GUANYADORS PREMIS LITERARIS


[Si voleu afegir el veredicte d'algun premi literari que no consti en aquest directori perquè no s'ha fet públic o perquè no ha arribat a la redacció de «Bit de cultura», envieu un correu electrònic amb el nom del premi, el nom del guanyador o guanyadora, i el títol i el gènere de l'obra premiada]


| Premis 2023 | Premis 2022 | Premis 2021 | Premis 2020 | Premis 2019 | Premis 2018 | Premis 2017 | Premis 2016 | Premis 2015 | Premis 2014 | Premis 2013 | Premis 2012 | Premis 2011 | Premis 2010 | Premis 2009 | Premis 2008 | Premis 2007 | Premis 2006 | Premis 2005 | Premis 2004 | Premis 2003 | Premis 2002 |
| Premis infantil i juvenil | Premis Nobel |
| Convocatòria premis vigents |
| Cens autors i traductors |



ANY 2023

  • Premi Ramon Llull novel·la a Andreu Claret per «París érem nosaltres».
  • Premi Òmnium Millor Novel·la Any a Sebastià Alzamora per «Ràbia».
  • Premi Ciutat de Barcelona literatura catalana a Esteve Miralles per «El meu amic».
  • Premi Ciutat de Barcelona traducció catalana a Josefina Caball per «El color porpra» d'Alice Walker.
  • Premi Agustí Duran i Sanpere Ciutat de Barcelona assaig, humanitats i història de Barcelona a Jordi Coca per «El teatre de Shakespeare en el seu context».
  • Premi Ciutat de Barcelona literatura espanyola a Juan Gómez Bárcenas per «Lo demás es aire».
  • Premi Trajectòria a la Creació Tiana Negra a Guillem Frontera pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Trajectòria a la Traducció Tiana Negra a Albert Pejó pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Memorial Agustí Vehí Tiana Negra a Antoni Roca per «Viena, 1912».
  • Premi Joan Alcover poesia a Jorge Fernández per «Ecogrames».
  • Premi Alfaguara novel·la a Gustavo Rodríguez per «Cien cuyes».
  • Premi Llibres Anagrama novel·la a Andrea Genovart per «Consum preferent».
  • Premi Josep Pla novel·la a Gemma Ventura Ferré per «La llei de l'hivern».
  • Premi Nadal novel·la a Manuel Vilas per «Nosotros».



    ANY 2022

  • Premi Sant Jordi novel·la a Gemma Ruiz Palà per «Les nostres mares».
  • Premi Carles Riba poesia a Jordi Llavina per «Un llum que crema».
  • Premi Mercè Rodoreda contes a Marc Vintró Castells per «Unes ganes salvatges de cridar».
  • Premi Gabriel Ferrater poesia joves escriptors ex aequo a Laia Soria Ramos.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia joves escriptors ex aequo a Mireia Casañas Dalmau.
  • Premi Josep Maria Gort Sardà assaig breu a Martí Odena Trujillo.
  • Premi Mallorca Creació poesia a Montserrat Butxaca per «Presagis».
  • Premi Mallorca Creació teatre a Esteve Mulero per »Excavació profunda al marge del camí».
  • Premi Mallorca Creació assaig a Gabriel Ensenyat per «Moros i cristians».
  • Premi Paco Camarasa novel·la negra obra publicada a Jerónimo Andreu per «El sueño del cíclope».
  • Premi Llucieta Canyà crítica literària a Joan Burdeus per l'article «Els consols de Houllebecq».
  • Premi José Luis Giménez Frontín a Pere Gimferrer pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciutat de Carlet narrativa a Alfred Sala per «Barcelona 1940. Objectiu: Himmler!!».
  • Premi Ciutat de Carlet poesia a Fe Ferré per «Pols a les sabates i petjades al celés».
  • Premi Ciutat de Carlet relat breu a Josep Julien per «l'home sense cor».
  • Premi Francesc Garriga poesia a Jèssica Ferrer per «Som aquí».
  • Premi Internacional Ramon Llull traducció a Simona Škrabec.
  • Premi Sonet Carlos Benítez Villodres a Damià Vidal per «Villodres per Mar en flames».
  • Premi Nostromo narrativa marítima a Christian Fernández García per «El monje del turbante blanco».
  • Premi Eugenio Trías assaig a Agustín Fernández Mallo per «La forma de la multitud».
  • Premi Joanot Martorell narrativa a Jordi Sebastià per «Un afer europeu».
  • Premi Ausiàs March poesia a Xavier Mas Craviotto per «La llum subterrània».
  • Premi Màrius Torres poesia a Marina Miralles per «Llavors».
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Josep Maria Sala-Valldaura per «La serp i la poma: al voltant del llenguatge poètic».
  • Premi Salvador Iborra poesia - Certamen Art Jove a Jeroni Mas Fiol per «Castigar la fera».
  • Premi Micalet teatre a Jaume Miró Adrover per «Caputxeta a Hamelin».
  • Premi Ciutat d'Alzira novel·la a Tomàs Llopis per «Cremareu aquesta carta».
  • Premi Ciutat d'Alzira poesia a Francesc Pastor per «A colps».
  • Premi Ciutat d'Alzira teatre a Josep Julien per «Carn humana».
  • Premi Ciutat d'Alzira assaig a Aitana Guia per «La rebel·lió dels vianants».
  • Premi Ciutat d'Alzira divulgació científica a José Ramón Alonso per «Son nuestros amos y nosotros sus esclavos».
  • Premi Proa novel·la a Martí Domínguez per «Mater».
  • Premi Nacional de las Letras (Ministeri Cultura espanyol) a Luis Landero pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Mostra Literària Maresme narrativa a Maria Penya Torrent per «Vells però no idiotes».
  • Premi Manuel Cerqueda Escaler novel·la breu a Joaquim Brustenga per «La persecució».
  • Premi Sant Carles Borromeu narracions a Jesús Pacheco per «Més formigues que paradís».
  • Premi Grandalla Crèdit Andorrà poesia a Àngel Fabregat per «L'urpa del temps».
  • Premi Pollença poesia a Tomeu Caldentey per »Boscúries».
  • Premi Poeta Pastor Aicart poesia a Francesc Josep Pozo Jiménez per «Escrits per a l'absència».
  • Premi Xavier Casp poesia a Fe Ferré per «Pols a les sabates i petjades al celés».
  • Premi L'Atiador Ateneu Torrellenc a Jordi Ferrer per «Vides vívides».
  • Premi Maria Oleat (Alella) poesia a Jordi Ferrer per «Licor de garrafa».
  • Premi Ciutat de Carlet narrativa a Alfred Sala per «Barcelona 1940 Objectiu: Himmler!»
  • Premi Atlàntida - Nit de l'Edició a Josep Maria Pou per la seva trajectòria.
  • Premi Ángel Crespo traducció a Pablo Martín Sánchez per «La anomalía» d'Hervé Le Tellier.
  • Premi Memorial Fernando Lara a l'Editorial Flamboyant.
  • Premi Festival 42 Gèneres Fantàstics novel·la català a Elena Bartomeu per «Fòrvid».
  • Premi Festival 42 Gèneres Fantàstics novel·la espanyol a Jesús Cañadas per «Dientes rojos».
  • Premi Festival 42 Gèneres Fantàstics traducció català a Ferran Ràfols Gesa per «Piranesi» de Susanna Clarke.
  • Premi Festival 42 Gèneres Fantàstics traducció espanyol a Christian Rodríguez per «Así se pierde la guerra del tiempo», d'Amal El-Mohtar i Max Gladstone.
  • Premi Festival 42 Gèneres Fantàstics traducció clàssica català a Eduard Sepúlveda per «L'exorcista», de William P. Blatty.
  • Premi Festival 42 Gèneres Fantàstics autor/a revelació català a Pol Guasch per «Napalm al cor».
  • Premi Festival 42 Gèneres Fantàstics autor/autora revelació espanyol a Layla Martínez per «Carcoma».
  • Premi Alba 42 Gèneres Fantàstics novel·la juvenil a Pol Castellanos per «L'assassina de Venècia».
  • Premi Festival 42 Gèneres Fantàstics Honorífic a l'editor Alejo Cuervo.
  • Premi Goncourt a Brigitte Giraud per «Vivre vite».
  • Premi Nacional Història (Ministeri Cultura espanyol) a Ofelia Rey per «El vuelo corto. Mujeres y migraciones en la Edad Moderna».
  • Premi Honor Història (L'Avenç) a Eulàlia Duran i Grau pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Mn Narcís Saguer - Vallgorguina poesia a David Madueño per «Palmeres sense platja».
  • Premi Verdaguer recerca a Jaume Coll Mariné per «Los jardins de Salomó. Càntic dels càntics de Jacint Verdaguer».
  • Premi Just M. Casero novel·la a Marta Pasqual Llorenç per «La casa dels caps de setmana».
  • Premi Andromina - Octubre narrativa a Antoni Mas Busquts per «Només se salvaran els llamps».
  • Premi Vicent Andrés Estellés - Octubre poesia a Laia Llobera per «Paradísia».
  • Premi Nacional assaig (Ministeri Cultura espanyol) a Joan-Carles Mèlich per «La fragilidad del mundo».
  • Premi Jordi Pàmias poesia a Cristina Àlvarez Roig per «Síria sense flors».
  • Premi Nacional narrativa (ministeri cultura espanyol) a Marilar Aleixandre per «As malas mulleres».
  • Premi Anagrama assaig a Josep Maria Fradera per «Antes del antiimperialismo».
  • Premi Ateneu Barcelonès assaig a Xavier Fleck Gatius per «La tesi alemanya vista des de la política i la cultura catalanes entre 1890 i 1914».
  • Premi Rafael Sari (L'Alguer) narrativa a Rosa Maria Esteller per «L'estiu del gran viatge».
  • Premi Certamen Literari Móra la Nova narrativa a Raimond Aguiló per «La casa bruta i el carrer net».
  • Premi Booker Prize novel·la a Shehan Karunatilaka per «Les set llunes de Maali Almeida».
  • Premi Planeta novel·la a Luz Gabás per «Lejos de Luisiana».
  • Finalista Premi Planeta a Cristina Campos per «Historias de mujeres casadas».
  • Premi Flor Natural Jocs Florals ACA a Aureli Trujillo per «Amb la tèbia llum del teu matí».
  • Premi Terra de Fang - Deltebre narrativa a Josep Masanés per «El meu nom és Toni Funes».
  • Premi RAE creació literària a Olga Merino per «La forastera».
  • Premi “Comer” Família Torres relat gastronòmic a Maria Dolors Clotet per «Un món perdut».
  • Premi Lletra d'Or a Neus Canyelles obra publicada per «Autobiografia autoritzada».
  • Premi Crítica Serra d'Or novel·la a Víctor García Tur per «L'aigua que vols».
  • Premi Crítica Serra d'Or poesia a Carles Dachs per «Vent a la mà».
  • Premi Crítica Serra d'Or biografia a Joan Todó per «La verda és porta».
  • Premi Crítica Serra d'Or assaig a Joana Masó per «Curar les institucions».
  • Premi Crítica Serra d'Or traducció a Josep M. Jaumà per «Poesia completa» de T.S.Eliot.
  • Premi Crítica Serra d'Or arts escèniques a Òscar Intente per «La idea d'Europa» de George Steiner.
  • Premi Crítica Serra d'Or espectacle dansa a Sol Picó per «Malditas plumas».
  • Premi Crítica Serra d'Or espectacle pallassos a Rhm&Cia. per «Gran reserva».
  • Premi Crítica Serra d'Or recerca a Mariona Lladonosa Latorre i Manuel Lladonosa Vall-llebrera per «Una cultura per al poble. El Congrés de Cultura Catalana i la modernització de la catalanitat».
  • Premi Crítica Serra d'Or ciència a Jesús Burgueño per «La nova geografia de la Catalunya postcovid».
  • Premi Crítica Serra d'Or catalanística a Gemma Domènech i Casadevall, Salomó Marquès, Josep M. Murià i Angélica Peregrina «Segundo diccionario de los catalanes de México» (Institut Català Recerca)
  • Premi Internacional Catalunya a Svetlana Aleksiévitx (Ivano-Frankivsk, Ucraïna, 1948) per la seva trajectòria.
  • Premio Nacional Traducció (Ministeri Cultura espanyol) a Pere Lluís Font per «Pensaments i opuscles de Pascal» (Adesiara).
  • Premio Nacional Traducció (Ministeri Cultura espanyol) a Juan Gabriel López Guix per la seva trajectòria.
  • Premi Vilassar de Noir novel·la negra a Cesc Cornet per «Vides en cercle».
  • Premi Flor Natural Jocs Florals ACA a Aureli Trujillo per «Amb la tèbia llum del teu matí».
  • Premi Pensar Més - Memorial Gabriel Ferrater assaig a Míriam Ruiz-Ruano Rísquez per «La tradició a la literatura moderna i postmoderna».
  • Premi Tusquets Editors novel·la a Cristina Araújo per «Mira esa chica».
  • Premio Nacional poesia (Ministeri Cultura espanyol) a Aurora Luque per «Un número finito de veranos».
  • Premi Aurora Bertrana traducció a Yannick García per «Orgull i prejudici» de Jane Austen.
  • Premi Núvol contes a Anna Vilar Roca per «Bonet, les sabates!».
  • Premi Eurostars Hotels narrativa viatges a Pepe Monteserín per «Donde convergen las paralelas».
  • Premi Pirineu Homilies d'Organyà narrativa a Eva Arasa per «La Coixa i la Lluna».
  • Premi Mort Qui t'ha Mort Homilies d'Organyà relat negre a Jaume Ribera per «Crims perfectes d'eficàcia garantida».
  • Premi Josep Grau Colell Homilies d'Organyà poesia a Josep Fàbrega per «Aragònia màgica».
  • Premi Alt Urgell Homilies d'Organyà joves autors a Martí Odena per «El retrat de Clementina».
  • Premi Lletres de Dones Homilies d'Organyà relat curt a Laia Riart per «La vall».
  • Premi Germans Espar i Tressens relats viscuts Homilies Organyà a Josep M. Seró Domènech per «Trimetilaminúria».
  • Premi Concurs Literari Falset narrativa a Xavier Bagés Llasera per «El viatge d'Adriana».
  • Premi Concurs Literari Falset poesia a Rafael Haro Sancho per «El play de l'òliba»
  • Premi 7Lletres relats a Ester Enrich Coma per «Pells».
  • Premi Ribera d'Ebre narrativa (Vinebre) a Asunción Cesena Caparrós per «La corona esquerdada».
  • Premi Guillem Colom i Ferrà (Sóller) poesia a Raimond Aguiló per «El temps se me'n va».
  • Premi Joan Marqués Arbona narrativa a Joan Roca Casals per «Maleïda pandèmia».
  • Premi 1r Microrelats Vall Fosca a Xavier Valls per «L'hort».
  • Premi 2n Microrelats Vall Fosca a Glòria Tomàs per «Çonyac».
  • Premi 3r Microrelats Vall Fosca a Aleix Olondriz per «Les maduixes del canal xic».
  • Premi Ondras Fundació Sardenya a Paolo Pillonca pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ondras Fundació Sardenya a William Cisilinopel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ondras Fundació Sardenya a Ruth Bernardi pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ondràs Fundació Sardenya a Carles Duarte pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Pare Colom narrativa a Artur Garcia Fuster per «Partint de Zadar».
  • Premi Pare Colom poesia a Àngel Terrón Homar per «El jardí de les Mèrleres»
  • Premi Pare Colom teatre a Manuel Brugarolas per «Els gossos».
  • Premi Rodolfo Walsh (Gijón) novel·la negra a Cristina Rivera per «El invencible verano de Liliana».
  • Premi Vila Creixell - Margarida Aritzeta novel·la criminal a Francesc Puigpelat per «Un tret a l'aire».
  • Premi Llibreter literatura catalana a Glòria de Castro per «L’instant abans de l’impacte» (Editorial Periscopi).
  • Premi Llibreter altres literatures a Rebecca Makkai per «Els grans optimistes» (Trad. Marc Rubió; Ed. Periscopi).
  • Premi Amadeu Oller poesia joves inèdits a Eduard Olesti per «Sarcop».
  • Premi Vila de Porreres narrativa a Josep Maria Seró i Domènech per «L'Anhel més preat».
  • Premi Crexells novel·la publicada a Joan-Lluís Lluís per «Junil a les terres dels bàrbars».
  • Premi Sant Cugat - Gabriel Ferrater poesia a Carles Rebassa per «El Caire de Formentera».
  • Premi Especial Fundació Jesús Serra poesia a Marta Pessarrodona pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians assaig a Gemma Gorga per «Hi ha un país on la boira» (Tushita).
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa a Aina Fullana per «Els dies bons» (Bromera).
  • Premi Crítica Escriptors Valencians teatre a Sílvia Navarro per «Negatius» (Comanegra-Institut del Teatre).
  • Premi Crítica Escriptors Valencians traducció a Marta Nin per «I del cel van caure tres pomes» de Nariné Abgarian (Comanegra).
  • Premi Crítica Escriptors Valenciana Difusió Literatura Catalana País Valencià a l'Espai Joan Fuster.
  • Premi Ciutat Manacor Maria Antònia Oliver novel·la a Toni Arencón per «El blau de totes les ombres».
  • Premi Honorífic Crítica Escriptors Valencians a Anna Montero per la seva trajectòria.
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Martí Gironell per «El fabricant de records».
  • Premi Miquel de Palol poesia a Anna Gual per «Les ocultacions».
  • Premi Carles Rahola assaig a Joan Esculies per «Josep Fornas, el solucionador».
  • Premi Segre de Negre Trajectòria Literària a Carme Riera pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Reina Sofia poesia a Olvido García Valdés pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Carlemany novel·la a Laura Gonzalvo per «La llista de les coses impossibles».
  • Premi Pin i Soler novel·la a Manel Castromil Pérez per «Amor».
  • Premi Beca Traducció Vidal i Alcover a Marina Laboreo Roig pel projecte «Tot Ubú», d'Alfred Jarry.
  • Premi Montserrat Abelló trajectòria traducció a Joaquim Mallafrè Gavaldà pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Tinet per Internert narrativa curta a Jordi Diu Rubio per «Les filles de la nit».
  • Premi Vila Martorell poesia catalana a Joan Manuel Homar per «Ningú».
  • Premi Vila Martorell poesia espanyola a Imanol Ulacia Aramendi per «El mundo».
  • Premi Vila Martorell traducció clàssics a Jaume Almirall Sardà per «Memorial Montserrat Ros: Cal·lírroe», de Caritó.
  • Premi Vila Martorell microrelat a Albert García Elena per «El llenç».
  • Premi Escriptors Catalans - Jaume Fuster a Olga Xirinacs per la seva trajectòria.
  • Premi Reconeixement - Cadaqués a Quima Jaume a Jaume Pont per la seva trajectòria literària.
  • Premi Literari Cadaqués poesia a Jose Domènech Ponsatí per «El coeficient de flotabilitat».
  • Premi Sant Jordi (Llagostera) narrativa a Xavier Bagés Llasera per «Estiu del 68».
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a Glòria Coll Domingo per «A través».
  • Premi Certamen Internacional Francisco Brines poesia a Txema Martínez per «Camí a Milmanda».
  • Premi literari La Carrova teatre a Gregori Royo per «Última nit al Beagle».
  • Premi Joan Duch poesia joves escriptors a Pep Sanz per «La mutació dels pollastres».
  • Premi Carles Hac Mor plaquettes d'escriptura subversiva a Pau Rodríguez Sànchez - Campos (Pau i au) per «La balada del viatger que va anar i ho va mirar tot i, ara que en torna, res no hi veu (irònicament, sense tornada)»
  • Premi Jordi Domènech traducció a Helena Alvarado (Nora Albert) per «Nits de pau occidental», d'Antonella Anedda.
  • Premi Associació Espanyola Crítics Literaris narrativa catalana a Borja Bogunyà per «Els angles morts».
  • Premi Associació Espanyola Crítics Literaris poesia catalana a Joan Todó per «La vista als dits».
  • Premi Associació Espanyola Crítics Literaris narrativa espanyola a Jordi Ibáñez per «Infierno, Purgatorio, Paraíso».
  • Premi Associació Espanyola Crítics Literaris poesia espanyola a María Ángeles Pérez per «Incendio mineral».
  • Premi Associació Espanyola Crítics Literaris narrativa gallega a Diego Ameixeiras per «O cervo e a sombra».
  • Premi Associació Espanyola Crítics Literaris poesia gallega a Medos Romero per «E sol era Ela».
  • Premi Associació Espanyola Crítics Literaris narrativa basca a Kirmen Uribe per «Izurdeen aurreko bizitza».
  • Premi Associació Espanyola Crítica Literaris poesia basca a Itziar Ugarte per «Gu gabe ere».
  • Premi Associació Espanyola Crítica Literaris traducció a l'espanyol a Concha Cardeñoso per «Hamnet», de Maggie O'Farrell.
  • Premi Vila de Santanyí teatre a Marta Barceló per «El bosc de la vampira».
  • Premi Empordà novel·la a Pilar Francès per «Tot passa dues vegades».
  • Premi Literari La Central 25 assaig a Jordi Pàmias per «Unes altres Bacants, si us plau!».
  • Premi Literari La Central 25 narrativa a Natalia Laguens per «Ciruelas».
  • Premi Josep Maria Llompart poesia a Susanna Rafart per «D'una sola branca».
  • Premi Rafel Jaume traducció poètica a Nora Albert (Helena Alvarado) per «Buidor d'amor», d'Alda Merini.
  • Premi Saó de Ponent teatre a Ramon Gomis per «Només els corbs van tips».
  • Premi Ciutat Mollerussa novel·la breu a Xavier Bagés per «Si fa massa vent».
  • Premi Edhasa narratives històriques a Abraham Juárez Berenguel per «La faraona oculta».
  • Premi Roc Boronat novel·la a Arià Paco per «Covarda vella, tan salvatge».
  • Premi Lluís de Montsià poesia a Raimond Aguiló per «Animals al ras».
  • Premi Anagrama crònica a Juan Miguel Álvarez per «La guerra que perdimos».
  • Premi Recull narrativa a Jaume Aubanell per «El gust és meu».
  • Premi Recull poesia a Joan Graell per «Alfabet de l'ombra».
  • Premi Recull retrat literari a Ferran García-Oliver per «Hèracles a Sueca».
  • Premi Recull periodisme a Ruth Vilar per «Reajustar o emmalaltir».
  • Premi Honor de les Lletres Catalanes a Antònia Vicens per la seva trajectòria.
  • Premi Medalla d'Or Consell de Mallorca a Maria Antònia Oliver (pòstum) per la seva trajectòria.
  • Premi Memorial Pere Rodeja a la Llibreria Etcètera per la seva trajectòria.
  • Premi Memorial Pere Rodeja a Marc Giró per la seva trajectòria en la difusió periodística de l'art.
  • Premi Primavera novel·la a Vicente Vallés per «Operación Kazán».
  • Premi Finestres novel·la en català publicada a Joan Todó per «La verda és porta».
  • Premi Finestres novel·la en espanyol publicada a Laura Fernández per «La señora Potter no es exactamente Santa Claus».
  • Premi Libros del Asteroide no ficció projecte narratiu a Paco Cerdà per «14 d'abril».
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Isaac Rosa per «Lugar seguro».
  • Premi Literatura eròtica feminista narrativa a Ester Elvira per «Literalment».
  • Premi Ramon Llull novel·la a Empar Moliner per «Benvolguda».
  • Premi Ciutat de Barcelona literatura catalana a Irene Pujadas per «Els desperfectes».
  • Premi Ciutat de Barcelona traducció literatura catalana a Miquel Cabal per «Crim i càstig».
  • Premi Ciutat de Barcelona literatura espanyola a Edgardo Dobry per «El parasimpático».
  • Premi Ciutat de Barcelona assaig a Joana Masó per l'obra sobre Francesc Tosquelles.
  • Premi Òmnium novel·la publicada a Joan Lluís Lluís per «Junil a les terres dels bàrbars».
  • Premi Memorial Agustí Vehí - Vila Tiana novel·la negra ex aequo a Mariló Álvarez Sanchis per «Suïcidis».
  • Premi Memorial Agustí Vehí - Vila Tiana novel·la negra ex aequo a Pere Figueres Vigara per «Fets Caldo».
  • Premi Llorenç Villalonga novel·la a Toni Arencón Arias per «De tots els verins, el seu secret et donaré».
  • Premi Joan Alcover poesia a Elm Puig Mir per «Planeta latent».
  • Premi Alfaguara novel·la a Cristian Alarcón per «El tercer paraíso».
  • Premi Foment de la Lectura Fundació Bromera a Carles Cano per la seva trajectòria.
  • Premi Ciutat de Torrent poesia a Jesús Girón per «Prèclum».
  • Premi Deàlia Decennals 2021+1 a Antoni Nomen per «Si això ha de durar».
  • Premi Josep Pla narrativa a Toni Cruanyes per «La vall de la llum».
  • Premi Nadal novel·la a Inés Martín Rodrigo per «Las formas del querer».
  • Premi Comillas assaig biogràfic a Miguel Dalmau per «Pasoli, el último profeta».
  • Premi El Portal narració a Vicenç Ambrós Besa per «A l'ull del Delta».
  • Premi El Portal accèsit narració a Raimond Aguiló Bartolomé per «Quan s'esgavella l'encaix».
  • Premi Fundació Francisco Umbral assaig a Darío Villanueva per «Morderse la lengua».


    Directoris revista «Cornabou» premis literatura infantil i juvenil:
  • Literatura infantil
  • Literatura juvenil
  • Àlbum il·lustrat
  • Honorífic Hans Christian Andersen
  • Literatura Astrid Lindgren
  • Assaig infantil i juvenil
  • Diversos infantil i juvenil
  • Premis amb convocatòria vigent
  • Premis Nobel
  • Cens autors i traductors



    TORNAR A PORTADA BIT DE CULTURA

  • Llenguet

    Clipteatre

    Narrativa

    Forum opinio

    Cornabou
    Cornabou

    Vinyeta literaria
    Vinyeta literaria

    Estiraboli
    Estiraboli

    Bustia
    Redacció