GUANYADORS PREMIS LITERARIS


[Si voleu afegir el veredicte d'algun premi literari que no consti en aquest directori perquè no s'ha fet públic o perquè no ha arribat a la redacció de «Bit de cultura», envieu un correu electrònic amb el nom del premi, el nom del guanyador o guanyadora, i el títol i el gènere de l'obra premiada]


| Premis 2017 | Premis 2016 | Premis 2015 | Premis 2014 | Premis 2013 | Premis 2012 | Premis 2011 | Premis 2010 | Premis 2009 | Premis 2008 | Premis 2007 | Premis 2006 | Premis 2005 | Premis 2004 | Premis 2003 | Premis 2002 |
| Premis infantil i juvenil | Premis Nobel | Altres premis |
| Convocatòria premis vigents |
| Cens autors i traductors |



ANY 2015

  • Premi Vila de Puçol narrativa a Vicent Penya per ‘Insòlita memòria’.
  • Premi Josep Maria Ribelles - Vila de Puçol poesia a Josep Maria Balbastre per ‘Úter’.
  • Premi Ciutat de Torrent poesia a Rafael Casanova per ‘Geografia de les veus’.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Elm Puig per 'La invenció del sotabosc'.
  • Premi Sant Jordi novel·la a Pep Puig per ‘La vida sense la Sara Amat’.
  • Premi Carles Riba poesia a Víctor Obiols per ‘Dret al miracle’.
  • Premi Mercè Rodoreda contes i narracions a Empar Moliner per ‘Tot ho faig perquè tinc molta por’.
  • Premi Frederic Roda textos teatrals ex-aequo a David Plana per ‘Els encantats’
  • Premi Frederic Roda textos teatrals ex-aequo a Josep Maria Miró per ‘La travessia’.
  • Premi Helena Jubany contes per ser explicats a Dídac Micaló per ‘La nit que gairebé em converteixo en tiberi’.
  • Premi Internacional J.B. Cendrós articles a Alex Rühle per ‘Roses, llibres i guerrers’ (diari Süddeutsche Zeitung).
  • Premi Alghero Donna traducció novel·la a Blanca Busquets per ‘La casa del silenci’ (‘La vita in ogni respiro’).
  • Premi Helena Jubany narració curta a Dídac Miqueló per ‘La nit que gairebé em converteixo en Tiberi’.
  • Premi Vila Catarroja narrativa a Josep Piera per ‘Europa el vol’.
  • Premi Vila Catarroja poesia a Iván Brull per ‘Sobre l’unicorn’.
  • Premi primer La Mar de Lletres poesia a Xavier Jiménez Montero per ‘Un pont de mar blava’.
  • Premi segon La Mar de Lletres poesia a Jaume Calatayud Ventura per ‘Marina d’un naufragi’.
  • Premi La Mar de Lletres contes Nadal a Rosa Dachs Peitiví.
  • Premi Martí Dot poesia a Raquel Santanera per ‘Teologia poètica d’un sol ús’.
  • Premi Ciutat Eivissa narrativa a Josep Massanés per ‘La putrefacció de la llum’.
  • Premi Ciutat Eivissa poesia a Carles Fabregat per ‘Suite del Pachá’.
  • Premi Atlàntida Gremi Editors Catalunya a Jaume Plensa pel conjunt de la seva trajectòria.
  • Premi Pere Badia (Torredembarra) a Adrià Targa per ‘Baixamà’.
  • Premi Isabel de Villena (Torredembarra) narrativa a Raquel Utrillas Cardiel per ‘No’.
  • Premi Documenta novel·la a Alicia Kopf (Imma Àvalos Marquès) per ‘Germà de gel’.
  • Premi Autor Revelació novel·la a Carme Osan per ‘Un pont de silenci’.
  • Premi Ictineu novel·la fantàstica a Emili Gil per ‘Tenebra’.
  • Premi Ramon Llull traducció a Anna Sawicka per la versió al suec de ‘Jo confesso’, de Jaume Cabré.
  • Premi Internacional Ramon Llull a Philip D. Rasico, lingüísta nord-americà.
  • Premi Ramon Llull activisme a Claes Karlsson, programador cultural.
  • Premi Beca creació literària Emili Teixidor a Joan Calsina pel projecte de ficció narrativa ‘La ciutat de Déu’.
  • Premi primer Fundació Espejo poesia a Raimond Aguiló per ‘Un cul de got i un gel perdut’.
  • Premi segon Fundació Espejo poesia a Joan Carles González Pujalte per ‘Cambra buida’.
  • Premi d’honor Plaça del Llibre València a Jaume Cabré pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Lucius Anneus Florus (Consell Comarcal Tarragonès) creació literària a Jordi Tiñena pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Joanot Martorell novel·la a Lucia Pietrelli per ‘Cadenes’.
  • Premi Ausiàs March poesia a Xavier Macià per ‘Obre les mans’.
  • Premi Hans Christian Andresen literatura a Haruki Murakami pel conjunt de la seva obra.
  • Premio Don Luis Excelencia Literaria (Bodegas Luis Alegre) a Pere Gimferrer pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciutat Sagunt narrativa a Francesc Gisbert per ‘En un món de bojos’.
  • Premi Carlemany Foment Lectura narrativa a Jordi Ortiz per ‘Vorejant els límits’.
  • Premi Reina Margarida de Prades poesia a Raimond Aguiló per ‘Suite falsetana’.
  • Premi ex-aequo Francesc Martí Queixalós poesia a Oriol Solà per ‘Passadors’.
  • Premi ex-aequo Francesc Martí Queixalós poesia a Josefina Maymó per ‘A mans plenes’.
  • Premi Màrius Torres poesia a Jordi Virallonga per ‘Amor de fet’.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Xavier Duran per ‘L’individu transparent. Dels raigs X al Big Data’.
  • Premi Microrelat terror (Molins de Rei) a David d’Argent per ‘Apetit’.
  • Premi Setè Cel novel·la a Oriol Ponsatí-Murlà per ‘Totes les estacions de França’.
  • Premi Ciutat Alzira novel·la a Joanjo García per ‘El temps és una mentida’.
  • Premi Ciutat Alzira Ibn Jafadja poesia a Mercè Climent per ‘Infinitament’.
  • Premi Trias Fargas assaig a Francesc Torralba per ‘Lideratge ètic’.
  • Premi Ciutat Alzira assaig a Francesc Torralba per ‘L’imperi de la incomunicació.
  • Premi Europeu Divulgació Científica Estudi General (Ciutat Alzira) a Pedro Gómez-Romero per ‘Creador de futur’.
  • Premi Honor Setmana Llibre Català de València a Jaume Cabré pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Cervantes literatura a Fernando del Paso per 'Noticias del imperio' i 'Palinuro de México’.
  • Premi Marta Mata a Carles Capdevila per la seva contribució al món de l’educació.
  • Premi Veu Lliure PEN Català (Dia Internacional Escriptor Perseguit) a Ahmas Jalali Farahani (Iran) pel seu documental ‘We are journalists’.
  • Premi Actuació Cívica Fundació Carulla a Miquel Costa i Costa (Editorial Mediterrània-Eivissa) per la divulgació llengua i cultura a les Illes.
  • Premi El Lector de l’Odissea novel·la a Laura Tejada per ‘Un cop morta’ (títol provisional).
  • Premio Nacional Traducción (Espanya) a Jordi Fibla pel conjunt de la seva obra traduïda a l’espanyol.
  • Premio Nacional Traducción (Espanya) a Arnau Pons per la versió alemany-català de ‘Cristall d’alè’ de Paul Celan.
  • Premi Gouncourt (França) novel·la a Mathias Enard per ‘Boussole’.
  • Premio Nacional de las Letras Españolas a Carme Riera pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Herralde novel·la a Marta Sanz per ‘Farándula’.
  • Premi Andròmina narrativa a Miquel Àngel Estradé per ‘L’assasí que llegia Vidal Vidal’.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Josep-Ramon Bach per ’Secreta dàlia’.
  • Premi Joan Fuster assaig a Ferran Garcia Oliver per ‘Nació, ancestres i ADN’.
  • Premi Just M. Casero narrativa a Josep Maria Pagès per ‘Blat’.
  • Finalista premi Just M. Casero narrativa a Gemma Sardà per ‘La veu de Cyrano’.
  • Premi Palanca i Roca - Ciutat Alzira teatre a Xavier Puchades per ‘Saqueig’.
  • Premi Giovanni Pontiero traducció a Carles Sans per ‘La meva planta de taronja llima’ de José Mauro de Vasconcelos (Libros del Asteroide).
  • Premi Lluís Carulla projecte cultural a ‘Terra-nova.cat’, impulsat per Ignasi López, Vicenç Altaió, Sergi Opisso i Roman Yñán.
  • Premio Nacional Història Espanya a Roberto Fernández Díaz per 'Cataluña y el absolutismo borbónico'.
  • Premi Pepe Carvalho (BCNegra) novel·la negra a Donna Leon pel conjunt de la seva obra.
  • Premi “Alella a Maria Oleart” poesia a Raimond Aguiló per ‘Zona wifi’.
  • Premi “Alella a Guida Alzina” contes a Enric Abad per ‘Ta casa’.
  • Premi Néstor Luján novel·la històrica a Tània Juste per ‘Temps de família’.
  • Premi Dositej Obradovic traducció literatura sèrbia a l’Editorial Acantilado (Quaderns Crema) pel conjunt de la seva obra.
  • Premio Nacional Literatura Dramàtica Espanya a Laila Ripoll i Mariano Llorente per ‘El triángulo azul’.
  • Premi Born teatre a Sergio Martínez Vila per ‘La obediencia de la mujer del pastor’.
  • Premi Literari Nostromo novel·la marítima a Rafael Jordá López per ‘Cubao’.
  • Premi Setè Cel narrativa a Oriol Ponsatí-Murlà per ‘Totes les estacions de França’.
  • Premi Gregal novel·la històrica a Núria Borrut per ‘Sota les llambordes, platja’.
  • Premi Internacional Novel·la Històrica Barcino a Simon Scarrow (Nigèria, 1962) pel conjunt de la seva obra en llengua anglesa.
  • Premi (segon) 7 Plomes narrativa a Enric Abad i Lluch per "Jaume Peris”.
  • Premio Nacional Literatura poesia jove Miguel Hernández a Gonzalo Hermo per ‘Cera labrada’.
  • Premi Joan Fuster narrativa a Ángel González González per ‘Extraña forma de vida’.
  • Premi Pròximita poesia a David Balcells per ‘Cap de sèrie’.
  • Premi de la Pau llibreters alemanys (Fira Frankfurt) a l'escriptor Navid Kermani pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Planeta novel·la a Alicia Giménez Barlett per ‘Hombres desnudos’.
  • Finalista Premi Planeta novel·la a Daniel Sánchez Arévalo per ‘La isla de Alice’.
  • Premi Minotaure literatura fantàstica (Festival Sitges) a Elio Quiroga per ‘Los que sueñan’.
  • Premi Deutscher Buchpreis (Llibreters i Editors alemanys) a Frank Witzel per 'El descobriment de la Fracció de l'Exèrcit Roig a través d'un adolescent maniacodepressiu l'estiu de 1969’.
  • Premi 9 Octubre narrativa (Sant Vicent del Raspeig) a Anna Boluda per ‘Arròs amb conill’.
  • Premi 9 Octubre poesia (Sant Vicent del Raspeig) a Raimond Aguiló per ‘Converses d’un centaure…’
  • Premi Soler i Estruch narrativa a Elvira Cambrils per 'Vestida de lluna'.
  • Premi Nobel Literatura a Svetlana Aleksiévitx (escriptora i periodista bielorússa).
  • Premi Gran Creu Orde Jaume I el Conqueridor (Generalitat valenciana) a Raimon, per la seva trajectòria.
  • Premi Internacional Walter Benjamin assaig a Jordi Julià per 'Els cants de l'èxode. Figuració poètica de l'exili republicà de 1939'.
  • Premi Tusquets Editores novel·la a Alberto Barrera per ‘Patria o muerte’.
  • Premio Nacional Literatura poesia a Luis Alberto de Cuenca per ‘Cuaderno de vacaciones’.
  • Premi Bernat Capó assaig a Agnès Vidal per ‘Fem safareig’.
  • Premio Nacional de Literatura narrativa a Ignacio Martínez de Pisón per ‘La buena reputación’.
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Albert Villaró per ‘La Bíblia andorrana’.
  • Finalista premi Prudenci Bertrana novel·la a Alba Sabaté per ‘L’hotel blanc de la platja’.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Ponç Pons per ‘Camp de Bard’.
  • Premi Carles Rahola assaig a Gustau Nerín per ‘Traficants d’ànimes’.
  • Premi Lletra digital a ‘Catorze’ (Nació Digital).
  • Premi Cerverí cançó a Xarim Aresté per ‘A l’Univers li sua’.
  • Premi Goncourt novel·la a Lydie Salvayre per ‘Pas pleurer’ (’No plorar’).
  • Premi Espasa assaig a Fernando Trías de Bes per 'El libro prohibido de la economia’.
  • Premi Enric Valor novel·la a Víctor Labrado per ‘No mataràs’.
  • Premi Pirineu narració a Eva Comas per ‘La serp de foc’.
  • Premi Núvol contes a Andrea Jofre per ‘La final’.
  • Premi finalista Núvol contes a Ramon Pardina per ‘Una trobada’
  • Premi finalista Núvol contes a E. Viladoms per ‘Loti Ederra’.
  • Premi FIL (Fira Internacional Guadalajara) llengües romàniques a Enrique Vila-Matas pel conjunt de la seva obra
  • Premi RBA novel·la negra a Don Winslow per ‘El Cartel’.
  • Premi National Book a Don de Lillo pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ribera d’Ebre narrativa a Jesús Maria Tibau per ‘El nostre pitjor enemic’.
  • Premi Joan Marquès Arbona (Sòller) narrativa a Josep Masanés per ‘La paradoxa de Schrödinger’.
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català a Lluís Bonada pel conjunt de la seva obra periodística.
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català a Rosa Maria Piñol pel conjunt de la seva obra periodística.
  • Premi Dashiel Hammett novel·la negra a Carlos Zanón per 'Yo fui Johnny Thunders’.
  • Premi Rodolfo Walsh assaig gènere negre a Martín Olmos per 'Escrito en negro (Pepitas de calabaza)’.
  • Premi Espartaco novel·la històrica a Alfonso Mateo-Sagasta per 'El reino de los hombres sin amor' (Grijalbo).
  • Premi Antoni Bru narrativa (Elx) a Joanjo Garcia per ‘Tota la terra és de vidre’.
  • Premi Ciutat Badalona narrativa a Jordi Ortiz per ‘Oprimits’.
  • premi Ciutat Badalona poesia a Joan Carles González Pujalte per 'Esbós, teoria i poètica de la nou’.
  • Premi Ciutat Badalona teatre breu a Ferran Juanmiquel Pla per ‘La filla de Chagall’.
  • Premi Llibreter Literatura Catalana a Joan Benesiu (pseudònim de Josep Martínez Sanchís) per ‘Gegants de gel’ (Periscopi).
  • Premi Llibreter Altres Literatures a Maylis de Kerangal per ‘Reparar els vius’ (Angle / Anagrama).
  • Premi Lletra d'Or a Mireia Calafell (poesia) per 'Tantes mudes' (Perifèric Edicions).
  • Premi Memorial Pere Rodeja a Joan Fàbregues per la seva trajectòria en l’àmbit de la llibreria.
  • Premi Memorial Pere Rodeja a Rosa Maria Piñol per la seva trajectòria en l’àmbit del periodisme cultural.
  • Premi Ferran Canyameres novel·la negra a Llorenç Capdevila per ‘Pacte de silenci’.
  • Premi Ferran Canyameres narració curta a Victòria Lovaina Ruiz per ‘L’home que camina’.
  • Premi Enric Gall poesia a Jordi Pla Planas per ‘Paisatges en el temps’.
  • Premi Solstici (Taradell) poesia a Raimond Aguiló per ‘Estació de França’.
  • Premi Solstici (Taradell) narrativa a Jordi Portal per ‘Final de trajecte’.
  • Premi Crexells novel·la a Manuel Baixauli per 'La cinquena planta'.
  • Premi «Pere Calders» (Gurb) narrativa a Jaume Calatayud per ‘Encara que faci de mal veure’.
  • Premi «Carme Morera Rusiñol» (Gurb) poesia a Montserrat Butxaca per ‘En la mar bella dels naufragis’.
  • Premi Amadeu Oller poesia a Laia Carbonell per ‘Finlàndia’.
  • Premi Sant Joan novel·la a Najat El Hachmi per 'La filla estrangera'.
  • Premi Marian Vayreda novel·la a Víctor García Tur per ‘Els ocells’.
  • Premi Joan Teixidor poesia a Emília Rovira per ‘Oslo’.
  • Premi Roc Boronat novel·la a Agustí Vilar per ‘Grans abans d’hora’.
  • Premi ONCE prosa a Antoni Jaumandreu per ‘Carpe diem’.
  • Premi ONCE poesia a Ximo González per ‘Igualtat humana’.
  • Premi Manel Garcia Grau poesia a Carles Miret i Estruch per ‘Auir’ (Editorial Perifèric).
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa a Manuel Baixauli per ‘La cinquena planta’ (Edicions Proa).
  • Premi Crítica Escriptors Valencians poesia a Joan Navarro (conjuntament amb el pintor Pere Salinas) per ‘O: llibre d'hores’ (Editorial 96).
  • Premi Crítica Escriptors Valencians teatre a Manuel Molins per ‘Blut Und Boden’ (‘Sang i Pàtria’) (Editorial Cossetània).
  • Premi Crítica Escriptors Valencians assaig a Tobies Grimaltos per ‘Vista parcial’ (Publicacions Universitat València).
  • Premi primer Art Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘The Random Series’, de Miguel Angel Tornero (Editorial RM).
  • Premi segon Art Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a Chema Conesa per ‘Obras maestras’, diversos autors (Fábrica Editorial).
  • Premi tercer Art Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘The Golden Age of Violin Making in Spain’, diversos autors (Tritó Edicions).
  • Premi primer Bibliofília Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘Amantes Celebres, amor más allá de la muerte’, de Mauro Armiño i Carlos Murciano (Liber Ediciones).
  • Premi segon Bibliofília Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘Vamos a hacerlo todo de nuevo’, de Luis Rosales i César Olmos (Testimonio Compañía Editorial).
  • Premi tercer Bibliofília Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘El Atlas Medici de Lorenzo Possi, 1687. Piante d'estremadura e di Catalogna’, de Carlos i Rocío Sánchez Rubio i Isabel Testón Nuñe (4 Gatos).
  • Premi primer Facsímils Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘El Greco. Su vida, su obra’, diversos autors (Milennium Liber).
  • Premi segon Facsímils Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘Fuero Real de España’, d’Alfons IX (Antonio Pareja Editor).
  • Premi tercer Facsímils Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘Atlas de Andrea Benincasa’, d’Andrea Benincasa (Milennium Liber).
  • Premi primer Divulgació Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘101 Experiencias de filosofía cotidiana’, de Roger-Pol Droit (Blackie Books, S.L.U.)
  • Premi segon Divulgació Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘Drácula’, de Bram Stoker (Reino de Cordelia).
  • Premi tercer Divulgació Llibres Millor Editats (Ministeri Cultura espanyol) a ‘Fernando Pessoa. Selección Poética’, de Fernando Pessoa (Kalandraka).​
  • Premi Ciutat de València narrativa a Francesc Bodí per ‘Un quasi de papallona’.
  • Premi Francesc Badenes Dalmau (Alberic) poesia a Sílvia Romero per ‘Abcdari poètic’.
  • Premi Vila Mislata narrativa breu a Ivan Carbonell per ‘El nom de les ciutats’.
  • Premi Túria millor contribució literària a Anna Moner per ‘El retorn de l’hongarès'.
  • Premi Princesa de las Letras a Leonardo Padura pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Formentor de les Lletres a Ricardo Piglia pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Internacional Franz Kafka a Eduardo Mendoza pel conjunt de la seva obra.
  • Premi IRLats microrelats a Miriam Brinks per ‘La tempesta’.
  • Premi 7 Plomes (Mollet del Vallès) poesia a Luis Miguel Rubio per ‘El preu de la saviesa’.
  • Premi Memorial Manuel Tosca i Amella (Viladecans) poesia a Luis Miguel Rubio per ‘L’august’.
  • Premi Jordi Sierra i Fabra narrativa jove a María Romero per ‘Cenizas de octubre helado’.
  • Premi Escriptors Catalans a Joan Margarit pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Internacional Ramon Llull a Philip D. Rasico (EUA) per la seva feina en la recerca i difusió de la llengua catalana.
  • Premi Millor novel·la València Negra a Anna Maria Villalonga per ‘La dona de gris’.
  • Premi València Negra novel·la a Alexis Ravelo per ‘Las flores no sangran’.
  • Premi Best Novel València Negra a Pierre Lemaitre per ‘Robe de marié’ (’Vestido de novia’).
  • Premi Pin i Soler novel·la a Salvador Company per ‘Sense fi’.
  • Premi Vidal Alcover traducció a Gabriel de la S.T.Sampol per ‘Pereginaçâo’, de Fernão Mendes Pinto.
  • Premi Tinet narrativa curta a Nela Miralles per ‘Els noms de les vaques’.
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a Miquel de Palol per 'Dos cors per una bèstia’.
  • Premi Troa Libros con Valores a Andrés Trapiello per ‘El final de Sancho Panza y otras suertes’.
  • Premi Cadaqués a Quima Jaume poesia a David Jou per conjunt de la seva obra.
  • Premi Cadaqués a Rosa Leveroni poesia a Jordi Julià per ‘Post-Its’.
  • Premi Antoni Ferrer poesia a Josep Manel Vidal per ‘El cor mineral de la margarida’.
  • Premi València (Alfons el Magnànim) poesia catalana a Joan Carles González Pujalte per ‘Rastres de l’escapista’.
  • Premi València (Alfons el Magnànim) poesia espanyola a Darío Frías Paredes per ‘Volverse sombra’.
  • Premi València narrativa catalana (Alfons el Magnànim) a Vicent Usó Mezquita per ‘Silencis de l’illa’.
  • Premi València narrativa espanyola (Alfons el Magnànim) a Vicente Marco Aguilar per ‘Mi otra madre’.
  • Premi València novel·la negra espanyola (Alfons el Magnànim) a Antonio Gómez Rufo per ‘Bajo un sol de justicia’.
  • Premi Crítica Serra d'Or novel·la a Jordi Coca per 'El diable i l'home just'.
  • Premi Crítica Serra d'Or narrativa a Francesc Serés per 'La pell de la frontera'.
  • Premi Crítica Serra d'Or poesia a Francesc Parcerisas per 'Seixanta-un poemes'.
  • Premi Crítica Serra d'Or traducció a Jaume Cristòfol Pons Alorda per 'Fulles d'herba', de Walt Whitman.
  • Premi Crítica Serra d'Or text teatral a Llàtzer Garcia per 'La pols'.
  • Premi Crítica Serra d’Or espectacle teatral a la companyia Teatre d’Enjòlit per ‘Lucrècia’, de Joan Ramis i Ramis, dirigit per Sergi Marí.
  • Premi Crítica Serra d'Or recerca humanitats a Josep Fontana per 'La formació d'una identitat, una història de Catalunya'.
  • Premi Crítica Serra d’Or estudis literaris a Carles Lluch per 'Novel·la catalana i novel·la catòlica: Sales, Benguerel, Bonet’.
  • Premi Crítica Serra d’Or recerca altres ciències a Joan Vallès (director), Joan Veny, Josep Vigo, M. Àngels Bonet, M. Antònia Julià i Joan Carles Villalonga per 'Noms de plantes. Corpus de Fitonímia Catalana’
  • Premi Crítica Catalana narrativa a Toni Sala per ‘Els nois’.
  • Premi Crítica Catalana poesia a Màrius Sampere per ‘Ningú més i l’ombra’.
  • Premi Crítica espanyola narrativa a Andrés Ibáñez per ‘Brilla, mar del Edén’.
  • Premi Crítica espanyola poesia a Lorenzo Oliván per ‘Nocturno casi’.
  • Premi Crítica gallega narrativa a Xabier Quiroga per ‘Zapatillas rotas’.
  • Premi Crítica gallega poesia a Gonzalo Hermo per ‘Celebración’.
  • Premi Crítica basca narrativa a Unai Elorriaga per ‘Iazko hezurrak’.
  • Premi Crítica basca poesia a Felipe Juaristi per ‘Piztutako etxea’.
  • Premi Josep Maria Llompart poesia a Marc Romera per ‘La nosa’.
  • Premi Rafel Jaume traducció poètica a Jaume C. Pons Alorda per ‘Fulles d’herba’ (Leaves of Grass, de Walt Whitman.
  • Premi Anagrama assaig a Patrícia Soley-Beltran per ‘¡Divinas! Modelos, poder y mentiras’.
  • Creu de Sant Jordi a Peter Bush per la seva obra de traducció a l’anglès.
  • Creu de Sant Jordi a Jesús Massip pel conjunt de la seva obra.
  • Creu de Sant Jordi a Agustí Pons pel conjunt de la seva obra biogràfica.
  • Creu de Sant Jordi a Llorenç Sánchez per la seva obra de difusió geogràfica pirinenca.
  • Creu de Sant Jordi a Anna Soler-Pont per la seva obra de difusió de la literatura catalana.
  • Premi Nacional Cultura a Francesc Parcerisas pel conjunt de la seva obra com a poeta, traductor i crític.
  • Premi Nacional Cultura a Josep Maria Cadena per la seva trajectòria en la crítica d’art.
  • Premi Nacional Cultura a Xavier Pla per la seva obra de recerca de Josep Pla.
  • Premi Alfaguara novel·la a Carla Guelfenbein per ‘Contigo en la distancia’.
  • Premi Vèrtex assaig excursionista a Joan Ramon Segura per ‘Serra de Sant Gervàs i muntanyes veïnes’.
  • Premi El Lector de l’Odissea a Raquel Ricart per ‘Temps de tornar’.
  • Premi Recull - Joaquim Ruyra narrativa a Xavier Vidal Alemany per ‘Destins inesperats’.
  • Premi Recull - Benet Ribas poesia a Isabel Oliva i Prat per ‘Passeig d’hivern’.
  • Premi Recull - Josep Ametller teatre a Irene Tarrés per ‘Chureca’.
  • Premi Recull - Rafael Cornellà retrat literari a Esteve Molero i Olivella per ‘Manuel Rius, autor de música anònima’.
  • Medalla d'Or de la Generalitat de Catalunya a Josep Maria Espinàs pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Primavera novel·la a Juan Eslava per ‘Misterioso asesinato en casa de Cervantes’.
  • Premi Joaquim Amat-Piniella a Pep Coll per ‘Dos taüts negres i dos de blancs’.
  • Premi d’Honor de les Lletres Catalanes a Joan Veny pel conjunt de la seva obra i trajectòria.
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Fernando Marías per ‘La isla del padre’.
  • Premi Ramon Llull novel·la a Xavier Bosch per 'Algú com tu'.
  • Premi Ciutat de Barcelona literatura catalana a Toni Sala per ‘El cas Pujol’.
  • Premi Ciutat de Barcelona literatura espanyola a Ignacio Vidal-Folch per ‘Pronto seremos felices’.
  • Premi Ciutat de Barcelona Agustí Duran i Sanpere història de Barcelona a Pere Colomer per ‘Barcelona, una capital del fil. Fabra i Coats i el seu model de gestió (1903-1936)’.
  • Premi Ciutat de Barcelona assaig, ciències socials i humanitats a Andreu Domingo per ‘Catalunya al mirall’.
  • Premi Fada a la Cultura a Maite Carranza per la novel·la 'Paraules emmetzinades'.
  • Premi Crims de Tinta novel·la negra a Emili Bayo per ‘Puta pasta’.
  • Premi Costa novel·la anglesa a Helen MacDonald per ‘H is for Hawk’.
  • Premi Joan Amades Cultura Popular i Tradicional a Ramona Violant per la seva trajectòria.
  • Premi L’Illa-Vadelletra narrativa breu a Mònica Boixader per ‘Quan va arribar l’arbre’.
  • Premi Ciutat de Vila-real narrativa a Josep Lluís Roig per ‘Resurrecció i mort de G. T.’
  • Premi Joan Alcover poesia a Jordi Ibàñez per ‘Davant la tomba d’Orfeu’.
  • Premi L’H Confidencial Internacional novel·la negra a Daniel Santiño per ‘Los crímenes del opio’
  • Premi Josep Pla novel·la a Andreu Carranza per ‘El poeta del poble’.
  • Premi Nadal novel·la a José C. Vales per ‘Cabaret Biarritz’.
  • Premi Ovide 2015 (Cénacle Européen Francophone) a Josep Maria Sala-Valldaura per la traducció al francès de ‘Bouleversements (Daltabaix’).


    ANY 2014

  • Premi Vicent Andrés Estellés narrativa científica a Jordi Navarri i Ginestà per ‘Somnis entre Anells’.
  • Premi Poble de Suera narrativa a Enric Abad i Lluch per ‘Llavor de carabassa’.
  • Premi Elsa Garcia Del Papiol narrativa breu a Enric Abad Lluch per ‘Dret a enamorar-se’.
  • Premi Sant Jordi novel·la a Joan Carreras per 'L'àguila negra'.
  • Premi Carles Riba poesia a Hilari de Cara per 'Reflexions'.
  • Premi Mercè Rodoreda contes i narracions a Maria Mercè Cuartiella per 'Gent que tu coneixes'.
  • Premi Frederic Roda teatre a Lluïsa Cunillé per 'Boira'.
  • Premi Internacional J.B.Cendrós ex aequo a Suso de Toro per l’article ‘Admiremos a Cataluña’.
  • Premi Òmnium Cultural comunicació al programa '30 Minuts', de TV3.
  • Premi Internacional J.B.Cendrós ex aequo a Henry de Laguérie per l’assaig ‘Les Catalans’.
  • Premi Joan Amades Cultura Popular i Tradicional a Ramona Violant i Ribera per la seva trajectòria.
  • Premi Carlemany (Foment de la lectura) novel·la a Verónica Sánchez per 'Coses que no podrem evitar'.
  • Premi Marina Baixa poesia a Luis Miguel Rubio per ‘Àtica’.
  • Premi Parc Taulí poesia a Klaus Ebner per ‘Blaus’.
  • Premi Ciutat Eivissa poesia a Nora Albert per ‘Lletra menuda’.
  • Premi Ciutat Eivissa narrativa a Àlex Garrido per ‘L’illot de la haima’.
  • Premi Vila de Cambrils narrativa marítima a Miquel Bonet Pinyol per ‘El dia de l’escórpora’.
  • Premi Atlàntida Gremi Editors Catalunya a Joan Manuel Serrat per la seva trajectòria cultural.
  • Premi Ángel Crespo traducció a Pepa Linares per ‘El partisà Johnny’, de Beppe Fenoglio (Sakhalín Editors).
  • Premi Joan Coromines assaig a Francesc Viadel per ‘La gran depuració’.
  • Premi Josep Saperas novel·la a Josep Masanés per ‘El nom del mal’.
  • Premi Internacional Ramon Llull traducció a Peter Bush per ‘El quadern gris’, de Josep Pla. (‘The Gray Notebook’, Nova York, The New York Review of Books).
  • Premi Documenta narrativa a Jordi Nopca per ‘Puja a casa’.
  • Premi Cervantes literatura a Juan Goytisolo pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ausiàs March poesia a Joan Navarro per ‘El plom de l’ham’.
  • Premio Nacional de las Letras (Ministeri cultura espanyol) a Emilio Lledó pel conjunt de la seva obra d’investigació filosòfica i de la literatura.
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia ex aequo a Raimond Aguiló Bartolomé per ‘Sobre el paper’.
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia ex aequo a Maria Teresa Reyner Romaguera per ‘Calidoscopi’.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Carlos Ruiz Caballero per ‘La digitalització de l’altre’.
  • Premi Màrius Torres poesia a Nati Soler per ‘La lentitud del ramat’.
  • Premi José Hierro poesia a Juan Antonio Marín per ‘La noche y su perdón’
  • Premi Gouncort novel·la a Lydie Salvayre per ‘Pas pleurer’.
  • Premi Renaudot novel·la a David Foenkinos per ‘Charlotte’.
  • Premi Joan Maragall assaig a Salvador Bruna per ‘El sofriment vicari en Graham Green i els escriptors francesos del Catholic Revival’.
  • Premio Nacional d’Història (Ministeri cultura espanyol) a Carmen Sanz Ayán per ‘Los banqueros y la crisis de la Monarquía Hispánica de 1640’.
  • Premi Ciutat Alzira teatre a Joan Yago per ‘Un lloc comú’.
  • Premi Ciutat de Benicàssim literatura viatges a Ivan Carbonell per ‘La paciència del minotaure’.
  • Premi Fiter i Rossell novel·la a Josep Gironès per ‘Presidi major’.
  • Premi Sant Miquel d’Engolasters assaig a Josep M. Sala-Valldaura per ‘La poesia catalana i el silenci. Tot dient el que calia…’.
  • Premi Ciutat Alzira novel·la a Lluís Miret per ‘L’ombra del mal’.
  • Finalista premi Ciutat Alzira teatre a Urbà Lozano per ‘Com el gat i el gos’.
  • Premi Herralde novel·la a Guadalupe Nettel per 'Después del invierno'.
  • Premi Miguel Hernández (Ministeri cultura espanyol) poesia jove a Carlos Loreiro per ‘Los poemas de Marcelo Aguafuerte: crónicas para El buey Apis’.
  • Premi Just M. Casero novel·la curta a Antoni Carrasco per 'La segona lluna'.
  • Finalista premi Just M. Casero novel·la curta a Jaume Puig per 'Germans'.
  • Accèssit premi Just M. Casero novel·la curta a Sílvia Gruart per 'Només un any'.
  • Premio Nacional dramatúrgia (Ministerio Cultura espanyol) a Manuel Calzada per ‘El diccionario’.
  • Premi Reina Margarida de Prades poesia a Antoni Nomen per ‘Un alçament de llum en la tenebra!’.
  • Premi Francesc Martí Queixalós poesia a Anna Maria Ticoulat per 'Muntanya avall'.
  • Premi Jordi Pàmias poesia a Montserrat Butxaca per ‘Pern Anj o La casa de la vida’.
  • Premi Born teatre a Xavi Morató per ‘Un peu gegant els aixafa a tots’.
  • Premi Andròmina novel·la a Juli Alandes per ‘Trencatenebres’.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Jordi Mas per ‘Febrer’.
  • Premi Joan Fuster assaig a Albert Sáez per 'El periodisme després de Twitter. Notes per repensar un ofici’.
  • Premi Nèstor Luján novel·la històrica a Joaquim Molina per ‘La Rosa entre els llops’.
  • Premi Internacional Emilio Prados (Centro Cultural Generación del 27) poesia a Javier Vela per ‘Hotel Origen’.
  • Premio Nacional (Ministeri Cultura espanyol) assaig a Adela Cortina per ‘Per a què serveix realment l’ètica?’
  • Premi Internacional de Novel·la Històrica Barcino a Santiago Posteguillo pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Sant Cugat Gabriel Ferrater a Josep Domènech Ponsatí per ‘El Cràcol’.
  • Premi Ciutat de Sagunt novel·la a Ximo Espinós per ‘Material fotogràfic’.
  • Premi Jaume Bru Vidal (Sagunt) poesia a Vicent Torres per 'Celebració’.
  • Premi Pepe Alba (Sagunt) teatra a Núria Casado per ‘La comèdia dels quatre quadres’.
  • Premi Man Booker novel·la a Richard Flanagan per 'The narrow road to the deep north’.
  • Premi Guida Alzina (Alella) narratiba a Maria Eugènia Gisbert per ‘Brigada de neteja’.
  • Premi Maria Oleart (Alella) poesia a Sergio Roche per ’30’.
  • Premi Isidre Pòlit (Alella) relat curt astronomia a Jordi Boladeras per ‘El Sol és la Lluna’.
  • Premi Planeta novel·la a Jorge Zepeda per 'Milena o el fémur más bello del mundo’.
  • Finalista Premi Planeta novel·la a Pilar Eyre per 'Mi color favorito es verte’.
  • Premi Nobel Literatura a Patrick Modiano pel conjunt de la seva obra.
  • Premi de la Pau Llibreters Alemanys Fira de Frankfurt a Jaron Lanier pel conjunt de la seva obra.
  • Premio Nacional Literatura (Ministerio Cultura espanyol) a Rafael Chirbes per ‘En la orilla’.
  • Premi Sant Vicenç del Raspeig creació literària a Miquel Torres per ‘El viatger del temps’.
  • Premi Pepe Carvalho novel·la negra a Alicia Giménez Bartlett pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Vila Puçol narrativa a Josep Usó per ‘L’any de l’herba sana’.
  • Premi Vila Puçol poesia a Francesc Viadel per ‘Ciutat, dies insòlits’.
  • Premi Tusquets novel·la a Juan Trejo per ‘La máquina del porvenir’.
  • Premi Bernat Capó assaig a Ivan Carbonell per ‘Fantasmes al palau. Tradicions esotèriques valencianes’.
  • Premi Spoleto Festival Art Letteratura a Josefa Contijoch pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Internacional Fundació Caballero Bonald assaig a Félix de Azúa per ‘Autobiografía de papel’.
  • Premio Nacional periodisme cultural (Ministeri Cultura espanyol) a Diego A. Manrique pel conjunt de la seva trajectòria.
  • Premio Nacional Mejor Labor Editorial (Ministeri Cultura espanyol) a Ediciones Trea per la seva trajectòria.
  • Premi Internacional Ibsen (Noruega) teatre a Peter Handke pel conjunt de la seva obra [l’autor renuncia a la dotació].
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Antoni Pladevall per 'El dia que vaig fer vuit anys’.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Manuel Forcano per ‘Ciència exacta’.
  • Premi Carles Rahola assaig a Marta Rovira per ‘La Transició franquista’.
  • Premi Cerverí lletra cançó a Lluís Gavaldà (Els Pets’ per ‘Me’n vaig’.
  • Premi Lletra digital a ‘Llegir en català’ (Associació Editorials Independents).
  • Premi Jaén (Fundación CajaGranada) novel·la a Yolanda Regidor per ‘Ego y yo’.
  • Premi Jaén (Fundación CajaGranada) poesia a Alfonso Pascal per ‘Cuaderno para Pedro’.
  • Premi València novel·la negra a Juan Ramón Biedma per ‘Tus magníficos ojos vengativos cuando todo pase’.
  • Premi València narrativa catalana a Anna Moner per ‘El retorn’.
  • Premi Valéncia narrativa espanyola a Raúl González per ‘El jardín de las Delicias’.
  • Premi RBA novel·la negra a Lee Child per ‘Persona’.
  • Premi Fira Internacional Llibre Guadalajara a Claudio Magris per la seva trajectòria.
  • Premi Serret Literatura Rural assaig a Francesc Roma i Casanovas per ‘Estudis sobre patrimoni existencial a la Catalunya rural’.
  • Premi Serret Literatura Rural novel·la a Alicia Estopiñá Amela per ‘Bajo el mantel’.
  • Premi Ribera d’Ebre narrativa a Toni Arencón Arias per ‘L’ànima de l’assassí’.
  • Premi Internacional Giuseppe Tomasi di Lampedusa novel·la a Javier Marías per ‘Los enamoramientos’ (‘Gli Innamoramenti’ [Einaudi]).
  • Premi Enric Valor narrativa a Joan Olivares per ‘El metge del rei’.
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català a Carme Riera pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Crexells novel·la a Pep Coll per ‘Dos taüts negres i dos de blancs’.
  • Memorial Pere Rodeja a Fe Fernández per la seva trajectòria com a llibretera a L'Espolsada (Franqueses del Vallès).
  • Memorial Pere Rodeja a Bernat Puigtobella per la fundació i consolidació del digital ‘Núvol’.
  • Premi Llibreter Literatura Catalana a Antoni Vives per ‘I demà, el paradís’.
  • Premi Llibreter Altres Literatures a Wajdi Mouawad per ‘Ànima’.
  • Premi Sant Joan novel·la a Melcior Comes per 'Hotel Indira'.
  • Premi Ventura Gassol poesia a Antoni Nomen per ‘Ja no és ahir i encara no és demà’.
  • Premi Joan Puig i Ferreter narrativa a Xavier Vidal per ‘El lladre del Photoshop’.
  • Premi Memorial Gabriel Xammar a Lluís Maria Moncunill per la seva trajectòria en la defensa i promoció de la llengua i cultura catalanes.
  • Premi Ciutat Manacor teatre a Octavi Egea per ‘Menors’
  • Premi Ciutat Manacor assaig a Jordi Julià per ‘L’ofici i el do.
  • Premi Beca Creació Literària Emili Teixidor a Rodrigo Mira per ‘El clàssic del sud’.
  • Premi Literari Sant Gregori narrativa a Joan Ruscalleda per ‘En Cinto no sap francès’.
  • Premi Literari Sant Gregori poesia a Joan Carles González per 'El pes del cor'.
  • Premi Ametlla de Mar poesia a Joan Carles González Pujalte per ‘Un cor per als gossos’.
  • Premi Marian Vayreda narrativa a Ramon Erra per ‘Far West gitano’.
  • Premi Joan Teixidor haikus en línia a Rosa Torrent per ‘Il·lusionisme’.
  • Premi Festival Llegendes Catalunya a Toni Lloret per ‘L’empremta de la ferradura’.
  • Premi Príncep de Astúries de las Lletres a John Balville pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Amadeu Oller poesia a Carles Morell per ‘Els vapors que maten’.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa a Joan Francesc Mira per ‘El tramvia groc’.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians poesia a Joan Porcar per ‘Llambreig’.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians assaig a Enric Iborra per ‘Un son profund. Dietari d'un curs de literatura universal’.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians teatre a Joan Manuel Matoses per ‘Àfrica’.
  • Premi Llibre Més Ben Editat (Ministerio Cultura) a Perejaume per l’obra ‘ Mareperles i ovaladors’.
  • Premi Millor Llibre Editat Art (Ministerio Cultura) a Andrea Santolaya per ‘Manolo Valdés. Jardín Botánico de Nueva York’.
  • Premi Millor Llibre Editat Art (Ministerio Cultura) a Ana Casas per ‘Kinderwunsch’.
  • Premi Millor Llibre Editat Art (Ministerio Cultura) a Carlos Casariego per ‘Ciudades/Cities’.
  • Premi Millor Llibre Editat Bibliofília (Ministerio Cultura) a Jorge Diez per ‘Desnudos de mujer’.
  • Premi Millor Llibre Editat Bibliofília (Ministerio Cultura) a Iacopo de Varazze per ‘Sant Jordi-San Jorge’.
  • Premi Millor Llibre Editat Facsímil (Ministerio Cultura) a ‘Bestiario de Westminster’.
  • Premi Millor Llibre Editat Facsímil (Ministerio Cultura) a ‘Apocalipsis de París’.
  • Premi Millor Llibre Editat Facsímil (Ministerio Cultura) a ‘Libro de Horas’, de Luis de Laval.
  • Premi Millor Llibre Editat Divulgació (Ministerio Cultura) a ‘Imagina cuántas palabras’.
  • Premi Millor Llibre Editat Divulgació (Ministerio Cultura) a ‘Verdi, de puño y letra’, de l’Asociación Bilbaína de Amigos de la Ópera.
  • Premi Millor Llibre Editat Divulgació (Ministerio Cultura) a ‘Cancionero Popular de la Institución Libre de Enseñanza’.
  • Premi Lletra d’Or literatura catalana a Joan-Lluís Lluís per 'Les cròniques del déu coix’.
  • Premi Jaume Vidal Alcover traducció a Miquel Cabal per ‘Petersburg’, d’Andrei Beli.
  • Premi Tinet narrativa curta a Pau Berenguer per ‘Cosins llunyans’.
  • Premi Vila Mislata narrativa a Agnès Vidal per ‘Tautologia’.
  • Premi Francesc Català (Perpinyà) poesia a Joan Carles González per ‘Aspectes sensibles d’una natura morta’.
  • Premi Crítica Institut Interuniversitari Filologia creació literària a Esperança Camps per ‘Nauragi a la neu’.
  • Premi Fernando Lara novel·la a Nativel Preciado per ‘Canta sólo para mí’.
  • Premi Jordi Domènech traducció a Marta Pera per ‘Mestre de disfresses’, de Charles Simic, Col·lecció Jardí de Samarcanda, de Cafè Central.
  • Premi Literari Vila Ascó a Esther Blanco Ribot per ‘La mainadera d'Eugène Bourmont’.
  • Premi Bernat Vidal i Tomàs poesia a Joan Duran per ‘Matèria fosca’.
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a Melcion Mateu per ‘Illes lligades’.
  • Premi Extraordinari Memorial 1714 poesia a Marcel Riera per ‘Inventari de Montjuïc’.
  • Premi Reina Sofía Poesia Iberoamericana a María Victoria Atencia pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciudad Zaragoza novel·la històrica a Leonardo Padura per ‘Herejes’.
  • Premi Escriptors Catalans a Jaume Pérez pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Serra d’Or novel·la a Josep Maria Fonalleras per ‘Climent’.
  • Premi Serra d’Or poesia a Carles Camps Mundó per 'L'oració total'
  • Premi Serra d’Or narrativa a Mercè Ibarz per 'Vine com estàs'.
  • Premi Serra d’Or assaig a Antònia Tayadella per 'Sobre literatura del segle XIX'
  • Premi Serra d’Or traducció a Dolors Udina per 'La senyora Dalloway', de Virginia Woolf.
  • Premi Serra d’Or humanitats a Ramon Panyella i Ferreres per 'Francesc Pelai Briz: entre la literatura i l'activisme patriòtic’.
  • Premi Serra d’Or ciències a Adolf Tobeña per 'Devots i descreguts. Biologia de la religiositat’.
  • Premi Serra d’Or catalanística per a Jad Hatem per 'El temps en la poesia catalana contemporània'.
  • Premi Serra d’Or teatre a Magí Sunyer per ‘Safira’.
  • Premi Serra d’Or espectacle teatral a Gemma Brió (autora i actriu) i Norbert Martínez (director) per ‘Llibert’.
  • Premi Serra d’Or aportació interessant a Mosta d’Iguadala de Teatre Infantil i Juvenil.
  • Premi Formentor literatura a Enrique Vila-Matas pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciutat Mollerussa novel·la a Josep Pastells per ‘La síndrome de Pèlach Canyes’.
  • Accèssit Premi Ciutat Mollerussa novel·la a Susagna Aluja per ‘Tres guineus’.
  • Premi Quima Jaume a Antoni Mira pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Rosa Leveroni poesia a Jordi Valls per ‘L’illa misteriosa’.
  • Premi Microrelats IRLats Institut Ramon Llull a Viktoria Alekseeva per ‘Pensàvem que si cercàvem els bassals hi trobaríem estrelles. I que l’endemà la pluja ens netejaria les mans’.
  • Premi Crítica Catalana narrativa a Pep Coll per ‘Dos taüts negres i dos de blancs’.
  • Premi Crítica Catalana poesia a Carles Duarte per ‘Alba del vespre’.
  • Premi Crítica espanyola narrativa a Rafael Chirbes per ‘En la orilla’.
  • Premi Crítica espanyola poesia a Antonio Hernández per ‘Nueva York después de muerto’.
  • Premi Crítica gallega narrativa a Anxos Sumai per ‘A lúa da colleita’.
  • Premi Crítica gallega poesia a Berta Dávila per ‘Raíz da fenda’.
  • Premi Crítica basca narrativa a Bernardo Atxaga per ‘Nevadako egunak’.
  • Premi Crítica basca poesia a Joxan Artze per ‘Heriotzarenataria dugu bizitza’ i ‘Bizitzaren atea dukegu heriotza’.
  • Premi Nacional de Cultura a Vicenç Pagès pel conjunt de la seva recent obra literària.
  • Premi Nacional de Cultura a Jaume Vallcorba per la seva funció editorial a Quaderns Crema i Acantilado.
  • Premi Maria Àngels Anglada narrativa publicada a Rafel Nadal per ‘Quan en dèiem xampany’.
  • Premi Vila Martorell poesia a Josep Checa per ‘L’enteniment de les bèsties’.
  • Premi Anagrama assaig a Sergio González per ‘Campo de batalla’.
  • Premi LaTRAMa (Transports Públics Barcelona) a Jordi Nopca per ‘El bufet giratori’ (coescrit amb Kutsushita, Isabel Borràs Latre, Clio, Luloi, Himajina, Hati, Fernanding i Ferdinand).
  • Premi Josep Maria Llompart poesia a Jordi Larios per ‘Rendezvous’.
  • Premi Rafel Jaume traducció poètica a Corina Oproae i Xavier Montoliu per ‘Per entre els dies’ de Marin Sorescu.
  • Premi Comte Jaume d’Urgell (Balaguer) a Pilarín Bayés pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Teodor Llorente poesia a Raimond Aguiló per ‘Un vol pels ponts de Madison’.
  • Creu de Sant Jordi a Jaume Cabré pel conjunt de la seva obra literària.
  • Creu de Sant Jordi a Lluís Pagès pel conjunt de la seva obra editorial.
  • Creu de Sant Jordi a Xesús Miguel de Toro Santos (Suso de Toro) pel conjunt de la seva obra literària.
  • Creu de Sant Jordi a Hilari Raguer pel conjunt de la seva obra històrica.
  • Premi Biennal Mario Vargas Llosa novel·la a Juan Bonilla per 'Prohibido entrar sin pantalones’.
  • Premi d'Honor de les Lletres Catalanes a Raimon per la seva trajectòria.
  • Premi Mots Passants traducció literària a Jordi Martín Lloret per ‘L’escuma dels dies’ (L’Écume des jours’) de Boris Vian.
  • Premi Alfaguara novel·la a Jorge Franco per ‘El mundo de afuera’.
  • Premi Joaquim Ruyra narrativa (Recull) a Iñali Rubio per 'L'altre costat del mirall'.
  • Premi Benet Ribas poesia a Joan Carles González Pujalte per 'Les coses i els miratges'.
  • Premi Josep Ametller teatre a Ramon Madaula per 'Coses nostres'.
  • Premi Salvador Reynaldos periodisme a J. Víctor Gay per 'Joaquim Ruyra i Carles Rahola, vides... i morts paral·leles'.
  • Premi Rafel Cornellà-Joaquim Abril retrat literari a Joan Tudela per 'Eugeni S. Reig, l'amic de les paraules'.
  • Premi Englantina Jocs Florals Calella a Montserrat Butxaca per ‘Oda a la terra’.
  • Premi Flor Natural Jocs Florals Calella a Joan Adell per ‘Maldo a créixer’.
  • Premi Loewe poesia a Antonio Lucas per 'Los desengaños'.
  • Premi Loewe poesia a Elena Medel per 'Chatterton'.
  • Premi Roc Boronat novel·la a Xevi Sala per 'Esborraràs les teves petjades'.
  • Premi Literari 25 Abril (Benissa) poesia a Albert Nora per ‘Fràgils naufragis’.
  • Premi Literari 25 Abril (Benissa) narrativa a Josep Franco per ‘L’amor també mata.
  • Premi ONCE narrativa a Rafael Barberán per 'Llumins a la nit'.
  • Premi ONCE poesia a Beatriz Ruiz per 'Ratjada'.
  • Premi Internacional Marta de Mont Marçal narrativa a Berta Tabor per 'El ángel del olvido'.
  • Premi Internacional Josep Palau i Fabre assaig a José María Ridao per 'Filosofía accidental'.
  • Premi Primavera novel·la a Màxim Huerta per 'La noche soñada'.
  • Premi Nacional Literatura Suïssa a Philippe Jaccottet per 'A la llum de l'hivern'.
  • Premi Maria Mercè Marçal poesia a Ramon Guillem per 'La set intacta'.
  • Premi Joaquim Amat-Piniella novel·la a Monika Zgustova per 'La nit de Vàlia'.
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Fernando Aramburu per 'Ávidas pretensiones'.
  • Premi Jordi Sierra i Fabra narrativa a Cristina López-Perea Villacañas per 'Siete formas de ver el mundo'.
  • Premi Courrier Internacional (París) millor llibre estranger a Jaume Cabré per 'Jo confesso'.
  • Premi Llegir Fundació Bromera articles foment lectura a Martí Domínguez per 'Les dones i els dies'.
  • Premi Internacional Ciutat Barcelona projecció internacional a Jaume Cabré per la difusió i traduccions de la novel·la 'Jo confesso'.
  • Premi Ciutat Barcelona literatura catalana a Joan Carreras per 'Cafè Barcelona'.
  • Premi Ciutat Barcelona traducció catalana a Jordi Martín Lloret per l'obra de Boris Vian.
  • Premi Mitjans comunicació Ciutat Barcelona a Javier Pérez Andújar per les cròniques d'El País.
  • Premi Agustí Duran i Sanpere Història Barcelona a Pere Capellà Simó per 'La ciutat de les joguines. Barcelona 1840-1918'.
  • Menció especial premi Agustí Duran i Sanpere Història Barcelona al llibre 'Indianes 1736-1847. Els orígens de la Barcelona industrial' de l'exposició del Museu d'Història de Barcelona.
  • Premi Ciutat Barcelona assaig a Enric Iborra per 'Un son profund. Dietari d'un curs de literatura universal'.
  • Premi Ramon Llull novel·la a Care Santos per 'Desig de xocolata'.
  • Premi Nijmet Al Quds (Unió General Escriptors i Poetes Palestins) a Salah Jamal per la seva aportació a les cultures àrab i catalana.
  • Premi Memorial Agustí Vehí (Tiana) novel·la negra a Josep Torrent per 'La sang és més dolça que la mel'.
  • Premi Documenta novel·la a Yannick Garcia per 'La nostra vida vertical'.
  • Premi L’Illa-Vadelletra narrativa breu a David Barón per ‘L’insomni’.
  • Premi Francesc Bru poesia a Josep Manel Vidal per 'Tots els colors de la tardor'.
  • Premi Nazionale per la Traduzione (Ministeri Cultura italià) a Edicions de 1984 per l'edició d'autors italians al català.
  • Premi Internacional L'H Confidencial novel·la negra a Nacho Cabana per 'La chica que llevaba una pistola en el tanga'.
  • Premi Gaziel biografies i memòries a Xavi Ayén per 'Los años del boom'.
  • Premi Josep Pla narrativa a Albert Villaró per 'Els ambaixadors'.
  • Premi Nadal novel·la a Carmen Amoraga per 'La vida era eso'.


    Directoris revista «Cornabou» premis literatura infantil i juvenil:
  • Literatura infantil
  • Literatura juvenil
  • Àlbum il.lustrat
  • Honorífic Hans Christian Andersen
  • Literatura Astrid Lindgren
  • Assaig infantil i juvenil
  • Diversos infantil i juvenil
  • Premis amb convocatòria vigent
  • Premis Nobel
  • Cens autors i traductors



    TORNAR A PORTADA BIT DE CULTURA

  • Llenguet

    Clipteatre

    Narrativa

    Forum opinio

    Cornabou
    Cornabou

    Vinyeta literaria
    Vinyeta literaria

    Estiraboli
    Estiraboli

    Bustia
    Redacció