GUANYADORS PREMIS LITERARIS


[Si voleu afegir el veredicte d'algun premi literari que no consti en aquest directori perquè no s'ha fet públic o perquè no ha arribat a la redacció de «Bit de cultura», envieu un correu electrònic amb el nom del premi, el nom del guanyador o guanyadora, i el títol i el gènere de l'obra premiada]


| Premis 2017 | Premis 2016 | Premis 2015 | Premis 2014 | Premis 2013 | Premis 2012 |
| Premis 2011 | Premis 2010 | Premis 2009 | Premis 2008 | Premis 2007 |
| Premis 2006 | Premis 2005 | Premis2004 | Premis 2003 | Premis 2002 |
| Premis infantil i juvenil | Premis Nobel | Altres premis |
| Convocatòria premis vigents |
| Cens autors i traductors |

ANY 2013


  • Premi Pepe Carvalho novel·la negra a Andrea Camilleri pel conjunt de la seva obra.
  • Premi 31 desembre Bartomeu Rosselló-Pòrcel a Jaume Miró pel conjunt de la seva obra i trajectòria.
  • Premi Sant Jordi novel·la a Vicenç Pagès per 'Dies de frontera'.
  • Premi Carles Riba poesia a Marc Romera per 'La nosa'.
  • Premi Mercè Rodoreda contes i narracions a Neus Canyelles per 'Mai no sé què fer fora de casa'.
  • Premi Miguel Hernández poesia a Unai Velasco per 'En este lugar'.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia a Manel Ollé per 'Bratislava o Bucarest'.
  • Premi Mitrofan Perpinyà novel·la a Joan Carles Martí per 'Els països de Tallamar'.
  • Premi Llibre Europeu a Eduardo Mendoza per 'Riña de gatos'.
  • Premi Atlàntida (Gremi Editors Catalunya) a Jordi Savall per la seva contribució al foment de la lectura.
  • Premi Parc Taulí Sabadell poesia a Manuel Bellver per 'Nord'.
  • Premi Helena Jubany narració curta a Imma Cabré per 'Gotes que vessen gots'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés (Burjassot) poesia a Jaume Pérez per 'La casa buida'.
  • Premi Born teatre a Carles Mallol per 'Mata el teu alumne'.
  • Premi Bernat Capó assaig a Àlvar Monferrer per 'Bruixes, dimonis i misteris. Sobre aspectes marginals de la vida i cultura popular valenciana'.
  • Premi Josep Saperas novel·la a Dora Serra per ‘L’uniforme’.
  • Premi Carlemany novel·la a Antoni López Massó per 'L'home dels ulls grisos'.
  • Premi Fiter i Rossell novel·la a Albert Hernández per 'Ciutat de les flors'.
  • Premi Grandalla poesia Nit Literària Andorra a Joan Asbert per 'Amanida de fruites'.
  • Premi Crèdit Andorrà Nit Literària Andorra teatre a Toni Cabré per 'Les verges virtuals'.
  • Premi Sant Miquel d’Engolasters assaig literari a Francesc Navarro per 'Apunts sobre la llengua catalana a la Restauració'
  • Premi Divulgació científica Morabanc a Roser Porta per 'Andorra literària'.
  • Premi Sant Carles Borromeu contes i narracions a Jordi Cardona per 'De cara a la muntanya'.
  • Premi Manuel Cerqueda novel·la curta a Maria Planas per 'Totes les pors que ens habiten les mars'.
  • Premi Principat d’Andorra investigació històrica a Jacinto Bonales per 'Construint fronteres. Historia territorial de les Valls d’Andorra Segles XVI a XXI'.
  • Premi Jaume Bru Vidal poesia (Ciutat Sagunt) a Antoni Albalat per 'Love is'.
  • Premi Benvingut Oliver (Catarroja) poesia a Mireia Calafell per 'Tantes mudes'.
  • Premi Benvingut Oliver (Catarroja) narrativa a Jordi Pàmias per 'Tercer llibre de meditacions'.
  • Premi Ibn Jafadja (Ciutat Alzira) poesia a Antoni Defez per 'Metralla esparsa'.
  • Premi Pepe Alba (Ciutat Sagunt) teatre a Octavi Egea per 'Amami, Alfredo, amami'.
  • Premi Alfons el Magnànim poesia a Josep Piera per 'El temps trobat'.
  • Premi Ausiàs March poesia a Manel Rodríguez-Castelló per 'Estranyament'.
  • Premi Joanot Martorell novel·la a Hèctor López Bofill per 'Germans del sud'.
  • Premi Internacional Veu Lliure - Pen Català a Easterine Kire Iralu pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Cervantes a Elena Poniatowska pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia a Joan Callau per 'L'avís de l'àngel'.
  • Premi Màrius Torres poesia a Pere Pena per 'Un sol d'hivern'.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Pere Franch per 'La guerra explicada des del Despatx Oval'.
  • Premi Ramon Llull traducció literària a Stefania Maria Ciminelli per la traducció de 'Jo confesso', de Jaume Cabré.
  • Premio Nacional de las Letras a Luis Goytisolo per 'Antagonía'.
  • Premi Médicis novel·la a Marie Darrieussecq per 'Il faut beaucoup aimer les hommes'.
  • Premi Médicis novel·la estrangera a Toine Heijmans per 'En mer'.
  • Premi Médicis assaig a Svetlana Alexievitch per 'La fin de l'homme rouge ou Le temps du désenchantement'.
  • Premi José Luis Giménez Frontín a Joan de Sagarra per la seva trajectòria.
  • Premio Nacional Literatura Dramàtica a Juan Mayorga per 'La lengua en pedazos'.
  • Premi Ciutat Alzira novel·la a Andreu Martín per 'Les escopinades dels escarabats'.
  • Premi Ciutat Alzira teatre a Carles Alberola per 'M'esperaràs?'
  • Premi Mancomunitat Ribera Alta assaig a Eduard Mira per 'Mediterrànies'.
  • Premi Divulgació Científica Universitat València a Salvador Macip i Chris Willmott per 'Jugar a ser déus'.
  • Premi Gouncourt novel·la a Pierre Lemaître per 'Au revoir là-haut'.
  • Premio Nacional assaig (Ministeri Cultura) a Santiago Muñoz per 'Informe sobre Espanya. Repensar el Estado o destruirlo'.
  • Premi Anagrama novel·la a Álvaro Enrigue per 'Muerte súbita'.
  • Premi Just Manuel Casero novel·la breu a Oriol Ponsatí-Murlà per 'Totes les estacions de França'.
  • Finalista premi Just Manuel Casero novel·la breu a Jaume Puig per 'L'escala de l'evasió'.
  • Premi Poesia Món Llatí a Joan Margarit pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Poesia Món Llatí a José Emilio Pacheco pel conjunt de la seva obra.
  • Premi L'Odissea narrativa a Sílvia Romero per 'Lladres d'històries'.
  • Premi Joan Fuster assaig a Josep Burgaya per 'Economia de l'absurd'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés a Miquel Bezares per 'Origen'.
  • Premi Ciutat Alzira teatre a Carles Alberola per 'M'esperaràs?'.
  • Premio Nacional narrativa a José María Merino per 'El río del Edén'.
  • Premi Néstor Luján novel·la històrica a Jordi Solé per 'Conspiració a Tàrraco'.
  • Premi Internacional Barcino novel·la històrica a Lindsey Davis per la seva obra sobre l'Imperi Romà del segle I dC.
  • Premi Literari Nostromo novel·la marítima a Miquel Reverté i Aguilar per 'Cròniques d'una mar desapareguda'.
  • Premi Man Booker Prize novel·la a Eleanor Catton per 'The Luminaries'.
  • Premi Planeta novel·la a Clara Sánchez per 'El cielo ha vuelto'.
  • Finalista Premi Planeta novel·la a Ángeles González-Sinde per 'El buen hijo'.
  • Premi de la Pau Llibreters Alemanys a Svetlana Alexièvitx per la seva trajectòria.
  • Premio Nacional d'Il·lustració (Ministerio Cultura) a Carme Solé Vendrell pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nobel Literatura a Alice Munro pel conjunt de la seva obra.
  • Premio Nacional Poesía a Manuel Álvarez Torneiro per 'Os ángulos de brasa' (Kalandraka).
  • Premi Tusquets novel·la a Ginés Sánchez per 'Los gatos pardos'.
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Iolanda Batallé per 'Faré tot el que tu vulguis'.
  • Premi Carles Rahola assaig a Martí Domínguez per 'El somni de Lucreci'.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Jaume Bosquet per 'Transvasament'.
  • Premi Cerverí cançó al grup Blaumut per l'adaptació del poema 'I beg your pardon', de Salvador Espriu.
  • Premi Lletra web literatura ex-aequo a la Biblioteca Humanitats Universitat Autònoma.
  • Premi Lletra web literatura ex-aequo al portal Nise.cat, de l'Institut Llengua i Cultura Catalanes Universitat Girona.
  • Premi Internacional Caballero Bonald assaig a Francisco Rico per 'Tiempos del Quijote' (Acantilado).
  • Premi RBA novel·la negra a Arnaldur Indridason per 'El pasaje de las sombras'.
  • Premi Ribera d'Ebre narrativa a Maria Carme Poblet per 'Pluja sobre terra molla'.
  • Premi Vila Puçol narrativa a Manel Joan Arinyó per 'El cas Peníscola'.
  • Premi Vila Puçol poesia a Josep Maria Ribelles per 'La fràgil arquitectura dels teus gestos'.
  • Premi Soler i Estruch a Enric Camps per 'Els espills sempre miren als ulls'.
  • Premi Guillem Colom (Sòller) poesia a Òscar Palazon per 'Imagino Budapest'.
  • Premi Joan Marquès (Sòller) narrativa a James Manresa per 'Dissolt'.
  • Premi Cristòfor Aguado (Picassent) a Raimond Aguiló per 'A cada instant'.
  • Premi Internacional LiberPress Literatura a Joan Guasp per la seva trajectòria.
  • Premi Hammett Setmana Negra Gijón novel·la a Guillermo Saccomano per 'Cámara Gesell'.
  • Premi Rodolfo Walsh Setmana Negra Gijón no-ficció a Ricardo Ravelo per 'Narcomex. Historia y historias de una guerra'.
  • Premi Espartaco Setmana Negra Gijón novel·la històrica a Javier García Sánchez per 'Robespierre'.
  • Premi Memorial Siverio Cañada Opera Prima Setmana Negra Gijón novel·la a Guillermo Horacio Convertini per 'La soledad del mal'.
  • Premi Celsius Setmana Negra Gijón novel·la ciència-ficció a Emilio Bueso per 'Zenital'.
  • Premi Ciutat Xàtiva - Ibn Hazm poesia a Isabel Robles per 'Les sabates i altres poemes'.
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català a Pep Albanell (Joles Sennell).
  • Premi Maria Àngels Anglada narrativa a Lluís Llach per 'Memòria d'uns ulls pintats'.
  • Premi Nacional de Cultura a Imma Monsó pel conjunt de la seva obra literària.
  • Premi Nacional de Cultura a Eduardo Mendoza pel conjunt de la seva obra literària.
  • Premi Nacional de Cultura a Hermann Bonnín per la seva trajectòria teatral.
  • Premi Nacional de Cultura a Josep Ramoneda per la seva aportació al pensament català.
  • Premi 7 Lletres narrativa a Leandre Iborra per 'Les mars perdudes'.
  • Premi Manel Garcia Grau poesia a Josep Lluís Roig per 'A contraatac (Els dubtes i els glaçons).
  • Premi de Literatura Eròtica La Vall d'Albaida novel·la a Conxa Rovira per 'Peccata minuta'.
  • Premi Francisco Casavella novel·la noves veus a Mariano Quirós per 'Tanto correr'.
  • Premi Eurostars narrativa viatges a Lluís Racionero i Alexis Racionero per 'El ansia de vagar'.
  • Premi Literari Solstici d'Estiu Països Catalans - Ciutat Badalona narrativa a Joan Soler i Amigó per 'Verdera. La muntanya de les relíquies'.
  • Premi Betúlia - Memorial Carme Guasch - Ciutat Badalona a Josep Fàbrega per 'Guanya la dama'.
  • Premi Inicia't teatre breu a Sebastià Portell per 'Un torrent que era la mar'.
  • Premi Memorial Pere Rodeja Gremi Llibreters a Jordi Nopca per la seva labor cultural periodística.
  • Premi Mermorial Pere Rodeja Gremi Llibreters a la Llibrea Viladrich de Tortosa per la seva trajectòria.
  • Premi Crexells novel·la a Josefa Contijoch per 'Sense alè'.
  • Premi Sant Joan novel·la a Àlvar Caixal per 'Les llavors del silenci'.
  • Premi Amadeu Oller poesia joves inèdits a Glòria Coll per 'Oda als objectes'.
  • Premi Llibreter Literatura Catalana a Francesc Parcerisas per 'La primavera a Pequín. Un dietari' (Quaderns Crema).
  • Premi Llibreter Altres Literatures a Mordecai Richler per 'El cas d'en Barney Panofsky' (Quaderns Crema).
  • Premi Llibreter Àlbum il·lustrat a 'La caputxeta vermella', argument i il·lustracions de Roberto Innocenti, sobre el text d'Aaron Frisch, traducció de Núria Sales (Símbol Editors).
  • Premi Internacional Ramon Llull a Max Wheeler (Anglaterra, 1946) pel conjunt de la seva trajectòria com a filòleg i catalanista.
  • Premi Jaime Gil de Biedma poesia a Joaquín Pérez Azaústre per 'Vida y leyenda del jinete eléctrico'.
  • Premi Hans Christian Andersen Literatura a Salman Rushdie pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Francesc Badenes (Alberic) poesia a Jordi Julià per 'Temps mort'.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia joves a Antònia Rosa Huguet Perelló per 'Solcs'.
  • Premi Antoni de Bofarull narrativa joves a David Martos Mompart per 'Francesc Franquesa'.
  • Premi accèssit Antoni de Bofarull narrativa joves a Jana Iglesias Serratosa per 'Cafè'.
  • Premi Josep Maria Gort i Sardà assaig breu joves a Oriol Fuster Cabrera per 'Necessària irreverència'.
  • Premi Lletra d'Or literatura a Josep Pedrals per 'El romanço d'Anna Tirant'.
  • Premi Escriptors Valencians narrativa a Muriel Villanueva per 'La gatera'.
  • Premi Escriptors Valencians poesia a Rubén Luzón per 'Ai'.
  • Premi Escriptors Valencians teatre a Manuel Molins per 'València, Hollywood, Iturbi'.
  • Premi Escriptors Valencians assaig a Vicent Salvador per 'Figures i esbossos. Estudis sobre literatura valenciana contemporània'.
  • Premi Príncep d'Astúries de les Lletres a Antonio Muñoz Molina pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Mediterranée Étranger literatura a Nedim Gürsel per 'L'ange rouge'.
  • Menció Premi Mediterranée Étranger literatura a José Carlos Llop per 'En la ciudad sumergida'.
  • Premi Sant Andreu de la Barca poesia a Raimond Aguiló per 'Les llambordes de Hack Nicholson'.
  • Premi L'Ametlla de Mar poesia a Raimond Aguiló per 'Les hores'.
  • Premi Franz Kafka Literatura a Amos Oz pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Jordi Domènech traducció poesia a Gabriel de la S.T. Sampol per 'L’escena de l’odi' de José de Almada Negreiros.
  • Premi Independent Foreign Fiction Prize novel·la a Gerbrand Bakker per 'Detour'.
  • Premi Giovanni Pontiero traducció portuguès-català a Josep Domènech Ponsatí per 'Vides seques' de Graciliano Ramos (Adesiara).
  • Premi Reina Sofía poesia iberoamericana a Nuno Júdice pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Vila d'Ascó narrativa a Anna Oliveras per 'Personatges'.
  • Premi Fernando Lara novel·la a Marta Robles per 'Luisa y los espejos'.
  • Premi Escriptors Catalans (Jaume Fuster) a Isabel-Clara Simó per la seva trajectòria.
  • Premi Valldaura-Memorial Pere Calders novel·la a Anna Salgot per 'Notícies del passat'.
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia a David Figueres per 'Derelictes'.
  • Premi Caterina Albert narrativa breu joves autors a Helena Codorniu per 'El transportista d'orgues'.
  • Premi Manacor narrativa a Rosa Planas per 'Nòmina criptada'.
  • Premi Pin i Soler novel·la a Jordi de Manuel per 'Manperel'.
  • Premi Vidal Alcover traducció a Montserrat Camps pel projecte d'Hermes Trismegit, 'Escrits sagrats (Corpus Hermeticum)'.
  • Premi Tinet narrativa curta Internet a Vicent Enric Belda per 'Vi bo'.
  • Premi Jocs Florals Barcelona a Àngels Gregori per 'Quan érem divendres'.
  • Premi Extraordinari Salvador Espriu (Jocs Florals BCN) a Carles Miralles per 'Hi ha feres d’altre temps, a hores d’ara increïbles'.
  • Premi Gregal (Maçanet de la Selva) narrativa a Joan Ruscalleda per 'Escel·lent'.
  • Premi Puigmarí (Maçanet de la Selva) poesia a Narcís Munsó.
  • Premi Puigmarí (Maçanet de la Selva) poesia a Àngel Fabregat.
  • Premi Puigmarí (Maçanet de la Selva) prosa a Tomàs Reyner 'La plaça de les bruixes'.
  • Premi Joan Maragall poesia a Àngel Fabregat per 'A cada cop de vent'.
  • Premi Joan Maragall prosa a Maria Carme Alerm per 'Ja no tornarem a Ribes'.
  • Premi Vila Martorell poesia a Meritxell Nus per 'Fenòmens'.
  • Premi Vila Martorell poesia a Montserrat Garcia Ribas per 'Luz fue'.
  • Premi Bernat Vidal Tomàs poesia a Montserrat Butxaca per 'Angle de deriva'.
  • Premi Joan Perucho (Vila d'Ascó) a Antoni Espí per 'El grum i la morca'.
  • Premi Serra d'Or novel·la a Josefa Contijoch per 'Sense alè'.
  • Premi Serra d'Or poesia a Narcís Comadira per 'Lent'.
  • Premi Serra d'Or text teatral a Toni Gomila per 'Acorar'.
  • Premi Serra d'Or espectacle teatral a 'Ivan els gossos', direcció Pau Carrió i interpretació de Pol López (Lliure de Gràcia).
  • Premi Serra d'Or espectacle musical a 'Òpera còmica de Barcelona', de 'Viviana Salisi y Artur Arranz'.
  • Premi Serra d'Or traducció a Jaume Bosquet i Miquel Àngel Llauger per 'Antologia de Spoon River'.
  • Premi Serra d'Or biografia i memòries a Rosa Cabré per l'edició de l'epistolari de Baltasar Porcel i Llorenç Villalonga.
  • Premi Serra d'Or investigació a Teresa Iribarren per 'Literatura catalana i cinema mut'.
  • Premi Serra d'Or catalanística a Dominique de Courcelles per 'La paraula arriscada de Ramon Llull'.
  • Premi Serra d'Or altres ciències a Pilar Bayer, Jordi Guàrdia i Artur Travesa per 'Arrels germàniques de la matemàtica contemporània'.
  • Premi Serra d'Or estudis literaris a Josep Iborra (In memoriam) per 'Humanisme i nacionalisme en l'obra de Joan Fuster'.
  • Premi Juan Ramón Jiménez poesia a Mario Guillermo Contreras per 'Canciones para animales ciegos'.
  • Premi Formentor Lletres a Javier Marías pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Pulitzer novel·la a Adam Johnson per 'The Orphan Master's Son'.
  • Premi Vila Lloret narrativa viatges a Mariona Coll per 'Waskaganish'.
  • Premi Cadaqués Quima Jaume trajectòria a Agustí Pons pel conjunt de la seva obra assagística.
  • Premi Cadaqués Rosa Leveroni poesia a Josep M. Sala Valldaura per 'Gota a gota'.
  • Premi Cadaqués Carles Rahola periodisme a Cristina Masanés i Joan Ml. Tajadura per l'article 'Anys de guerra a Cadaqués'.
  • Premi Josep Maria Llompart poesia a Txema Martínez per 'Dol'.
  • Premi Rafel Jaume traducció poètica a Gemma Gorga per 'Vint esmorzars cap a la mort', de Dilip Chitre (Cafè Central - Eumo).
  • Premi Crítica catalana narrativa a Jordi Coca per 'En caure la tarda'.
  • Premi Crítica catalana poesia a Jordi Llavina per 'Vetlla'.
  • Premi Crítica espanyola narrativa a Clara Usón per 'La hija del Este'.
  • Premi Crítica espanyola poesia a Juan Carlos Mestre per 'La bicicleta del panadero'.
  • Premi Crítica gallega narrativa a Begoña Caamaño per 'Morgana en Esmelle'.
  • Premi Crítica gallega poesia a Manuel Álvarez Torreiro per 'Os ángulos da brasa'.
  • Premi Crítica basca a Ramón Saizarbitoria per 'Martutene'.
  • Premi Crítica basca a Rikardo Arregi per 'Bitan esan beharra'.
  • Premi Internacional Catalònia IEC a Giuseppe Grilli pels seus estudis sobre literatura i llengua catalanes i difusió de la cultura a Itàlia.
  • Premi Senyoriu Ausiàs March poesia a Antoni Xumet per 'Estígia'.
  • Premi Prat de la Riba IEC a Santi Torras per 'Pintura catalana del Barroc. L’auge col·leccionista i l’ofici de pintor al segle XVII'.
  • Premi Anagrama assaig a Luis Goytisolo per 'Naturaleza de la novela'.
  • Premi Literari Jordi Sierra i Fabra para Jóvenes a Andrea Abello Collados per 'Fundido en blanco'.
  • Premi Ribera del Duero narrativa a Guadalupe Nettel per 'Historias naturales'.
  • Premi Alfaguara novel·la a José Ovejero per 'La invención del amor'.
  • Premi Honor Lletres Catalanes a Josep Maria Benet i Jornet pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Manuel Rodríguez Ciutat Alcoi poesia a Francesc Bernàcer per 'El pes de les ales.
  • Premi Viola Jocs Florals Calella a Montserrat Butxaca per 'Passaré volant ranvespre'.
  • Premi Núvol traducció a Ferran Ràfols per 'Moo Pak', de Gabriel Josipovici (Raig Verd).
  • Premi Mots Passants (UAB) traducció francès-català a Joaquim Sala-Sanahuja per 'Locus Solus', de Raymond Roussel (Lleonard Muntaner).
  • Premi Mots Passants (UAB) traducció francès-espanyol a Gabriel Hormaechea per 'Gargantúa y Pantagruel (Los cinco libros)', de François Rabelais (Acantilado).
  • Premi Azorín novel·la a Zoé Valdés per 'La mujer que llora'.
  • Premi Recull narrativa (Joaquim Ruyra) a Sebastià Bennassar per 'Badia de Mindelo'.
  • Premi Recull poesia (Benet Ribas) a Joan Duran per 'Extrema llum'.
  • Premi Recull teatre (Josep Ametller) a Joan Guasp per 'O.W.'
  • Premi Recull periodisme (Salvador Reynaldos) a Joan Vicent Yago per 'Hipotecar el futur'.
  • Premi Recull retrat literari (Rafel Cornellà-Joaquim Abril) a Joan Garí per 'Manuel Vicent o la frase feliç'.
  • Premi 25 abril Benissa narrativa breu a Vicent Pallarès per 'Masculí plural'.
  • Premi 25 abril Benissa poesia a Eusebi Morales per 'Tros de terra'.
  • Premi Roc Boronat novel·la a Gemma Freixas per 'Casino de Santa Isabel'.
  • Premi ONCE narrativa a Bernat López per 'El vestit verd'.
  • Premi ONCE poesia a Elena Peralta per 'Nua'.
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Rosa Regàs per 'Música de cámara'.
  • Premi Internacional Josep Palau i Fabre assaig a Francesc Parcerisas per 'Sense mans. Metàfores i papers sobre la traducció'.
  • Premi Internacional Josep Palau i Fabre assaig millor obra publicada a l'estranger a Norman Manea per 'Laptele negru (La llet negra)'.
  • Premi Maria Mercè Marçal poesia a Eduard Sanahuja per 'El llançador d'espases'.
  • Premi Amat-Piniella narrativa social contemporània a Rafel Nadal per 'Quan érem feliços'.
  • Premi Primavera novel·la a Use Lahoz per 'El año en que me enamore de todas'.
  • Premi Jordi Sierra i Fabra Jóvenes novel·la a Andrea Abello Collados per 'Fundido a blanco'.
  • Premi La Caixa / Plataforma novel·la a Laia Soler per 'Els dies que ens separen'.
  • Premi Diamond Daggers novel·la negra a Lee Child pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Minotauro novel·la ciència-ficció a Carlos Sisí per 'Panteón'.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura catalana a Josefa Contijoch per 'Sense alè'.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura espanyola a Clara Usón per 'La hija del Este'.
  • Premi Ciutat Barcelona traducció catalana a Miquel Casacuberta per 'Els papers pòstums del Club Pickwick', de Charles Dickens.
  • Premi Ciutat Barcelona història local a 'Les dones soles a la baixa edat mitjana: una lectura sobre la viduïtat', de Mireia Comas Via.
  • Premi Ciutat Barcelona assaig a Eloy Fernández per 'Emociónese así'.
  • Premi Ciutat Barcelona teatre a Jordi Casanovas per 'Pàtria'.
  • Menció especial Premi Ciutat Barcelona teatre a Toni Gomila per 'Acorar'.
  • Premi Ramon Llull novel·la a Sílvia Soler per 'L'estiu que comença'.
  • Premi Costa Book Millor Llibre Any a Hilary Mantel per 'Bring Up The Bodies'.
  • Premi Llorenç Villalonga Ciutat de Palma novel·la a Marc Pallarès per 'Sí. Podem?'
  • Premi Joan Alcover Ciutat de Palma poesia a Josep Maria Llauradó per 'El vers de l'esclau'.
  • Premi Camilo José Cela Ciutat de Palma novel·la a José Luis de Juan Clar per 'Misiones imposibles'.
  • Premi Rubén Darío Ciutat de Palma poesia a Gustavo Javier Travi per 'Imprecisiones de ser'.
  • Premi Ciutat de Palma còmic a Javier Navarro i Rubén del Rincón per 'Las damas de la peste'.
  • Premi Ciutat de Palma beca investigació a Antoni Pons per 'La consueta antiga de la Seu de Mallorca'.
  • Premi Literari Ciutat de Vila-real a Joan Garí per 'El balneari'.
  • Premi Francesc Bru poesia a Raimon Aguiló per 'Crepuscle'.
  • Premi Francesc Bru narrativa a Manel Figuera per 'Coses que no s'expliquen'.
  • Premi Internacional L'H Confidencial novel·la negra a Mariano Sánchez Soler per 'El asesinato de los marquesas de Urbina'.
  • Premi Josep Pla narrativa a Genís Sinca per 'Una família exemplar'.
  • Premi Nadal novel·la a Sergio Vila-Sanjuán per 'Estaba en el aire'.
  • Premi Gaziel assaig a Enrique Barón per 'Más Europa?'.
  • Premi Internacional Artez Blai assaig a Juan Antonio Bottaro per ‘Fundamentos de la puesta en escena en el teatro de Peter Brook.
    ANY 2012


  • Premi Vila Martorell poesia a Anna Bou per 'L'última mohicana'.
  • Premi Ramon Llull traducció literària a Bernard Lesfargues per la traducció de 'Mirall trencat', de Mercè Rodoreda ('Miroir brisé' / Éditions Autrement).
  • Premi Octavi Pellissa projecte assaig a Xavier Pla Barbero per 'Josep Pla o un ideal de vida lliure'.
  • Premi Pessoa assaig a Richard Zenith per 'El llibre del desassossec'.
  • Premi Sant Jordi novel·la a Màrius Serra per 'Plans de futur'.
  • Premi Mercè Rodoreda contes a Tina Vallès per 'El parèntesi més llarg'.
  • Premi Carles Riba poesia a Francesc Garriga per 'Tornar és lluny'.
  • Premi Joan Maragall assaig cristianisme a Carles Llinàs per 'Escatologia, modernitat. escepticisme. El pensament d'Odo Marquard'.
  • Premi Llibre Europeu novel·la a Rolf Bauerdick per 'Le jour où la Vierge a marché sur la Lune'.
  • Premi Llegir assaig a Manuel Bauxauli per 'Resurrecció'.
  • Premi Círculo de Lectores novel·la a Gloria Codina per 'La máscara de la virtud'.
  • Premi Roís de Corella poesia a Alexandre Bataller per 'El llibre del professor'.
  • Premi Miquel dels Sants Oliver assaig a l'Editorial Lleonard Muntaner per 'Diccionari de partits polítics de les Illes Balears'.
  • Premi Vila de Cambrils narrativa marítima a Mireia Vancells per 'Negra memòria. Memòries d'un vell cuiner d'ultramar'.
  • Premi Carlemany novel·la a Núria Pradas per 'Sota el mateix cel'.
  • Premi Ángel Crespo traducció a Gabriel Hormaechea per 'Garbantúa y Pantagruel' (Acantilado).
  • Premi Ciutat Eivissa narrativa a Neus Roig per 'La noia de Cochabamba'.
  • Premi Helena Jubany narrativa breu a Alfred Quintana per 'L'alemany és fàcil'.
  • Premi Ciutat Berga de Cultura a Jordi Cussà per la seva trajectòria.
  • Premi Bernat Capó assaig a Teresa Lanceta per 'De mi madre he heredado. Mujeres e industria tabaquera en Alicante'.
  • Premi Cervantes a José Manuel Caballero Bonald pel conjunt de la seva obra.
  • Premi José Luis Giménez-Frontín a Carme Riera per la seva trajectòria literària.
  • Premi Tusquets Editores novel·la a Betina González per 'Las poseídas'.
  • Premi Documenta novel·la a Albert Forns per 'Albert Serra (la novel·la no el cineasta).
  • Premio Nacional Història a Ricardo García Cárcel per 'La herencia del pasado. Las memorias históricas de España'.
  • Premio Nacional de les Lletres Espanyoles a Francisco Rodríguez Adrados pel conjunt de la seva obra assagística.
  • Premi Ausiàs March poesia a Txema Martínez per 'Dol'.
  • Premi National Book Award a Louise Erdrich per 'The Round House'.
  • Premi Unicaja Fernando Quiñones novel·la a Juan Madrid per 'Los hombres mojados no temen la lluvia'.
  • Premi Miquelet teatre a Francesc Adrià Cucarella per 'Arquitectura d'un buit'.
  • Premi Octavio Paz poesia i assaig a Fernando Savater pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciutat Alzira novel·la a Francesc Puigpelat per 'El retorn de Macbeth'.
  • Premi Ibn Jafadja Ciutat Alzira poesia a Emili Rodríguez-Bernabeu per 'Talismans'.
  • Premi Mancomunitat Ribera Alta Ciutat Alzira assaig a Joan Borja per 'Cafè del temps'.
  • Premi Europeu Divulgació Científica Estudi General a Susanna C. Manrubia i Damián H. Zanette per 'Genes y genealogías. Sobre nuestra herencia cultural y biológica'.
  • Premi Goncourt novel·la a Jerôme Ferrari per 'Le sermon sur la chute de Rome'.
  • Premi Joves Investigadors a Roger Ferran per 'L'aranès i el gardiol'.
  • Premio Nacional poesia (Ministeri Cultura) a Antonio Carvajal per 'Un girasol flotante'.
  • Premi Màrius Torres poesia a Àngels Marzo per 'Saba bruta'.
  • Premi Crims de Tinta novel·la negra a Andreu Martín per 'Societat negra'.
  • Premi Herralde novel·la a Juan Francisco Ferré per 'Karnaval'.
  • Premio Nacional Literatura Dramàtica a Angélica Liddell per 'La casa de la fuerza'.
  • Premi Jaume Salés i Sanjaume teatre a Albert Suñé per 'Desaparegut sobre el canal'.
  • Premi Just Manuel Casero narrativa a Mar Bosch per 'Darrere les hores càlides'.
  • Premi Joan Coromines assaig investigació a Maria Lacueva per 'Identitats femenines durant el franquisme. Resistències i compromisos de les escriptores valencianistes'.
  • Premio Nacional assaig (Ministeri Cultura) a Victòria Camps per 'El Gobierno de las emociones'.
  • Premi Setenil Millor Llibre Relats Publicat (Molina de Segura) a Clara Obligado per 'El libro de los viajes equivocados'.
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia ex aequo a Joan Mercader per 'El final de la roda'.
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia ex aequo a Pere Suau per 'Gust d'ametller o de lluna'.
  • Premi Principat Andorra investigació històrica a Jacint Banales per 'Història territorial de la Vall d'Andorra'.
  • Accèssit premi Grandalla (Andorra) poesia a Anna Maria Ticoulat per 'Calidoscopi dels sentits'.
  • Accèssit premi Manuel Cerqueda Escaler (Andorra) narrativa a Rosa Pagès per 'L'home que ponia ous'.
  • Accèssit premi MoraBanc (Andorra) divulgació científica a Jordi Jordà Garriga per 'L'abrupta llengua'.
  • Premi Internacional Gabarrón Pensament i Humanitats a Siri Hustvedt pel conjunt de la seva obra.
  • Premio Nacional Periodisme Cultural (Ministeri Cultura) a Juan Cruz pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Armand Quintana (Calldetenes) novel·la a Albert Canadell per 'A Walden'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Josep Anton Soldevila per 'El mur de Planck'.
  • Premi Andròmina narrativa ex-aequo a Tomàs Llopis per 'Hi ha morts que pesen cent anys'.
  • Premi Andròmina narrativa ex-aequo a Josep-Lluís Carod-Rovira per 'La passió italiana'.
  • Premi Joan Fuster assaig a Toni Cruanyes per 'Un antídot contra l'extrema dreta'.
  • Premio Nacional de narrativa (Ministeri Cultura) a Javier Marías per 'Los enamoramientos' (premi refusat per l'autor).
  • Premi Néstor Luján novel·la històrica a Miquel Fañanàs per 'La bruixa de pedra'.
  • Finalista premi Néstor Luján novel·la històrica a Teresa Sagrera per 'El trobador'.
  • Premi El Lector de l'Odissea a Jordi Tomàs per 'El mar dels traïdors'.
  • Premi Alfons el Magnànim poesia a Enric Sòria per 'Arqueologies'.
  • Premi Gremi Llibreters Madrid àlbum il·lustrat a Klaas Verplancke per 'Compota de manzana' (Editorial Ekaré).
  • Premio Nacional Miguel Hernández poesia jove a Martha Asunción Alonso per 'Detener la primavera'.
  • Premio Nacional Còmic (Ministerio Cultura) a Alfonso Zapico per 'Dublinés'.
  • Premi Pepe Carvalho novel·la negra BCN a Maj Sjöwall pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nostromo L'Aventura Marítima a Gonzalo Guijarro Puebla per 'Faro Villano'.
  • Premi Ciutat Sagunt narrativa a Ivan Carbonell per 'La promesa del gal·lès'.
  • Premi Pepe Alba (Ciutat Sagunt) teatre a Josep-Manuel Matoses per 'Àfrica'.
  • Premi Jaume Bru i Vidal (Ciutat Sagunt) poesia a Josep Ribera per 'Voràgine'.
  • Premi Jordi Pàmies (Guissona) a Cristina Casas per 'Al mig de les coses'.
  • Premi Les Talúries teatre a Jordi Faura per 'Selva negra'.
  • Premi 9 Octubre (Sant Vicenç Raspeig) poesia a Lluís Ferri per 'Epitalami del sol'.
  • Premi Evarist Garcia (Diputació Alacant) teatre breu a Tomàs Mestre i Joan-Lluís Moreno per 'Deixa'm que et deixe'.
  • Premi Vila de Puçol narrativa a Josep Usó per 'Una història amb llum i ombres'.
  • Premio Nacional Il·lustració Ministeri de Cultura a El Roto (Andrés Rábago) pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Man Booker Prize a Hilary Mantel per 'Bring up the bodies'.
  • Premi Planeta a Lorenzo Silva per 'La marca del meridiano'.
  • Finalista Premi Planeta a Mara Torres per 'La vida imaginaria'.
  • Premio Nacional Foment Lectura al programa 'Pàgina 2', de RTVE.
  • Premio Nacional Foment Lectura a la Federació Gremis Editors d'Espanya (FGEE).
  • Premi de la Pau llibreters alemanys a Liao Yiwu pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nacional Ministeri Cultura Mejor Labor Editorial a l'Editorial Kalandraka.
  • Medalla d'Or de la Ciutat Ajuntament de Barcelona a Raimon per la seva trajectòria artística i cívica.
  • Premi Las Américas a Eduardo Berti per 'El país imaginado'.
  • Premi Gregal novel·la històrica a Esther Blanco per 'Mals hàbits'.
  • Premi Hans Christian Andersen Literatura a Isabel Allende pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Patricia Gabancho per 'La néta d'Adam'.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Sadurní Tubau per 'El somni de Gregor Samsa'.
  • Premi Carles Rahola assaig a Vicent Sanchis per 'Cinquanta anys després'.
  • Premi LletrA projecte digital literatura catalana a 'Núvol, el digital de cultura'.
  • Premi Eurostars narrativa viatges a Héctor Sánchez Minguillán per 'Dos huerfanos en China'.
  • Premi Internacional Terenci Moix poesia a Perejaume per 'Pagèsiques'.
  • Premi Internacional Terenci Moix crónica a Maruja Torres per la seva trajectòria.
  • Premi Internacional Terenci Moix assaig a Sami Naïr per 'La lecció tunecina'.
  • Premi Internacional Terenci Moix ficció narrativa a Laurent Binet per 'HHhH'.
  • Premi Internacional Terenci Moix literatura a Javier Marías per la seva trajectòria.
  • Premi Café Gijón novel·la a Diego Doncel per 'En el tiempi de la infamia'.
  • Premi Heine Literatura (Alemanya) a Jürgen Habermas pel conjunt de la seva obra assagística.
  • Premi Sebastià Juan Arbó novel·la intriga científica a Santiago Vilanova per 'L'ull blau de Sibèria'.
  • Premi RBA novel·la negra a Michael Connelly per 'La casa negra'.
  • Premi Hugo RBA novel·la fantàstica a Jo Walton per 'Entre Extraños'.
  • Premi Foment Lectura Mitjans Comunicació (Gremi Editors) al suplement 'Posdata' (diari Levante-EMV).
  • Premi Foment Lectura Mitjans Comunicació (Gremi Editors) als programes 'Estación Azul' i 'La Estación Azul de los niños' de RNE.
  • Premi Foment Lectura Mitjans Comunicació (Gremi Editors) al programa La Sexta Noticias.
  • Premi Núvol (1r) conte curt a Eduard Ribera per 'Confitura de figa'.
  • Premi Núvol (2n) conte curt a Pep Garcia per 'Castell de focs'.
  • Premi Núvol (3r) ex-aequo conte curt a Vicent Almela per 'Un got d'aigua'.
  • Premi Núvol (3r) ex-aequo conte curt a Damià Bardera per 'Conte de Nadal'.
  • Premi PENCenter traducció a l'anglès a Suzanne Jill Levine per 'Lagartija sin cola', de José Donoso.
  • Premi Fira Internacional Llibre Guadalajara (FIL Literatura) a Bryce Echenique pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ribera d'Ebre narrativa a Inès Vidal per 'El metge i un gos d'atura'.
  • Premi Soler i Estruch narrativa curta a Maria Victòria Lovaina per 'Pell de gat'.
  • Premi El Setè Cel novel·la a Joan Daniel Bezsonoff per 'La melancolia dels oficials'.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia a Miquel Bosch per 'A batzegades'.
  • Premi Antoni de Bofarull narrativa breu a Bàrbara Molas per 'Terres blanques'.
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre Català a Lluís Permanyer pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Pare Colom (Inca) narrativa a Jaume Cristòfol Pons Alorda per 'Faula'.
  • Premi Pare Colom (Inca) poesia a Jaume Pomar per 'Cants de Montalt'.
  • Premi Pare Colom (Inca) teatre a Joan Jordi Miralles per 'Àustria'.
  • Premi Nacional Cultura Literatura a Enric Casasses per 'Bes nagana'.
  • Premi Nacional Trajectòria Professional i Artística a Arnau Puig.
  • Premi Francisco Casavella novel·la a Diego Trelles per 'Bioy'.
  • Premi Medalla d'Or Ajuntament Ciutadella a Pau Faner pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Dashiell Hammett a Cristina Fallaràs per 'Las niñas perdidas'.
  • Premi Salvador Iborra poesia en línia a Joanaina Font per 'Cau Febrer'.
  • Premi Literatura Eròtica Vall d'Albaixa a Josep Pastells per 'Vides lascives'.
  • Premi Ciutat Badalona Solstici Estiu narrativa a Ana Moya per 'Cafè zoo'.
  • Premi Ciutat Badalona Betúlia Memorial Carme Guasch a Cristina Casas per 'Úter'.
  • Premi Ciutat Badalona Teatre Breu Inicia't a Albert López Vivancos per 'Joc d'escriure'.
  • Premi Llibreter literatura catalana a Maria Mercè Cuartiella per 'Germans gairebé bessons'.
  • Premi Llibreter altres literatures a Gerbrand Bakker per 'A dalt tot està tranquil'.
  • Premi Valldaura-Memorial Pere Calders Cerdanyola novel·la a Miguel Aguirre per 'La cortina de saca'.
  • Premi Miquel Martí i Pol Cerdanyola a Josep Pejó per 'L'ombra fugida'.
  • Premi Divendres Culturals Cerdanyola a Yose Álvarez-Mesa per 'Cuadratura umbría'.
  • Premi Crexells novel·la a Jaume Cabré per 'Jo confesso'.
  • Premi Méditerranée novel·la a Antonio Muñoz Molina per la versió francesa 'Dans la grande nuit des temps' ('La noche de los tiempos').
  • Premi Sant Joan novel·la a Ada Castells per 'Pura sang'.
  • Premi Amadeu Oller poesia a Irene Solà per 'Bèstia'.
  • Premi Internacional Jaime Gil de Biedma poesia a Javier Lorenzo per 'Territorio frontera'.
  • Accèssit Premi Internacional Jaime Gil de Biedama poesia a Marcos García per 'Lenguas(s) de cobre'.
  • Premi Príncep d'Astúries de les Lletres a Philip Roth pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Flor Natural Jocs Florals Paterna a Raimond Aguiló per 'Magnòlies a la mar'.
  • Premi Flor Natural Jocs Florals Calella a Montserrat Butxaca per 'Aquest amor'.
  • Premi Jordi Domènech traducció poètica a Gemma Gorga per 'Vint esmorzars cap a la mort'.
  • Premi Internacional Orange Dones Escriptores a Madeleine Miller per 'The Song of Achiles'.
  • Premi Guillem Colom i Ferrà (Vall Sòller) poesia a Nora Albert (pseudònim d'Helena Alvarado per 'Punta Galera'.
  • Premi 25 abril Vila Benissa a Sònia Moll per 'Creixen malgrat tot les tulipes'.
  • Premi Lletra d'Or a Perejaume per 'Pagèsiques'.
  • Premi primer Llibre Millor Editat Art a 'Grabadores Extranjeros en la Corte Española del Barroco', de Javier Blas, María Cruz de Carlos i José Manuel Matilla (Centro de Estudios Europa Hispánica)
  • Premi segon Llibre Millor Editat Art a 'La habitación imaginaria', de Juan Eduardo Cirlot (Ediciones Siruela).
  • Premi tercer Llibre Millor Editat Art a 'Benviguts al Cabanyal', de diversos autors (Editorial Media Vaca).
  • Premi primer Llibre Millor Editat Bibliofilia a 'Chauvet', de Miquel Barceló i John Berger (Grup 62).
  • Premi tercer Llibre Millor Editat Bibliofilia a 'Las Musas', de Mauro Armiño (Liber Ediciones).
  • Premi primer Llibre Millor Editat Facsímils a 'Cantigas de Santa María de Alfonso X el Sabio' (Testimonio Compañía Editorial).
  • Premi segon Llibre Millor Editat Facsímils a 'La Araucana', de Alonso de Ercilla y Zúñiga (Testimonio Compañía Editorial).
  • Premi tercer Llibre Millor Editat Facsímil a 'Beato de Liébana. Códice de Ginebra', anònim (Siloé).
  • Premi primer Llibre Millor Editat Obra General a 'Obra completa tomo V. Edad Moderna y Contemporánea', de Juan Uría Ríu (KRK Ediciones S.L.)
  • Premi segon Llibre Millor Editat Obra General a 'Cien millones de poemas', de diversos autors (Demipage).
  • Premi tercer Llibre Millor Editat Obra General a 'Salomé', d'Oscar Wilde, amb il·lustracions d'Aubrey Beardsley (Libros del Zorro Rojo).
  • Premi Sonning (Universitat de Copenhaguen) a Orhan Pamuk per la seva trajectòria literària de pont entre Occident i Orient.
  • Premi Vila d'Ascó narrativa a Josep-Lluís González per 'El flagell del call de Barcelona'.
  • Premi Escriptors Valencians narrativa a Xavier Aliaga per 'Vides desafinades'.
  • Premi Escriptors Valencians poesia a Ramon Ramon per 'Simfonia per a un estat de coma'.
  • Premi Escriptors Valencians teatre a Carles Alberola per 'Que tinguem sort!'.
  • Premi Escriptors Valencians assaig a Alfons Llorenç per 'El sant del dia'.
  • Premi Fernando Lara novel·la a Ian Gibson per 'La berlina de Prim'.
  • Premi Reino de Redonda a Philip Pullman pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Maria Àngels Anglada narrativa a Jaume Cabré per 'Jo confesso'.
  • Premi Serra d'Or novel·la a Jaume Cabré per 'Jo confesso'.
  • Premi Serra d'Or poesia a Lluís Calvo per 'Estiula'.
  • Premi Serra d'Or narrativa a Alba Dedeu per 'Gats al parc'.
  • Premi Serra d'Or estudis literaris a Montserrat Corretger per 'Domènec Guansé, crític literari i novel·lista: entre l'exili i el retorn'.
  • Premi Serra d'Or traducció a Helena Vidal per 'Armènia en prosa i vers', d'Òssip Medelstam.
  • Premi Serra d'Or teatre a Esteve Soler per 'Contra la democràcia'.
  • Premi Serra d'Or espectacle teatral a Blai Mateu pel muntatge 'Ï".
  • Premi Serra d'Or recerca i humanitats a Montserrat Bacardí i Pilar Godayol per 'Diccionari de la Traducció Catalana'.
  • Premi Serra d'Or altres ciències a Ariadna Beneti Mònico per 'Agricultura ecològica i sostenibilitat'.
  • Premi Serra d'Or recerca catalanística a Roger Friedlin per 'El diàleg en Ramon Llull: l'expressió literària com a estragègia apologètica'.
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a Carles Hac Mor per 'Dietari del pic de l'estiu'.
  • Premi Reina Sofía Poesía Iberoamericana a Ernesto Cardenal pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Max Millor Autor Teatral a Josep Maria Benet i Jornet per l'obra 'Dues dones que ballen'.
  • Premi Francesc Català (Perpinyà) poesia a Joan Carles Pujalte per 'Autoretrat dins una cambra amb miralls bruts'.
  • Premi Bernat Vidal i Tomàs poesia a Hilari de Cara per 'Nunc'.
  • Premi Sant Cugat Gabriel Ferrater a Anna Garcia Garay per 'Els mots encreuats'.
  • Premi dels Escriptors Catalans a Josep Vallverdú pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Anagrama assaig a José Ovejero per 'La ética de la crueldad'.
  • Premi Vila Ametlla de Mar narrativa a Yannick Garcia per 'Barbamecs'.
  • Premi Marià Vayreda narrativa a Esteve Miralles per 'Retrobar l'ànima'.
  • Premi Joan Teixidor poesia a Albert Tarrés per 'La nit i la filla'.
  • Premi Vila Begur narrativa curta a Concepció Saurí per 'Premi literari'.
  • Finalista premi Vila Begur narrativa curta a Lluís Sanahuja per 'Sí, reina, això és el paradís'.
  • Premi Pin i Soler novel·la a Berta Noy per 'Llocs que no surten en els mapes'.
  • Premi Jaume Vidal Alcover projecte traducció a Pau Vidal per 'Els virreis', de Federico de Roberto.
  • Premi Tinet narrativa curta a Xavier Ballester per 'Ous ferrats'.
  • Premi Crítica Catalana novel·la a Jaume Cabré per 'Jo confesso'.
  • Premi Crítica Catalana poesia a Perejaume per 'Pagèsiques'.
  • Premi Crítica espanyola novel·la a Ignacio Martínez de Pisón per 'El día de mañana'.
  • Premi Crítica espanyola poesia a Tomás Segovia per 'Estuario'.
  • Premi Crítica basca novel·la a Harkaitz Cano per 'Twsit'.
  • Premi Crítica basca poesia a Aritz Gorrotxategi per 'Hariaz.beste'.
  • Premi Crítica gallega novel·la a Antón Riveiro Coello per 'Laura no deserto'.
  • Premi Crítica gallega poesia a Olga Novo per 'Cráter'.
  • Premi Rosa Leveroni poesia a Susanna Rafart per 'La llum constant'.
  • Premi Cadaqués Quima Jaume a Ana María Moix per la seva trajectòria literària.
  • Premi Cadaqués Carles Rahola noves tecnologies ex-aequo a Joan Carreras pel seu twitter 'Postals de la nostàlgia des de Cadaqués'.
  • Premi Cadaqués Carles Rahola noves tecnologies ex-aequo a María Esther Estrada pel reportatge periodístic 'Me enamoré de Cadaqués' (diari El Sol de México).
  • Premi Honor Lletres Catalanes a Josep Massot pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Prix du Polar Européen a Víctor del Árbol per 'La tristeza del samurái' (Al Revés / Actes Sud).
  • Premi Internacional Miguel Hernández poesia a Manuel Rico per 'Fugitiva ciudad'.
  • Premi Alfaguara novel·la a Leopoldo Brizuela per 'Una misma noche'.
  • Premi Ana María Matute relats a Chelo Sierra per 'Teoría de Polch'.
  • Premi Josep M. Llompart (Cavall Verd) poesia a Francesc Garriga per 'Ragtime'.
  • Premi Rafel Jaume (Cavall Verd) traducció poètica a Antoni Clapés per 'Tomba de Lou', de Denise Desautels.
  • Premi Roc Boronat narrativa a Bel Olid per 'Celobert amb papallones'.
  • Premi Formentor de les Lletres a Juan Goytisolo pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Joaquim Ruyra (Recull) narrativa a Rodolfo del Hoyo per 'Llegir al metro'.
  • Premi Benet i Ribas (Recull) poesia a Lucia Pietrelli per 'Esquelet'.
  • Premi Josep Ametller (Recull) teatre a Jordi Portals per 'Nebraska'.
  • Premi Rafel Cornellà (Recull) retrat literari a Jordi Llavina per 'L'home que encara fa servir barret' dedicat a Joan Rendé.
  • Premi Salvador Reynaldos (Recull) periodisme a J. Víctor Gay per 'Girona i Ruyra, un gran silenci'.
  • Premi Huertas Claveria periodisme a Carles Porta per 'Fargo'.
  • Premi Hoy assaig a Vicente Verdú per 'La hoguera del capital'.
  • Premi Azorín novel·la a Almudena de Arteaga per 'Capricho'.
  • Premi Primavera Espasa a Fernando Savater per 'Los invitados de la princesa'.
  • Premi Maria Mercè Marçal poesia a Juan Carlos Elijas per 'Per un nus a la gola'.
  • Premi Manuel Rodríguez Martínez - Ciutat Alcoi a Josep Fàbrega Selva per 'Les hores vives'.
  • Premi Amat-Piniella novel·la a Jordi Estrada per 'Rius paral·lels'.
  • Premi Internacional Literatura Antonio Machado a Eugeni Perea per 'Rellotges d'arena'.
  • Premi Jordi Sierra i Fabra Narrativa para Jóvenes a Alba Quintas per 'Al otro lado de la pantalla'.
  • Premi Iberoamericano Casa América novel·la a Jorge Volpi per 'La tejedora de ombras'.
  • Premi L'Ametlla de Mar narrativa a Yannick Garcia per 'Barbamecs'.
  • Premi Minotauro a David Zurdo i Ángel Gutiérrez per 'La torre prohibida'.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura catalana a Perejaume per 'Pagèsiques'.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura castellana a Ignacio Martínez de Pisón per 'El día de mañana'.
  • Premi Ciutat Barcelona traducció a Núria Mirabet per l’obra de Johann Wolfgang Goethe, 'De la meva vida. Poesia i veritat'.
  • Premi Ciutat Barcelona assaig a Sandra Santana per 'El laberinto de la palabra. Karl Kraus en la Viena de fin de siglo'.
  • Premi Ciutat Barcelona Agustí Duran i Sanpera història a Saida Palou Rubio per 'Barcelona, destinació turística'.
  • Premi L’Illa-Vadelletra narrativa breu a Mònica Boixader per ‘Els morts de les places’.
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Javier Calvo per 'El jardín colgante'.
  • Premi Ramon Llull novel·la a Imma Monsó per 'La dona veloç'.
  • Premi L'H Confidencial novel·la negra a Rafael Alcalde per 'La llamada de un extraño'.
  • Premi Llorenç Villalonga (Ciutat Palma) novel·la a Josep Maria Quintana per 'Ningú no pot enganyar els morts'.
  • Premi Joan Alcover poesia (Ciutat Palma) a Jordi Julià per 'Gent forastera'.
  • Premi Rubén Darío poesia (Ciutat Palma) a Noni Benegas per 'Lugar vertical'.
  • Premi Camilo José Cela novel·la (Ciutat Palma) a Luis García Méndez per 'Bitácora del silencio'.
  • Premi Carlemany novel·la a Salvador Macip per 'Hipnofòbia'.
  • Premi Josep Pla novel·la a Rafel Nadal per 'Quan érem feliços'.
  • Premi Nadal novel·la a Álvaro Pombo per 'El temblor del héroe'.
    ANY 2011


  • Premi Sant Jordi novel·la a Sebastià Alzamora per 'Crim de sang'.
  • Finalista Premi Sant Jordi novel·la a Joan Mas i Vives per 'Kabul i Berlín a l'últim segon'.
  • Premi Mercè Rodoreda contes a Ramon Erra per 'La vida per rail'.
  • Premi Carles Riba poesia a Marcel Riera per 'Llum d'Irlanda'.
  • Premi Òmnium Cultural de Comunicació al Club Súper 3.
  • Premi Memorial Joan B. Cendrós a Liz Castro per 'Catalonia Press'.
  • Premi Joan Profitós assaig exaequo a Anna de Montserrat, Guillem Turó i Helena Esteve.
  • Premi Joan Profitós assaig exaequo a Rut Galve i Lluís Ylla.
  • Premi Joan Maragall de cristianisme a Josep Otón per 'El reencarnament postmodern'.
  • Premi Ferran Soldevila biografia a Vicent Baydal Sala per 'Els orígens de la revolta de la Unió del Regne de València (1330-1348)'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Rubén Luzón per 'Ai'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés narrativa científica a José Antonio Gordillo per 'La linterna maravillosa'.
  • Premi de les Lletres de la Comunitat de Madrid a Juan Marsé pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciutat Eivissa narrativa a Agustí Clua per 'Sempre és estiu'.
  • Premi Gaziel biografia i memòries a Juan Bonilla per 'Vida y obra de Terenci Moix. El tiempo es un sueño pop'.
  • Premi Fernando Pessoa a Edouardo Lourenço per la seva trajectòria literària.
  • Premi Octavi Pellissa projecte assaig a Albert Garcia Espuche per 'Setge, societat, persones'.
  • Premi SGAE teatre a Carlos Contreras per 'Amargura 275'.
  • Premi Ciutat Torrent poesia a Carme Arnau per 'Paraules sota la pell de l'univers'.
  • Premi Otras Voces, Otros Ámbitos a Lluís Magrinyà per 'Habitación doble'.
  • Premi Atlàntida a José Manuel Blecua, director de la RAE, per la seva trajectòria.
  • Premi Nit de l'Edició a Fe Fernández (Llibreria L'Espolsada - Les Franqueses del Vallès) per la seva trajectòria.
  • Premi Biblioteca Nacional bibliografia a Nicolás Bas Martín (Universitat València) per 'Llibres, lectures i lectors entre Espanya i França a la fi del segle XVIII: la correspondència entre el llibreter Fournier i Cavanilles'.
  • Premi Ictineu a Societat Catalana de Ciència-Ficció a Salvador Macip per 'El joc de Déu'.
  • Premi Dulce Chacón narrativa a Berta Vías per 'Venían a buscarlo a él'.
  • Premi María Moliner promoció lectura a la Biblioteca de Tuéjar (País Valencià).
  • Premi María Moliner promoció lectura a la Biblioteca de Pozoblanco (Còrdova).
  • Premi María Moliner promoció lectura a la Biblioteca Oleiros (A Coruña).
  • Premi Llibre Europeu de l'Any novel·la a Maxim Leo per 'Histoire d'un Allemand de l'Est'.
  • Premi Llibre Europeu de l'Any assaig a Anna Bikont per 'Le crime et le silence. Jedwabne 1941, la mémoire d’un pogrom dans la Pologne d’aujourd’hui'.
  • Premi Cervantes a Nicanor Parra pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Tusquets novel·la a Fernando Aramburu per 'Años lentos'.
  • Premi Miquel Martí i Pol - Terra i Cultura poema musicat a Tomàs de los Santos per 'Homenatge anònim XV' ('Versos per a Jackeley', Vicent Andrés Estellés).
  • Premi Nacional de las Letras a José Luis Sampedro pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Joan Duch Joves Escriptors poesia a Vicenç Ambrós per 'Asimetria'.
  • Premi José Luis Giménez-Frontín a Ana María Moix per la seva trajectòria.
  • Premi Martí Dot poesia a Laura Rosich per 'Arestes al rostre dels viatges'.
  • Premi Joanot Martorell novel·la a Xavier Aliaga per 'Vides desafinades'.
  • Premi Ausiàs March poesia a Laia Noguera per 'Caure'.
  • Premi Bernat Capó difusió cultura popular a Francesc Gibert per 'A què juguem? Els nostres jocs i joguets tradicionals'.
  • Premi Nacional assaig a Joan Fontcuberta per 'La càmera de Pandora'.
  • Premi Nacional Obra Traductor a Selma Ancira per les versions del rus i el grec.
  • Premi Ángel Crespo traducció a Raúl Gabás per ‘Romanticismo. Una odisea del espíritu alemán’, de Rüdiger Safranski.
  • Premi Nacional Història a Isabel Burdiel per 'Isabel II. Una biografía. 1830-1904'.
  • Premi Lleida novel·la a Miquel Àngel Vidal per 'Dies de tardor'.
  • Premi Lleida narrativa a Manuel Veiga per 'Allà on la ciutat de Candel canviava de nom'.
  • Premi Màrius Torres poesia a Amadeu Vidal per 'Juny'.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Eusebi Ayensa per 'D'una nova llum: Carles Riba i la literatura grega'.
  • Premi Fernando Quiñones (Unicaja) novel·la a Jesús Ferrero per 'El hijo de Brian Jones'.
  • Premi Nacional poesia a Francisca Aguirre per 'Historia de una anatomía'.
  • Premi Artur Bladé Desumvila assaig ex-aequo a Xavier Garcia per 'Carmel Biarnés d'Ascó: una aproximació biogràfica'.
  • Premi Artur Bladé Desumvila assaig ex-aequo a Loreto Meix per 'Santiago Costa, el poeta de la pedra (1895-1984)'.
  • Premi Nacional Miguel Hernández Poesia Jove a Laura Casielles per 'Los idiomas comunes'.
  • Premi Ciutat Alzira novel·la a Urbà Lozano per 'La trampa del desig'.
  • Premi Ciutat Alzira poesia a Berna Blanch per 'Pol·len'.
  • Premi Ciutat Alzira teatre a Paco Romeu per 'Iceberg'
  • Premi Ciutat Alzira assaig a Josep Piera per 'El somni d'una pàtria de paraules'.
  • Premi Ciutat Alzira divulgació científica a José María Seguí per 'Biotecnologia al menú. Manual de supervivència en el debat transgènic'.
  • Premi Nacional Literatura Dramàtica a José Ramón Fernández per 'La colmena científica o el café de Negrín'.
  • Premi Fundació Loewe poesia a Álvaro García per 'Canción en blanco'.
  • Premi Herralde novel·la a Martín Caparrós per 'Los Living'.
  • Premi Goncourt novel·la a Alexis Jenni per 'L'Art français de la guerre'.
  • Premi La Carrova teatre a Ignasi Ros per 'El pou'.
  • Premi Blai Bellver novel·la a Esperança Camps per 'Mirau aquesta dona'.
  • Premi Ibn Hazm poesia a Josep Maria Balbastre per 'La llum garbellada'.
  • Premi Just Manuel Casero narrativa a Muriel Villanueva per 'La gatera'.
  • Finalista Premi Just Manuel Casero narrativa a Alba Sabaté per 'El soroll de les balenes'.
  • Premi Mallorca narrativa a Isabel Olesti per 'La pell de l'aigua'.
  • Premi Mallorca poesia a Pere Joan Martorell per 'Oracle'.
  • Premi Andròmina narrativa a Daniel O'Hara per 'El poder excloent de la essa sonora'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Jordi Llavina per 'Entrada de fosc'.
  • Premi Joan Fuster assaig a Gemma Aguilera per 'Agent 447'.
  • Premi El Lector de L'Odissea novel·la a Anna Monreal per 'Mediocritats'.
  • Premi Nacional Millor Labor Editorial a Editorial Salamandra.
  • Premi Nacional Millor Labor Editorial a Libros del Zorro Rojo.
  • Premio Nacional Foment Lectura al programa 'La estación azul' (RNE), dirigit per Ignacio Elguero.
  • Premi Nostromo novel·la marítima a Víctor San Juan per 'Indiamen'.
  • Premi Francesc Martí Queixalós poesia ex-aequo a Salvador Obiols per 'L'esperança i la memòria'.
  • Premi Francesc Martí Queixalós poesia ex-aequo a Montserrat Butxaca per 'El temps de les andanes'.
  • Premi Manel Garcia Grau poesia a Àngels Gregori i Teresa Pascual per l'obra 'Herències'.
  • Premi Man Booker Prize literatura a Julian Barnes per 'The Sense of an Ending'.
  • Premi Nèstor Luján novel·la històrica a Ramon Gasch i Andreu Gonzálex per 'Bon cop de falç!'.
  • Premi Joan Marqués Arbona narrativa Vall de Sóller a Vicenç Ambròs per 'El llac de les ànimes'.
  • Premi Guillem Colom i Ferrà poesia Vall de Sóller a Jordi Martí per 'Natura morta'.
  • Premi de Pau Fira de Frankfurt a l'escriptor Boualem Sansal (Algèria, 1949).
  • Premi Planeta novel·la a Javier Moro per 'El imperio eres tú'.
  • Finalista premi Planeta novel·la a Inmaculada Chacón per 'Tiempo de arena'.
  • Premi Internacional Federico García Lorca poesia a Fina García Marruz pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Iberoamericà Elena Poniatowska novel·la a Almudena Grandes per 'Inés y la alegría'.
  • Premi Nobel de Literatura al poeta Tomas Tranströmer (Suècia).
  • Premi Pepe Carvalho a Petros Màrkaris pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Acadèmia Bibliogràfico Mariana de Lleida poesia a Eduard Boada Aragonès per 'Iesso'.
  • Premi Euskadi assaig a Joseba Sarrionaindia per 'Moroak gara behelaino artean?'.
  • Premi Grinzane Bottari Lattes (Montfort d'Alba, Piemont) a Enrique Vila-Matas pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciudad de Torrevieja novel·la a Jordi Sierra i Fabra per 'Sombras en el tiempo'.
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a David Cirici per 'I el món gira'.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Vinyet Panyella per 'Sang freda'.
  • Premi Carles Rahola assaig a Mireia Sopena per 'Josep Pedreria, un editor en terres de naufragis. Els llibres d'Óssa Menor (1949-1963)'.
  • Premi Lletra espais digitals literatura catalana exaequo a l'Associació Amical de la Viquipèdia.
  • Premi Lletra espais digitals literatura catalana exaequo al Corpus Literari Digital de la Càtedra Màrius Torres de la Universitat de Lleida.
  • Premi Cerverí lletra cançó editada al grup Manel.
  • Premi Associació LiberPress a Josep M. Castellet per la seva trajectòria.
  • Premi Internacional Caballero Bonald assaig a Eugenio Trías per 'La imaginación sonora'.
  • Premi Ciutat València (Alfons el Magnànim) narrativa a Silvestre Vilaplana per 'El quadern de les vides perdudes'.
  • Premi Café Gijón novel·la a José Luis Rodríguez del Corral per 'Blues de Trafalgar'.
  • Premi Ciutat València poesia a Dolors Miquel per 'Gàrgola'.
  • Premi Francisco Casavella novel·la a Enrique Rubio per 'Tania con i. 56a edición'.
  • Premi Eurostar literatura viatges a Óscar Calavia per 'De un extremo a otro. Amazonia-China'
  • Premi Internacional RBA novel·la negra a Patricia Cornwell per 'Red Mist' (Boira vermella).
  • Premi Foment Lectura Federació Gremis Editors al suplement Territorios de la Cultura (diari El Correo).
  • Premi Foment Lectura Federació Gremis Editors al programa Julia en la Onda.
  • Premi Foment Lectura Federació Gremis Editors al programa Encontres (Canal 9).
  • Premi Boixareu Ginesta Llibreter Any Federació Gremis Editors a la Llibreria Esvdio (Santander).
  • Premi Foment Lectura Federació Gremis Editors a la Biblioteca Pública del Concello de Verín (Orense).
  • Premi Valldaura-Memorial Pere Calders Cerdanyola novel·la a Núria Ribalta per 'L'ombra de Proteu'.
  • Premi Miquel Martí i Pol Cerdanyola poesia a Eloi Babí per 'Mal de nit'.
  • Premi Divendres Culturals Cerdanyola a Juan Vico per 'Still Life'.
  • Premi Terenci Moix literatura a David Grossman pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Terenci Moix assaig a Juan Eduardo Zúñiga pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Letras José Donoso a Sergio Ramírez pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nuevo Talento FNAC a Gino Rubert per 'Apio'.
  • Premi Seoul International Drama Awards guionatge a Albert Espinosa per 'Polseres vermelles'.
  • Premi Jean Morer Les Vendanges Littéraires a Javier Cercas per 'Anatomía de un instante'.
  • Premi Llibre d'Estiu Casa del Llibre a Albert Espinosa per 'Si tu em dius vine ho deixo tot... però digue'm vine'.
  • Premi Medalla Goethe a John Le Carré pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Fira Internacional del Llibre de Guadalajara a Fernando Vallejo pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ribera d'Ebre novel·la a Josep Masanés per 'La vall de la matança'.
  • Premi Soler i Estruch (Castellum Ripae) narrativa curta a Sico Fons per 'Humors agres'.
  • Premi Grau Miró hiperbreus català a Raquel Casas per 'Peixos de colors'.
  • Premi Grau Miró tankes català a Anna Rispau per 'Nafres de llum'.
  • Premi Grau Miró hiperbreus castellà a Alícia Giralt per 'Tsunami'.
  • Premi Grau Miró tankes castellà a Elisabet Parera per 'Sonrisas ajenas'.
  • Premi Formentor Literatura a Carlos Fuentes pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Pare Colom narrativa a Hilari de Cara per 'Cada família, un porc'.
  • Premi Pare Colom poesia a Francesc Josep Vélez per 'L'essència de la pols'.
  • Premi Pare Colom teatre a Mariona Surribas per 'El gos'.
  • Premi Hammet novel·la negra a Ricardo Piglia per 'Blanco nocturno'.
  • Premi Memorial Silverio Cañada novel·la negra a Javier Calvo per 'Corona de flores'.
  • Premi Literatura Europea austríac a Javier Marías pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciudad Getafe novel·la negra a David C. Hall per 'Barcelona skyline'.
  • Premi Francisco Casavella novel·la a Enrique Rubio per 'TANiA CON i® 56.ª edición'.
  • Premi Unicaja poesia a Ángel García López per 'Posdata'.
  • Premi El Setè Cel narrativa a Lluís Muntada per 'L'elegància del número zero'.
  • Premi Ciutat Alzira teatre a Paco Romeu per 'Iceberg'.
  • Premi Ciutat Badalona narrativa a David Parra per 'Escala d'incendis'.
  • Premi Betúlia Memorial Carme Guasch poesia a Albert Garcia Hernández per 'El retorn de les fulles mortes'.
  • Premi César Simón Universitat València poesia a Lauren Mendinueta per 'Del tiempo, un paso'.
  • Premi Teatre Breu Ciutat Badalona a Joan Guasp Vidal per 'L'honorable Matarrates'.
  • Premi Internacional Fundació Cristóibal Gabarrón de las Letras a Carlos Fuentes pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Crims de Tinta novel·la negra a Agustí Vehí per 'Quan la nit mata el dia'.
  • Premi Sant Joan novel·la a Andreu Martín per 'Cabaret Pompeya'.
  • Premi literatura eròtica Benigànim a Xavier Mínguez per 'La flor de Hanako'.
  • Premi Crexells novel·la a Antoni Vives per 'El somni de Farringdon Road'.
  • Premi Jaime Gil de Biedma poesia a Miguel Albero Suárez per 'Sobre todo nada'.
  • Premi Boixareu Ginesta Federació Gremis Editors a Llibreria Estvdio (Santander) per la seva trajectòria.
  • Premi Menció Especial Boixareu Ginesta Federació Gremis Editors a la llibreria El Dragón Lector (Madrid).
  • Premi Llibreter Literatura Catalana a Blanca Busquets per la novel·la 'La nevada del cucut'.
  • Premi Llibreter Altres Literatures a David Vann per la novel·la 'Sukkwan Island'.
  • Premi Ciutat Alcoi teatre a Isabel-Clara Simó per 'La visita'.
  • Premi Amadeu Oller poesia a Estel Solé per 'Dones que somiaven ser altres dones'.
  • Premi Príncep d'Astúries de les Lletres al cantautor Leonard Cohen per la seva trajectòria.
  • Premi Reino de Redonda a Ian McEwan pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Fernando Lara novel·la a Silvia Grijalba per 'Contigo aprendí'.
  • Premi The Man Booker a Philip Roth pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Friedrich Gundolf difusió cultura alemanya a Feliu Formosa pel conjunt de la seva obra traduïda.
  • Premi primer Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura) a 'Eugene Pickering', de Henry James, amb il·lustracions de Jesús Cisneros (Editorial Contraseña).
  • Premi segon Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura) a 'Viajeros por el conocimiento', de diversos autors (Residencia de Estudiantes).
  • Premi tercer Millor Llibre Editat (Ministeri Cultura) a 'La fábrica de vinagre', d'Edgard Gorey (Libros del Zorro Rojo).
  • Premi primer Millor Llibre d'Art Editat (Ministerio Cultura) a 'Los juguetes de las vanguardias', de diversos autors. (Ediciones El Viso).
  • Premi segon Millor Llibre d'Art Editat (MInisteri Cultura) a 'Nkame. Belkis Ayón', de diversos autors (Turner Publicaciones, S.L.)
  • Premi tercer Millor Llibre d'Art Editat (Ministeri Cultura) a 'Miguel Hernández. 25 poemas ilustrados', de diversos autors (Kalandraka Andalucía).
  • Premi Saló Internacional Llibre de Torí a Javier Cercas per 'Anatomía de un instante'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa ex aequo a Raquel Ricart per 'les ratlles de la vida'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa ex aequo a Andreu Sevilla per 'La penombra de la coloma'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians poesia a Ramon Guillem per 'Abisme i ocell'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians teatre a Francesc Adrià Cucarella per 'La taula de canvis (la proporció)'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians assaig a Enric Sòria per 'En el curs del temps. Un itinerari a través de vuit-cents anys de literatura catalana'.
  • Premi Difusió de la Literatura al País Valencià al llibreter Vicenç Beguer.
  • Premi Vila d'Ascó narrativa a Joan Rebagliato per 'Embarcats'.
  • Premi Maria Àngels Anglada narrativa a Sergi Pàmies per 'La bicicleta estàtica'.
  • Premi dels Escriptors Catalans a Emili Teixidor pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Jocs Florals de Barcelona a Albert Roig per 'La tempesta'.
  • Premi Crítica Serra d'Or novel·la a Julià de Jòdar per 'La pastoral catalana'.
  • Premi Crítica Serra d'Or poesia a Miquel Bezares per 'L'espiga del buit'.
  • Premi Crítica Serra d'Or traducció a Enric Casasses per 'El Gobelet de Daus, de Max Jacob.
  • Premi Crítica Serra d'Or biografies i memòries a Miquel Pairolí per 'Octubre'.
  • Premi Crítica Serra d'Or estudis literaris a Anna Esteve per 'El dietarisme entre dos segles, 1970-2000'.
  • Premi Crítica Serra d'Or teatre a Pere Riera per 'Lluny de Nuuk'.
  • Premi Sebastià Juan Arbó novel·la a Mercè Foradada per 'Bruixes'.
  • Premi Francesc Català (Perpinyà) poesia a Josep Pejó per 'Desnorditats'.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia a Jaume Subirana per 'Una pedra sura'.
  • Premi Reina Sofía poesia iberoamericana a Fina García Marruz pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Lloseta narrativa a Sebastià Bennasar per 'La mar no sempre tapa'.
  • Premi Lloseta poesia a Josep Fàbrega per 'L'altra veu'.
  • Premi Méditerranée Roussillon narrativa diversos gèneres a Eliana Thibaut-Comelade per 'Les saisons de la cuisine'.
  • Premi Rosa d'Or de la Pau Castellitx poesia a Francesca Laguarda per 'Espongiaris'.
  • Premi The Man Booker International Prize narrativa a Beryl Bainbridge per 'Master Georgie'.
  • Premi Valle-Inclán teatre a Francisco Nieva per 'Tórtolas, crepúsculo y... telón'.
  • Premi Terenci Moix narrativa a David Grossman pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Terenci Moix poesia a Adonis (poeta sirià) pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Terenci Moix assaig a Juan Eduardo Zúñiga pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciutat de Sagunt poesia a Joan Adell Álvarez per 'Tres estrelles Michelin'.
  • Premi Ciutat de Sagunt narrativa a Màrius Moneo Vilalta per 'La mort, a l'ombra del bibliotecari'.
  • Premi Ciutat de Sagunt teatre a Orland Verdú Jover per 'Diàlegs de Dalt i de Baix'.
  • Premi Marià Vayreda narrativa a Pau Vidal per 'Fronts oberts'.
  • Premi Joan Teixidor haikus en línia a Abraham Mohino Batet pel recull 'Persistència del blanc titani en temps dels ametllers batuts'.
  • Premi Crítica catalana a Jordi Puntí per 'Maletes perdudes'.
  • Premi Crítica catalana a Anna Montero per 'Teranyines'.
  • Premi Crítica gallega narrativa a Víctor Freixanes per 'Cabalo de Ouros'.
  • Premi Crítica gallega poesia a Marga do Val per 'Acidade sen roupa au sol'.
  • Premi Crítica euskera narrativa a Arantxa Urretavizkaya per '3 Mariak'.
  • Premi Crítica euskera poesia a Miren Agur per 'Bitsa eskuetan'.
  • Premi Crítica espanyola narrativa a Ricardo Piglia per 'Blanco nocturno'.
  • Premi Crítica espanyola poesia a Joana Castro per 'Cartas de enero'.
  • Premi Josep Maria Llompart poesia a Antoni Marí per 'Han vingut uns amics'.
  • Premi Rafel Jaume traducció poètica a Josep-Antoni Ysern per 'Udols d’un llop de paper', antologia de Tadeusz Rózewicz.
  • Premi Anagrama assaig a Vicente Serrano per 'La herida de Spinoza'.
  • Premi 8 de març Maria Aurèlia Capmany coeducació Ajuntament de Barcelona a Rosa Mut i Amàlia Ramoneda per 'Noies i nois: tants a tants'.
  • Premi Documenta narrativa a Bel Olid per 'Una terra solitària'.
  • Premi Internacional Jovellanos assaig a José Manuel Sánchez Ron per 'La nueva ilustración: ciencia, tecnología y humanidades en un mundo interdisciplinar'.
  • Premi Internacional Ribera del Duero narrativa a Marcos Giralt Torrente per 'Cuatro cuentos de amor invertebrado'.
  • Premi Roc Boronat narrativa a David Nel·lo per 'Setembre a Perugia'.
  • Premi Rois de Corella poesia a Vicent Penya per 'Llibre de les Enrònies'.
  • Premi Blasco Ibáñez narrativa a Jaime Molina per 'Lejos del cielo'.
  • Premi d'Honor de les Lletres Catalanes a Albert Manent per la seva trajectòria.
  • Premi David Cohen literatura a Julian Barnes pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Alfaguara novel·la a Juan Gabriel Vásquez per 'El ruido de las cosas al caer'.
  • Premi Internacional Catalunya a Haruki Murakami pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Lletra d'Or a Jordi Puntí per 'Maletes perdudes'.
  • Premi Iberoamericà Planeta Casa América a Antonio Skarmeta per 'Los días del arco iris'.
  • Premi Joaquim Ruyra (Recull) narració a Alba Dalmau per 'Vonlenska'.
  • Premi Benet Ribas (Recull) poesia a David Jiménez per 'L'escata i el vers'.
  • Premi Josep Ametller teatre (Recull) a Alexandre Ballester per 'I passen les tempestes'.
  • Premi Rafel Cornellà (Recull) retrat literari a Xavier Jové pel treball sobre Apel·les Mestres.
  • Premi Salvador Reynaldos (Recull) article periodistic a Ricard Biel per 'Llenguatge en política i desafecció'.
  • Premi Amics de Joan Valls poesia a Josep Joan Conill per 'La nit en blanc'.
  • Premi Azorín novel·la a Pepa Roma per 'Indian Express'.
  • Premi Vila Ametlla Mar narrativa a Anna Rubio per 'L'arbre del pinyol'.
  • Premi Europeu Millor Novel·la a Sofi Oksanen per 'Purga'.
  • Premi Nacional austríac traducció a Adan Kovacsis per 'La antorcha', de Karl Kraus.
  • Premi Internacional Palau i Fabre assaig a Alan Riding per 'And The Show Went On'.
  • Premi Internacional Palau i Fabre assaig a Javier Argüello per 'La música del mundo'.
  • Premi de la Crítica de Castella i Lleó poesia a Javier Villán per 'Aquelarre de sombras'.
  • Premi Primavera Espasa novel·la a Raúl del Pozo per 'El reclamo'.
  • Premi Nacional Cultura a Marta Pessarrodona pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Joaquim Amat-Piniella narrativa a Jordi Puntí per 'Maletes perdudes'.
  • Premi Santiago Sobrequés i Vidal assaig d'història de Catalunya a Paul Preston per 'L'Holocaust espanyol. Pautes d'extermini durant i després de la Guerra Civil'.
  • Premi Jordi Sierra i Fabra narrativa autors joves a Arles Hinojosa Martínez per 'La leyenda negra'.
  • Premi Minotauro novel·la a Montse de Paz per 'Ciudad sin estrellas'.
  • Premi Decàlia poesia a Jordi Julià per 'Poètica per a un ninot'.
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Elena Poniatowska per 'Leonora'.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura catalana a Ponç Puigdevall per 'Un dia tranquil'.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura castellana a Luis Magrinyà per 'Habitación doble'.
  • Premi Ciutat Barcelona història a Antoni Dalmau per 'El procés de Montjuïc. Barcelona al final del segle XIX'.
  • Premi Ciutat Barcelona assaig a Rafael Argullol per 'Visión desde el fondo del mar'.
  • Premi Ciutat Barcelona traducció al català a Joan Fontcuberta per 'La impaciència del cor', de Stefan Zweig.
  • Premi Ramon Llull novel·la a Nuria Amat per 'Amor i guerra'.
  • Premi Diputació de Còrdova novel·la breu a Esteban Martín per 'El olvido'.
  • Premi L'H Confidencial novel·la negra a Cristina Fallaràs per 'Mis niñas muertas'.
  • Premi Sant Antoni d'El Perelló narrativa a Jeremias Soler per 'L'antílop'.
  • Premi Llorenç Moyà narrativa a Joan Guasp per 'La torre Eiffel'.
  • Premi Viareggio-Tobino Literatura a Melania Mazzucco pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nonino Literatura a Javier Marías pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Josep Pla narrativa a Cristian Segura per 'El cau del conill'.
  • Premi Nadal novel·la a Alicia Giménez Barlett per 'Donde nadie te encuentre'.
  • Premi Círculo de Lectores a Vicente Gramaje per 'Cuando leas esta carta'.


    Directoris revista «Cornabou» premis literatura infantil i juvenil:
  • Literatura infantil
  • Literatura juvenil
  • Àlbum il.lustrat
  • Assaig infantil i juvenil
  • Diversos infantil i juvenil
  • Premis amb convocatòria vigent
  • Premis Nobel
  • Cens autors i traductors



    TORNAR A PORTADA BIT DE CULTURA

  • Llenguet

    Clipteatre

    Narrativa

    Forum opinio

    Cornabou
    Cornabou

    Vinyeta literaria
    Vinyeta literaria

    Estiraboli
    Estiraboli

    Bustia
    Redacció