GUANYADORS PREMIS LITERARIS


[Si voleu afegir el veredicte d'algun premi literari que no consti en aquest directori perquè no s'ha fet públic o perquè no ha arribat a la redacció de «Bit de cultura», envieu un correu electrònic amb el nom del premi, el nom del guanyador o guanyadora, i el títol i el gènere de l'obra premiada]


| Premis 2017 | Premis 2016 | Premis 2015 | Premis 2014 | Premis 2013 | Premis 2012 |
| Premis 2011 | Premis 2010 | Premis 2009 | Premis 2008 | Premis 2007 |
| Premis 2006 | Premis 2005 | Premis2004 | Premis 2003 | Premis 2002 |
| Premis infantil i juvenil | Premis Nobel | Altres premis |
| Convocatòria premis vigents |
| Cens autors i traductors |


ANY 2005


  • Premi Paiporta creació poètica a Maria Carme Arnau i Orts per 'Totes les mars són una sola mar'.
  • Premi Clara Alzina narrativa a Josep M. Seró Domènech per 'Prínceps del xip, reis del xup i de l'embut'.
  • Premi Ramon Vinyes teatre a Josep Maria Miró Coromina per 'Les dones de Caïn'
  • Premi Octavi Pellissa projecte creació a Eduard Màrquez per 'La decisió de Brandes'.
  • Premi SGAE teatre a Juan Carlos Rubio per 'Humo'.
  • Premi SGAE teatre finalista a Eva Hibernia (Eva Pérez) per 'Fuso negro'.
  • Premi Sant Jordi novel.la a Julià de Jòdar per 'El metall impur'.
  • Premi Sant Jordi novel.la finalista a Miquel Maria Gibert per 'L'escala de Jacob'
  • Premi Carles Riba poesia a Isidre Martínez Marzo per 'Hostes'.
  • Premi Mercè Rodoreda contes a Joan Esculies per 'Tràilers'.
  • Premi Ferran Soldevila a Quintí Casals per 'Tots a l'escola?'.
  • Premi Joan Profitós de pedagogia a Francesc Roura per 'L'orientació de futur dels adolescents i les creences d'autoeficàcia'.
  • Premi Memorial Joan B. Cendróa a Titina Jana pel seu recull de traduccions.
  • Premi Leandre Colomer novel.la història Catalunya a Ramon Homs, Pau Giralt i Miquel Freixa per 'El vol de l'astor'.
  • Premi Joan Maragall assaig religiós a Adelaide Baracco per 'Mística i vida quotidiana. Un testimoni Egied Van Broeckhoven'.
  • Premi ràdio Òmnium Cultural a Ràdio Flaix Bac.
  • Premi televisió Òmnium Cultural al programa 'La nit al dia', de TV3.
  • Premi Josep Grau i Colell poesia a Raquel Casas per 'L'afinador de pianos'.
  • Premi Santa Perpètua poesia a Raquel Casas per 'Ofèlia'.
  • Premi Vila Lloret poesia viatges a Raquel Casas per 'València'.
  • Premi Ramon Ferrando Adell poesia a Raquel Casas per 'Tem la nit'.
  • Premi Històries BCN relat breu a Vanessa Oniboni per 'Invitación a la invidencia'.
  • Premi Històries BCN relat breu a Míriam Basagaña per 'El carrer dels petons'.
  • Premi Gabriel Alomar Obra Cultural Balear a Joan-Francesc Mira.
  • Premi Joan Maragall assaig a Adelaide Baracco per 'Mística i vida quotidiana. El testimoni d'Egied van Broeckhoven'.
  • Premi Contes de Nadal narrativa a Marina Artiga per 'El xiulador'.
  • Premi Contes de Nadal narrativa finalista a Oriol Asensio per 'Temptació i càstig'.
  • Premi Poemes de Mar poesia a Jordi Boladeras per 'Planxa en mar, cos atònit'.
  • Premi Poemes de Mar poesia finalista a Andreu Pino per 'Et deixo la porta oberta'.
  • Premi Recerca Climent Rollan a Antoni Fargas per 'Visions d'infantesa'.
  • Premi Recerca Climent Rollan finalista a Joan Lluís Sivill per 'Una història de fa vuitanta anys'.
  • Premi Atlàntida d'Honor a l'editor francès Antoine Gallimard.
  • Premi Atlàntida al Suplement Cultura/s de La Vanguardia.
  • Premi Atlàntida a Joan-Francesc Mira pels articles d'El País.
  • Premi Atlàntida al programa Los Lunnis de TVE.
  • Premi Atlàntida a Javier Rioyo pel programa 'Estravagario' de TVE.
  • Premi Atlàntida a Jordi Capdevila del diari Avui, per la trajectòria professional.
  • Premi Atlàntida al programa Àgora del Canal 33 de TVC.
  • Premi La Carrova teatre (Institut Estudis Comarcals Montsià) a Antoni Cisteró per 'Quan l'infern sigui atiat'.
  • Premi Cervantes a Sergio Pitol pel conjunt seva obra.
  • Premi Ciutat València poesia a Manel Garcia per 'Constants vitals'.
  • Premi Born de teatre a Antonio Álamo per 'El Instructor'.
  • Premi Ibn Hazm poesia (Xàtiva) a Lluís Roda per 'De l'ànima'.
  • Premi Juan Rulfo (Guadalajara) a Tomás Segovia.
  • Premi Librero Cultural a la libreria Escarabajal (Cartagena).
  • Premi Altafulla narrativa curta a Xavier Moya per 'On són els meus mitjons?'.
  • Premi Trias Fargas assaig a Josep Maria Colomer per 'Grans imperis, petites nacions'.
  • Premi Els Cinc Pins narrativa breu a Lena Paüls per 'Distàncies'.
  • Premi Bernat Capó cultura popular a 'Moros i cristians. Una festa', d'Albert Alcaraz.
  • Premio Nacional de las Letras Españolas a José Manuel Caballero Bonald al conjunt de la seva obra.
  • Premi 'Josep Pascual Tirado' narrativa breu a Albert Garcia Pascual per 'Contes conversos, diversos i dispersos'.
  • Premi Pin i i Soler novel.la a Antoni Pladevall per 'Terres de lloguer'.
  • Premi Vidal i Alcover traducció a Jaume Ortolà per 'Faust', de Goethe.
  • Premi Rovira i Virgili assaig a Josep Gironès per 'Planys de figuera blanca'.
  • Premi Joan Amades de cultura popular a Jordi Garcia i Àngel Vergés per 'El drac aquós'.
  • Premi Tinet narrativa curta Internet a Lluís Olivan per 'Dos germans asimètrics'.
  • Premi Gramunt Subiela història a Salvador J. Rovira per 'La Restauració a Tarragona. Plàcid Maria de Montoliu i de Sarriera, primer marquès de Montoliu (1828-1899)'.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Jordi Ramírez per 'Els films d'Ariadna'.
  • Premi Màrius Torres de poesia a Josep Domènech.
  • Premi Lleida narrativa projecte a Lluís Bosch per 'Rere les petges'.
  • Premi Lleida narrativa projecte a Francesc Serès per 'Els camps de força'.
  • Premi Comas i Maduell poesia a Miquel López Crespí per 'Les ciutats imaginades'.
  • Premi Joaquim M. Bartrina teatre a Marta Buchaca per 'Sota la pell'.
  • Premi Josep M. Prous i Vila de recerca a Joan Navais.
  • Premi Gabriel Ferrater poesia joves a Bernat Rius i Vives per 'Viatge terra endins'.
  • Accèsit premi Gabriel Ferrater poesia joves a Llívia Àngels Palliso i Alentorn per 'Desperta'.
  • Premi Antoni de Bofarull narrativa joves a David Cantero Góngora per '20 / XX'.
  • Accèssit premi Antoni de Bofarull narrativa joves a Cristina Altadill Molné per 'Un passeig de la memòria'.
  • Premi Pragma de narrativa a Jordi Agràs.
  • Premio Nacional de Traducción a Luisa Fernanda Garrido i Tihomir Pistelek per la traducció del serbi a l'espanyol de 'El Kapo' d'Aleksandar Tisma.
  • Premi beca Frederica Montseny a Lina Cassadó per un estudi sobre la realitat de les dones llatinoamericanes emigrades a Reus.
  • Premi Ángel Crespo traducció a Olivia de Miguel Crespo per 'Autobiografía', de G.K. Chesterton.
  • Premio Nacional de Historia a Santos Juliá per 'Historia de las dos Españas'.
  • Premi Mn. Romà Comamala narrativa a Edgar Cantero per 'El nexe entre el sexe i el plexe venós dorsal'.
  • Premi Néstor Luján novel.la històrica a Albert Salvadó per 'La gran concubina d'Amon'.
  • Premio Torrente Ballester narrativa a Andrés Barba per 'Versiones de Teresa'.
  • Premi Joan Duch de Juneda poesia joves autors a Israel Clarà.
  • Premi Fité i Rossell novel.la a Jordi Sierra i Fabra per 'Sinaia'.
  • Premi Crèdit Andorrà teatre a David Nel.lo per 'Façanes'.
  • Premi accèssit Manuel Cerqueda novel.la curta a Núria Abad per 'Aurembiaix d'Urgell'.
  • Premi Sant Carles Borromeu contes i narracions a Jordi Cardona per 'Pàgines de poble'.
  • Premi Grandalla poesia a Ester Fenoll per 'Esmorzar perfecte'.
  • Premi Miquel d'Engolasters assaig literari a M. Carme Pellicer per 'Monòleg per a tres veus'.
  • Premi Principat d'Andorra investigació històrica a Empar Soriano per 'Andorra durant la Guerra Civil Espanyola'.
  • Premi Ciutat Alzira novel.la a Eloi Sala per 'Viatge a contrallum'.
  • Premi Ciutat Alzira divulgació científica a Vicent J. Martínez per 'Mariners que solquen el cel'.
  • Premi Ciutat Alzira assaig a Antoni Corominas per 'El repte de la integració'.
  • Premi de Literatura Científica a Josep Enric Llebot per 'El temps és boig? i 74 preguntes més sobre el canvi climàtic'.
  • Premi Herralde novel.la a Alonso Cuero per 'La hora azul'.
  • Finalista premi Herralde novel.la a Manuel Pérez per 'Egipto'.
  • Premi Internacional Miguel Unamono contes a María Laura Masolo per 'El florero roto y los dragones'.
  • Premi Pollença poesia a Jaume Mesquida per 'Declivi de la mirada'.
  • Premi Pollença novel.la a Sebastià Bennasar per 'Els blaus de l'horitzó'.
  • Premi Articles Periodístics Prat de la Riba a Jordi Casassas per 'La capacitat d'adaptar-se a les necessitats del país'.
  • Premi Gouncourt a François Weyergans per 'Trois jours chez ma mère'.
  • Premi Renaudot a Nina Bouroui per 'Mes mauvaises pensées'.
  • Premio Sor Juana Inés de la Cruz (Fira Guadalajara) a Paloma Villegas.
  • Premi Just M. Casero novel.la a Mònica Batet per 'El ventre de la balena'.
  • Grand Prix Acadèmie-Française novel.la a Henriette Jelinek per 'Le Destin de Iouri Voronine'.
  • Premi Humoràlia humor negre a Jordi Agràs per 'Vosaltres passeu, jo no'.
  • Accèssit Humoràlia humor negre a Guillem Rosselló per 'El telèfon negre'.
  • Premi Francesc Martí Queixalós poesia a Lleonard del Río Campmajó per 'Als ulls d'una africana'.
  • Premi Andròmina novel.la a Joan Olivares per 'Pólvora de rei'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Vicenç Altaió per 'Santa follia de ser càntic'.
  • Premi Octubre teatre a Ignasi Moreno per 'Jeff. Els colors de la bogeria'.
  • Premio Clarín novel.la a Claudia Piñeiro per 'Las viudas de los jueves'.
  • Premi Jaume Maspons narrativa humor a Ramon Folch i Camarasa per 'L'art de (sobre)viure de dos en dos'.
  • Premi Iluro assaig a Ramon Reixach i Puig per 'Els pares de la República: Una cultura política de la Catalunya urbana moderna. Mataró (s. XV-XVIII)'.
  • Premi Màrius Sampere poesia a Joan-Elies Adell per 'Pistes falses'.
  • Premi Màrius Sampere poesia a Francisco León per 'La máscara bajo las nubes'.
  • Premi de la Pau 2005 a Orhan Pamuk (Associació Llibreters Alemanys).
  • Premi Malcolm Lowry assaig a Carlos Guzmán Moncada per 'Un naufragio sin fin. Pere Calders y México'.
  • Premio Nacional d'Assaig a José Luis Pardo per 'La regla del juego'.
  • Premio Nacional de Literatura Dramática a Alberto Miralles per 'Metempsicosis'.
  • Premi Planeta novel.la a Maria de la Pau Janer per 'Pasiones romanas'.
  • Premi Ramon Roca Boncompte novel·la a Lluís Casals Ponts per 'Introibo'.
  • Premi Nobel Literatura a Harold Pinter.
  • Premi Booker a John Banville per 'El mar'.
  • Premi Josep Pascual Tirado narrativa breu a Albert Garcia per 'Contes inversos: conversos i diversos'.
  • Premi Ciutat d'Elx de narrativa a Josep Ballester per 'La mirada de Xahrazad'.
  • Premi Joanot Martorell narrativa a Adolf Beltran per 'Les llunes de Russafa'.
  • Premi Ausiàs March poesia a Miquel Martínez per 'Ravals d'alegria'.
  • Premi Vila Martorell poesia a Carme Meix per 'Canciones del poblado y del exilio'.
  • Premi El Lector de l'Odissea novel.la a Xavier Renau per 'El compromís de Casp'.
  • Premi Alfons el Magnànim narrativa a Francesc Bodí per 'Aurora'.
  • Premi Alfons el Magnànim poesia a Xulio Ricardo Trigo per 'La veritat cansa'.
  • Premio Nacional Narrativa a Alberto Méndez (pòstum), per 'Los girasoles ciegos'.
  • Premio Nacional de Poesía a Josep Corredor-Matheos per 'El don de la ignorancia'.
  • Premi Vila de Puçol narrativa a Urbà Lozano per 'Un home de profit'.
  • Premi Vila de Puçol poesia a Vicent Penya per 'L'Oblit'.
  • Premi Carlemany novel.la a Francesc Puigpelat per 'Els Llops'.
  • Premi Consell Mallorca poesia a Manel Marí.
  • Premi Consell Mallorca narrativa. Desert.
  • Premi Torrevieja novel.la a César Vidal per 'Los hijos de la luz'.
  • Finalista premi Torrevieja a José Calvo per 'La orden negra.
  • Premi Espasa de Ensayo a Irene Lozano per 'Lenguas en guerra.
  • Premi Nostromo novel·la marítima a Antoni Oliver per 'El vaixell dels errants'.
  • Premi beca de l'Escala a Jordi Puntí per 'Els castellans'.
  • Premi Norma novel.la a Marco Schwartz per 'El salmo de Kaplan'.
  • Premi Café Gijón novel.la negra a Antoni García per 'Cazadores de no mundos'.
  • Premi Comillas de biografia a José Andrés Rojo per 'Retrato de un general'.
  • Premi Mediterrània narrativa (Inca) a Jaume Mateu per 'El balancí de la mare'.
  • Premi Lengua de Trapo de novel.la a Pablo Sánchez per 'Volcanes dormidos'.
  • Premi Fundació Catalunya Oberta de periodisme a Baltasar Porcel.
  • Premi Prudenci Bertrana novel.la a Maria Barbal per 'País íntim'.
  • Premi Carles Rahola assaig a Ricard Torrens per 'Art, poder o religió o les sagrades famílies de Verdaguer i de Gaudí'.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Mireia Vidal-Conte per 'Pragari'.
  • Premi Lletra pàgines web al blog 'Llibreter' (autor anònim).
  • Premi Goethe (Frankfurt) a Amos Oz pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ribera d'Ebre narrativa a Josep Lluís Gonzàlez per 'Des del Marroc amb odi'.
  • Premi Nacional de Literatura a Toni Sala per la novel.la 'Rodalies'.
  • Premi Ernest Udina de periodisme a Rafael Vallbona per 'Pirineus en venda'.
  • Premi Literatura eròtica Vall d'Albaida a Salvador Macip i Sebastià Roig per 'Mugrons de titani'.
  • Premi Josep M. Boixareu (Federació Gremis Editors) a la llibreria Rayuela de Màlaga per la difusió i el foment de la lectura.
  • Premi Dashiell Hammett novel.la negra ficció ex aequo a Raúl Argemí per 'Penúltimo nombre de guerra'.
  • Premi Dashiel Hammett novel.la negra ficció ex aequo a Rafael Ramírez per 'La mara'.
  • Premi Rodolfo Walsh novel.la negra no ficció a Eduardo Monteverde per 'Lo peor del horror'.
  • Premi Espartaco novel.la històrica a Alfonso Mateo Sagasta per 'Ladrones de Tinta'.
  • Memorial Silverio Cañada obra prima novela negra a Francisco Pérez per 'Celda 211'.
  • Premi Sant Joan narrativa a Pep Coll per 'El salvatge dels Pirineus'.
  • Premi Contes del Barça RAC1 a Xavier Bardolet.
  • Premi Llibreter a 'El port de les aromes' de John Lanchester.
  • Premi Ciutat Badalona narrativa a Agustí Franch per 'Amb els ulls podrits'.
  • Premi Betúlia poesia a Òscar Marín per 'Segon vol d'Ícar'.
  • Premi Ciutat Badalona millor text narratiu a Claudine Beaumont (França).
  • Premi Ferran Canyameres novel·la negra a Jordi Cervera per 'Mosques'.
  • Premi Grinzane Cavour a Rosa Montero per 'La loca de la casa'.
  • Premi Príncipe de Asturias de las Letras a Nélida Piñón.
  • Premi Fernando Lázaro Carreter a Mario Vargas Llosa (Fundación Germán Sánchez Ruipérez).
  • Premi Honor Lletres Catalanes a Feliu Formosa.
  • Premi Amadeu Oller poesia a Irene Tarrés per 'I si ens enfonsem?'.
  • Premi Internacional Menéndez Pelayo a Mario Benedetti per la seva trajectòria.
  • Premi Man Booker International Prize a Ismaïl Kadaré pel conjunt de l'obra.
  • Premi Grinzane-Editors a Jordi Herralde, fundador d'Anagrama per la seva trajectòria.
  • Premi Puig de Missa (Eivissa) poesia català a Carles Renau per 'El pes específic dels mots'.
  • Premi Puig de Missa (Eivissa) poesia castellà a Manuel Terrín per 'La lámpara de Afrodita'.
  • Premi Lateral narrativa catalana a Jordi Ibáñez per 'La vida al carrer'.
  • Premi Lateral narrativa hispànica a Ray Loriga per 'El hombre que inventó Manhattan'.
  • Premi Lateral narrativa estrangera a Josef Winkler per 'Cuando llegue el momento'.
  • Premi Vila d'Ascó novel.la a Àngel-O. Brunet per 'El meu cadàver i jo'.
  • Premi Dones Delta novel.la a Silvia Adela Kohan per 'Un año de mi vida'.
  • Premi Teatre Principal a Emilià P. Pastor Steinmeyer i Adriana Bertrán per 'Allà on s'estimen els peixos'.
  • Premi Ciutat d'Alcoi teatre a Jordi Casanovas per l'obra 'Beckenbauer'.
  • Premi Maria Àngels Anglada a Carme Riera per 'La meitat de l'ànima'.
  • Premi Ramon Vinyes teatre a Vicent Ferrer per 'Tramuntana morta'.
  • Flor Natural Jocs Florals BCN a Jordi Julià per 'Hiverns suaus'.
  • Englantina d'Or Jocs Florals BCN a Ernest Farrés per 'Edward Hopper'.
  • Viola d'Argent Jocs Florals BCN a Carles Solé per 'El sol es deslliga del Jaguar'.
  • Premi Fernando Lara novel.la a Antonio Gómez Rufo per 'El secreto del rey cautivo'.
  • Millor iniciativa cultural Gremi Arts Gràfiques de Catalunya a L’Any del Llibre i la Lectura.
  • Premi Ramon Juncosa narrativa Vila Perpinyà a Albert Roquer per 'El mateix dilluns'.
  • Premi Francesc Català poesia Vila Perpinyà a Raquel Casas per 'Ofèlia'.
  • Premi Reportatges Vila Perpinyà a l'article 'Pirineus de la llibertat', d'El Temps.
  • Premi Sant Cugat de poesia Gabriel Ferrater a Antoni Ibàñez.
  • Premi Jordi Domènech de traducció de poesia a Joan Casas per 'Tard, molt tard, de nit entrada', d'Iannis Ritsos.
  • Premi Ciutat Sagunt poesia a Miquel López Crespí per 'El cant de la Sibil.la'.
  • Premi Ciutat Sagunt narrativa a Adolf Piquer per 'El viatger del crepuscle'.
  • Premi Ciutat Sagunt teatre a Pepe Alba per 'Au revoir, Lumière'.
  • Premi Brigada 21 novel.la negra a Raül Argemí per 'Penúltimo nombre de guerra'.
  • Premi Brigada 21 novel.la negra a Xavier Moret per 'L'home que adorava la Janis Joplin'.
  • Premi Brigada 21 traducció novel.la negra a 'La frontera', de Patrick Bard.
  • Premi Brigada 21 traducció a 'El tallafoc' per Henning Mankell.
  • Premi Brigada 21 opera prima a Marc Vichi per 'El comissari Bordelli'.
  • Premi Sant Celoni poesia a Francesc Josep Vélez vicente per 'Cant de la devastació'.
  • Premi Vila Lloseta novel.la ex aequo a Xavier Aliaga per 'Si no ho dic, rebente'.
  • Premi Vila Lloseta novel.la ex aequo a Rafel Crespí per 'La música de les constel.lacions'.
  • Premi Vila Lloseta poesia a Martí Sales per 'Huckelberry Finn'.
  • Premi Marià Vayreda de narrativa Ciutat d'Olot a Jesús M. Tibau per 'Món d'històries petites'.
  • Premi Joan Teixidor d'haikus Ciutat d'Olot a Pere Bonada, Xavier Macià i Pere Pena.
  • Premi experimentació literària Ciutat d'Olot a Òscar Lorente.
  • Premi Internacional Terenci Moix trajectòria a José Luis Sampedro.
  • Premi Internacional Terenci Moix millor llibre a Amin Maalouf per 'Orígens' (La campana).
  • Premi Cervantes a Rafael Sánchez Ferlosio.
  • Premi Giovanni Pontiero traducció novel·la a Pere Comellas per 'Chiquinho', de Baltasar Lopes.
  • Premi Joescric.com novel.la a Josep Pastells per 'A la recerca de l'equilibri'.
  • Premi Joescric.com poesia a Júlia Costa per 'Indrets i camins'.
  • Premi Joescric.com contes a Francesc Giralt per 'Història d'una transformació'.
  • Premi dels Escriptors Catalans a Carme Riera.
  • Premi Cadaqués Quima Jaume a Joan Margarit per 'Els primers freds. Poesia 1975-1995'.
  • Premi Cadaqués Rosa Leveroni a Rosina Ballester per 'Violència intervinguda'.
  • Premi Cadaqués Carles Rahola a City TV per 'El Dalí de Cadaqués'.
  • Premi Joan Crexells a Joan-Lluís Lluís per la novel.la 'El dia de l'ós'.
  • Premi Primavera de novel.la a José Ovejero per 'Las vidas ajenas'.
  • Premi Lletra d'Or a Empar Moliner per 'T'estimo si he begut'.
  • Premi Anagrama d'Assaig a Manuel Cruz per 'Las malas pasadas del pasado'.
  • Premi Crítica catalana narrativa a Jaume Cabré per 'Les veus del Pamano'.
  • Premi Crítica catalana poesia a Jordi Pàmies per 'Terra cansada'.
  • Premi Crítica castellana narrativa a Albertó Méndez (pòstum) per 'Los girasoles ciegos'.
  • Premi Crítica castellana poesia a Jacobo Cortines per 'Consolaciones'.
  • Premi Crítica gallega narrativa a Xesus Constela per As humanas proporcións.
  • Premi Crítica gallega poesia a Miguel Anxo Fernán per 'Territorio da desaparición'.
  • Premi Crítica basca narrativa a Juanjo Olasagarre per 'Ezinezko Maletak'.
  • Premi Crítica basca poesia a Felipe Justisti per 'Begi-izaiak'.
  • Premi Fundación José Manuel Lara novel.la a Andrés Trapiello per 'Al morir don Quijote'.
  • Premi Serra d'Or novel.la a Baltasar Porcel per 'Olympia a mitjanit'.
  • Premi Serra d'Or narració a Joan Rendé per 'La pedra a la sabata'.
  • Premi Serra d'Or poesia a Jordi Pàmias per 'Terra cansada'.
  • Premi Serra d'Or biografia a Agustí Pons per 'Néstor Luján. El periodisme liberal'.
  • Premi Serra d'Or traducció a Narcís Comadira per 'Cants de Giacomo Leopordi'.
  • Premi Serra d'Or recerca a Jordi Bolòs per ‘Els origens medievals del paisatge català. L’arqueologia del paisatge com a font per a conèixer la història de Catalunya’.
  • Premi Serra d'Or investigació a Ramon Lapiedra per ‘Els dèficits de la realitat i la creació del món’.
  • Premi Serra d'Or investigació a Francesco Ardolino per ‘La solitud de la paraula. Estudi sobre l’obra narrativa de Jordi Sarsanedas’.
  • Premi Serra d'Or teatre a Toni Cabré per ‘Teoria de catàstrofes’.
  • Premi Serra d'Or teatre a Pep Tosar per 'Esquena de ganivet'.
  • Premi Serra d'Or aportació interessant teatre a Josep Pere Peyró per 'Les portes del cel'.
  • Premi Ciutat de Mollerussa de novel.la breu a Àlex Hernàndez per 'Oblidades a les golfes'.
  • Premi Internacional Catalunya a Claude Lévi-Strauss, pel conjunt de la seva obra antropològica.
  • Premi Manuel Rodríguez Martínez de poesia a Robert Llopis per 'Cercles'.
  • Premi Joaquim Ruyra (Recull) narrativa a Jaume Benavente per 'L'ajudant de Kepler'.
  • Premi Benet i Ribas (Recull) poesia a Mireia Vidal per 'Gestual'.
  • Premi Josep Ametller (Recull) teatre a Jordi Sala per 'La ciutat es desperta radiant'.
  • Premi Rafel Cornellà (Recull) retrat literari a Vicenç Llorca per 'Els signes inscrits'.
  • Premi Salvador Reynaldos (Recull) periodisme a Quim Gibert per 'De granota a príncep'.
  • Premi Maria Mercè Marçal de poesia a Manel Rodríguez-Castelló per 'Lletres per a un àlbum'.
  • Premi Joan Arús novel.la a Salvador Balcells per 'Nines russes' ('Taca negra').
  • Premi Azorín de novel.la a Ángela Becerra per 'El penúltimo sueño'.
  • Premi Primavera de novel.la a José Ovejero per 'Las vidas ajenas'.
  • Premi finalista Primavera de novel.la a Eliseo Alberto per 'Esther en alguna parte'.
  • Premi Roc Boronat de narrativa a Ignasi Riera per 'Memòries d'un nen golut'.
  • Premi ONCE de narrativa a Salvador Bertran per 'El Cerber'.
  • Premi ONCE de poesia a Mercè Arnau per 'Díptic de sonets'.
  • Premi Alfaguara de novel.la a Graciela Montes i Ema Wolf per 'El turno del escriba'.
  • Premi Enric Valor de novel.la a Francesc Gisbert per 'Els lluitadors'.
  • Premi Salambó a Baltasar Porcel per 'Olympia a mitjanit'.
  • Premi Salambó a Roberto Bolaño per '2666'.
  • Premi Minotauro de literatura fantàstica a Rodolfo Martínez per 'Los sicarios del cielo'.
  • Premi beca narrativa Fundació Enciclopèdia Catalana a Hèctor Bofill per 'Veus dins el mar'.
  • Premi beca narrativa Fundació Enciclopèdia Catalana a Jordi Lara per 'Una màquina d''espavilar ocells'.
  • Premi beca assaig Fundació Enciclopèdia Catalana a Santi Torras per 'Periple i auge de la pintura a la Catalunya del Barroc'.
  • Premi beca pedagogia Fundació Enciclopèdia Catalana a Glòria Bordons per 'Viure la poesia'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa a Esperança Camps per 'Enllà de la mar'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians poesia a Joan Navarro per 'Magrana'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians teatre a Roberto García per 'Indecent'.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians assaig a Emili Piera per 'Dietari de guerra'.
  • Premi L'Ametlla de Mar de narrativa a Josep Igual per 'Torn de crit'.
  • Premi Biblioteca Breve a Elvira Lindo per 'Una palabra tuya'.
  • Premi Josep M. Llompart a Margarita Ballester per 'Entre dues espases'.
  • Premi Rafel Jaume a Narcís Comadira per 'Cants', de Giacomo Leopardi.
  • Premi Ciutat de Barcelona narrativa castellana a Roberto Bolaño per '2666'.
  • Premi Ciutat de Barcelona poesia a Dolors Miquel per 'Aioç'.
  • Premi Ciutat de Barcelona assaig a Romà Gubern per 'Patologías de la imagen'.
  • Premi Ciutat de Barcelona traducció a Narcís Comadira per 'Cants', de Giacomo Leopardi.
  • Premi Ramon Llull de narrativa a Lluís-Anton Baulenas per 'Per un sac d'ossos'.
  • Premi Tirant lo Blanc de narrativa (Orfeó Català Mèxic) a Joan Pinyol per 'Nit d'ànimes'.
  • Premi Columna de novel.la a Núria Esponellà per 'La travessia'.
  • Premi Llorenç Villalonga de novel.la a Miquel Ferrà per 'Abdalà Carim'.
  • Premi Joan Alcover de poesia a Josep Lluís Aguiló per 'Monstres'.
  • Premi Camilo José Cela de novel.la a Daniel Chavarría per 'Príapos'.
  • Premi Rubén Darío de poesia a Manuel Jurado per 'El invitado incómodo'.
  • Premi Cálamo Libro del año' a Peter Stamm per 'Paisaje aproximado' (El Acantilado).
  • Premi Cálamo Otra Mirada a Javier Reverte per 'El río de la desolación'.
  • Premi Cálamo extraordinari a 'No hay tiempo para jugar. Relatos de niños trabajadores', de Sandra Arenal i María Chiesa (Editorial Media Vaca).
  • Premi Alexandre Ballester de novel.la a Víctor Gaya per 'El cercle enigmàtic'.
  • Premi Nadal de novel.la a Pedro Zarraluqui per 'Un encargo difícil'.
  • Premi Nadal de novel.la finalista a Nicolás Casariego per 'Cazadores de la luz'.
  • Premi Josep Pla de narrativa a Sebastià Alzamora per 'La pell i la princesa'.



    ANY 2004


  • Premi Ribera d'Ebre de narrativa a Inès Vidal Farré per 'Història del llop'.
  • Premi Ciutat de Getafe novel.la a Josep Pastells per 'Kassim'.
  • Beca d'Hivern de l'Escala a Joan M. Ribera per un estudi sobre la projecció hispana de l'obra de Víctor Català.
  • Premi La Mar de Lletres de recerca a Joan-Lluís Sivill per 'Viure a la terra i de la terra'.
  • Premi La Mar de Lletres de poesia a Josep Bertran i Joan Roca.
  • Premi La Mar de Lletres de conte a Joan Constants i Sònia Planas.
  • Premi Internacional de Literatura de Viatges Ciutat de Benicàssim a Antoni Torreño per 'Empremtes de Xahrazad'.
  • Premi de Teatre Ciutat de Vila-real a Albert Hernández i Xulvi per 'Sense papers'.
  • Premi Maig de narrativa breu a Tana Marcé per 'Adiaforia'.
  • Premi de prosa Vila de Corbera a Tana Marcé per 'Peixos, moixos, cusses i altres bestioles'.
  • Premi Ploma de ferro de Capdepera a Tana Marcé per 'Vacances'.
  • Premi Octavi Pellissa a Francesc Serés pel projecte 'Catalunya, classe mitjana'.
  • Premi Jocs Florals Malgrat de Mar poesia a Raquel Casas per 'Astrolabi'.
  • Premi Jocs Florals les Corts poesia a Raquel Casas per 'Naufragi'.
  • Premi Sant Jordi Sarrià de Ter poesia a Raquel Casas per 'Astrolabi'.
  • Premi Avel·lí Artís-Gener "Tísner" poesia a Raquel Casas per 'Astrolabi'.
  • Premi Jocs Florals Santa Coloma poesia a Raquel Casas per 'Astrolabi'.
  • Premi Santa Perpètua poesia a Raquel Casas per 'Recorde València'
  • Premi revista Idees d'assaig ex aequo a Albert Bastardas per 'Cap a una sostenibilitat lingüística'.
  • Premi revista Idees d'assaig ex aequo a Jaume Radigales per 'Del Walhalla a Jerusalem'.
  • Premi Pere Calders de narrativa a Glòria Llobet per 'Llàgrimes de quitrà'.
  • Premi Miquel dels Sants Oliver a Maria Antònia Oliver per la trajectòria.
  • Premi Terra de Fang de narrativa a Jaume Calatayud per 'Els testos s'assemblen a les olles'.
  • Premi Terra de Fang de poesia a Joan Berenguer per 'Els ocells suïcides'
  • Premi Terra de Fang d'assaig a Joan Todó per 'Les paraules del riu: el paisatge en la poesia ebrenca'.
  • Premi Atlàntida al programa Alexandria de TVC.
  • Premi Atlàntida a la revista Sàpiens.
  • Premi Atlàntida d'honor al cardiòleg Valentí Fuster.
  • Premi Adonais de poesia a José Martínez Ros per 'La enfermedad'.
  • Premi Rafel Batle d'assaig a Vicent Partal per 'Periodisme quàntic. Fent periodisme a Internet. L'experiència dels primers deu anys de VilaWeb.'
  • Premi Juan March de novel·la breu a Antoni Palerm per 'Josep Pla i el quadern perdut'.
  • Premi Sant Jordi de novel.la a Emili Rosales per 'La ciutat invisible'.
  • Premi finalista Sant Jordi de novel.la a Vicent Usó per 'Les ales enceses'.
  • Premi Mercè Rodoreda de contes a Vicenç Pagès per 'Com vols que ho sàpiga?'.
  • Premi Carles Riba de poesia a Bartomeu Fiol per 'Càbales de call'.
  • Premi Ferran Soldevila de biografia a Josep Pich per 'Valentí Almirall i el federalisme intransigent'.
  • Premi Joan Maragall Cristianisme i Cultura a Francesco Ardolino per 'La influència de Dant en Maragall'.
  • Premi Memorial Joan B. Cendrós d'articles a Carles Monjardino.
  • Premi Cervantes a Rafael Sánchez Ferlosio pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Òmnium Cultural Ràdio i Televisió a Emilio Manzano per 'Saló de Lectura', de BTV.
  • Premi Leandre Colomer a Agnès Boixader i  David Bernabeu per 'Ruta soldados de Salamina. Memòries de la Guerra Civil'. 
  • Premi Nacional de las Letras a Félix Grande pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Gabriel Ferrater de poesia ex aequo a Llorenç Andreu Barrachina per 'Penombres absents'.
  • Premi Gabriel Ferrater de poesia ex aequo a Marta Segura per 'Créixer i morir avui en dia'.
  • Premi Marià Manent poesia a Albert Guiu per ‘Els versos de la prostituta’.
  • Premi Francesc Vila i Casas assaig a Montserrat Bonaventura per ‘El tema de la mort en Miquel Martí i Pol’.
  • Premi Arts i Lletres memòria Valerià Pujol a Jaume Calatayud per ‘Canta’m un tango a cau d’orella’.
  • Premi Antoni de Bofarull de narrativa a Marc Càmara per 'Aprenents'.
  • Premi Constantí Llombart narrativa a Joan Garí per 'On dormen les estrelles'.
  • Premi Roís de Corella poesia a Josep Ballester per 'L'odi'.
  • Premi Ciutat de València narrativa (castellà) a Fernando Arias Ramón per 'Yo fui guía en el infierno'.
  • Premi Ciutat de València poesia (castellà) a Juan Luís Mira per 'Maquillando cadáveres'.
  • Premi Ciutat València poesia (castellà) a Pedro José Moreno Rubio per 'No detengáis el alba'.
  • Premi Ciutat de València assaig (castellà) a Fernando Zalamea per 'La figura y la torsión'.
  • Premi Pere Quart d'Humor i Sàtira a Àlex Masllorens per 'Desastre a la 525'.
  • Premi Clara Alzina de poesia a Xavier Grimau per 'Artemul 45'.
  • Premi Clara Alzina de narrativa a Òscar Vendrell per 'Insomni tripartit'.
  • Premi d'investigació Antoni Pedrol Rius a Carles Maristany per 'Més a prop del dimoni que de Déu'.
  • Premi Documenta a Melcior Comes per 'L'estupor que us espera'.
  • Premi Born de teatre a José Luis Arce per 'El sueño de Dios'.
  • Premi Joescric.com de novel.la a Josep Pastells per 'A la recerca de l'equilibri'.
  • Premi Nacional millor labor editorial a Hiperión Ediciones.
  • Premi Miquelet d'Honor a Joan-Francesc Mira, per la seva trajectòria.
  • Premi Bernat Capó Difusió Cultura Popular a Joan Borja per 'Llegendes del Sud'.
  • Premi Néstor Luján de novel.la històrica a Jordi Sierra i Fabra per 'La pell de la revolta'.
  • Premi UPC de ciència-ficció al canadenc Robert J. Sawyer per la novel.la 'Identity theft' (Robatori d'identitats).
  • Premi Nacional de Foment de la Lectura del Ministeri de Cultura al suplement cultural 'Filandón' (Diario de León).
  • Premi Nacional de Foment de la Lectura del Ministeri de Cultura a La Asociación Vallecas todo Cultura.
  • Premi de les Lletres Aragoneses 2004 a Jesús Moncada pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ángel Crespo de traducció a Adan Kovacsics per 'El distrito de Sinistra', d'Ádám Bodor (El Acantilado).
  • Premi Vila de Benissa de poesia a Josep Vicent Cabrera i Rovira, per 'Dos poals de sabó i un cabàs de no res, quan, fet i fet, uns altres peguen el mos. No hi ha més camí que descreure'.
  • Premi Internacional de Periodisme Manuel Vázquez Montalbán a Anna Politkovskaia i Maruja Torres.
  • Premi de traducció Vidal i Alcover Ciutat Tarragona a Teresa Muñoz per 'Narracions' de Primo Levi.
  • Finalista premi de traducció Vidal i Alcover Ciutat Tarragona a Josep M. Jaumà per 'Cinquanta poemes' de W.B. Yeats.
  • Premi d'assaig Ciutat Tarragona ex aequo a Josep Francesc Roig Pérez per 'El tram de via romana De Italia in Hispanias/Ab Asturica Terracone entre Tarraco i Ilerda'.
  • Premi d'assaig Ciutat Tarragona ex aequo a Javier Ángel Domingo Magaña per 'Capitells romans de la província Tarraconen'.
  • Premi Ciutat Tarragona novel.la (desert).
  • Premi cultura popular Ciutat Tarragona a Raül Marcos per 'Un mirador a la cultura popular. Anàlisi científica de dites, noms i expressions de la meteorologia i l'astronomia popular a les Terres de l'Ebre i Nord de Castelló'.
  • Premi Màrius Torres poesia a Júlia Zabala per 'El cercle de les ànimes'.
  • Premi Josep Vallverdú d'assaig a Pere Ballart per 'El riure de la màscara. Formes en la poesia contemporània'.
  • Premi Lleida narrativa (beca) a Eduard Roure per un projecte de novel.la.
  • Premi Lleida narrativa (beca) a Joan Antoni Martín per un projecte de guió de llargmetratge.
  • Premi Ramon Comas Maduell poesia a Maria Antònia Grau per 'Un pòsit de cafè al fons de cada tarda'.
  • Premi Ciutat Xàtiva narrativa a Joaquim G. Caturla per 'L'home de l'estació'.
  • Premi Ciutat Xàtiva assaig a Vicent Torregrosa.
  • Premi Ciutat Xàtiva poesia a Josep Lluís Roig per 'Aparaulat'.
  • Premi El País-Aguilar de relats curts de viatges a Marta Monedero guanya un concurs de relats curts de viatges per '100% Rocinha'.
  • Premi Nacional de teatre a José Monleón pel conjunt de la seva obra d'investigació.
  • Premi Ciutat d'Alzira de novel.la a Esperança Camps per 'Quan la lluna escampa els morts'.
  • Premi Alzira de divulgació científica a 'Màrtirs mortífers. Biologia de l'altruisme letal'.
  • Premi Alzira d'assaig a Josep Iborra per 'Inflexions'.
  • Premi Nacional de Historia a Julio Valdeón per 'Alfonso X: La forja de la España Moderna'.
  • Premi Real Academia Española a Carlos Fuentes per 'En esto creo'.
  • Premi Fiter i Rossell de novel.la a Antoni Dalmau per 'Primavera d'hivern'.
  • Premi Manel Cerqueda de novel.la breu a Antoni Morell per 'El vell i els anyells'.
  • Premi Carles Barromeu de narracions a Josep Usó.
  • Premi Teatre Crèdit Andorrà a Josep Julien per 'Anitta Splitt'.
  • Premi Grandalla de poesia (Andorra) a Jordi Valls.
  • Premi de literatura científica a Mercè Piqueras per 'Cròniqes de l'altra veritat'.
  • Premi Herralde de novel.la a Juan Villoro per 'El testigo'.
  • Premi Gouncourt a Laurent Gaudé per 'Le soleil des Scorta'.
  • Premi Renaudot a Irene Némirovsky per 'Suite Française'.
  • Premi de poesia Joan Duch (Juneda) per a joves escriptors a Joan Fontana per 'Rèmora'.
  • Premi Pollença de novel.la a Miquel Àngel Vidal per 'Encara que sents com creix la nit'.
  • Premi Iluro de monografia històrica a Benet Oliva Ricós per 'Una microhistòria sobre les comunitats locals, el règim senyorial i la Contrareforma en la Catalunya del 1600'.
  • Premi Millor Llibre Estranger publicat en francès a 'L'ombra del vent', de Carlos Ruiz Zafón.
  • Premi Tinet de narrativa curta per Internet a Enric Alfonso, per 'Petons amb llengua'.
  • Premi Bonmatí d'articles periodístics a Núria Esponellà.
  • Premi Andròmina de narrativa a Jordi Joan Miralles per 'L'Altíssim'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés de poesia a Ramon Guillem per 'Celebració de la mirada'.
  • Premi Joan Fuster d'assaig a Santiago Vila per 'Elogi de la memòria'.
  • Premi Octubre de teatre a Daniela Feixas per 'Només sexe'.
  • Premi internacional Miguel de Unamuno de contes a Teresa Broseta per 'La última función'.
  • Premi Blai Bellver de Narrativa (Xàtiva) a Joaquim G. Caturla per 'L’home de l’estació'.
  • Premi Just M. Casero a Joan Negre per 'La funesta ideologia'.
  • Premi Nacional de Literatura Dramàtica a José Sanchis Sinisterra per 'Terror y miseria en el primer franquismo'.
  • Premi Ondas de TV local al programa 'Saló de lectura', de de Barcelona Televisió (BTV).
  • Premi Fundació Ramon Trias Fargas d'assaig, exaequo a Jordi Manent per 'Pompeu Fabra a l'exili (1939-1948)'.
  • Premi Fundació Ramon Trias Fargas d'assaig, exaequo a Jordi Casassas i Ymbert per 'El temps de la nació (13 estudis sobre el problema polític de les identitats)'.
  • Premi El Lector de l'Odissea a Llorenç Capdevila per la novel.la 'Ànima de llop'.
  • Premi Booker a Alan Hollinghurst per 'The Line of Beauty' ('La línia de la bellesa').
  • Premi Nacional d'Assaig a Javier Gomá, per 'Imitación y experiencia'.
  • Premi Planeta de novel.la a Lucía Etxebarría per 'Un milagro en equilibrio'.
  • Finalista premi Planeta de novel.la a Ferran Torrent per 'La vida en el abismo'.
  • Premi Nacional de narrativa a Juan Manuel de Prada per 'La vida invisible'.
  • Premi Ausiàs March de poesia a Xavier Bru de Sala per 'L'oratori'.
  • Premi Joanot Martorell de novel.la a Jordi Coca per 'Cara d'àngel'.
  • Premi Nostromo d'aventura marítima a Luis Mollá per l'obra 'Noray'.
  • Premi Ciutat d'Eivissa de narrativa a Núria Borrut per 'L'ombra del llorer'.
  • Premi internacional de periodisme Vázquez Montalbán ex aequo a Maruja Torres.
  • Premi Internacional de periodisme Vázquez Montalbán exaequo a Anna Politkovskaya.
  • Premi Nobel de Literatura a l'autora austríaca Elfriede Jelink.
  • Premi de periodisme 'Francisco Cerecedo' de l'Associació de Periodistes Europeus a Antonio Tabbuchi.
  • Premi periodisme 'Joaquín Romero' a Arturo Pérez Reverte per l'article ''Esa larga jornada urbana'.
  • Premi Alfons el Magnànim de poesia a Josep Vicent Miralles per 'Carrer Túria'.
  • Premi Alfons el Magnànim de poesia (castellà) a Carlos Zanón per 'Algunas maneras de olvidar a Gengis Khan'.
  • Premi Sent Soví de literatura gastronòmica a Josep Muñoz per 'La cocina del pensamiento'
  • Premi Nacional de Poesia a Chantal Maillard per 'Matar a Platón'.
  • Premi periodisme Manuel Ibáñez Escofet a Giovanni Sartori per l'article 'La televisió, un monopoli i dos barrets'.
  • Premi de narrativa Sebastià Juan Arbó a Sílvia Romero per 'Amor mesquí'.
  • Premi Torrevella de novel.la a Zoé Valdés per 'La eternidad del instante'.
  • Premi Espasa d'assaig a Daniel Innerarity per 'La sociedad invisible'.
  • XX Premi de poesia Benvingut Oliver (Catarroja) a Vicenç Llorca per 'Ciutats del vers'.
  • I Premi Internacional de Poesia Federico García Lorca a Ángel González.
  • Premi Carlemany de novel.la a Vicenç Villatoro per 'La derrota de l'àngel'
  • Premi Miquel de Palol de poesia a Rosa Torrent per 'Rosa del desert'.
  • Premi Carles Rahola d'assaig a Enric Sòria per 'La lentitud del mar (Dietaris 1989-1997).
  • Premi Lletra de pàgines web al portal 'relatsencatala.com' d'Oma Technologies.
  • Premi Prudenci Bertrana (desert).
  • Premi Nacional de Literatura a Emili Teixidor per 'Pa negre'.
  • Premi Casa Àsia a Raimon Panikkar.
  • Premi Internacional Catalunya a l'escriptor Amos Oz (Jerusalem, Israel, 1939) i al filòsof Sari Nusseibeh (Jerusalem, Palestina, 1949).
  • Premi Juan Rulfo a Juan Goytisolo pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Leandre Colomer de novel·la d'Història de Catalunya a Jordi Varela per 'Aquell primer de maig'.
  • Premi Dashiell Hammet de novel.la negra a Rolo Díez per 'Papel picado'.
  • Premi de Literatura Eròtica la Vall d'Albaida a Ramon Guillem per 'De cap m'hi llance'.
  • Premi Terenci Moix de Literatura Gai i Lèsbica a Jaume Santandreu per 'Catedrals amb armaris'.
  • Premi Sant Joan de narrativa a Toni Sala per 'Rodalies'.
  • Premi Príncep d'Astúries de Comunicació i Humanitats a Jean Daniel (Le Nouvel Observateur).
  • Premi Ventura Gassol de poesia a Daniel Nomen per 'Ofici estrany'.
  • Premi Joan Puig i Ferreter de narrativa a Jaume Calatayud per 'De pare músic, fill ballador'.
  • Premi Llibreter 2004 a Enrique de Hériz per 'Mentira' (Gremi Llibreters Catalunya).
  • Premi de la Pau 2004 a Péter Esterházy (Associació Llibreters Alemanys).
  • Premi Jordi de Sant Jordi de poesia a Joan Jordà i Sanchís per 'Paisatges d'hivern'.
  • Premi Ateneo de Sevilla de novel.la a Rafael Torres per 'Los náufragos del Stanbrook'.
  • Premi Ateneo Joven de narrativa a Nerea Riesco, per 'El país de las mariposas'.
  • Premi Príncipe de Asturias de las Letras a Claudio Magris.
  • Premi d'Honor de les Lletres Catalanes a Joan Francesc Mira.
  • Premi Amadeu Oller de poesia a Maria Cabrera per 'Jonàs'.
  • Prix Méditerranée Roussillon a Joan-Daniel Bezsonoff per 'La guerra dels cornuts'.
  • Flor Natural Jocs Florals BCN a Joan-Elies Adell per 'La degradació natural dels objectes'.
  • Englantina d'Or Jocs Florals BCN a Francesc Garriga per 'La nit dels peixos'.
  • Viola d'Argent Jocs Floals BCN a Pere Joan Martorell per 'Llibre de cera'.
  • Premi Ciutat d'Alcoi de teatre a Guillem Clua per 'La pell en flames'.
  • Premi Méditerranée a la novel.la 'La Seigneurie' (traducció francesa de Bernat Lesfargues de 'Senyoria'), de Jaume Cabré.
  • Premi Fernando Lara a Mercedes Salisachs per 'El último laberinto'.
  • Premi Maria Àngels Anglada (Institut Ramon Muntaner de Figueres) a Emili Teixidor per 'Pa negre'.
  • Premi Ramon Vinyes de teatre a Àngel Burgas per 'Una peça de Jenny Hollan'.
  • Premi Internacional Ramon Llull a Giuseppe Tavani.
  • Premi Ramon Juncosa (Perpinyà) de narració a Renada Laura Portet per 'Una dona t'escriu'.
  • Premi Francesc Català (Perpinyà) de poesia a Carme Pagès.
  • Premi de poesia Gabriel Ferrater a Enric Virgili per 'Mamut'.
  • Premi de Microliteratura Caldes de Malavella a Joan Pinyol per 'Estar a l'alçada'.
  • Premi Cristòfol Despuig de narrativa a Enric Carbó per 'Els emprenedors'.
  • Premi de poesia Francesc Vicenç Garcia a Joan Carles González per 'La matança de kios'.
  • Primer Premi Internacional de Poesia Amorosa a Amalia Iglesias per 'Imán de tí'.
  • Segon Premi Internacional de Poesia Amorosa a Antonio González per 'Dunas de Khadija'.
  • Premi Especial Poema en Català Poesia Amorosa a Margalida Matas per 'Un adéu sense rancúnia'.
  • Premi Tàndem d'assaig Tàndem a Francesc Torralba per 'I dentitats vulnerables. Una estratègia contra l'homogeneïtzació'.
  • Premi Ulisses - Tàndem de novel.la a Pasqual Mas i Usó per 'Diva'.
  • Premi Rosa Leveroni de poesia a Víctor Sunyol per 'Des d'ara'.
  • Premi crítica Creació Literària de l'Institut Interuniversitari de Filologia Valenciana a Joan Francesc Mira per 'Purgatori'.
  • Premi Quima Jaume a obra publicada a Perejaume per 'Obreda'.
  • Premi Carles Rahola periodisme a Magda Feixó per 'Sol ixent'.
  • Premi Anagrama d'assaig a Jordi Gracia per 'La resistencia silenciosa'.
  • Premi Marià Vayreda a Andreu Domingo per la novel.la 'El llegat del Dr. Deulofeu'.
  • Premi Cervantes al poeta xilè, Gonzalo Rojas.
  • Premi JoEscric.com a Carles Renau pel poemari 'Pinzellades de blau'.
  • Premi JoEscric.com a Sergi Vidal pel conte 'El cas de la sandàlia'.
  • Premi JoEscric.com a Núria Carulla per la novel.la 'Ferides obertes'.
  • Premi Alfaguara a Laura Restrepo per la novel.la 'Delirio'.
  • Premi José Manuel Lara a Jorge Semprún per 'Veinte años y un día'.
  • Premi Fundació Romea Textos Teatrals a Jordi Silva per l'obra 'Íntimes loquacitats'.
  • Premi candidad resident joves autors Royal Court Theatre a Marc Rosich.
  • Premi Juan March de novel.la breu a Pedro Merino per 'Quinta de la Caridad'.
  • Premi Giovanni Pontiero de traducció d'obres en portuguès a Perfecto E. Cuadrado per 'Libro del desasosiego', de Fernando Pessoa.
  • Premi de microliteratura Santa Juliana de Nicòmèdia a Joan Pinyol per 'Presses mortals'.
  • Premi de microliteratura Santa Juliana de Nicomèdia, àmbit erótico-rural a Joan Capdevila.
  • Premi crítica espanyola de novel.la a Luis García Montero per 'La intimidad de la serpiente'.
  • Premi crítica espanyola de poesia a Juan Eduardo Zúñiga per 'Capital de la gloria'.
  • Premi crítica espanyola de novel.la en euskera a Bernardo Atxaga per 'Soinujolearen semea' ('El fill de l'acordionista').
  • Premi crítica espanyola de poesia en euskera a Tere Irastortza per 'Glosak esana zetorrenaz' ('Glosses entorn del que s'ha dit').
  • Premi crítica espanyola de novel.la en català a Joan Francesc Mira per 'Purgatori'.
  • Premi crítica espanyola de poesia en català a Maria Beneyto per 'Bressoleig a l'insomni de la ira'.
  • Premi Crítica Serra d'Or de novel.la a Ramon Monton per 'El nyèbit'.
  • Premi Crítica Serra d'Or de poesia a Carles Duarte per 'El centre del temps'.
  • Premi Crítica Serra d'Or de narració a Susanna Rafart per 'La inundació'.
  • Premi Crítica Serra d'Or d'assaig a Miquel de Palol per 'La poesia en el Boudoir' i 'Els proverbis'.
  • Premi Crítica Serra d'Or de memòries a Josep Romeu per 'El quadern de memòries'.
  • Premi Crítica Serra d'Or de biografia a Francesc Foguet per 'Maria Àngels Anglada. Passió per la memòria'.
  • Premi Crítica Serra d'Or de traducció a Jaume Ferrer i Anna Gil per 'Khamriyyat. Poesia bàqnica', d'Abú-Nuwàs.
  • Premi Crítica Serra d'Or d'humanitats a Jesús Alturo per 'Història del llibre manuscrit a Catalunya'.
  • Premi Crítica Serra d'Or d'humanitats a Joan Sagués per 'Una ciutat en guerra. Lleida en la guerra civil espanyola'.
  • Premi Crítica Serra d'Or d'humanitats a Javier Martín per 'El temps i el clima'.
  • Premi Crítica Serra d'Or de teatre escrit a Gerard Vàzquez per 'El retratista'.
  • Premi Crítica Serra d'Or de muntatge escènic a Jordi Barra per 'El mestre i Margarida'.
  • Premi Teatre Principal de Textos Dramàtics a Miquel Àngel Vidal, per 'El conyac de Voltaire'.
  • Premi Recull narrativa a Marila Pons per 'Històries de fum'.
  • Premi Recull retrat literari a Xevi Camprubí per 'El rastre de les meves soles'.
  • Premi Recull poesia a Josep Lluís Roig per 'El somrís de les carreteres secundàries'.
  • Premi Recull periodisme a Núria Gas de Cid pel reportatge 'Pensar en la nit del segle'.
  • Premi Recull teatre a Gerard Vázquez per 'Quid pro quo'.
  • Premio Internacional de Ensayo Siglo XXI - Universidad de Sinaloa - Colegio de Sinaloa a Jordi Julià pel llibre 'La mirada de Paris'.
  • Premi Roc Boronat de novel.la a Miquel Àngel Vidal per 'La mesura de les coses'.
  • Premi Roc Boronat de poesia a Valentí Illa per 'L'ocell engabiat'.
  • Premi Roc Boronat de conte a Salvador Bertran per 'La passió inútil'.
  • Premi 'Manuel Rodríguez Martínez' de poesia a Eduard Marco per 'La quadratura del cercle'.
  • Premi La Catalana de Lletres poesia a Òscar Palazón per 'Ornitologia'.
  • Premi Lletra d'Or a Emili Teixidor per 'Pa negre'.
  • Premi Azorín a Manuel Mira per 'El secreto de Orcelis'.
  • Premi Primavera a Lorenzo Silva per la novel.la 'Carta blanca'.
  • Premi Ciutat d'Olot de Narrativa Experimental a Adrià Pujol Cruells per Quin déu enamora?
  • Premi Crexells a Emili Teixidor per 'Pa negre'.
  • Premi Maria Mercè Marçal de poesia a Guillem Troté per 'El viatge'.
  • Premi Salambó a Juan Eduardo Zuñiga per 'Capital de la glòria'.
  • Premi Josep M. Llompart de poesia a Ponç Pons per 'Pessoanes'.
  • Premi Rafel Jaume de traducció poètica a Jordi Cornudella per 'Maleïdes les guerres'.
  • Accèsit premi Rafel Jaume traducció poètica a Maria Beneyto per 'Bressoleig a l'insomni de la ira'.
  • Premi Escriptors Valencians de poesia ex-aequo a Joan Elies Adell per 'Encara una olor'.
  • Premi Escriptors Valencians de poesia ex-aequo a Xulio Ricardo trigo per 'Llibre de la quietud'.
  • Premi Escriptors Valencians de novel.la a Toni Cucarella per 'Quina lenta agonia, la dels ametlers perduts'.
  • Premi Escriptors Valencians d'assaig a Isabel-Clara Simó per 'En legítima defensa'.
  • Premi Escriptors Valencians de teatre a Manuel Molins per 'Elisa'.
  • Premi Escriptors Valencians de difusió a l'Associació de Bibliotecaris Valencians.
  • Premi Miquel Àngel Riera de novel.la a Miquel Àngel Lladó per 'Tocar mare'.
  • Premi Miquel Àngel Riera de poesia a Xavier Grimau per 'Metall'.
  • Premi de poesia Salvador Espriu de Calafell a Tomàs Àrias.
  • Premi Alfaguara de novel.la a Laura Restrepo per 'Delirio'.
  • Premi Joaquim Amat-Piniella de novel.la a Josep M. Loperena per 'La casa del fanalet vermell'.
  • Premi 23 d'abril Columna a Xavier Moret per la novel.la 'Dr. Pearson'.
  • I Premi Minotauro a León Arsenal per la novel.la 'Máscaras de Matar'.
  • Premi Enric Valor de novel.la a Vicent Pallarès per 'L'àngel covard'.
  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català 2004 a Josep M. Castellet.
  • Premi Biblioteca Breve a Mauricio Electorat per 'La burla del tiempo'.
  • Premi Ramon Llull de novel.la a Alfred Bosch per 'Les set aromes del món'.
  • Premi Ciutat de BCN de literatura catalana a Imma Monsó per 'Millor que no m'ho expliquis'.
  • Premi Ciutat de BCN de literatura castellana a Justo Navarro per 'F' sobre Gabriel Ferrater.
  • Premi Ciutat de BCN d'investigació científica a Ricard V. Solé i Ramon Ferrer Cacho per 'La llei del mínim esforç i els orígens de l'expansió escalada pel llenguatge humà'.
  • Premi Ciutat de BCN d'Història a Anna Monjo per 'Militants. Democràcia i participació en la CNT dels anys 30'.
  • Premi Ciutat de BCN de Traducció a Xavier Pàmies per 'Relat personal d'un pelegrinatge a Medina i La Meca', de Richard Burton.
  • Premi Joan Alcover de poesia a Hèctor Bofill per 'Les genives cremades'.
  • Premi Llorenç Villalonga de novel.la a Emili Bayo per 'L'edat de les paraules'.
  • Beca Enciclopèdia Catalana de narrativa a Xavier Vernetta per 'Parlem d'amor', ex aequo amb Manel Zabala, per 'Canal 25 (títol provisional)'.
  • Beca Enciclopèdia Catalana d'assaig i humanitats a Gisela Bou i Arnau Gonzàlez.
  • Beca Enciclopèdia Catalana de pedagogia a Teresa Colomer i Francesc Franquesa, ex aequo.
  • Premi Alexandre Ballester de narrativa a Josep M. Morreres per 'La gran improvisació'.
  • Premi Así Fue a Màrius Carol i Josep Playà per 'El enigma Dalí'.
  • Premi Así Fue ex aequo a Ferran Gallego per 'Nostalgia del futuro'.
  • Premi Nadal a Antonio Soler per l'obra 'El camino de los ingleses'.
  • Premi Josep Pla a Robert Saladrigas per l'obra 'La llibreta groga'.
  • Premi poesia Memorial Anna Dodas a Andreu Gomila per 'Un dia a l'infern'.


    ANY 2003


  • Premi Sant Jordi de novel.la a Carme Riera per 'La meitat de l'ànima'.
  • Finalista Sant Jordi de novel.la a Jordi Cabré per 'Rubik a les palpentes'.
  • Premi Carles Riba de poesia a Manuel Forcano per 'El tren de Bagdad'.
  • Premi Mercè Rodoreda de contes a Joan Rendé per 'La pedra a la sabata'.
  • Premi Ferran Soldevila de biografia a Joan Palomas per l'obra 'El rerefons econòmic de l'activitat dels parlamentaris catalans (1876-1885)'.
  • Premi Nostromo de narrativa marítima a 'Set Grillons de Cadena', de Josep Fontdecaba i Fuster.
  • Premi de Poesia Pere Badia (Torredembarra) a Jordi Julià per 'De capital a la plata'.
  • Premi d'humor i sàtira Jaume Maspons (Granollers) a Antoni Ibàñez per 'Tros de quòniam - vademècum de sàtires'.
  • Premi Ciutat de Castelló poesia a Francesc Arnau per 'Brut e diví'.
  • Premi SGAE de teatre a Julio Escalada per 'Invierno'.
  • Accèssit premi SGAE teatre a María Liliana Pérez per 'Para los recuerdos'.
  • Premi Ciudad de Torrevieja de novel.la a Juan José Armas per 'Casi todas las mujeres'.
  • Premi Joan Profitós d'assaig pedagògic a Andreu Clapés per 'Jo també faig classes a la UAC'.
  • Premi Memorial Cendrós d'articles al diari 'Berria' (Guipúscoa) per la seva cobertura de les eleccions catalanes.
  • Premi Joan Maragall sobre cristianisme i cultura a Inés Castel-Branco per 'Camins efímers cap a l'etern. Interseccions entre litúrgia i art'.
  • Premi Òmnium Cultural de televisió a 'El cor de la ciutat', de TV3.
  • Premi Òmnium Cultural de ràdio a Elisenda Roca per 'Dies de ràdio', de Com Ràdio.
  • Premi Vicent Andrés Estellés de poesia a Josep Ribera per 'Plenamar'.
  • Premi Ciutat de Xàtiva de narrativa a Tomeu Matamalas per 'Les rares pedres fines'.
  • Premi Ciutat de Xàtiva de poesia a Miquel López Crespí per 'Lletra de batalla'.
  • Premi Cervantes de Literatura en Llengua Castellana a Gonzalo Rojas.
  • Premi Pere Quart d'Humor i Sàtira a Marta Sabaté per 'Que no me'l toquin'.
  • Premi Clara Alzina de poesia a Helena Badell per 'Gent jove i pa tou'.
  • Premi Junceda d'Il.lustració llibre de text a Sebastià Serra per 'Coneixement del medi social i cultural' de La Galera.
  • Premi Junceda d'Il.lustració a llibre científic a Amadeu Blasco per 'Fauna Ibérica (vol. 18) del Consell Superior d'Investigacions Científiques.
  • Premi Junceda d'Il.lustració llibre infantil a Mariona Cabassa per 'Contes per contar quan es menja un ou ferrat', Editorial Kalandraka.
  • Menció premi Junceda d'Il.lustració llibre infantil a Pere Ginard per 'Libro de lágrimas'. Editorial Anaya.
  • Premio Nacional de las Letras Españolas a Leopoldo de Luis.
  • Premi Born de teatre a Juan Pablo Vallejo, per l'obra 'Patera'.
  • Premi Artur Bladé Desumvila d'assaig a Joan Ramon Vinaixa per 'Set anys de Guerra Civil. Ribera d'Ebre, 1833-1840'.
  • Premi Octavi Pellisa a Jordi Puntí pel projecte de novel.la, 'Maletes perdudes'.
  • Premi de narrativa breu Mossèn Romà Comamala a Joan F. Dalmau per 'Ni viu ni mort'.
  • Premi Ciència-ficció Universitat Politècnica Catalunya a Jordi Font-Agustí per la novel.la 'Traficants de llegendes'.
  • Menció Ciència-ficció UPC ex aequo a Miguel Sánchez per 'Polvo de rojo' i Vladimir Hernández per 'Sueños de interfaz'.
  • Premi La Catalana de Lletres poesia a Òscar Palazón per 'Epíleg'.
  • Premi Joaquim M. Bartrina de teatre a Vicent Tur Riera, per l'obra 'Alícia'.
  • Premio Nacional a la millor labor editorial les editorials Renacimiento i Siruela.
  • Premi Café Gijón de novel.la a Fulgencio Argüelles per 'El palacio azul de los ingenieros belgas'.
  • Premi Josep M. Prous i Vila d'investigació històrica a Xavier Ferré i Trill per 'Biografia intel.lectual de Joaquim Santasusagna. Ideologia nacional i trajectòria cívica'.
  • Premi Gabriel Ferrater de poesia a Sílvia Güell Segarra, per 'Alçar la veu'.
  • Premi Antoni de Bofarull de narrativa a Irene da Rocha Fort per 'Ells i ella'.
  • Premi Màrius Torres de poesia a Josep Tuset per 'Devora l'estimball'.
  • Premi Lleida de narrativa a Pere Guixà per 'No pots sentir-ho'.
  • Premi Lleida de narrativa a Carles Porta i Carles Pont per 'Amb el foc encès'.
  • Premi Josep Vallverdú d'assaig a Francesc Burguer per 'Les trampes dels periodistes'.
  • Premi Documenta de narrativa (desert).
  • Premi Vidal i Alcover de traducció a Núria Mirabet per 'De la meva vida, poesia i veritat', de Goethe.
  • Premi Rovira i Virgili d'assaig a Jordi Julià per 'El poeta sense qualitats'.
  • Premi Gramunt i Subiela a Josep Sánchez Cervelló per 'Ramon Nogués i Biset: president republicà de la Diputació tarragonina'.
  • Premi Joan Amades de cultura popular a Joan Soler Amigó per 'D'on vénen els nens i com se fan segons la tradició popular'.
  • Premi Comas i Maduell de poesia a Jordi Julià Garriga per 'Murs de contenció'.
  • Premi Bernat Capó a Àlvar Monferrer per 'Antologia del romancer valencià de tradició oral'.
  • Premi de Literatura Científica a Xavier Bellés per 'El teatre dels insectes'.
  • Premi Tinet a Joan Martí pel conte 'Quin remei!'.
  • Premi Ciutat d'Alzira de novel.la a Silvestre Vilaplana per 'Les cendres del cavaller'.
  • Premi Mancomunitat Ribera Alta d'assaig a Vicent Alonso per 'Trajecte circular'.
  • Premi Fité i Rosell de narracions a Sílvia Soler per 'Probablement per sempre'.
  • Premi Nit Literària Andorrana a Miquel López Crespí per 'Corambé: el dietari de George Sand'.
  • Premi Atlàntida 75 anys activitat editorial a Edicions Proa.
  • Premi Atlàntida 50 anys activitat editorial a Hispano Europea, S.A.
  • Premi Atlàntida 25 anys activitat editorial a Alta Fulla, Antoni Bosch Editor, S.A., Distrimapas-Telstar, S.L., ITEC-Institut de Tecnologia de la Construcció de Catalunya, Editorial Noray, S.A.
  • Premi Atlàntida a la labor cultural al cineasta Luis García-Berlanga.
  • Premi Atlàntida a La Contra de La Vanguardia.
  • Premi Atlàntida a Luis Álvarez Pousa, revista Tempos Novos.
  • Premi Atlàntida al programa 'Un idioma sin fronteras', de Radio Exterior de España.
  • Premi Atlàntida a Félix Linares, presentador dels programes de Ràdio Euskadi 'Euskal Graffiti' i 'Pompas de papel'.
  • Premi Atlàntida al programa Millennium del Canal 33.
  • Premi Atlàntida al programa 'Llegir per sentir' de Ràdio Vilafranca.
  • Premi Atlàntida Memorial Ferran Lara a Marina Delgado Jódar, d'EGEDSA.
  • Premi Ángel Crespo de traducció a Anne-Hélène Suárez-Girard per 'Historia de un pensamiento chino', d'Anne Cheng (Editorial Bellaterra).
  • Premi de poesia Joan Duch per a joves escriptors a Tomás Iván Alcázar per 'Cançó dels murs de Meknès'.
  • Premi Nacional de Teatre al director Gustavo Pérez Puig.
  • Premi Nacional de Circ a Jesús Silva (Suso Clown).
  • Premi Columna a Andreu Martín i Jaume Ribera per la novel.la 'Amb els morts no s'hi juga'.
  • Premi Nèstor Lujan de novel.la històrica a Albert Villaró per 'L'any dels francs'.
  • Premi Herralde de novel.la a Alan Pauls per 'El pudor'.
  • Premi Just Casero de novel.la curta a Joan-Daniel Bezsonoff per 'La guerra dels cornuts'.
  • Premi Nacional de Teatre a Fernando Arrabal per 'Carta de amor (Como un suplicio chino)'.
  • Premi Médicis de novel.la estrangera (França) a Enrique Vila-Matas per 'El mal de Montano'.
  • Premi Andròmina de narrativa a Toni Cucarella per 'Quina lenta agonia la dels ametllers perduts'.
  • Premi Joan Fuster d'assaig, ex-aequo, a Antoni Vives per 'El nacionalisme que ve'.
  • Premi Joan Fuster d'assaig, ex-aequo, a Joan Garcia per 'Ficcions còmplices'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés de poesia a Patrick Gifreu, ex-aequo, per 'La seda d'un so'.
  • Premi Vicent Andrés Estellés de poesia a Jan Serra, ex-aequo, per 'Convocat silenci'.
  • Premi Octubre teatre a Joan Solana per 'El somni del bandoler'.
  • Premi Goncourt a Jacques-Pierre Amette per 'La maîtresse de Brecht'.
  • Premi Diputació València de novel.la a Maria Àngels Moreno per 'Erena'.
  • Premi Diputació València de poesia a Ponç Pons per 'Pessoanes'.
  • Premi Diputació València de poesia (cast) a Jordi Virallonga per 'Todo parece indicar'.
  • Premi L'Odissea a Vidal Vidal pel recull de contes 'Com és que el cel nou cau'.
  • Premi Pere Calders a Assumpció Cantalozella per 'Mal any'.
  • Premi Euskadi de Literatura a Antonio Altarriba per 'Memoria de la nieve'.
  • Premi Planeta a Antonio Skármeta per 'El baile de la victòria'.
  • Finalista del Premi Planeta a Susana Fortes per 'El amante albanés'.
  • Booker Prize a Peter Finlay per 'Vernon God Little'.
  • Premi Nacional d'Assaig a Daniel Innerarity per 'La transformación de la política'.
  • Premi Nacional de Narrativa a Suso de Toro per 'Trece badaladas'.
  • Premi Joanot Martorell de novel.la a Esperança Camps per 'El forat de la bimbolla'.
  • Premi Ausiàs March de poesia a Ivan Tubau per 'Semen sonor sobtat'.
  • Premio Nacional de Poesia a Julia Uceda per 'En el viento, hacia el mar'.
  • Premi de la Pau dels llibreters de la Fira de Frankfurt a Susan Sontag.
  • Premi Bartolomé March d'assaig literari a Martí de Riquer per 'Para leer a Cervantes'.
  • Premi Bartolomé March de crítica literària a Juan Malpartida per l'article 'Ezra Pound'.
  • Premi Nobel de Literatura a John Maxwell Coetzee.
  • Premi Josep Pasqual Tirado de contes a Pasqual Mas i Usó per 'Contracontes'.
  • Premi de narrativa Vila de Puçol a Nel.lo Navarro, per 'Tele-visions'.
  • Premi Josep Maria Ribelles de poesia a Josep Torres Espejo, per 'Vida endins'.
  • Premi Carlemany de novel.la a Joan Agut per 'El pastís de noces'.
  • Premi Espasa d'assaig a José Antonio Rivera per 'Cinema i filosofia'.
  • Premi Fundació Trias Fargas a Albert Manent per la biografia de Fèlix Millet i Maristany.
  • Premi Café Gijón a Fulgencio Argüelles, per la novel.la 'El palacio azul de los ingenieros belgas'.
  • Premi Manuel de Pedrolo de teatre a Manuel Veiga.
  • Premi Nacional Literatura a Màrius Sampere.
  • Premi Comillas a Jaime Salinas per 'Travesías. Memorias (1925-1955)'.
  • V Beca de Tardor de l'Escala a Jaume Vidal pel projecte "Inventari de realitats i ficcions en el món del Capitán Trueno".
  • Gran Premi Saló del Llibre Insular (Ouessant) a 'Illa Flaubert', de Miquel Àngel Riera. Ed. Féderop.
  • Medalla d'Or de la Generalitat de Catalunya a Francesc Candel.
  • Premi Montseny de poesia a Mercè Ferrer per 'Flaixos del Marroc'.
  • Premio Nacional de Traducció a Carlos García Gual.
  • Premi Literatura Eròtica Vall d'Albaida a Núria Tió per 'L'Aurora'.
  • Premi Prudenci Bertrana de novel.la a Julià de Jodar per 'L'home que va estimar Natàlia Vidal'.
  • Premi Miquel de Palol de poesia a Miquel Bezares per 'El convers'.
  • Premi Carles Rahola d'assaig a Núria Bou per 'Deesses i tombes. Mites femenins en el cinema de Hollywood'.
  • Premi Lletra a Josep M. Payàs per la pàgina web de Narcís Oller.
  • Premi de poesia Amadeu Oller a Àngels Gregori.
  • Premi Sant Joan de novel.la a Vicenç Pagès per 'La felicitat no és completa'.
  • Premi Laureà Mela de poesia a Màrius Sampere per 'Jerarquies'.
  • Premi Llibreter a J.M.Coetzee per 'L'edat de ferro'.
  • Premi de la Pau dels llibreters alemanys a Susan Sontag.
  • Premi Lletra d'Or a Montserrat Abelló pel poemari 'Al cor de les paraules'.
  • Premi d'Honor de les Lletres Catalanes a Antoni M. Badia i Margarit.
  • Premi de narrativa breu Vila de Teulada a Octavi Monsonís, per l'obra 'Els Déus Esparracats'.
  • Prix Meditérranée a Baltasar Porcel per 'L'emperador o l'ull del vent'.
  • Premi Fernando Lara a Zoe Valdés per 'Lobos de mar'.
  • Flor Natural Jocs Florals BCN a Sebastià Alzamora, per 'El benestar'.
  • Englantina d'Or Jocs Florals BCN a Carles Solé Fajardo, per 'El cant de l'adolescència'.
  • Viola d'Argent Jocs Florals BCN a Lena Paüls per 'Temps de penyora'.
  • Premi Extraordinari Jacint Verdaguer Jocs Florals BCN a Pep Rosanes-Creus per 'Sóc un cuc'.
  • Premi Príncep d'Astúries de les Lletres a Fátima Mernissi i Susan Sontag.
  • III Premi Rovira-Beleta de guions cinematogràfics de joves a Lluís de Solà per 'Les imatges de la Martina'.
  • II premi de poesia Sant Cugat - Gabriel Ferrater, a Yannick Garcia per l'obra 'De dalt i de baix'.
  • Premi Joan Teixidor d'haikus Ciutat d'Olot va Abraham Molino, Isabel Garcia i Antoni Defez.
  • I Premi de Teatre Ramon Vinyes a Beth Escudé per l'obra 'El cabaret diabòlic'.
  • Premi poesia Sant Jordi de Perpinyà a Joan Mercader per 'Mas d'hivern'.
  • Premi narrativa Sant Jordi de Perpinyà a Josep Casadesús per 'La corda'.
  • Premi Marià Vayreda Ciutat d'Olot. Desert.
  • Premi Goleta i Bergantí del Masnou de narrativa a Sergi Sanjuan.
  • Premi Goleta i Bergantí del Masnou de poesia a Josep M. Puigoriol Forcada.
  • Premi Novel.la breu Ciutat de Mollerussa a Jaume Copons per 'Biaix'.
  • Premi de Narrativa Miquel Àngel Riera a Antoni Mateu per 'Els cronistes del sotabosc'.
  • Premi de Poesia Miquel Àngel Riera a Pere Suau per 'He estotjat un ram de versos per al teu dolor'.
  • Premi Molí d'en Xec de narrativa curta a Elisabet Soler, per l'obra "Les cartes de la Trella a en Ken".
  • Premi Valldaura Memorial Pere Calders a Josep Maria Riera, per l'obra "Les il.lusions perpètues".
  • Premi Divendres Culturals a Sadurní Tubau, per l'obra 'Epicur'.
  • Premi Miquel Martí i Pol a Maria Teresa Saladrigas, per l'obra 'Des d'una por naixent'.
  • III Premi dels Escriptors Catalans a Jaume Cabré.
  • Premi 25 abril Vila Benissa de poesia a Pasqual Mas Usó per 'Nòmada'.
  • Premi 25 abril Vila Benissa de narrativa a Antoni Roca per 'Fotografia en blanc i negre'.
  • Premi de la crítica de l'Institut Interuniversitari de Filologia Valenciana a Ferran Torrent per 'Societat limitada'.
  • Premi de Narrativa Ciutat de Sagunt a Carles Cortés, per 'Marta dibuixa ponts'.
  • Premi de Poesia Jaume Bru i Vidal-Camp de Morvedre a Cònsol Martínez Bella per 'Interludi Estelar'.
  • Premi Jerusalem a Arthur Miller, per la seva trajectòria.
  • Premi Literari Don.na a Pilar Simó Aguadé per 'Memorandum'.
  • Premi crítica valenciana de novel.la a Vicent Usó per 'Crònica de la devastació'.
  • Premi crítica valenciana de poesia a Salvador Jàfer per 'El desert'.
  • Premi crítica valenciana de teatre a Manuel Molins per 'Abú Magrib'.
  • Premi crítica valenciana d'assaig a Gustau Muñoz per 'A l'inici del segle. Un dietari de reflexions'.
  • Premi Anagrama d'Assaig a Josep Casals per 'Afinitats vieneses'.
  • Premi Crítica Serra d'Or de Novel.la a 'Societat limitada', de Ferran Torrent.
  • Premi Crítica Serra d'Or de Poesia a 'El temps en ordre', de Teresa Pasqual.
  • Premi Crítica Serra d'Or de Narració a 'ADfU', d'Àngel Burgas.
  • Premi Crítica Serra d'Or Estudis Literaris a 'Entre l'afirmació individualista i la desfeta col.lectiva', de Damià Pons.
  • Premi Crítica Serra d'Or Recerca Altres Ciències a 'El Montseny. Cinquanta anys d'evolució dels paisatges', de Martí Boada.
  • Premi Crítica Serra d'Or Traducció ex aequo a 'Llibre del desassossec de Fernando Pessoa', de Gabriel de la S.T. Sampol i Nicolau Dols.
  • Premi Crítica Serra d'Or Traducció ex aequo a 'Poemes de Fernando Pessoa, poemes d'Alberto Caeiro, poemes d'Álvaro de Campos i Odes de Ricardo Reis¡, de Joaquim Sala-Sanahuja.
  • Premi Crítica Serra d'Or Recerca a 'Manuel Sanchis Guarner (1911-1981). Una vida per al diàleg', de Santi Cortès.
  • Premi Crítica Serra d'Or Teatre Text a Albert Mestres per 'Dramàtic'.
  • Premi Crítica Serra d'Or Teatre Espectacle a 'Tatuatge', de Dea Loher. Sala Artenbrut.
  • Premi Crítica Serra d'Or Teatre Aportació més interessant a la col.lecció Textos a Part, dirigida per Joan Cavallé.
  • Premi Josep M. Llompart de Poesia a Montserrat Abelló per 'El cor de les paraules'.
  • Premi Rafel Jaume de Traducció poètica a Salvador Oliva per 'Sonets' (de William Shakespeare).
  • Premi crítica catalana a Ferran Torrent per la novel.la 'Societat limitada'.
  • Premi crítica catalana a Màrius Sampere pel poemari 'Les imminències'.
  • Premi crítica euskera narrativa a Pello Lizarralde per 'Larrepetit'.
  • Premi crítica euskera de poesia a Juan Kruz Igerabide per 'Mailu isila'.
  • Premi crítica gallega de poesia a Xavier Seoane per 'Dársena do ocaso'.
  • Premi crítica gallega de narrativa a Carlos Casares per ''Sol do veran'.
  • Premi crítica espanyola a la novel.la 'El mal de Montano', d'Enrique Vila-Matas.
  • Premi crítica espanyola al poemari 'Santa Deriva', de Vicente Gallego.
  • Premi Quima Jaume d'obra poètica o assaig a Montserrat Abelló per 'El cor de les paraules'.
  • Premi Rosa Leveroni de poesia a Carles Hac Mor per 'M'he menjat la cama'.
  • Premi Roc Boronat de novel.la a Miquel López Crespí per 'El darrer hivern'.
  • Premi Crexells a Ferran Torrent, per 'Societat limitada'.
  • III Premi Giovanni Pontiero de traducció a Joan Casas per 'No entris tan de pressa en aquesta nit fosca', d'António Lobo Antunes.
  • XXV Premi La Sonrisa Vertical a José Luis Rodríguez del Corral per la novel.la 'Llámalo deseo'.
  • Premi de Poesia "Manuel Rodríguez Martínez" a Antoni Defez per l'obra 'Pas insomne'.
  • Premio José Manuel Lara a Terenci Moix per Terenci Moix per 'El arpista ciego'.
  • Premi Joaquim Ruyra de narrativa (Recull) a Rafa Gomar per 'Batecs'.
  • Premi Benet Ribas de poesia (Recull) a Laia Noguera per 'Fuga, evasió'.
  • Premi Marià Manent de poesia a Albert Guiu per 'Els versos de la prostituta'.
  • Premi Josep Ametller de teatre (Recull) a Òscar Roig per 'Rituals'.
  • Premi Salvador Reynaldos de periodisme (Recull) a Josep Cornellà per 'Per l'Havana vella i Ale'.
  • Premi Rafel Cornellà retrat literari (Recull) a Jaume Copons i X. de la Cruz per 'Vull dir Jaume Brossa'.
  • Premi Crítica Literària Valenciana de novel.la a Miguel Catalán.
  • Premi Crítica Literària Valenciana de poesia a Guillermo Carnero.
  • Premi Crítica Literària Valenciana d'assaig a José Luis Ferris i Carmen Alborch.
  • Premi Azorín de novel.la en castellà a Javier García per 'Dios se ha ido'.
  • V Premi de Poesia Maria Mercè Marçal a Pere Antoni Pons per 'El fibló i la festa'.
  • Premi Trajectòria de la Setmana del Llibre en Català a Teresa Pàmies.
  • Premi de poesia Marià Villangómez, ex aequo, a Víctor Durbà per per 'Un amant i un poeta...'
  • Premi de poesia Marià Villangómez, ex-aequo, a Jaume Pomar per 'Llacorar els sentits'.
  • Premi de narrativa Miquel Àngel Riera a Antoni Mateu per 'Els cronistes del sotabosc'.
  • Premi de poesia Miquel Àngel Riera a Pere Suau per 'He estotjat un ram de versos per al teu dolor'.
  • Premi Salambó a Javier Marías per 'Tu rostro mañana'.
  • I Premi Microrelats de Santa Coloma de Farners a Anna Cabeza, per 'Geogratafia'.
  • VI Premi Alfaguara a Javier Velasco per 'Diablo guardián'.
  • III Memorial Jaume Fuster a Andreu Martín, per la dedicació al gènere negre.
  • Premi Internacional Catalunya a l'escriptora egípcia Nawal al-Sadawi.
  • Premi La Mar de Lletres. Contes de Nadal, a Lena Paüls, per 'El ressopó'.
  • Premi La Mar de Lletres. Poemes de Mar, a Isidre Julià, per 'L'enèssima onada'.
  • Premi Ciutat de BCN de literatura catalana a Màrius Sempere pel poemari 'Les imminències'.
  • Premi Ciutat de BCN de traducció al català a Salvador Oliva, pel seu treball sobre Shakespeare.
  • Premi Ciutat de BCN de literatura castellana a Núria Amat.
  • Premi Enric Valor de novel.la a Joan Andrés Sorribes per 'La creu de Cabrera.
  • Premi Ramon Llull de novel.la a Gemma Lienas per 'El final del joc'.
  • Premi 23 abril de Columna a David Cirici, per 'Els errors'.
  • Finalista premi 23 abril de Columna a David Nel.lo, per 'Història natural'.
  • Premi La Primera de Columna a Carme Torras, per 'Pedres de toc'.
  • Premi Llorenç Villalonga de novel.la a Neus Canyelles, per 'Cap d'Hornos'.
  • Premi Joan Alcover de poesia a Txema Martínez, per 'Sentit'.
  • Premi Josep Pla de narrativa a Hèctor Bofill, per 'L'últim evangeli'.
  • Premi Nadal de novel.la a Andrés Trapiello, per 'Los amigos del crimen perfecto'.
  • Premi Nadal de novel.la, finalista, a David Torres, per 'El gran silencio'.
  • Premi Destino-Guión a Vicente Álvarez, per 'El mercenario del Dux'.
  • Premi Benvingut Oliver narrativa a Miquel Àngel Vidal per 'Cal·ligrafies agòniques'.


    ANY 2002


  • Medalla d'Or de la Generalitat de Catalunya a Josep M. Castellet, escriptor, crític i editor.
  • Premi Sant Jordi novel.la a Joan Francesc Mira per 'Purgatori'.
  • Premi Sant Jordi novel.la, finalista, a Assumpció Cantalozella per 'El falcó del comte'.
  • Premi Carles Riba poesia a Pere Rovira per 'La mar de dins'.
  • Premi Mercè Rodoreda de narrativa a Lluís Muntada per 'Canvi d'agulles'.
  • Premi Ferran Soldevila assaig a Carmel Ferragud per 'Els professionals de la medecina 1350-1410'.
  • Premi Leandre Colomer Història Catalunya a Joan Soler Amigó per 'El flamenc de la lluna de març'.
  • Premi Joan Maragall assaig, a Carme Arnau. "Incerta glòria", de Joan Sales'.
  • Premi de poesia Sant Jordi de Premià de Mar a Estanislau Boada i Montagut per l'obra 'Plany per a una petita Mort'.
  • Premi de poesia Mostra Literària del Maresme a Estanislau Boada i Montagut per l'obra 'Plany per a una petita Mort'.
  • Premio Cervantes a Jiménez Lozano.
  • Premia Atlàntida Nit de l'Edició a Jorge Semprún.
  • Premia Atlàntida Nit de l'Edició a Carles Geli.
  • Premia Atlàntida Nit de l'Edició al Suplement Babèlia d'El País.
  • Premia Atlàntida Nit de l'Edició al programa La Columna de TV3.
  • Premia Atlàntida Nit de l'Edició a Emilio Manzano, programa llibres de BTV.
  • Premi Ciutat Vila-Real narrativa a Joan Pinyol per 'Stòitxkov i Sofia'.
  • Premi de narració curta Castellitx a Tana Marcé per 'Papilio Machaon'.
  • Premi de narrativa Àrtemis a Tana Marcé per 'La tortuga que nedava per l'aire'.
  • Premi Ciutat Vila-Real teatre a Josep Lluís Roig.
  • Premi Ciutat Vila-Real assaig a Mary C. Farrel.
  • Premi Ciutat Vila-Real poesia a J. Navarro Tomàs.
  • Premi Ulisses de narrativa a Vicent Pitarch per 'Senderes seductores'.
  • Premi Manuel Sanchis Guarner a 'Gramàtica del català contemporani', direcció Joan Solà.
  • Premi Francesc Vila Casas assaig a Joan Cornudella.
  • Premio Nacional de Traducción a Míkel de Epalza per 'L'Alcorà'.
  • Premi Joan Duch poesia a Txema Martínez per 'El cor de Chopin'.
  • Premi Ciutat d'Alzira de novel.la a Àlan Greus per 'L'hereu'.
  • Premi Tinet de narrativa a Josep Camós per 'El talent de les amebes'.
  • Premis Lleida narrativa a Jaume Benavente i Marina Peña.
  • Premi Màrius Torres assaig a Joan Baptista Campos, 'Pavelló d'Orient'.
  • Premi Llibreter a 'El festí de l'amor', de Charles Baxter (La Magrana).
  • Premi Comas i Maduell poesia a Xavier Amorós Corbella, per 'Set poemes dramàtics'.
  • Premi Antoni Rovira i Virgili d'assaig a Jordi Plens, per 'Ciutadania de Catalunya'.
  • Premi projecte de traducció Jaume Vidal Alcover a Margarida Casacuberta i Ricard Ripoll.
  • Premi Pin i Soler de narrativa a Francesc Puigpelat per 'Roger de Flor'.
  • Premi Ausiàs March de poesia a Iban Llop, per 'De Nàpols'.
  • Premio Nacional millor editor a Jaume Vallcorba de Quaderns Crema.
  • Premi Pere Quart humor i sàtira a Judit Pujadó i Empar Fernàndez per 'Planeta ESO'.
  • Premi Clara Alzina de poesia a Xavier Grimau per 'Llengua de vaca'.
  • Premi Clara Alzina de narrativa a Carme Falguera per 'L'accident'.
  • Premi Columna de narrativa a Josep Navarro Santeulària per 'Ulls d'aigua'.
  • Premi Néstor Luján de novel.la històrica a Gabriel Janer Manila per 'Geroge, el perfum dels cedres'.
  • Premio de las Letras Españolas a Joan Perucho.
  • Premio Nacional de Narrativa a Unai Elorriaga per 'Un tranvía a SP'.
  • Premi Documenta narrativa a Pau Vidal per 'Home Les'.
  • Premi Ausiàs March de poesia a Iván León per 'De Nàpols'.
  • Premi Joanot Martorell de narrativa a Pasqual Alapont per 'Tot d'un glop'.
  • Premi Josep Pascual Tirado a Xavier Mínguez per 'Dones, amants i deu exercicis de fidelitat'.
  • Premio Nacional de poesía a Carlos Marzal.
  • Premi Nobel de Literatura a l'hongarès Irme Kertész.
  • Premi Planeta finalista a Maria de la Pau Janer per 'Las mujeres que hay en mi'.
  • Premi Planeta a Alfredo Bryce Echenique.
  • Premi L'Odissea (lectors Vilafranca) a Jordi Cabré per 'La pedregada'.
  • Flor Natural Jocs Florals de BCN a Lluís Calvo per 'El buit i la medusa'.
  • Englantina d'Or Jocs Florals de BCN a Jordi Julià per 'Els déus del fang'.
  • Viola d'Argent Jocs Florals de BCN a Ponç Pons per 'Tractat d'enyor'.
  • Premi Josep Ametller (Recull) a Carles Batlle.
  • Premi Joan Fuster assaig a Josep V. Boira.
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Pere Pena per 'Plom a les ales'.
  • Premi Andròmina de narrativa a Vicent Usó per 'Crònica d'una devastació'.
  • Premi Joan Fuster d'assaig a Josep Vicent Boira, per Euram 2010. Una geografia necessària.
  • Premi Nacional de Literatura a Baltasar Porcel per 'L'emperador o l'ull del vent'.
  • Premi Carlemany de novel.la a Albert Salvadó per 'Els ulls d'Hannibal'.
  • Premi Just Manuel Casero novel.la curta a Josep Pastells per 'Pell de silenci'.
  • Premi Europeu Divulgació Científica, a Òscar Vilarroya, per 'L'arrelament de les paraules'.
  • Premi Amadeu Oller de poesia a Laia Noguera, per 'L'oscultor'.
  • Premi Amadeu Oller de poesia a Roben Zaragoza, per 'Sota la llum de neó'.
  • Lletra d'Or a Baltasar Porcel per 'L'emperador o l'ull del vent'.
  • Premi Grandes Viajeros a Xavier Moret per 'El país de las sagas'.
  • Premi d'Honor de les Lletres Catalanes a Josep M. Espinàs.
  • Premi Sant Joan de novel.la. Desert.
  • Premi Miquel de Palol poesia a Adam Manyé, per 'Finta'.
  • Premi Prudenci Bertrana de novel.la a Jordi Arbonès 'Nif' per 'Matèria fràgil'.
  • Premi Carles Rahola assaig a Albert Ferré, per 'Federalisme i romanticisme'.
  • Premi Lletra pàgines web a 'Eltactequete.com'.
  • Premi de la crítica catalana de poesia a Lluís Solà per 'De veu en veu'.
  • Premi de la crítica catalana de narrativa a Julià de Jodar per 'El trànsit de les fades'.
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Francesc Torralba per 'Un altre món és possible?'.
  • Premi Goleta i Bergantí d'El Masnou a Lena Paüls per 'La cèl.lula'.
  • Premi Serra i Moret a Agnès Boixader i Isabel Llorente per 'El projecte didàctic en valors cívics Selenga Basi, per una educació en la multicultural”.
  • Premi crítica Serra d'Or novel.la a Baltasar Porcel per 'L'emperador o l'ull del vent'.
  • Premi crítica Serra d'Or narració a Manel Zabala per 'Ieu savi, un conte'.
  • Premi crítica Serra d'Or poesia a Jordi Sarsanedas per 'L'enlluernament, al cap del carrer'.
  • Premi crítica Serra d'Or assaig a Julià Guillamon per 'La ciutat interrompuda'.
  • Premi crítica Serra d'Or dietari a Joan Triadú per 'Dies de memòria 1938-1940'.
  • Premi crítica Serra d'Or memòries a Moisès Broggi per 'Memòries d'un cirurgià'.
  • Premi crítica Serra d'Or traducció a Míkel de Epalza per 'L'Alcorà'.
  • Premi crítica Serra d'Or traducció poètica a Manuel Forcano, per 'Clavats a la carn del món'.
  • Premi Sant Joan de narrativa. Desert.
  • Premi crítica Serra d'Or teatre text a Enric Nolla i Gual per 'Tractat de blanques'.
  • Premi crítica Serra d'Or teatre espectacle a David Plana i Sergi Belbel per 'La dona incompleta'.
  • Premi crítica Serra d'Or teatre aportació més interessant a Lali Barenys per 'Tinc por'.
  • Premi crítica Serra d'Or recerca, a Carles Batlle, per 'Per un teatre simbolista'.
  • Premi Gabriel Ferrater Sant Cugat poesia a Marc Romera per 'La pau del cranc'.
  • Premi Rafael Jaume de traducció poètica a Manuel Forcano.
  • Premi Josep M. Llompart de poesia a Jordi Pàmies.
  • Premi crítica escriptors valencians teatre a Rodolf Sirera.
  • Premi crítica escriptors valencians assaig a Jesús Tusón.
  • Premi crítica escriptors valencians poesia a Isidre Martínez Marzo.
  • Premi crítica escriptors valencians narrativa a Martí Monterde.
  • Premi Trajectòria (Cambra del Llibre) a Josep Vallverdú.
  • Premi Memorial Jaume Fuster a Joaquim Carbó.
  • Premi dels Escriptors Catalans a Quim Monzó.
  • Premi Ciutat de BCN traducció llengua catalana a Míkel de Epalza.
  • Premi Ciutat de BCN literatura castellana a Javier Cercas.
  • Premi Ciutat de BCN literatura catalana a Jordi Coca.
  • Premi Joaquim Ruyra de narrativa (Recull), a Josep-Francesc Delgado per 'El concertista d'ocells'.
  • Premi Benet i Ribas de poesia (Recull) a Albert Balasch, per 'Què ha estat això?'.
  • Premi Josep Ametller de teatre (Recull) a Carles Batlle per 'Oasi'.
  • Premi Rafel Cornellà de retrat literari (Recull), a Pere Gorgoll, per un retrat sobre l'ex-Beatle George Harrison.
  • Premi Salvador Reynaldos de periodisme (Recull) a Jordi Capdevila, per 'Temps, traspàs i desgreuge'.
  • Premi Crexells a Joan Agut per 'El mestre de Taüll'.
  • Premi Internacional Catalunya a l'assagista literari Harold Bloom.
  • Premi Sèrie Negra de novel.la a Olga Xirinacs per 'No jugueu al cementiri'.
  • Premi Ramon Llull a Màrius Carol per 'Les seduccions de Júlia'.
  • Premi Llorenç Villalonga de novel.la a Sebastià Alzamora per 'Sara i Jeremies'.
  • Premi Joan Alcover de poesia a Manel Ollé, per 'Mirall negre'.
  • Premio Destino-Guión a Carlos Bardem per 'Buziana o el peso del alma'.
  • Premio Nadal a Ángela Vallvey per 'Los estados carenciales'.
  • Premi Josep Pla de narrativa a Eva Piquer per 'Una victòria diferent'.
  • Premi Mn. Narcís Saguer poesia a Montserrat Butxaca Fernández per 'Quan visquis als ulls de Penèlope'.


    Directoris revista «Cornabou» premis literatura infantil i juvenil:
  • Literatura infantil
  • Literatura juvenil
  • Àlbum il.lustrat
  • Assaig infantil i juvenil
  • Diversos infantil i juvenil
  • Premis amb convocatòria vigent
  • Premis Nobel
  • Cens autors i traductors



    TORNAR A PORTADA BIT DE CULTURA

  • Llenguet

    Clipteatre

    Narrativa

    Forum opinio

    Cornabou
    Cornabou

    Vinyeta literaria
    Vinyeta literaria

    Estiraboli
    Estiraboli

    Bustia
    Redacció