'Alzira Palanca i Roca a Roberto García per 'Lego'.
  • Premi Teatre Principal de Textos Dramàtics a Joan Cardona per l'obra 'Paisatge en negre sobre fons blau'.
  • Premi Pere Calders novel.la a Joan Prats Sobrepere per 'L'illa afortunada'.
  • Premi Strega novel.la italiana a Sandro Veronesi per 'Caos calmo (Caos serè)'.
  • Premi La Vall d’Albaida literatura eròtica a Antoni Ibáñez i Emma Piqué per 'L’oracle imminent'.
  • Premi Francesc Ferrer i Gironès assaig a Víctor Alexandre per 'La paraula contra el mur, la independència no és un privilegi'.
  • Premi Pròixita poesia a Raquel Casas per 'Closer'.
  • Premi Sant Joan narrativa a Valentí Puig per 'La gran rutina'.
  • Premi Ateneo de Sevilla novel.la a Eugenia Rico per 'El otoño alemán'.
  • Premi Ateneo Joven de Sevilla novel.la a Vanessa Monfort per 'El ingrediente secreto'.
  • Premi Educació Pau Vila a Pasqual Vidal i Margarita Celma per 'Fa un munt d'anys al Matarranya'.
  • Premi Ferran Canyameres novel.la negra a Miquel Vicens per 'Mort a Madrid'.
  • Premi Ciutat Badalona narrativa a Joan Solana per 'Retalls d'ombra'.
  • Premi Aljabibe poesia a José María Algaba per 'El poema de yax'.
  • Premi Llibresebrencs internet relat curt a Tomàs Camacho per 'L'ànima immatterial de l'artista'.
  • Premi Llibresebrencs internet relat curt a Marta Rojals per 'El petit país de les meues paraules'.
  • Premi Llibresebrencs internet relat curt a Paula Caminals per 'Somni 538'.
  • Premi Nacional Literatura a Biel Mesquida per 'Els detalls del món'.
  • Premi Nacional Cultura Popular a Joan Soler i Amigó pel primer volum de l’enciclopèdia 'Tradicionari'.
  • Premi de la Pau llibreters alemanys Fira Frankfurt a Wolf Lepenies.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Libros de Arte Carroggio, S.A. de Ediciones. Primer Premi. 'Los genios del Renacimiento y el Barroco Italiano', de Lluís Prats Martínez.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Libros de Arte Lunwerg Editores, S.A.. Segon Premi. 'España: diez miradas' de diversos autors.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Libros de Arte Carroggio, S.A. de Ediciones. Tercer Premi. 'Pablo Picasso. Su vida, su obra', de Giorgio Cortenova.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Libros de Bibliofilia Testimonio Cia. Editorial. Primer Premi. 'Miguel Delibes. Viejas historias de Castilla la Vieja', de Miguel Delibes i César Olmos.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Libros de Bibliofilia Ediciones Linteo. Segon Premi. 'Don Quijote de la Mancha', de Miguel de Cervantes Saavedra.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Libros de Bibliofilia Ahora, Obras de Arte. Tercer Premi. 'Historia de detectives', de Juan Marsé.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Libros Facsímiles Siloé, arte y bibliofilia. Primer Premi. 'Cosmografía de Claudio Ptolomeo', de Claudio Ptolomeo.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Libros Facsímiles Enciclopedia Catalana, SAU. Segon Premi. 'L'Atles Cresques', de Cresques Abraham.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Libros Facsímiles Siloé, arte y bibliofilia. Tercer Premi. 'Historiae Naturalis de Quadrupabidus', de Johannes Johnstonus.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Obras Generales y de Divulgación Lunwerg Editores. Primer Premi. 'El Real Jardín Botánico de Madrid', de diversos autors.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Obras Generales y de Divulgación Alianza Editorial. Segon Premi. 'La voz a ti debida', de Pedro Salinas.
  • Premi Nacional Millor Llibre Editat a Obras Generales y de Divulgación Residencia de Estudiantes y Sociedad Estatal de Conmemoraciones Culturales. Tercer Premi. 'Viaje a las islas Invitadas. Manuel Altolaguirre, 1905-1959', de diversos autors.
  • Premi Amadeu Oller poetes inèdites a Mireia Calafell.
  • Premi Honor Lletres Catalanes a Josep Termes.
  • Premi Narcís Lunes i Boloix poesia a Raquel Casas per 'L'afinador de pianos'.
  • Premi Príncep d'Astúries de les Lletres a Paul Auster pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Rovira-Beleta de guions cinematogràfics de joves a Laura Merino per 'L'ocell'.
  • Premi 7 Lletres Manuel de Pedrolo narrativa a Miquel de Palol.
  • Premi Vila Torredembarra narrativa a Rosalia Ciuró per 'Al fons del calaix'.
  • Premi Vila Torredembarra poesia ex-aequo a Francesc Xavier Smirarro
  • Premi Vila Torredembarra poesia ex-aequo a Joan Carles Gonzàlez.
  • Premi Vila Torredembarra teatre a Francesc Cerrö-Ferran.
  • Premi Brigada 21 novel.la en castellà a Leonardo Padura per 'La neblina de ayer'.
  • Premi Brigada 21 novel.la en català a Jordi Cervera per 'Mosques'.
  • Premi Brigada 21 novel.la traduïda al castellà a 'Maderos', de Ken Bruen (Tropismos - Antonio Fernández).
  • Premi Brigada 21 novel.la traduïda al català a 'Les animes grises', de Philippe Claudel (La Magrana - Anna Casassas).
  • Premi Brigada 21 primera novel.la negra a 'La verdad del caimán', de Massimo Carlotto.
  • Premi Brigada 21 disseny coberta a la col.lecció 'Serie Negra', de Punto de Lectura.
  • Premi Maria Àngels Anglada IES Ramon Muntaner a Joan Daniel Bezsonoff per 'Les amnèsies de Déu'.
  • Premi Georg Büchner a Oskar Pastior per la seva obra poètica.
  • Premi Vila d'Ascó narrativa a Carme Meix per 'Cercles'.
  • Premi Joan Perucho Vila d'Ascó poesia a Joan Antoni Martínez Schremm per '53 N / 160 W'.
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a Jordi Valls per 'Violència gratuïta'.
  • Premi Reina Sofia de poesia iberoamericana a Antonio Gamoneda pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Maig Vila-real narrativa breu a Raquel Casas per 'La senyora von Fisher'.
  • Premi Ramon Vinyes teatre a Josep M. Miró per 'Les dones de Caïn'.
  • Premi Nacional Letras Españolas a José Caballero Bonald.
  • Premi Fernando Lara novel.la a Fernando Sánchez Dragó per 'Muertes paralelas'.
  • Premi Internacional de Novel.la Negra Ciutat de Carmona a Antonio Lozano.
  • Premi Crítica Institut Interuniversitari de Filologia Valenciana creació literària a Josep Iborra per 'Inflexions'.
  • Premi Crítica Institut Interuniversitari de Filologia Valencianaestudis lingüístics a Vicent Santamaría per 'El pensament de Salvador Dalí en el llindar dels anys 30'.
  • Premi Francesc Català (Sant Jordi Perpinyà) poesia a Joan Mercader per 'Arrels minvants'.
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia a Jordi Julià per 'Sota la llum de Mart'.
  • Premi de les Lletres Vila de Corbera narrativa a Jesús M. Tibau per 'El Barbes'.
  • Premi de les Lletres Vila de Corbera poesia a Raquel Casas per 'L'afinador de pianos'.
  • Premi Cadaqués Quima Jaume creació poètica a Vicenç Altaió per 'Santa Follia de Ser Càntic'.
  • Premi Cadaqués Rosa Leveroni poesia a Anna Montero per 'El pes de la llum'.
  • Premi Sant Cugat memòria Gabriel Ferrater poesia a Dolors Miquel per 'Missa pagesa'.
  • Premi Valldaura novel.la a Lluís Olivan per 'El món líquid'.
  • Premi Mario Vargas Llosa relats a Olga Merino per 'Las normas son las normas'.
  • Premi Mollerussa novel.la breu a Víctor Gayà per 'La vida perdurable de Salvador Duran'.
  • Accèssit Mollerussa novel.la breu a Albert Garcia per 'Negocis familiars'.
  • Premi Bernat Vidal Tomàs (Santanyí) poesia a Antoni Prats per 'Baules'.
  • Premi Joves Talents Booket-Àmbit Cultural relat a Marc R. Soto per 'Regreso al bosque'.
  • Premi Roc Boronat narrativa a Juli Alandes per 'Àcrates'.
  • Premi Roc Boronat narrativa curta a Maria Mercè Guiu per 'El Molinet de Vent'.
  • Premi Azorín novel.la a Javier Pérez per 'La crin de Damocles'.
  • Premi Marià Vayreda novel.la a Maria Teresa Pous per 'La cançó dels deportats'.
  • Premi Joan Teixidor poesia (haikus en línia) a Joan Asensi per 'Un fil d'esperança'.
  • Premi Joan Teixidor poesia (haikus en línia) a Francesca Pujol per 'Set passes'.
  • Premi Joan Teixidor poesia (haikus en línia) a Martí Noy per 'Ella'.
  • Premi Experimentació literària a Cristina Casas per 'La mateixa pedra'.
  • Premi Internacional Terenci Moix a Ana María Matute per la seva trajectòria.
  • Premi Viola de Plata Jocs Florals Lliçà de Vall a Josep Delcort per 'L'alquímia de les cendres'.
  • Premi Englantina d'Or Jocs Florals Lliçà de Vall a Yolanda Colomé Benítez per 'He tornat'.
  • Premi Montornès del Vallès poesia a Josep Delcort per un recull de tres poemes.
  • Premi Ametista Vila d'Arbúcies poesia a Josep Delcort per 'Quadricicle de la muntanya blava'.
  • Premi Reino de Redonda a Ray Bradbury recibe el premio Reino de Redonda per la seva trajectòria.
  • Premi Cadaqués a Carles Rahola article periodísstic a Josep Lloret per 'La mar de Cap de Creus: la gavina dels ous d'or'.
  • Premi JoEscric.com novel.la a Joan Rebagliato per 'Amb la pell estripada'.
  • Premi JoEscric.com conte a Jordi Pijoan per 'Una combinació prohibida'.
  • Premi JoEscric.com poesia a Antoni Santandreu per 'Dotze Perles'.
  • Premi dels Escriptors Catalans a Feliu Formosa per la seva trajectòria.
  • Premi Lletra d'Or a Josep M. Espinàs per 'A peu per Mallorca (sense veure el mar)'.
  • Premi de la Rosa Ajuntament Perpinyà a Jordi Pere Cerdà (Antoni Cayrol) per la seva trajectòria.
  • Premi Qué Leer a Elisabeth Kostova per 'L'historiador'.
  • Premi Qué Leer a Rosa Montero per 'Historia del rey transparente'.
  • Premi Crexells a Joan-Daniel Bezsonoff per 'Les amnèsies de Déu'.
  • Premi Boira teatre a Josep M. Miró Coromina per 'L'esvoranc'.
  • Premi Crítica Serra d'Or novel.la a Albert Sànchez Piñol per 'Pandora al Congo'.
  • Premi Crítica Serra d'Or narració a Josep M. Fonalleras per 'Sis homes'.
  • Premi Crítica Serra d'Or poesia a Joan Margarit per 'Càlcul d'estructures'.
  • Premi Crítica Serra d'Or obra completa a Josep Palau i Fabre.
  • Premi Crítica Serra d'Or assaig a Jordi Balló i Xavier Pérez per 'Jo ja he estat aquí. Ficcions de la repetició'.
  • Premi Crítica Serra d'Or dietaris a Enric Sòria per 'La lentitud del mar. Dietari 1989-1997'.
  • Premi Crítica Serra d'Or assaig a Vicent Simbor per 'El realisme compromès en la narrativa catalana de postguerra'.
  • Premi Crítica Serra d'Or traducció a Margarida Castells i Manuel Forcano per 'Els viatges d’Ibn Battuta'.
  • Premi Crítica Serra d'Or recerca altres ciències a Xavier Domènech per 'Química verda'.
  • Premi Crítica Serra d'Or recerca altres ciències a Gabriella Gavagnin per 'Classicisme i Renaixement. Una idea d'Itàlia durant el noucentisme'.
  • Premi Crítica Serra d'Or recerca humanitats a a Francesc Foguet per 'Teatre, guerra i revolució. Barcelona 1936-1939'.
  • Premi Crítica Serra d'Or aportació teatral a Sílvia Bel per 'La xarxa', de Joan Brossa, dirigida per Josep M. Mestres a l'Espai Brossa.
  • Premi Crítica Serra d'Or espectacle teatral a 'Uuuh!', de Gerard Vàzquez, dirigit per Joan Font al TNC.
  • Premi Crítica Serra d'Or text teatral a Guillem Clua per 'La pell en flames'.
  • Premi Fundació José Manuel Lara a Enrique Vila-Matas per 'Doctor Pasavento'.
  • Premi crítica narrativa català a Núria Perpinyà per 'Mistana'.
  • Premi crítica poesia català a Josep Lluís Aguiló per 'Monstres'.
  • Premi crítica narrativa castellà a Ramiro Pinilla per 'Verdes valles, colinas rojas III. Las cenizas del hierro'.
  • Premi crítica poesia castellà a Eloy Sánchez per 'La certeza'.
  • Premi crítica narrativa gallega a Román Raña per 'As metamorfoses de túnel'.
  • Premi crítica poesia gallega a Teresa Moure per 'Herba moura'.
  • Premi crítica narrativa euskera a Harkaitz Cano per 'Neguko Zirkua (Circ d'hivern)'.
  • Premi crítica poesia euskera a Ángel Erro per 'Gorputzeko Humoreak (Els humors del cos)'.
  • Premi Internacional Ramon Llull conjunt obra a Tilbert D. Stegmann.
  • Premi Manuel de Pedrolo novel.la curta a Teresa Udina i Vladimir Hernàndez per 'Horitzó de successos'.
  • Premi Manuel de Pedrolo relat breu a Jordi Munné per 'Retorn parcial'.
  • Premi Anagrama assaig a Rafael Rojas per 'Tumbas sin sosiego. Revolución, disidencia y exilio del intelectual cubano'.
  • Premi 25 Abril Benissa narrativa a Jesús Moncho per 'Port de l'est'.
  • Premi 25 Abril Benissa poesia a Francisco Mesquita per 'Duen llum fins els vespres tristos'.
  • Premi 25 Abril Benissa assaig a Carme Ronda i Antoni Banyuls per 'Els ràfecs en l'arquitectura tradicional de la Marina Alta (1600-1960)'.
  • Medalla d'Or al Mèrit Cultural i Artístic a Esther Tusquets per la seva trajectòria.
  • Premi Vila Martorell poesia a Bartomeu Ribes per 'Línia de flotació'.
  • Premi Vila Lloseta narrativa ex aequo a Rafael Crespí per 'La música de les constel·lacions'.
  • Premi Vila Lloseta narrativa ex aequo a Xavier Aliaga per 'Si no ho dic, rebente'.
  • Premi Europa de teatre a Harold Pinter per la seva trajectòria.
  • Premi Max autor teatre català a Rodolf Sirera per 'Raccord'.
  • Premi Max autor teatre castellà a Juan Mayorga per 'Hamelin'.
  • Premi Joaquim Ruyra (Recull narració) a Sergi Santjoan per 'Capsa sorpresa'.
  • Premi Benet Ribas (Recull poesia) a Jordi Cervera per 'Tanta xerrameca cansa'.
  • Premi Rafael Cornellà (Recull retrat literari) a Francesca Bartrina per 'Caterina Albert darrera la careta de Víctor Català'.
  • Premi Josep Ametller (Recull teatre) a Joan Guasp per 'Iréne Nèmirovsky'.
  • Premi Primavera novel.la a Fernando Schwartz per 'Vichy, 1940'.
  • Premi Tiflos (ONCE) novel.la a Victoriano del Árbol per 'Lucía bajo la lluvia'.
  • Premi Escriptors Valencians narrativa a Joaquim Gonzàlez Caturla per 'L'home de l'estació'.
  • Premi Escriptors Valencians poesia a Josep Ballester per 'L'odi'.
  • Premi Escriptors Valencians teatre a Rodolf Sirera per 'Raccord'.
  • Premi Escriptors Valencians assaig a Josep Iborra per 'Inflexions'
  • Premi Escriptors Valencians assaig a Enric Sòria per 'La lentitud del mar'.
  • Premi Difusió Literatura a Carles Jorro de la Llibreria 3i4.
  • Premi Manuel Rodríguez Martínez de poesia a Jaume Pomar per 'Llibre de l'exili'.
  • Premi Bruguera novel.la a Wendy Guerra per 'Todos se van'.
  • Premi Azorín novel.la a Francisco Javier Pérez per 'La crin de Damocles'.
  • Premi Salambó novel.la a Joan-Daniel Bezsonoff per 'Les amnèsies de Déu'.
  • Premi Salambó novel.la a Álvaro Pombo per 'Contra natura'.
  • Premi Alfaguara novel.la a Santiago Roncagliolo per 'Abril rojo'.
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català a Emili Teixidor.
  • Premi Miquel Àngel Riera novel.la a Josep Fondecaba per 'L'última singladura'.
  • Premi Miquel Àngel Riera poesia a Amadeu Vidal per '120 Dracmes'.
  • Premi Miquel Àngel Riera narrativa breu a Ramon Pardina per 'La novel·la que no he escrit mai'.
  • Premi Manuel Rodríguez Martínez poesia a Robert Llopis per 'Setge al cercle'.
  • Premio Alfonso X El Savi novel.la històrica a César Vidal per 'El fuego del cielo'.
  • Premio Nacional de Literatura de República Dominicana a María Ugarte.
  • Premi Joaquim Amat-Piniella novel·la a Agustí Segarra per 'La ciutat en flames'.
  • Premi Jordi Sierra i Fabra per a joves a Arturo Padilla de Juan per 'El poder de una decisión'.
  • Premi Correntes Escritas a Carlos Ruiz Zafón per 'L'ombra del vent'.
  • Premi Enric Valor novel.la a Albert Hernàndez per 'El tango de l'anarquista'.
  • Premi Rafel Jaume traducció a Ricard Ripoll per 'Els cants de Maldoror', d'Isidore Ducasse (Comte de Lautrémont).
  • Premi Josep M. Llompart poesia a Susanna Rafart per 'Baies'.
  • Premi Biblioteca Breve novel.la a Luisa Castro per 'La segunda mujer'.
  • Premi Ramon Llull novel.la a Màrius Serra per 'Farsa'.
  • Premi Ciutat BCN traducció llengua catalana a Albert Nolla per 'Tòquio Blues', de Haruki Murakami.
  • Premi Ciutat BCN història Barcelona a Albert Garcia Espuche per 'Barcelona entre dues guerres. Economia i vida quotidiana (1652-1714)'.
  • Premi Ciutat BCN literatura castellana a Álvaro Pombo per 'Contra natura'.
  • Premi Ciutat BCN literatura catalana a Jordi Sarsanedas per 'Una discreta venjança'.
  • Premi ajut creació narrativa Enciclopèdia Catalana a Sebastià Alzamora per 'Faust'.
  • Premi ajut creació assaig Enciclopèdia Catalana a Juan Miguel Morales i Omar Jurado per 'Lluís Llach. Apunts d'un viatge'.
  • Premi ajut creació assaig Enciclopèdia Catalana a Vicenç Pagès per 'De Robinson Crusoe a Peter Pan. Un cànon de la literatura juvenil'.
  • Premi Manuel Vázquez Montalbán novel.la negra a Francisco González Ledesma.
  • Premi Llorenç Villalonga novel.la a Jordi Cabré per 'El virus de la tristesa'.
  • Premi Joan Alcover poesia a Jordi Llavina per 'La corda del gronxador'.
  • Premi Camilo José Cela novel·la a Román Piña per 'Boomerang'.
  • Premi Rubén Darío poesia a Francisco Javier Cánaves per 'El peso de los puentes'.
  • Premi Alexandre Ballester narrativa a Pere Joan Martorell per 'Nocturn sense estrelles'.
  • Premi Josep Pla prosa a Lluís Maria Todó per 'El mal francès'.
  • Premi Nadal novel.la a Eduardo Lago per 'Llámame Brooklyn'.


    Directoris revista «Cornabou» premis literatura infantil i juvenil:
  • Literatura infantil
  • Literatura juvenil
  • Àlbum il.lustrat
  • Assaig infantil i juvenil
  • Diversos infantil i juvenil
  • Premis amb convocatòria vigent
  • Premis Nobel
  • Cens autors i traductors



    TORNAR A PORTADA BIT DE CULTURA

  • Llenguet

    Clipteatre

    Narrativa

    Forum opinio

    Cornabou
    Cornabou

    Vinyeta literaria
    Vinyeta literaria

    Estiraboli
    Estiraboli

    Bustia
    Redacció